Военна авиацияНов изтребител за българските ВВС?

Модератор: Amazon

Отговори
gabocvet
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Нов изтребител за българските ВВС?

Мнение от gabocvet » 01 Окт 2018, 19:38

Я, че може и аз да съм в грешка Грипен C/D не е ли спряно от производство от 2015г.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 01 Окт 2018, 19:42

Да, също с такова впечатление съм, но според изявленията, специално в наша чест производството ще бъде възобновено.
Строши-пилот :mrgreen:

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 01 Окт 2018, 19:53

Нещо не ми иде, спряна линия да се пусне отново за минимални бройки. Произвеждат ли се E/F варианта?

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 01 Окт 2018, 21:13

От СААБ многократно са казвали, че производството при поръчки за Ц/Д може да върви паралелно с новите Е/Ф.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 01 Окт 2018, 21:29

mitkohr написа:
01 Окт 2018, 17:27
Да знаеш какви са тея проблеми в Хърватска - аз намирам единствено, че има съмнения за лобизъм?
В Израел има едни съдебни разбирателства, свързани с експорта на дрони, а Хърватия е купила такива и чака. Защо косвено го свързват с проблеми евентуални проблеми по Ф-16ките не знам. Има само една новина по темата и толкоз.

http://aviationweek.com/awindefense/isr ... ng-hurdles

Та не знам за какви проблеми става въпрос. Въпроса със SLEP програмата се развива, вече има първи бройки минали процедурата и сега ги тестват. Подписани са договори за производството на китове и беше обявено, че когато (след сигурно 2 години) наберат темп и осъвършенстват процедурата по реконструкция на планера ще трябва да отнема по 9 месеца и да струва 2,4 милиона долара. Срещу тази скромна сума се налива живот за още 30 години с увеличаването на ресурса от 8000 до 12000+.
https://www.wpafb.af.mil/News/Article-D ... ense-taxp/

Та по-скоро C/D просто са свършили. Уговаряха хърватите за комбинация от A/B и C/D, но си издействаха всичките 12 да са блок 30ки.
gabocvet написа:
01 Окт 2018, 19:53
Нещо не ми иде, спряна линия да се пусне отново за минимални бройки. Произвеждат ли се E/F варианта?
Все още не, в разработка е.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 02 Окт 2018, 02:17

Bruchpilot написа:
01 Окт 2018, 19:42
Да, също с такова впечатление съм, но според изявленията, специално в наша чест производството ще бъде възобновено.
Според вътрешни хора е пълно с новопроизведени бройки от стария смолет. Спореше се само за кого са, като България беше на първо място сред потенциалните клиенти. Това е информация от преди една година. Артилкулираше се по западните форуми, че всичко е решено. Нали не мислите наистина, че ще вземем F-16V?

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 02 Окт 2018, 06:05

Аз съм доста сигурен, че точно F-16V ще вземем. Бойко и Цв.Цв. неслучайно толкова наливат как Грипен е несъвместим с НАТО, как трябва да развиваме сътрудничество със САЩ и как трябва да сме се с еднаква техника със съседите. Ако щяхме да взимаме Грипен - нямаше да я има тази малоумна парламентарна комисия "Грипен", а вече щяхме да имаме договор.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 02 Окт 2018, 06:57

Не съм оптимист. Отделно, че Грипена си има и чисто обективни плюсове, извън пословичното кешово лобиране на Сааб. Наличен е в момента. Малко е по-евтин за първоначално придобиване. Успешен лек самолет. Рално най-лошият от приемливите варианти, но приемлив вариант.

Иначе не искам да си играя с народна пара, но аз ако ме овластят и офертата на Боинг е прилична, не бих я хвърлил в кофата. Там проблема са двата двигателя, а от там и по-скъпата експлоатация. Иначе като нищо F-18E е най-добрият самолет участващ в конкурса. Дори сравнен с F-16V.

