Военна авиацияРуските ВКС

Модератор: Amazon

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Руските ВКС

Мнение от Sharana » 15 Юни 2017, 02:08

Пълната информация за МиГ е тук:
http://bmpd.livejournal.com/2669506.html

- за 2016та не са били на загуба, реализирали са печалба от 97 милиона долара
- поръчки имали до 2025та в момента
- тази година са подписали договор с ОАЕ за разработка на лек изтребител пето поколение, нещо като Су с Индия за ПАК-ФА/FGFA май
- разделили са си бизнеса на 3 части в момента. Първата еподдръжка и модернизация на МиГ-29/МиГ-35 за руски и чуждестранни клиенти, ако има нови поръчки то бонус към това. Втората е наследника на МиГ-31, проект над който работят инициативно, засега още се работи по концепцията на самолета. Третата част е безпилотната авиация.

Последната част на мен ми беше доста интересна, не веднъж съм се чудил защо МиГ не развиват линия безпилотници, сигурен съм, че могат да направят такива. При положение, че на руските ВВС реално не им трябва МиГ-35 могат спокойно да оцеляват на други проекти.
Оказа се, че имали доста разработки от периода на "нулевите" години, но всички до една на инициативно ниво и не са стигали по-далеч от макет, защото е нямало финансиране от руското МО. Сега след Сирия са вдигнали няколко стари проекта и направили опитни образци, скоро ще ги презентират и ако им отпуснат финансиране ще се развият проектите. Интересен им е сегмента за леки и средни безпилотници.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 21 Авг 2017, 05:57

Най-накрая нещо по въпроса. Макет на Арми-2017. Кой знае колко години ще и отнеме на идеята да се развие, но все пак с макети се започва :)
Изображение
http://bmpd.livejournal.com/2796860.html

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 24 Окт 2017, 09:38

Почему F-35 летает просто, а Т-50 – «фактически»?
http://новости-сша.ru-an.info/%D0%BD%D0 ... %BA%D0%B8/

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 24 Окт 2017, 21:07

Индия може да се откаже от FGFA, което финансово ще оскъпи руският проект и ще го проточи във времето.
http://www.thedrive.com/the-war-zone/15 ... ith-russia
https://newizv.ru/news/tech/23-10-2017/ ... trebiteley

Според в. Известия новият двигател (изделие 30) ще е готов около 2025-27г.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 24 Окт 2017, 21:11

Еми той и самолета тогава се очертава, към 25та. То не е само планер все пак.

Интересно ми е какви неустойки са прописани в договора ако индийците се откажат и дали ще има някакви последствия за русанците. Все пак част от парите за разработка вече са платени от индийците.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 24 Окт 2017, 21:16

И кво общо има експортният FGFA с ПАК ФА?

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 24 Окт 2017, 21:58

Super_Hornet написа:
24 Окт 2017, 21:16
А няма ли?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 24 Окт 2017, 22:13

Имам въпрос към тези, които редовно следят сабитията в Сирия и гледат клипове от бомбардировките. Как се представя Гефест? Защото попаднах на една хвалебствена статия за него, дето малко ме съмнява (3-5 метра КВО?!?): https://www.quora.com/How-do-the-Russia ... on-of-cost

Другото е какво е революционното в тази система? Дори най-дъртите F-16 имат подобна (CCRP - Continuously Computed Release Point bombing) и съм виждал документалки, как в първата война в залива F-16-ки с чугунки от 6 км. височина извършват CAS и бомбят на метри от собствени специални части, само по описания от земята - успешно при това и под оромно напрежение. А тук онзи ден се постна клипче, където Су-30 пропусна една гемия, с две бомби, в полигонни условия и от малка височина.

