НаукаЛюбопитно (Технологии)

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
EddieBG
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Любопитно (Технологии)

Мнение от EddieBG » 06 Мар 2019, 18:18

https://www.youtube.com/watch?v=URgznwTph6M

Планирани са 20 броя за преордер, след това производството щяло да бъде само за военни и правителствени нужди.
Иначе цената е малко солена - 380,000 USD.
Характеристиките са:

Макс. скорост - 240 км/ч
Продължителност на полета - 20 мин.
Макс. височина на полета - 4500 метра
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 07 Мар 2019, 07:53

Изображение

Първи снимки, резултат на технология на НАСА за заснемане на взаимодействието на ударните вълни при свръхзвуковите самолети.

повече
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 07 Мар 2019, 08:02

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 08 Мар 2019, 22:24

https://www.youtube.com/watch?v=K5djEI-1E8I
We've seen numerous nano-devices designed for tasks such as delivering medication within the body, and they move in a variety of ways. One of the latest is a tiny four-legged robot, that could actually walk to its target.

The technology was first developed by the University of Pennsylvania's Asst. Prof. Marc Miskin, when he was a postdoc at Cornell University. Joining him in the research were professors Itai Cohen and Paul McEuen, and researcher Alejandro Cortese.

Utilizing a proprietary multistep nanofabrication technique, batches of up to a million of the 70-micron-long robots can be produced in a matter of weeks, all of them coming from a single 4-inch (102-mm) silicon composite wafer.
Самодвижещи се наноботи с дължина 70 микрона (дебелината на човешкия косъм е между 60 и 250 микрона), могат да се инжектират в човешкото тяло с игла.

Повече

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 13 Мар 2019, 09:35

Кто к нам с мечом придет, того проще застрелить.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 23 Мар 2019, 21:34

Изображение

По-назад бях писал за съхраняване на информация в ДНК.

Microsoft показаха първия напълно автоматизиран прототип, който може да прехвърля цифрова информация в ДНК. 10,000 доларовия прототип е кодирал думата "HELLO" в ДНК последователност, която после се запазва като течност. Процесът по кодиране и обратно отнема 21 часа, но изследователите казват, че са намерили начин за намаляване на времето наполовина, както и за съкращаване на цената с няколко хиляди.

Успеят ли да развият технологията, тя ще доведе до огромен скок в съхраняването на данни. Освен че ще може да се съхранява огромен обем цифрови данни в буквално няколко грама, ДНК информация се е запазвала в продължение на десетки хиляди години - например в костите на първобитните хора или бивните на мамутите.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 23 Мар 2019, 22:36

Да чакаме новия Джони Мнемоник? :-)
Изображение
Finita la commedia

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 23 Мар 2019, 22:45

ValBo написа:
23 Мар 2019, 22:36
Много често давам пример точно с него, когато стане дума за развитие на технологиите. Ако не ме бърка паметта, ставаше дума за 16 гигабайта, които по това време бяха фантастика като обем памет, та понеже нямаше такава технология за запазване на такъв обем информация, се налагаше да се ползва човешкия мозък, но до 24 часа трябваше да се разтовари.
Излишно е да казвам че в момента една 16-ова флашка струва 10-15 лева.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 23 Мар 2019, 22:55

EddieBG написа:
23 Мар 2019, 22:45
ValBo написа:
Много често давам пример точно с него, когато стане дума за развитие на технологиите. Ако не ме бърка паметта, ставаше дума за 16 гигабайта, които по това време бяха фантастика като обем памет, та понеже нямаше такава технология за запазване на такъв обем информация, се налагаше да се ползва човешкия мозък, но до 24 часа трябваше да се разтовари.
Мегабайта. В първата книга от киберпънк поредицата, главният герой смяташе да преживее цяла седмица с парите от продажбата на 4 к видеота.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 23 Мар 2019, 23:00

bukvite написа:
23 Мар 2019, 22:55
EddieBG написа:
23 Мар 2019, 22:45
ValBo написа:
Мегабайта. В първата книга от киберпънк поредицата, главният герой смяташе да преживее цяла седмица с парите от продажбата на 4 к видеота.
Сигурен ли си че са мегабайти? Говорим за филма, през 1995-а 16 мегабайта не бяха фантастика. 32 мб рам тогава струваха май към 200 $.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 23 Мар 2019, 23:02

