Военна авиацияНов изтребител за българските ВВС?

Модератори: Sharana, Amazon

Отговори
Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Нов изтребител за българските ВВС?

Мнение от Super_Hornet » 05 Авг 2019, 21:42

Skoda написа:
05 Авг 2019, 21:33
Общо взето по същото време когато Адолф Толкачов издава всичко за новите радари и ракети на руснаците, съветското техническо разузнава се добира до чартежите и схемите на радара на Хюз. Самите руснаците въпреки официалната позиция, че е развитие на серията Сапфир, признават с половин уста, че използва доста различни решения които не са типични за тяхната школа. Масата е намалена с 60%, а процесора за обработка е 400 пъти по-бърз от този в Н019. Лошото качество на елементната база, обаче им пречи да достигнат нужната наработка между откази. В началото на 90-те е само 8 часа, за сравнение Н019 е 13.6 часа, а последния не е известен със своята надеждност, до колкото знам нито един от сръбските изтребители през 1999 не е бил с изправен радар. С времето се появяват нови версии и достъпа до някой западни технологии, включително и цивилни такива от телекомуникационната сфера им позволява да доразвият идеята. В крайна сметка въпреки, че предложиха уголемен мащабиран вариант за новите Су-та, Фазотрон загуби битката с Тихомиров, които благодарение на по-доброто финансиране от Алмаз-Антей доразви по-добре идеите си.
Къде ги признават всички тия работи?

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 05 Авг 2019, 22:23

Sharana написа:
04 Авг 2019, 21:13
В днешно време никой не е поискал за Блок 70 - интеграцията се състои в софтуер и хардуерен адаптер на пилона. Най-активно интересуващите се от ПКР на Ф-16 бяха Норвегия, Япония и Ю.Корея. Първите вече не се интересуват и след MLU ъпгрейда нямат ПКР, вторите развиват техни си ПКР и си ги интегрират на техния си F-2, а за корейците не знам. Има снимка с гръцки блок 50 в САЩ, който носи Харпун, но дали е било само тест или са ги интегрирали тихомълком не се знае.
Поискали са и още как:

Bahrain’s F-16 Block 70s will be armed with AGM-84 Block II

20 AGM-84 Block II Harpoon missiles;
2 ATM-84L-1 Block II Harpoon missiles;
С уважение контрол_alt.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 06 Авг 2019, 01:28

контрол_alt написа:
05 Авг 2019, 22:23
Поискали са и още как:

Интересно, харпуните не ги бях видял в оръжейния пакет, който са си поръчвали.
https://www.dsca.mil/major-arms-sales/b ... raft-fleet

Аз като гледам ние горе-долу за такъв пакет си мечтаехме (от всичко да има), но цената му е 750 милиона долара :mrgreen:

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 06 Авг 2019, 08:29

Все едно не им се занимаваше.
Щом го докараха за демонстрация в България им се занимаваше. И цената беше добра тогава Боинг търсеха продажби. Рафал и Еврофайтър ни го даваха за по 100 мил. евро.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 06 Авг 2019, 10:03

но цената му е
Авиационното въоръжение се купува с времето тва не са патрони за пушка.
Една година купуваш еди колко си ракети след една две още и т.н.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 06 Авг 2019, 22:23

Sharana написа:
06 Авг 2019, 01:28
контрол_alt написа:
05 Авг 2019, 22:23
Поискали са и още как:

Интересно, харпуните не ги бях видял в оръжейния пакет, който са си поръчвали.
https://www.dsca.mil/major-arms-sales/b ... raft-fleet

Аз като гледам ние горе-долу за такъв пакет си мечтаехме (от всичко да има), но цената му е 750 милиона долара :mrgreen:
Мдаа, за съжаление в момента не ни е по джоба, но съм оптимист. Разчитам на две държави да ни помогнат - Сърбия и Русия. Надявам се Сърбия да се превъоръжава с усилени темпове с руско оръжие, а Русия да увеличава флота си в Черно море.

Taйван миналата седмица изстреляха AGM-84 от Ф16.

След като САЩ отказаха да им продадат Ф35, поръчаха 66 F-16 Block 70 и искат да модернизират други 144 до Блок 70. Да, ама нещо нещата се забавиха по американска вина.

Голям късмет имахме, че тази сделка не мина преди нас. Можехме да чакаме до 2026 г.

https://thediplomat.com/2019/07/us-admi ... to-taiwan/

https://thediplomat.com/2019/03/taiwan- ... om-the-us/
С уважение контрол_alt.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 12 Авг 2019, 18:56

Цялата сума от 1.2 млрд. долара за покупката на изтребителите F-16 вече е преведена на САЩ

Едно, две, три ... купено. :mrgreen: Платено, сделката финализирана. Още се чудя как успяхме. Дано им се размине на хората, които реализираха това чудо. Ще следя съдбата на Каракачанов.

