Симулации и обсъждане на сценарииEl Dorado Canyon

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

El Dorado Canyon

Мнение от Bruchpilot » 14 Яну 2018, 16:35

По молба на един съфорумник ще изиграя операция El Dorado Canyon. Всъщност няма да го играя аз лично, а само съм обозначил целите, които компютърът сам ще атакува. Естествено нямам претенции за пълна историчност, но групировките на страните и целите са близки до реалните. С едно изключение - либийските ВВС са настроени за бой и вероятно ще летят. Тъй като полета от Великобритания до Либия е доста дълъг, все още няма нищо съществено за докладване. По - късно довечера обаче ще имам :)
Аватарът и действията ми са израз на правото да изразявам мнение и несъгласие с действията на 1 (един) човек от модераторския екип! С действията си като модератор Торн единствено вреди на форума!

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Re: El Dorado Canyon

Мнение от Bruchpilot » 14 Яну 2018, 17:53

Естествено пръво излитат танкерите и поемат пътя към зоните за презареждане. Авионосната група се мотка на около 250 км. на север от 32-рия паралел:
Изображение
Изображение
Час и четири минути след началото на опреацията танкерите достигат зоните и Ф-111 излитат от Великобритания за дългото пътешествие покрай Франция, Испания, Португалия, Мароко, Алжир и Тунис. При това компютърът сам се справи с генерирането на маршрута - "S!":
Изображение
В това време авионосната група си прави авионосни работи - патрули и прочее. Либийците ник'ви ги няма:
Изображение
След близо три часа полет, Ф-111 достигат първата зона за презареждане. Следва и първият гаф - някакво щабно ла'но не е сметнало като хората необходимото гориво и две групи остават на сухо! Остава им единствено да се прекръстят и да продължат към следващата зона, с надеждата, че горивото ще им стигне до там:
Изображение
В това време флотът започва операция по разчистване на либийските ЗРК - групите за SEAD излитат за пръв път въоръжени с новите ракети HARM:
Изображение
Аватарът и действията ми са израз на правото да изразявам мнение и несъгласие с действията на 1 (един) човек от модераторския екип! С действията си като модератор Торн единствено вреди на форума!

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 15 Яну 2018, 22:15

Скоро идва и първото бойно използване на HARM , при това с успех:
Изображение
Стрелбата по радари продължава:
Изображение
Скоро обаче либийските пилоти проявяват активност и два МиГ-25 се отправят към атакуващите. Томкетите веднага ги обстрелват:
Изображение
След кратък бой либийските самолети са свалени. Малко по - късно обаче още една двойка излита:
Изображение

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 15 Яну 2018, 22:26

Абе тея малоумни либийци ( за реалния сблъсък говоря ) ако си бяха използвали техниката както трябва резултата нямаше да е само един загубен Ф-111.. ама както и да е тва е все едно да бистрим пустинна буря

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 16 Яну 2018, 21:46

Archer написа:
15 Яну 2018, 22:26
Абе тея малоумни либийци ( за реалния сблъсък говоря ) ако си бяха използвали техниката както трябва резултата нямаше да е само един загубен Ф-111.. ама както и да е тва е все едно да бистрим пустинна буря
За да перифразирам мнението на един руски офицер - те не могат да изкопаят правилни стъпъла към бункера, а от мен се очаква да ги науча да използват съвременна техника.
По въпроса - двата МиГ-25, които се правят на смели, бързо са насметени от Томкетите, без церемонии:
Изображение
Над Бенгази се вдига и четворка Маймунски самолети, но не се правят на смели /вероятно защото групата за SEAD се изтегли/ и до бой не се стига:
Изображение
Останалото - скука, още гафове с предареждането на Ф-111, които водят до разкъсване на групите и тънки сметки дали ще стигне нафтътъ.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 19 Яну 2018, 21:31

В крайна сметка след гафовете две от групите Ф-111 успяват да стигнат танкерите, макар и на изпарения:
Изображение
После започва лек екшън над Бенгази. Четворка МиГ-23 се вдига и започва да преследва групите за SEAD и EW. Томкетите ги погват моментално:
Изображение
Изображение
Един самолет успява да избяга под прикритието на зенитчиците и томкетите се оттеглят:
Изображение