За незапознатите Гефест е система за руските самолети, използваща ГЛОНАСС, параметрите на полета и метерологична информация, за да пусне с висока точност чугунка(неуправляема бомба) по координати.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 24 Окт 2017, 22:24

Същото
CCRP - Continuously Computed Release Point bombing
Само че Гефеста е вързан с GPS / ГЛОНАСС, би трябва да е малко по точно ама с неуправляеми бомби резултатите навсякъде са божа работа.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 24 Окт 2017, 22:37

Колко да е точен, ако нямаш твои артилеристи за точни данни наблизо - две смени на силата и посоката на вятъра от 5 хил. метра до земята и не само си прескочил целта със 100 метра, а и си с 50 метра в страни.
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 24 Окт 2017, 22:57

За точността ето това съм виждал:
https://youtu.be/W2S95_tThAA?t=2017

В нормативите всичко под 20 метра е "отлично". На 32:45 казва, че това не е високоточен боеприпас и КВО достига 40 метра. Тези 3-5м КВО ... ги остави за блоговете.

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 24 Окт 2017, 23:48

Е, те 3-5м дават на GPS коректируемите муниции, няма как парче желязо да ги достигне.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 24 Окт 2017, 23:59

Sharana написа:
24 Окт 2017, 21:58
Super_Hornet написа:
А няма ли?
Според мен няма много общо. В момента дялкат вътрешната версия, а експортната май още не са я съгласували - 146% индусите ще искат доста техни чарколяци вътре.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 25 Окт 2017, 01:16

Super_Hornet написа:
24 Окт 2017, 23:59
Sharana написа:
Super_Hornet написа:
А няма ли?
Според мен няма много общо. В момента дялкат вътрешната версия, а експортната май още не са я съгласували - 146% индусите ще искат доста техни чарколяци вътре.
Проекта започна още 2007ма по схемата на Як-130 с италианците в общи линии, защото парите са си пари, а 5то поколение е скъпо. Обещания 50:50 технологии, финансиране, права за продаването на самолетите на трети страни и тн. После още 1001 пъти се караха, променяха, сключваха още договори, но е факт че индийците наляха едни пари, някъде мярнах че общо 6 милиарда се очакват от тях, руснаците са казали 7 вече преди няколко месеца + 25 милиарда за самите самолети (колкото и бройки да са това). Колко от тези 6 милиарда са платени няма как да знаем, но е факт че са инвестирали в проекта и ще трябва да получат нещо. Това не е като покупката на Су-35 от Китай, тук е доста по-сложно. Все пак през цялото време индийците си бяха в Москва, много раздухаха тогава, че след пожара на петия прототип го скриха и така и не им го показаха. След като руснаците намалиха поръчките миналата година до една тестова ескадрила индийските ВВС загубили надежда, ЗА продължаване на проекта много напъва HAL, които искат технологиите. Там май само от това ще зависи съдбата на проекта, какво предложат руснаците и кое лоби в Индия надделее.

Та руснаците правят вътрешна версия да, но Индия участва в това, защото техноя FGFA е на базата на ПАК ФА, а не просто експортна модификация на чисто руски ПАК ФА. Затова участват от самото начало и финансират разработката на ПАК ФА, за да има на базата на какво да се създава тяхната модификация. Те искаха двуместен в началото примерно, но руснаците ги разубедиха. А като основа индийците имат най-много нарекания към стелта, който все пак е едно от основните неща в това пето поколение. Заради формата руснаците са го оптимизирали за В-В и там си е добре относително, но дъното за разлика от F-22/35 J-20/31) хич не е оптимизирано за това и срещу наземни РЛС ще свети доста повече от другите варианти. За руснаците е ОК това, НАТО няма руското ПВО, там авиацията ще е най-важна. Обаче индийските ВВС не споделят същата философия - от там и основните нарекания към ПАК ФА според това, което съм чел де. Забавянията, технологиите и тн отделно.

Ако не се получи договора обаче ще има доста голямо отношение към вътрешия руски ПАК ФА. И причината е елементарна - производството на още 200 бройки за Индия трябваше сериозно да свали цената на машината, за да могат да си позволят и руснаците повече от 48 бройки, беше им ясно, че Русия сама няма да и стигнат парите за амбициозен проетк - освен създаването на планер (вече) има още сензори, оръжия (доникъде като цяло в това отношение засега) и производство на самия самолет.