Между другото онзи сценарии за руска атака срещу България може ли да бъде преработен като вместо миговете участват 16-8 Ф16 блок 70? Така де трябва да сме актуални. :idea: Ако някой се заеме, много благодарности.
С уважение контрол_alt.

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 13 Авг 2019, 17:13

контрол_alt написа:
12 Авг 2019, 18:56

Между другото онзи сценарии за руска атака срещу България може ли да бъде преработен като вместо миговете участват 16-8 Ф16 блок 70? Така де трябва да сме актуални. :idea: Ако някой се заеме, много благодарности.
По-скоро освен няколкото мига, които се очаква да останат на въоръжение няколко години паралелно с Ф-16, няколко (6 или 8, да коментираме само първата вероятно все още частично доставена поръчка) от новодоставените блок 70, за които да кажем, че вече е поръчани доставен разширен боекомплект.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 15 Авг 2019, 19:54

angelmr написа:
13 Авг 2019, 17:13
По-скоро освен няколкото мига, които се очаква да останат на въоръжение няколко години паралелно с Ф-16, няколко (6 или 8, да коментираме само първата вероятно все още частично доставена поръчка) от новодоставените блок 70, за които да кажем, че вече е поръчани доставен разширен боекомплект.
Може и така. Предполагам, че тези симулации отнемат много време. На мен ми е интересно какво ще се получи ако Ф16 могат да носят Харпуни и дали AGM-65 Maverick F може да се използва ефективно като противокорабна ракета в подобна ситуация. Съмнявам се имайки предвид колко са и къси краката. Може би дори вече не се произвежда.
С уважение контрол_alt.

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 16 Авг 2019, 05:24

Принципно може. Евентуално към 2040 г., ако тогава поръчаме това въоръжение.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 16 Авг 2019, 10:34

Lilov написа:
16 Авг 2019, 05:24
Принципно може. Евентуално към 2040 г., ако тогава поръчаме това въоръжение.
Зависи каква е ситуацията в близките години. Купуването на Харпун ще срещне съпротива по същите причини използвани срещу Ф16. Точно както никой няма смелост да оборудва българските пантери с Mk46.
С уважение контрол_alt.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 21 Авг 2019, 09:52

Нещо, което не бях забелязал:
The infographic also shows a Block 70 jet equipped with a new launcher that allows it to carry three AIM-120 Advanced Medium-Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) on a single pylon, which will help increase its air-to-air magazine depth.
https://www.youtube.com/watch?v=VNIwVxhwLPM
С уважение контрол_alt.

Skoda
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Skoda » 21 Авг 2019, 10:54

контрол_alt написа:
16 Авг 2019, 10:34
Точно както никой няма смелост да оборудва българските пантери с Mk46.
Не е от липса на смелост, от идиотизъм е "скъпи на триците, евтини на брашното" е неслучайно появил се израз в българския разговорен речник.

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 21 Авг 2019, 15:10

контрол_alt написа:
21 Авг 2019, 09:52
The infographic also shows a Block 70 jet equipped with a new launcher that allows it to carry three AIM-120 Advanced Medium-Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) on a single pylon, which will help increase its air-to-air magazine depth.
Не си забелязал, защото този красив пилон съществува само на картинка. Когато нашите ВВС са го поискали, са получили отговор, че може да го поръчваме, но трябва да платим разработката му...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Авг 2019, 15:50

Lilov написа:
21 Авг 2019, 15:10
контрол_alt написа:
21 Авг 2019, 09:52
Не си забелязал, защото този красив пилон съществува само на картинка. Когато нашите ВВС са го поискали, са получили отговор, че може да го поръчваме, но трябва да платим разработката му...
Направо да поискаме готовият пилон от F-15EX - само не знам при Пепелянката, дали няма да задере полосата. :D

Иначе за нашите 6 амрама + 2 спароу сайдуиндър, мисля са им достатъчни на едно излитане. Хем самолетите ще е с пълни летателни характеристики, хем едно звено ще мъкне 32 ракети, достатъчни да прекъснат мисията на полк вражески зергове.

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 21 Авг 2019, 18:46

Ехеее, Спароу, ти ни върна в памтивека. Едно, че няма да имаме толкова ракети в близките 50 години, сигурно, друго, както казах този пилон е една красива картинка в момента.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Авг 2019, 19:13

Lilov написа:
21 Авг 2019, 18:46
Ехеее, Спароу, ти ни върна в памтивека. Едно, че няма да имаме толкова ракети в близките 50 години, сигурно, друго, както казах този пилон е една красива картинка в момента.
Глупости пиша - сайдуиндър имах предвид. :) Иначе ти Спароу не ги отписвай. Последните версии не отстъпват на първите AIM-120. Още се ползват и нашите доколкото знам ги имат интегрирани. Ако пък отнякъде ни изпаднат залежали Спароу на добра цена(има произведени огромни бройки), директно да купуваме. Идеални са за тренировка, че и за патрул също.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 21 Авг 2019, 23:29

