НаукаЛюбопитно (Технологии)

Модератор: Ksantip

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Любопитно (Технологии)

Мнение от EddieBG » 02 Фев 2017, 11:14

https://www.youtube.com/watch?v=YnDZMg-DQbQ

Ново видео от скорошна презентация на Boston Dynamics - компания за разработка на роботи - част от тях за армията на САЩ, финансирани от DARPA, и която наскоро беше закупена от Гугъл. За някои от роботите им - Atlas, Cheetah, BigDog, LittleDog и прочие, има демонстрационни видеа в Yotube, но това е нещо ново - перфектен баланс върху две колела.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Re: Любопитно (Технологии)

Мнение от EddieBG » 02 Фев 2017, 11:37

https://www.youtube.com/watch?v=F6vSHmHw1gw

Разработка на Масачузетският технологичен институт - прозрачен робот, направен от хидрогел.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 03 Фев 2017, 23:24

https://www.youtube.com/watch?v=rNKRxsNyOho

Изображение

Видеото е от миналата година, но машинката е впечатляваща. Неслучайно фирмата, реализирала този проект, е закупена от компания, работеща за Департамента по вътрешна сигурност на САЩ.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 06 Фев 2017, 21:24

Миналата година много ми хареса едно рекламно клипче на Intel за интересно приложение на дрони:

https://www.youtube.com/watch?v=aOd4-T_p5fA

Вече са използвали 300-а дрона на полувремето на Супербол в САЩ.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 14 Фев 2017, 09:44

https://www.youtube.com/watch?v=F8shiw6zY_A

Пренася един пътник (до 100 кг) и малко багаж, обхват до 50 км, макс. скорост от 160 км/ч. Лесно автоматизирано управление.
Според транспортната агенция на Дубай, от лятото ще започнат да летят в града.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 14 Фев 2017, 09:53

Това може да работи само, ако е напълно автоматизирано и няма ръчно управление.
В противен случай, ще имаме огромна драма с движението. Всеки ще кара където му падне
Но според мен в този вариант няма да го пуснат. Тези открити перки са прекалено опасни за околните
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 14 Фев 2017, 15:44

То и за пътника е опасно. От четири мотора, дори един да сдаде багажа и имаме смъртен случай. Отделно къде ще падне. А и както пишеш, само автоматизирано управление, иначе не става за град. Ще се блъскат едно друго.

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bigdragon » 14 Фев 2017, 16:53

Amazon написа:
14 Фев 2017, 15:44
То и за пътника е опасно. От четири мотора, .........
Моторите са осем...
Ако се ползва за хора в населено място, дали сме първите, сетили се за безопасността?
Драгомир Янков
Извинете за правописа, но толкова мога... :oops:
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 14 Фев 2017, 17:16

А видя ли в това клипче нещо, което да показва какво прави пътника, ако светкавица дрънне дрончето и то полети към земята
или още по-лошото дрънне го светкавицата, изгори едната стърчилка с двигатели, унищожи управлението, останалите три започнат да се въртят на максимум. а всичкото това се насочи към пълен площад с хора?
Изображение
Finita la commedia

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 14 Фев 2017, 17:34

Amazon написа:
А и както пишеш, само автоматизирано управление, иначе не става за град. Ще се блъскат едно друго.
В това видео се казва, че има връзка с център за полети.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 14 Фев 2017, 17:36

bigdragon написа:
14 Фев 2017, 16:53
Amazon написа:
То и за пътника е опасно. От четири мотора, .........
Моторите са осем...
Ако се ползва за хора в населено място, дали сме първите, сетили се за безопасността?
Е, това не пречи да си порасъждаваме. Още повече че не си пиша наизуст. Беше ми хоби по едно време да летя електричарки. Съответно и съм изчел цели форуми и документация по темата. Все още технологията не е надеждна. Проблема не е това което се вижда на повърхността - моторите. Просто нямах време за ферман. Безчетковите електродвигатели са надеждни, но всичко останало - не!

- Добрите жирота за стабилизация са технология от някоко години - ненадежна и мнооого сложна.
- Стабилизации без флайбарове - отскоро.
- Стабилни квадрокоптери - от няколко години.
- Управление което не изсиква второ висше е факт едва от две-три години. До скоро за да се научиш дори да завсинеш коаксиален хеликоптер се изискваше дни на симулатора вързан към контролера ти. За сложни маневри, да не говорим. Вече за хеликоптер по нормална схема, или квадрокоптер си трябваха месеци, или години.
- Батериите за летящи твари са ненадеждни. Трябва да са леки, нямат корпус (да!), мноого уязвими на преряване или самозапалване.

