НаукаФлора и фауна

Модератор: Ksantip

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Флора и фауна

Мнение от ISTORIK » 09 Фев 2018, 12:21

Ето един гущер, който е прегърнал едно листо и си представя, че е китарист!
Прикачени файлове
11ea98a0ab57fc5d05a2c7706d3c596f.jpg
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 25 Фев 2018, 01:28

На Земята вече няма диви коне

Светът е изгубил тези същества отдавна, а ние го разбираме едва сега, коментира зооархеологът Сандра Олсън

На планетата вече няма същински диви представители на конското семейство, съобщиха изследователи, цитирани от Ройтерс и Франс прес.

Генетично изследване, публикувано в сп. "Сайънс", показва, че конят на Пржевалски, смятан за последния останал див вид на Земята, всъщност е потомък на най-ранните опитомени коне.

За целите на изследването международни специалисти са сравнили геномите на десетки древни и съвременни коне.

Резултатите от анализа показват, че конят на Пржевалски, спасен от изчезване през 20-и век, класифициран като застрашен вид, е потомък на коне, опитомени преди около 5500 години от представители на Ботайската култура в Казахстан. Част от животните са избягали от опитомителите си и са станали "диви", без да са такива по произход.

Откритието бе изненада за нас,

коментира Сандра Олсън - съавтор на научната статия и зооархеолог от университета на Канзас.

По думите ѝ, това означава, че на Земята не са останали същински диви коне. Светът е изгубил тези същества отдавна, а ние го разбираме едва сега.

Конят на Пржевалски носи името на руския изследовател Николай Пржевалски,

открил в Монголия и описал вида през 19-и век. Представителите му са относително дребни и набити. Подобно на конете, изобразени в пещерни рисунки, конете на Пржевалски са със сиво-кафяв цвят и имат тъмна "щръкнала" грива.

Настоящата популация, наброяваща около 2000 екземпляра, произлиза от 15 коня на Пржевалски, уловени преди около век. Част от техните потомци са върнати в естествена среда, а останалите обитават резервати и зоопаркове по света.

https://www.vesti.bg/sviat/na-zemiata-v ... ne-6079653

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 23 Мар 2018, 20:45

Флората на Канарските Острови (1)
Прикачени файлове
LPA368.JPG
LPA365.JPG
LPA363.JPG
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 23 Мар 2018, 20:48

Флората на Канарските Острови (2) + "зетьо" и на тати момиченцето
Прикачени файлове
LPA389.JPG
LPA388.JPG
LPA378.JPG
Последна промяна 1 на Almasy, променена общо 23 пъти
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 23 Мар 2018, 20:49

Флората на Канарските Острови (3)
Прикачени файлове
LPA393.JPG
LPA392.JPG
LPA390.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 23 Мар 2018, 20:50

Флората на Канарските Острови (4)
Прикачени файлове
LPA400.JPG
LPA397.JPG
LPA396.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 23 Мар 2018, 20:51

Флората на Канарските Острови (5)
Прикачени файлове
LPA408.JPG
LPA406.JPG
LPA401.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 23 Мар 2018, 20:52

Флората на Канарските Острови (6)
Прикачени файлове
LPA416.JPG
LPA412.JPG
LPA409.JPG

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Мар 2018, 23:44

"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 26 Мар 2018, 23:59

Хибискус (два вида) и пустинна роза
Прикачени файлове
Y27.JPG
Y26.JPG
Y25.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 00:03

Муса (банан) и Карика Папайа (папая)
Прикачени файлове
Y23.JPG
Y18.JPG
Y17.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 00:06

Стрелиция (с белия цвят), нолина (бокарнея) и фикус еластика (да, огромните дървета)
Прикачени файлове
Y33.JPG
Y21.JPG
Y13.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 00:12

Епипрепнум Ауреум има има в БГ (не и навън, разбира се), но тук листата му са колкото тава.
Араукария
Еуфорбия Триангуларис, псевдокактус, повече от банален в канарско, кажи речи със статус на бурен
Прикачени файлове
Y40.JPG
Y28.JPG
Y15.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 00:14

Фикус Бенджамин и цвят на алое
Прикачени файлове
Y22.JPG
Y6.JPG
Y3.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 00:17

Филодендрон, Вашингтония и палма с гладко стебло, чието име не знам
Прикачени файлове
Y79.JPG
Y72.JPG
Y71.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 00:19

Монстера Делициоза
Прикачени файлове
Y14.JPG
Y11.JPG
Y9.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 00:23

Драцена Драко, заедно със семена. Опитите за завъждане от тях са обречени на науспех при нашите условия - пробвал съм многократно. Ни баене, ни магии помагат.
Прикачени файлове
Y12.JPG
Y7.JPG
Y5.JPG

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 00:25

Баналната тук Феникс Канариенсиз, Фикус Бенджамин и Ховея
Прикачени файлове
Y19.JPG
Y2.JPG
Y1.JPG