Хайде и още нещо:
In addition, Lockheed Martin displayed a model of a Block 70 F-16 carrying what looked to be an Infrared Search and Track (IRST) sensor pod at the recent biennial Taipei Aerospace & Defense Technology Exhibition, leading some to believe that either the upgraded F-16Vs or new build Block 70 F-16s for Taiwan might come equipped with that system. The design appears distinct from Lockheed Martin's Legion Pod, which contains the IRST21 system.
A compact design enables IRST21 to be integrated in a variety of ways. On the F/A-18E/F, IRST21 is mounted on the nose section of the centerline fuel tank. A podded sensor system with IRST21 is also in development and will be transportable across a wide range of platforms including the F-15C and F-16.

https://www.lockheedmartin.com/en-us/pr ... ystem.html
Изображение

IRST sensors offer a valuable alternative and complement to radars when it comes to spotting stealthy aircraft at extended ranges, which could be particularly useful for Taiwan given China's stealth advances, such as the J-20, which is now in active service in increasing numbers.
https://www.thedrive.com/the-war-zone/2 ... ances-deal

Изображение
Последна промяна 1 на контрол_alt, променена общо 22 пъти
С уважение контрол_alt.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 22 Авг 2019, 00:13

Lilov написа:
Не си забелязал, защото този красив пилон съществува само на картинка.
За къде бързаме? Да го разработят за Индия и Тайван и ние да го вземем наготово.
Когато нашите ВВС са го поискали, са получили отговор, че може да го поръчваме, но трябва да платим разработката му...
Можеш ли да докажеш подчертаното? В противен случай постът ти е фалшива новина и би трябвало да бъде модериран.
С уважение контрол_alt.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 22 Авг 2019, 00:52

Вярно е, безплатно не се дава нищо. Тайван да не са балъци да платят разработка, пък други да я ползват безплатно.

Затова се получава на пръв поглед този парадокс, един нов самолет да има десетки нови възможности на по-ниска цена.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 22 Авг 2019, 08:57

T.e. поредната фалшива новина от Lilov. :(
С уважение контрол_alt.

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 22 Авг 2019, 17:24

контрол_alt написа:
22 Авг 2019, 00:13
Lilov написа:
За къде бързаме? Да го разработят за Индия и Тайван и ние да го вземем наготово.
Когато нашите ВВС са го поискали, са получили отговор, че може да го поръчваме, но трябва да платим разработката му...
Можеш ли да докажеш подчертаното? В противен случай постът ти е фалшива новина и би трябвало да бъде модериран.
Това го имам като информация от човек, който е участвал в конкурса ;) Но явно ти имаш по-добро инфо... Странно, не съм виждал снимки на Ф-16 с такъв пилон...

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 22 Авг 2019, 18:38

Lilov написа:
22 Авг 2019, 17:24
контрол_alt написа:
22 Авг 2019, 00:13
Lilov написа:
Това го имам като информация от човек, който е участвал в конкурса ;) Но явно ти имаш по-добро инфо... Странно, не съм виждал снимки на Ф-16 с такъв пилон...

А аз пък имам информация (сигурна информация от приятел работещ в НАСА), че около марс орбитира един черен чайник. Моля докажете обратното. :-)

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 22 Авг 2019, 19:59

Както си прецениш :) Но, покажете ми снимка с този чуден пилон и 3 АМРАААМ-а на него, моля. Така и не виждам да го изпитват.
П.П. - да не ми изкарате снимка с пилон за 3 Маверика или бомби?
Последна промяна 2 на Lilov, променена общо 22 пъти

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 22 Авг 2019, 20:14

Amazon написа:
21 Авг 2019, 19:13
Lilov написа:
21 Авг 2019, 18:46
Глупости пиша - сайдуиндър имах предвид. :) Иначе ти Спароу не ги отписвай. Последните версии не отстъпват на първите AIM-120. Още се ползват и нашите доколкото знам ги имат интегрирани. Ако пък отнякъде ни изпаднат залежали Спароу на добра цена(има произведени огромни бройки), директно да купуваме. Идеални са за тренировка, че и за патрул също.
Това за Спароу е интересен въпрос. Малко ме съмнява да е интегрирана, просто не ми се вярва някъде да я има на въоръжение при потенциални клиенти. Все пак не е просто да я окачиш на пилона, трябва интерграция с радар, борден компютър, да не говорим за летателни изпитания и стрелби. Надали ще е проблем да се направи, но ще трябва да се киха сериозно. Иначе ракетата си става, но все пак нали купихме хипер-дупер-съвременен изтребител, за да громим противниците с невероятна технология? Не се вписва да използваме 30-годишни ракети. А за тренировка - какво ще научат пилотите за използване на АМРААМ, когато стрелят с ракета със съвсем различен начин на управление?

Отговори