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 25 Окт 2017, 09:36

Sharana написа:
25 Окт 2017, 01:16
Ако не се получи договора обаче ще има доста голямо отношение към вътрешия руски ПАК ФА. И причината е елементарна - производството на още 200 бройки за Индия трябваше сериозно да свали цената на машината, за да могат да си позволят и руснаците повече от 48 бройки, беше им ясно, че Русия сама няма да и стигнат парите за амбициозен проетк - освен създаването на планер (вече) има още сензори, оръжия (доникъде като цяло в това отношение засега) и производство на самия самолет.
Разбира се - 5 поколение е цял комплекс, разработването на който струва изключително много средства с много технологични рискове особенно за страна без предварителен опит в това направление.
Освен това мисля, че индийците в програмирането биха имали голямо участие, което си е много трудоемка и сериозна работа.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 25 Окт 2017, 09:56

Sharana написа:
25 Окт 2017, 01:16
Super_Hornet написа:
24 Окт 2017, 23:59
Sharana написа:

А няма ли?
Проекта започна още 2007ма по схемата на Як-130 с италианците в общи линии, защото парите са си пари, а 5то поколение е скъпо. Обещания 50:50 технологии, финансиране, права за продаването на самолетите на трети страни и тн. После още 1001 пъти се караха, променяха, сключваха още договори, но е факт че индийците наляха едни пари, някъде мярнах че общо 6 милиарда се очакват от тях, руснаците са казали 7 вече преди няколко месеца + 25 милиарда за самите самолети (колкото и бройки да са това). Колко от тези 6 милиарда са платени няма как да знаем, но е факт че са инвестирали в проекта и ще трябва да получат нещо. Това не е като покупката на Су-35 от Китай, тук е доста по-сложно. Все пак през цялото време индийците си бяха в Москва, много раздухаха тогава, че след пожара на петия прототип го скриха и така и не им го показаха. След като руснаците намалиха поръчките миналата година до една тестова ескадрила индийските ВВС загубили надежда, ЗА продължаване на проекта много напъва HAL, които искат технологиите. Там май само от това ще зависи съдбата на проекта, какво предложат руснаците и кое лоби в Индия надделее.

Та руснаците правят вътрешна версия да, но Индия участва в това, защото техноя FGFA е на базата на ПАК ФА, а не просто експортна модификация на чисто руски ПАК ФА. Затова участват от самото начало и финансират разработката на ПАК ФА, за да има на базата на какво да се създава тяхната модификация. Те искаха двуместен в началото примерно, но руснаците ги разубедиха. А като основа индийците имат най-много нарекания към стелта, който все пак е едно от основните неща в това пето поколение. Заради формата руснаците са го оптимизирали за В-В и там си е добре относително, но дъното за разлика от F-22/35 J-20/31) хич не е оптимизирано за това и срещу наземни РЛС ще свети доста повече от другите варианти. За руснаците е ОК това, НАТО няма руското ПВО, там авиацията ще е най-важна. Обаче индийските ВВС не споделят същата философия - от там и основните нарекания към ПАК ФА според това, което съм чел де. Забавянията, технологиите и тн отделно.

Шаране, съгласен съм със всичко, само че друго имам предвид - в момента дялкат и правят прототипи/тестова серия на ПАК ФА, а още няма нищо по експортната версия - дори един прототип. Не знам що е така, дали щото чакат първо да направят нещо и после да го префасонират, или чакат нещо от индийците. Честно - силно се съмнявам индийците да имат каквото и да е отношение - чаркове или ноу-хау в руските ПАК ФА.

Относно стелта - много се спекулира, като и аз съм на мнение, че ще е по-малко стелт от опонентите си, но това няма как да го знаем, а и ниската забележимост не е панацея, че да се жертва всичко заради нея.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Окт 2017, 12:52

Индийците и да искат да сложат нещо, на тоя етап просто няма какво. Все пак не става въпрос за Израел които си слагат собствени електронни системи в самолета.
А и ако индийците искат да човъркат по електрониката то просто руснаците ще ги оставят да си блъскат главите след което ще им вземат кинти за интеграция.
FGFA = Планер и мотори от ПАК-ФА, поносимо даунгрейднат радар и РЕО + опцията индийците да си интегрират там нещо си.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 01 Дек 2017, 00:07

МОСКВА, 30 ноя — РИА Новости. Председатель комитета Совета Федерации по обороне и безопасности Виктор Бондарев раскритиковал электронику боевого вертолета Ми-28 "Ночной охотник", а также очки для пилотов.