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 27 Мар 2018, 03:28

Красота! Аз правя някакви жалки опити да садя дървета, но никак не ме бива. Последният ми опит с кипарисите беше трагедия, унижение и крещяща излагация в очите на съселяните ми . :( Сега се надявам да се отсрамя с два бели бора, които вървят добре...обаче не благодарение на мен.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 27 Мар 2018, 04:26

Един атинянин ми разправяше как привечер се прибирал в квартирата си в София и минавал покрай НДК и видял "куцета" и понезе ядал някакъв сандвиц с месо отисъл да им даде несто. Като се приблизил и видял, це са огромни плъхове :Д

Иначе ако говорим за още флора и фауна - живея в една от старите кооперации, тип а ла сталинов барок, от 50-те. Със шахта за изхвърляне на боклук, на всеки от междуетажите балкони, който портиерът после събираше и изхвърляше в казаните навън. Благодарение на тази вътрешна "отделителна" система плъзнаха плъхове. Разбира се, отдавна не функционира шахтата.

За портиер взехме едно семейство български турски цигани - смисъл беше нает само главата на семейството, но дойдоха да живеят няколко поколения от тях в две стайчета от по 20 квадрата. Започнаха да продават плодове и зеленчуци на Женския пазар, а стоката държаха в една от шахтите, на "приемливо" разстояние от падащите торби с боклук.

Та толкова по повод флора и фауна от мен :Д
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 27 Мар 2018, 04:40

Желазин, внасяш уют във форума:) Баба и дядо също живееха в сталинска кооперация. Баш тая дето е след Операта. Беше много яко като бях дете. Хем си на Дондуков, хем във вътрешният огромен двор с другите деца печете картофи на открити огньове и събирате охлюви сред храстите. И това на пъпа на София :)

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 27 Мар 2018, 05:42

Samе here.
Сега ако го направят това някакви хлапетии, ще извикат екип на Нова и нервна и кльощава репортерка ще задава канонада от обвинителни въпроси на домоуправителя. После в трите национални телевизии ще канят едни и същи гости в различни дни в сутрешните блокове за да обсъдят "явлението" и трябва ли да се страхуват активистките от бгмама.
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 10:30

Чак в сталински тип блок не живея, но и моя е много стар – панелка. Що вътрешни и външни изолации, що събаряни на стени – не ща да си спомням. За къща отдавна не мечтая – трябва да се изплаща софийският апартамент на дъщерята. Та съм се примирил, че ще си умра в панелка.
Като млад, въобще не се сещах за китки. Колкото повече обаче приближава времето да дундуркам внуци, толкова повече ме обхваща градинарската мания за тропически интериор. Мъкна семки и костилки от майна си райна, а ако някоя от тях поникне, треперенето е като към бебе.
Доста поникнаха – почти толкова колкото и уморих, най-вече с преполиване. Трябваше да минат години, за да разбера, че колкото и да е топло в апартамента, туй не ти е джунглата и корените просто се давят във вода. Се сухи ми се струваха. Цели реколти изгниха.
Дори и сега, когато съм по-в час, успеваемостта е много ниска. Една от причините е парното – повечето искат над 50-70% влажност (и сухи корени). Купих овлажнители 4 броя (единия вече се развали – варовитата вода ги съсипва). Изкуствено LED осветление….Но дори и с тях – мисията до голяма степен е невъзможна. Докарах едно манго почти до разкошни размери. И в един момент какво му стана – почна да линее. Що притрисане беше да разбера причината. Така и не я разбрах – за по-малко от месец и то предаде богу дух.
BTW, еден от малкото канарски образци , които сравнително добре се правя при за вътрешно отглеждане е Mimosa pudica
Прикачени файлове
Y16.JPG
Y49.JPG
Y48.JPG

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 27 Мар 2018, 10:33

Желязин написа:
27 Мар 2018, 05:42
Samе here.
Сега ако го направят това някакви хлапетии, ще извикат екип на Нова и нервна и кльощава репортерка ще задава канонада от обвинителни въпроси на домоуправителя. После в трите национални телевизии ще канят едни и същи гости в различни дни в сутрешните блокове за да обсъдят "явлението" и трябва ли да се страхуват активистките от бгмама.
:mrgreen:

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 27 Мар 2018, 10:38

Семената от "бобовите" шушулки, които се виждат на снимката понкиват трудно - едва след 3-4 месеца. И не поникват всички - от 10 може би едно. По книгите пише, че трябва да се стратифицират, аз понеже не съм наясно, как точно трябва да го правя (макар, че и това е обяснено), просто почнах последните години да ги кисна няколко дни във вода. За 3-4 години израства много приятно и елегантно дръвче. Е, никога не цъфти, но самите нежни листа са достатъчно приятна гледка. И при него преполиването е основен проблем, заминаха си доста. Тези (саксии), които обях занесъл на работа вървяха чудесно, а в къщи измряха. Светнах се аз, че тази работа не ще да е само от парното, ами щото на работа съм зает и няма кой-толкова да им трепери, дали пък аджеба не са умрели от жажда.
Прикачени файлове
Y66.JPG
Y59.JPG
Y20.JPG

Отговори