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 21 Яну 2018, 13:45

Горе - долу час по - късно над Бенгази отново се вдигат самолети:
Изображение
Томкетите ги приближават на форсаж и изстрелват няколко ракети. Докато те летят обаче изведнъж един А-6 пада:
Изображение
Отне ми известно време за да разбера какво точно е станало. Воденият от едната двойка А-6 се е заблудил в тъмното, откъснал се е на над 150 мили от водача си и е попаднал над Бенгази. Точно той е предизвикал излитането на МиГ-овете, единият от които го е свалил. Не че либийският пилот има време да празнува победата си - няма и две минути по - късно е пометен от котараците.
След още час първите Ф-111 най - после наближават. Флотът също започва да изстрелва ударни групи:
Изображение

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 23 Яну 2018, 19:33

Първата група Ф-111 най - после стига и се спуска до двеста фута за атаката:
Изображение
Няколко ЗРК успяват да ги засекат и започва патаклама, от която Ф-111 излизат невредими. Не може да се каже същото за зенитчиците обаче:
Изображение
В това време флотът напада Бенгази и тараши летището и прикриващите го ЗРК:
Изображение
Една от последните групи Ф-111 по незнайни причини се отклонява от курса и прелита точно над един С-125. След което решава, че е добра идея за се повърти за събиране на групата точно там. Резулатата е на лице:
Изображение
В крайна сметка, след дългия полет обратно има разбор:
Изображение

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 23 Яну 2018, 20:30

Стабилно посипване с класически чугунки гледам :D

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 23 Яну 2018, 21:03

Bruchpilot написа:
23 Яну 2018, 19:33

В крайна сметка, след дългия полет обратно има разбор:
Изображение
Браво, справил си се с цената на +1 А-6, но и доста МиГ е дало фира..

ЗРК:
2хСНР С-75
2хСНР С-125
1ХСУРН...

Я да видим как са се справили без теб? ;)

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 23 Яну 2018, 22:36

Sharana написа:
23 Яну 2018, 20:30
Стабилно посипване с класически чугунки гледам :D
Аха, само казармите на тайната полиця получиха към 90 броя :lol:
piston написа:
23 Яну 2018, 21:03
Браво, справил си се с цената на +1 А-6, но и доста МиГ е дало фира..
Това с А-6 си беше чиста производствена авария - случват се и такива работи.
piston написа:
23 Яну 2018, 21:03
Я да видим как са се справили без теб? ;)
Като се има предвид, че компютъра генерира всичко сам самичък, мисля резултатите са сравними. За протокола - групите за SEAD се бяха яко наточили на С-200, но той си мълчеше...

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 23 Яну 2018, 22:42

Bruchpilot написа:
23 Яну 2018, 22:36
Като се има предвид, че компютъра генерира всичко сам самичък, мисля резултатите са сравними. За протокола - групите за SEAD се бяха яко наточили на С-200, но той си мълчеше...
Чакал е SR-71 да мине за BDA.... ;)

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 23 Яну 2018, 23:29

С едно изключение - либийските ВВС са настроени за бой и вероятно ще летят.
Хмм, абе то е ясно щом Томкет с Феникс са играли. Аз си мисля че ако либийците имаха самолети за ДРЛО по тва време резултата можеше и да е друг.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 23 Яну 2018, 23:50

Archer написа:
23 Яну 2018, 23:29
Хмм, абе то е ясно щом Томкет с Феникс са играли. Аз си мисля че ако либийците имаха самолети за ДРЛО по тва време резултата можеше и да е друг.
Аха, щеше да има и свалени АУАКС-и :D Котараците са просто друга лига. Все едно МиГ-31БМ срещу нашите 29-ки.
Впрочем имаше и Хорнети, но поради някакъв бъг или моя грешка не можеха да излетят.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 24 Яну 2018, 00:20

Ами защо не програмира Миг'овете да седят по навътре в чадъра на С-200, като Томкетите наближат първо да ги обстрелват.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 24 Яну 2018, 00:29

Те почти през цялото време бяха под чадъра на ЗРК.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 24 Яну 2018, 00:50

Archer написа:
24 Яну 2018, 00:20
Ами защо не програмира Миг'овете да седят по навътре в чадъра на С-200, като Томкетите наближат първо да ги обстрелват.

С-200 по F-14?.... ПРобвано - не става....

Изображение

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 24 Яну 2018, 11:55

Е много ясно С-200 срещу тактически изребител трудно, пък и с древния си радар МиГ-25 като няма look down shoot down не може да си реализира предимството на много големия си таван.
Най съществения недостатък според мен е че са либийците са нямали интегрирана система за ПВО по подобине на тази изградена в Ирак от французите .
Срещу такъв ограничен удар все пак би била полезна.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 24 Яну 2018, 13:04

Пистон, този правоъгълник в началото на диаграмата, означава ли, че С-200 има минимална височина около 1,5 километра при минимално разстояние около 40 километра?