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 02 Окт 2018, 07:23

Ммм, аз предпочитам определено Грипен, най-малкото защото Ф-16 ще е над нашия бюджет(не вярвам бай Тръмп) да накара Локхийд да направят зверска отстъпка специално заради нас. Да не говорим, че може да се достави доста по-скоро.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 02 Окт 2018, 07:33

То и няма как да направят зверска отстъпка, защото всички ще ревнат, да искат същото. Не е до парите, в добри години САЩ ни сипват по 50 милиона за военни нужди, интеграция и НАТО. Може да ги сипят за самолетите. Обаче как да обяснят на арабите, че ни дават самолета около три пъти по евтино, отколкото на тях? А не са само арабите. Румънците как ще се почустват? Ами гърците дето дават крак и ръка, за да си докарат част от самолетите до V-стандарта? Ами Хървати и Словенци?

Няма да стане. Обречени сме си, или на дърти бангии, или на недосамолет, като грипенчето.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 02 Окт 2018, 08:34

Amazon написа:
02 Окт 2018, 07:33
Няма да стане. Обречени сме си, или на дърти бангии, или на недосамолет, като грипенчето.
Е чак пък недосамолетче :) Ако вземем потенциални за България (а не САЩ или Израел примерно) сценарии какво няма да може да бъде свършно от Грипен, което да може от Ф-16?
Освен по-ниската цена аз се сещам и за други плюсове на Грипена - Метеор + ПКР. Ф-16 няма Харпуни - тоест някога е имал, но отдавна - не помня от кой блок вече ги нямат, ако ги искаш (като Норвегия примерно) си плащаш интеграция, а тези кюстъмизации не са евтини упражнения.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 02 Окт 2018, 08:43

И японските Ф 2 носят ПКР даже и по-сериозни от Харпуна изпитват в момента. Ф 2 според мен е най-добрия вариант на Ф 16.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 02 Окт 2018, 08:53

gabocvet написа:
02 Окт 2018, 08:43
И японските Ф 2 носят ПКР даже и по-сериозни от Харпуна изпитват в момента. Ф 2 според мен е най-добрия вариант на Ф 16.
Цената виждал ли си му? :mrgreen:
Това, че не се произвежда отделно.

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 02 Окт 2018, 08:58

Въпрос - в нашата реалност, какво повече може да направи ПКР пусната от самолет, спрямо такава пусната от брегови комплекс ? Т.е. има ли смисъл нашия самолет да може да носи и такова оръжие ?!

Според разни вътрешни хора, проекта за нов кораб бил предвиден да е с RBS-15 Mk3

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 02 Окт 2018, 09:02

Цената съм я виждал, и за това, че не се произвежда съм наясно, а и да не забравя май нямаха право и да го изнасят.
Разликите са бая големи като почнеш от планера и стигнеш до електрониката ивъоръжението, според мен си е отделен клон в еволюцията на Ф 16.

Изображение

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 02 Окт 2018, 09:10

Sea Dog написа:
02 Окт 2018, 08:58
Въпрос - в нашата реалност, какво повече може да направи ПКР пусната от самолет, спрямо такава пусната от брегови комплекс ? Т.е. има ли смисъл нашия самолет да може да носи и такова оръжие ?!

Според разни вътрешни хора, проекта за нов кораб бил предвиден да е с RBS-15 Mk3
Ами разликата е, че брегови комплекс нямаме и едва ли ще купим. Пък и някой ще трябва да му даде целеуказание, докато самолета и сам ще може.
За ракетата интересно - шведска.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 02 Окт 2018, 09:14

От самолет имат по-голям обсег. Можем да топим гемии в Егейско море :D

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 02 Окт 2018, 10:28

Sharana написа:
02 Окт 2018, 09:10
Ами разликата е, че брегови комплекс нямаме и едва ли ще купим. Пък и някой ще трябва да му даде целеуказание, докато самолета и сам ще може.
Брегови комплекс не само, че имаме, ами в момента той е единствения носител на ПКР у нас. В програмата за модернизация на "флота" :D си е заложено подмяната му със съвременен. Дали и кога ще стане е божа работа, но ще бъде съобразено с модела на корабния ПКР.
Ако говорим в бъдеще време, то и кораб и самолет все още нямаме, та да обсъждаме дали да може да носи ПКР.