Мисля че това ти стига, за да видиш картинката. И не само това, но ме мързи да пиша повече.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 14 Фев 2017, 17:38

Тук има кадри от създаването.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 14 Фев 2017, 17:40

EddieBG написа:
14 Фев 2017, 17:34
Amazon написа:
А и както пишеш, само автоматизирано управление, иначе не става за град. Ще се блъскат едно друго.
В това видео се казва, че има връзка с център за полети.
Това вече има смисъл. Скъпите цивилни дронове са на този прицип. Външно управление и ако загубят връзка, автопилота автоматично ги връща в базата/изходната точка.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 14 Фев 2017, 17:49

Мисля че подценяваш "електричките" - технологията се развива бързо последните години.

Електрически демонстратор на Airbus от 2015-а

https://www.youtube.com/watch?v=Uoy3Efsxp3o

За Solar Impulse 2 да ти напомням ли - 40,000 км в околосветско пътешествие.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 14 Фев 2017, 18:06

Самолетите са съвсем друга бира и там е бъдещето. Боинг май имаше един с двайсетина електромотора. Сериозните компании работят в тази посока. Самолетите са несравнимо по икономични, по-товароподемни и не изискват стабилизация. И най-важното ако някой мотор спре, няма да се пльоснат на земята като гнила круша.

За хора - елктрически самолети. За малки товари - квадрокоптери. Амазон (другия, не аз :D ) вече започна да се сертифицира за доставки с дронове. За САЩ е идеално защото всички живеят в къщи и имат двор. Слагаш една специална контрастна плочка в двора, или на верандата и дрона ти оставя пакета върху нея. А и дори дрона и пакета да се пльоснат, вероятността да наранят някой не е голяма. В град вече е друга работа...

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 14 Фев 2017, 18:08

Amazon написа:
14 Фев 2017, 17:36
...
- Добрите жирота за стабилизация са технология от някоко години - ненадежна и мнооого сложна.
- Стабилизации без флайбарове - отскоро.
...
...
- Батериите за летящи твари са ненадеждни. Трябва да са леки, нямат корпус (да!), мноого уязвими на преряване или самозапалване.
Да ти кажа, малко си поизостанал от технологиите :) Жироскопите и стабилизацийте вече са сигурни и евтини, което стои и зад бума на купешки дронове. Батериите също напредват със солидни крачки всяка година.
Колкото до тази летяща твар - без авариен парашут и обезопасени витла, аз виждам единствено моторизирана гилотина :mrgreen:
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 14 Фев 2017, 18:32

Amazon написа:
14 Фев 2017, 18:06
А и дори дрона и пакета да се пльоснат, вероятността да наранят някой не е голяма. В град вече е друга работа...
Друг проблем излиза. Тия дронове са на различни управления. Амазон, ще си управлява своите, доставчиците на пица техните и тн.
Засега наситеността е малка, но след 5-6 години, ще започнат първите сблъсъци, а заплахата за отнасяне на "пресни" високи обекти, които ги няма на картите е доста голяма.
Все още сме в зората на дроновете, а вече има случаи в които те са застрашили въздухоплаването. Особено опасни са за хеликоптерите, летящи в градски условия - болници, журналисти, полицаи. Тепърва ще има проблеми с тях
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 14 Фев 2017, 18:40

Прав си, ще е нужна сериозна организация, контрол и нормативна база. Обаче може и да се получи, защото спестените средства ще са огромни. Човешкият труд е много скъп. Разбира се това няма да остави без работа шофьорите на UPS, но е разхищение този огромен камион да се разкарва до вас, щото си поръчал едно кабелче.

Примерно преди няколко месеца ми се счупи поплавъка на тоалетната. Поръчах си от Амазон поплавък и доставка същият ден. Ами тя доставката ми излезе четири пъти колкото поплавъка!

Предполагам при установени маршрути, квоти за ешалони, аварийният парашут който предложи Bruchpilot, както и горна граница от няколко килограма за товара, сериозните инциденти ще се по-скоро куриоз.

Мен повече ме притеснява да не излезе мода за бракониерски отстрел на дронове. :mrgreen:

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 14 Фев 2017, 19:51

Аз често пазарувам онлайн и живея в къща с двор далеч от всякакви големи градове. Представяте ли си понякога доставката да струва повече от пратката. А за паркиране на дронове, двор голям имам.:)

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Фев 2017, 19:57

Amazon написа:
14 Фев 2017, 18:06
Самолетите са съвсем друга бира и там е бъдещето. Боинг май имаше един с двайсетина електромотора. Сериозните компании работят в тази посока. Самолетите са несравнимо по икономични, по-товароподемни и не изискват стабилизация. И най-важното ако някой мотор спре, няма да се пльоснат на земята като гнила круша.