Иначе, арабите са пукали сватбарската, разкривайки позицията на станцията.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 24 Яну 2018, 13:53

ValBo написа:
24 Яну 2018, 13:04
Пистон, този правоъгълник в началото на диаграмата, означава ли, че С-200 има минимална височина около 1,5 километра при минимално разстояние около 40 километра?
Много не разбирам въпроса ти, но ето тук се вижда по-добре... По принцип до 38 км е 300 м долна граница (при липса на закрития).

Изображение

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 24 Яну 2018, 14:00

Archer написа:
24 Яну 2018, 11:55
Най съществения недостатък според мен е че са либийците са нямали интегрирана система за ПВО по подобине на тази изградена в Ирак от французите .
Срещу такъв ограничен удар все пак би била полезна.

ЛИВИЯ

32 ЗРК С-75М "Волга" (12 - 1975 г., 2 - 1977 г., 8 - 1978 г., 4 - 1979 г., 6 - 1982 г.)
7 ЗРК С-75М3 "Волга" (3 - 1984 г., 4 - 1985 г.)
12 ТДН С-75М
1120 ракет В-755
254 ракеты В-759 + 92 учебные ракеты

44 ЗРК С-125М/С-125М1А "Печора"
13 ТДН С-125М
1542 ракеты В-601ПД + 102 учебные ракеты

8 ЗРК С-200ВЭ (каналы)
4 ТП С-200ВЭ
120 ракет В-880Э + 21 учебная ракета

35 ТН "Аккорд-75/125"

21 РЛС П-14Ф
6 РЛС "Оборона-14"
2 РЛК "Кабина-66"

3 АСУ АСУРК-1МЭ
8 АСУ ВП-02У
3 АСУ ВП-03У
1 АСУ ВП-04У
10 АСУ ВП-11

4 АСУ 5У69 "Низина-У" (3 - 1989 г., 1 - 1990 г.)
2 АСУ "Сенеж-Э" (1985-1986 гг.)
5 АСУ "Поле-Э" (1990 г.)

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 24 Яну 2018, 14:02

Това питах - благодаря!
Реално Томкетите са били през целия път в зоната без поразяване.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 24 Яну 2018, 14:31

По скоро имах предвид либийцие дали са имали нещо като това :
BASIC STRUCTURE OF THE IRAQI INTEGRATED AIR DEFENSE SYSTEM

http://www.au.af.mil/au/awc/awcgate/gao ... app_06.htm

The country was divided into four sectors, each controlled by a
sector operations center and each reporting directly to the national
air defense operations center
(ADOC) in Baghdad. The integrated air
defense system was highly centralized, [DELETED]. Each SOC
transmitted data back to intercept operations centers, which in turn
controlled SAM batteries and fighter aircraft at air bases.

А тия всичките АСУ'та как обменят информация по между си, ако може кратко обяснено ?

Като гледам са четиридесет системи :shock: как са "вързани" помежду си да обменнят данни, има ли накакъв общ център в който да се вижда цялостаната въздушна обстановка.

3 АСУ АСУРК-1МЭ
8 АСУ ВП-02У
3 АСУ ВП-03У
1 АСУ ВП-04У
10 АСУ ВП-11
4 АСУ 5У69 "Низина-У" (3 - 1989 г., 1 - 1990 г.)
2 АСУ "Сенеж-Э" (1985-1986 гг.)

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 24 Яну 2018, 15:18

ValBo написа:
24 Яну 2018, 14:02
Това питах - благодаря!
Реално Томкетите са били през целия път в зоната без поразяване.
По-скоро след пуск са излизали ПОД зоната на поражение...

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 03 Фев 2018, 15:11

По молба на Пистън правя едно бързо доиграване с разузнавателен полет на SR-71 за оценка на нанесените щети. От либийска страна действа всичко, което още може да излъчва и най - вече С-200. След сума ти чакане черната птичка с бясна скорост наближава либийска територия:
Изображение
Районът около Триполи е разузнат без особени произшествия и противодействия, и птичката продължава към Сирт, където обаче я очаква готов и активен С-200. Обаче противодействие йок:
Изображение
Дори и след кратка разходка над пустияната, либийското ПВО не се задейства. Смущенията от бордните системи за защита явно са ефективни:
Изображение
Едва след като те са изключени радарите успяват да засекат нещо конкретно, но докато го идентифицират то вече е твърде далече...

Отговори