Свое недовольство он высказал на заседании по законодательному обеспечению ОПК и ВТС, отвечая на замечания представителей "оборонки", которые говорили о недостаточном финансировании опытно-конструкторских разработок со стороны Минобороны.
По словам Бондарева, Ми-28 довели до ума благодаря Сирии, но летчики отмечают, что исправили еще не все изъяны. "Электроника провальная: ничего летчик не видит, ничего летчик не слышит. Эти очки, которые надевают, они называют "смерть пилотам". Небо безоблачное — все нормально, а если какая дымочка — три дня с красными глазами ходят", — констатировал бывший главком ВКС.
Ударный вертолет Ми-28Н получил название "Ночной охотник" за способность выполнять боевые задачи в любое время суток. Он предназначен для огневой поддержки передовых частей сухопутных войск, мотострелковых и танковых подразделений. В Сирии машина применялась при освобождении Пальмиры. В октябре прошлого года заместитель министра обороны Юрий Борисов заявил, что сирийский опыт учтен при создании новой модификации — Ми-28НМ.

РИА Новости https://ria.ru/defense_safety/20171130/1509918854.html

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 01 Дек 2017, 03:43

К-52 се очртава като по-добрата машина. И на теория и на практика. Разликата в цената в полза на Ми-28, не оправдава производството на неуспешен хеликоптер. То какво ли не беше...не е само електрониката(която заема половината от обема на вертолета). Проблемите с редуктора и СОУ също си ги имаше.
Дето се вика "Не съм достатъчно богат да купувам евтини работи". Да заложат руснаците на Ка-52, а Мил да произвеждат изпитаният Ми-35. Двата вертолета се допълват.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 01 Дек 2017, 04:19

Ми-28 ще го държат за да поддържат производстевния капацитет, това по горе може да е просто лош ПР, електроника се оправя.
Иначе основния приоритет на бюрото би трябвало да е Ми-38 сега.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 05 Дек 2017, 11:56

За разлайване на ура - патриотите, или по нашенски - лапайте патки пуканки:
Русия срещу НАТО : тактическа авиация-съотношение на силите
http://www.pan.bg/view_article-1-410630 ... ilite.html

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 05 Дек 2017, 13:25

Е, чаак пък паритет НАТО - Русия. След 10-на години ако петролът позадържи цена по-може. Но пропуска някои подробности - доктрината на САЩ е да участват във войни предимно на майната си и съответно бързичко ще се донесат и до наземните бази и със самолетоносачи със по 50-100 самолета всеки. Акостират до Полша и паритетът се ... попрецаква. Много оптимистична статийка :).

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 05 Дек 2017, 13:58

Аз на тяхно място щях да добавя още масирани вълни искандери и калибри, масови диверсии на доставен чрез подводници спецназ срещу по - отдалечените бази, използване на тайно заровени още по съветско време фугаси под писти, стоянки и прочее, както и свръхсекретен план за използване на медени мухоловки с цел изваждане от строя на болшинството пилоти на НАТО. И щях да го добутам до превъзходство поне 2:1!

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 05 Дек 2017, 16:10

Bruchpilot написа:
05 Дек 2017, 13:58
Аз на тяхно място щях да добавя още масирани вълни искандери и калибри, масови диверсии на доставен чрез подводници спецназ срещу по - отдалечените бази, използване на тайно заровени още по съветско време фугаси под писти, стоянки и прочее, както и свръхсекретен план за използване на медени мухоловки с цел изваждане от строя на болшинството пилоти на НАТО. И щях да го добутам до превъзходство поне 2:1!
Пропуснал си поне 2 дивизии бурятски конно-водолази :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 06 Яну 2018, 16:12

https://www.svoboda.org/a/27953214.htmlhttps://www.svoboda.org/a/27953214.html

Не съвсем нова, но изчерпателна и поучителна статия за Ми-28Н и съветския/руския ВПК. По-късно ще напиша резюме, че статията е на руски.

С две думи: винаги се е знаело че КА-50/52 е по-добър, но не и че Ми-28 е едва ли не по-зле от Ми-24. Всичко е лобистика и подкупчета, платени с кръвта на руски пилоти. Управляемото въоръжение е на ниво 70-те.

Отговори