За хора - елктрически самолети. За малки товари - квадрокоптери. Амазон (другия, не аз :D ) вече започна да се сертифицира за доставки с дронове. За САЩ е идеално защото всички живеят в къщи и имат двор. Слагаш една специална контрастна плочка в двора, или на верандата и дрона ти оставя пакета върху нея. А и дори дрона и пакета да се пльоснат, вероятността да наранят някой не е голяма. В град вече е друга работа...
На мястото на терористите - основавам куриерска фирма и почвам да снова из вашингтон. Отначало със 100 дрона, после с 1000. И накрая като конвоят на президента излезе по пенсилвания, зерг раш с кумулативни заряди. Да видим дали покривът на кадилака е достатъчно брониран.

Трябва да са луди да ги разрешат.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 14 Фев 2017, 20:07

Не го мисли президента
Първо неговите маршрути няма да са разрешени за дрони, второ ще има глушилка, както за GSM и радио бомби
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Фев 2017, 20:16

А ако са с изкуствен интелект колкото да разпознаят колата отгоре. И глушилката във всички диапазони ли работи?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 14 Фев 2017, 20:22

То така мислиш се основава куриерска фирма. И мислиш никой няма да ти проследи родословието до някой берберски камилар и финансирането до саудитска джапанка, или радикален катарски имам?

Преди около 8 години, един младеж, без никакво екстремиско минало, или връзки, рязко се беше радикализирал и Алах беше започнал да му го говори.

Младежа беше сглобил/модернзирал два големи RC самолета и ги беше натъпкал с експлозив. Не помня каква беше целта, май ФБР но не съм сигурен. Ами хванаха го за норматив, преди да направи каквото и да е. Сега трърка наровете в някоя институция с максимална сигурност, или по скоро едни нежни, интелигентни и толерантни хора с по-тъмна пигментация на кожата го търкат него.

Пък ти ще отваряш спедиторска фирма...като чужденец...в САЩ? :D Дето се вика, все едно си пожелаваш секс в затвора - знаеш точно какво ще получиш, и знеш със сигурност че няма да ти хареса. :mrgreen:

Освен това нали разбираш, че ако по някаква воля на провидението фантастичният ти сценарий се осъществи, САЩ ще загубят един президент (сефте, те и сами си ги трепат), но това ще им развърже ръцете температурите в родината на замесените да се покачат с около 100 000 000 градуса по целзий. Независимо коя е родината на замесените...

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 14 Фев 2017, 22:00

Thorn написа:
14 Фев 2017, 20:16
А ако са с изкуствен интелект колкото да разпознаят колата отгоре. И глушилката във всички диапазони ли работи?
Ти в колко диапазона мислиш, че работи управлението на дроновете?

Колкото до терористични актове.
Далеч опасена е възможността с помощта на дрон да се отровят водите на водохранилище. Там охранителен периметър имат, но зенитна артилерия - не. Или да се разпръснат вируси над големите градове. Или бомба да прескочи периметъра да гръмне насред Бостънският маратон - отново. Или да се навре в някое охранявано лице и да гръмне.
Аз се сетих за няколко възможности. Терористите и тия дето се борят с тях са се сетили преди много време и със сигурност има разработени средства, които да пречат на управлението на масовите дрони. И нещо което да ги сваля. Поне около важните охраняеми лица и места.
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 14 Фев 2017, 22:19

По принцип вече има разработени "базуки" срещу дронове, които хвърлят нещо като мрежи. С цел да не се шпионира. Колкото до атенаторите тях обикновено ги хващат докато си набавят материалите за бомбите. Ако няккой се добре до материали за правене на експлозив, по-скоро ще напълни един бус и ще го гръмне до някоя сграда, отколкото да промъква дрон, който има 300 грама полезен товар.

Пък и тия дронове правят впечатление. Хората не са кьорави или глухи. Преди като живеех в град, минаваха от време на време, от тия големите и винаги или слуха ги засичаше, или окото ги хващаше, дори когато летяха на 100-тина метра височина. Това нещо вдига много сериозен шум.

А за водохранилището, те не са много малки. Какво ще трябва да сипят, че грамове от него да отровят цялата вода? Имам предвид вещество, достъпно за средната радикална джапанка, или друг откачалник. Ясно че сигурно има някакви страшни химии и биологични зарази, ама те са по-скоро в лаборатории под сериозен контрол.

Освен това не ми пука. Аз не съм на водопровод, а на собствен сондаж и пречиствателна станция. :mrgreen:

Отговори