За целеуказването е ясно, но въпросът беше в нашата реалност. Дистанции за пуск по цел над 80 км. ми се виждат нереални и безмислени, но пък знам ли - та питам.

Edit:
Кой нямал брегови комплекс, а ??? Че и под флага на Варна :
:twisted:
Изображение

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 02 Окт 2018, 10:38

Sea Dog написа:
02 Окт 2018, 10:28
Брегови комплекс не само, че имаме, ами в момента той е единствения носител на ПКР у нас. В програмата за модернизация на "флота" :D си е заложено подмяната му със съвременен. Дали и кога ще стане е божа работа, но ще бъде съобразено с модела на корабния ПКР.
Рубежа ли се води жив още?

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 02 Окт 2018, 10:46

Той остана! Редут беше свален и продаден (върнат) обратно на руснаците

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 02 Окт 2018, 11:32

Sea Dog написа:
02 Окт 2018, 10:28
За целеуказването е ясно, но въпросът беше в нашата реалност. Дистанции за пуск по цел над 80 км. ми се виждат нереални и безмислени, но пък знам ли - та питам.
А какво пречи да възникне конфликтна ситуация на 300 км от границта? Или на 500 км? Примерно сценария на Амазон с габията, но в центъра на Черно море :)

Навремето Филип Димитров ли беше, Любен Беров ли, разправяше по телевизията как нямало с кво да гоним турските бракониери, та заповядал да стрелят с бреговата артилерия :D Сега сме десет пъти по-богати, по-силни, защо да нямаме такива възможности.

Skoda
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Skoda » 02 Окт 2018, 12:29

Не знаех че сме продали "големите" пкр, надявах се да оставят поне някоя музейна бройка, без Ка-то за целеуказане, нямаше и много смисъл от тях. Колкото до изтребителите и Ф-16V и Грипена са идеални за нашите нужди, но силно се съмнявам, че процедурата за избор ще мине толкова гладко, липсата на прозрачност е очеизвадна и според мен отново нищо няма да се купи, Ф-16 ще е над парите които сме заделили като бюджет поне с 250-300 милиона, Грипена очевидно не е харесван от хората които трябва да вземат крайното решение. Очаквам хубав скандал, оставки и обвинения преди коледа. Този филм го гледам от 18 години вече......

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 02 Окт 2018, 12:41

Винаги може да се окастри джепане,поддръжка и тн от основния договор, за да се "впише" в бюджета. Какво ще става след това, когато няма да е заложено другото в бюджета ... подробности

Skoda
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Skoda » 02 Окт 2018, 13:09

Ако ще окастряме от подръжка, обучение, тренажори, ракети, контейнери и тн., май по-добре да купим по евтиния Грипен, ама с Метеор, Ирис-Т, контейнери, пкри тн, както си му е реда.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 02 Окт 2018, 13:19

Премиерът коментира и отварянето на офертите за нов изтребител.

Той подчерта, че държи бъдещите бойни самолети да бъдат нови.

"Държим да бъдат нови самолети, не само за да могат да охраняват нашите летци небето ни. А и ако стане война, да имаме най-модерните самолети. Този самолет трябва да има реални шансове в случай на военни действия“, каза Борисов.

Той заяви, че са поканени летците от Граф Игнатиево, за да се запознаят с предлаганите самолети, защото според него именно те са най-добрите летци и ще трябва да летят на тях.

"Когато свалят найлона от седалките, ще карат нещо добро и няма да са пушечно месо“, добави още Борисов по темата.
Ясно защо нито Швеция, нито Израел са дали оферта за употребявани - би било интересно да се сравнят, защото и шведите имат повече Грипени отколкото им трябват.

Отговори