Ще ме накараш да отворя книгата утре, но мисля че той събираше стандартно 128 мегабайта и си беше добавил нелегално още 16. Все пак Невромантика и другите книги са писани отдавна.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 23 Мар 2019, 23:06

bukvite написа:
23 Мар 2019, 23:02
Ще ме накараш да отворя книгата утре, но мисля че той събираше стандартно 128 мегабайта и си беше добавил нелегално още 16. Все пак Невромантика и другите книги са писани отдавна.
Недей, и двамата сме в грешка, но аз поне помня разряда :D

Става въпрос за филма, книгата не съм я чел, но филмът много ми беше харесал тогава:
He meets with the client, a group of frantic scientists who tell him that they want him to carry 320 gigabytes of memory; Johnny accepts this, knowing that the overflow data will by uploaded directly into his brain which can cause psychological damage and death if not removed within a few days. Johnny uploads the data to his storage, with the scientists selecting three random images from a television screen to use as an encryption key. Just as the scientists are about to send the key to the data's receiver in Newark, New Jersey, they are massacred by Yakuza. Johnny manages to escape with a portion of the encryption key.
Не знам защо съм останал с впечатление че става дума за 16 Гб.

Иначе и цената на 32 Мб RAM малко съм я посмалил, доста по-скъпа беше тогава, сега погледнах, но така или иначе нямаше как да става дума за мегабайти в средата на 90-те и това да е фантастика.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 24 Мар 2019, 09:04

https://www.youtube.com/watch?v=nUih5C5rOrA

Тази седмица Гугъл представиха нещо, което може да промени из основи гейминг индустрията.

Google Stadia представлява облачно базирана гейм платформа, която е достъпна от бразуер на всяко едно устройство - таблет, телефон, компютър, телевизор. Отпада нуждата от мощна и скъпа видеоплатка за рендиране на изображенията, защото този процес ще се извършва в някой от дейта-центровете на компанията. Игрите няма да има нужда да се свалят и инсталират, защото ще вървят от облака. Освен това играещият може без забавяне и каквито да било процедури да смени устройството на което играе в момента, и да си продължи играта от друго устройство.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 24 Мар 2019, 09:13

Това обрича хората с по-кофти връзка към играта. То и сега лага е проблем, а ако трябва да се изпраща цялата информация, а не само координатите на обектите...
Тия с кофти връзка ще получават информацията след минути чак
Изображение
Finita la commedia

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 24 Мар 2019, 09:19

ValBo написа:
24 Мар 2019, 09:13
Това обрича хората с по-кофти връзка към играта. То и сега лага е проблем, а ако трябва да се изпраща цялата информация, а не само координатите на обектите...
Тия с кофти връзка ще получават информацията след минути чак
Е, то е ясно че не говорим за геймърите в Сомалия.
Дори и за България не съм сигурен дали ще стане, ако Гугъл не отворят тук или някъде наблизо съответния дейта център.
С уговорката, че не е ясно какъв лаг трябва да имаш до тях, за да може да играеш нормално - аз съм на 400+ км от София и ето резултата ми до Германия току-що:

Изображение

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 29 Мар 2019, 18:46

https://www.youtube.com/watch?v=5iV_hB08Uns
Boston Dynamics написа:Handle is a mobile manipulation robot designed for logistics. Handle autonomously performs mixed SKU pallet building and depalletizing after initialization and localizing against the pallets. The on-board vision system on Handle tracks the marked pallets for navigation and finds individual boxes for grasping and placing. When Handle places a boxes onto a pallet, it uses force control to nestle each box up against its neighbors. The boxes used in the video weigh about 5 Kg (11 lbs), but the robot is designed to handle boxes up to (15 Kg) (33 lb). This version of Handle works with pallets that are 1.2 m deep and 1.7 m tall (48 inches deep and 68 inches tall).

Любимците ми от Boston Dynamics с нов робот.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Апр 2019, 21:03

https://www.youtube.com/watch?v=77pQLsxn3iI

Не знам дали тук или в темата за медицина е по-подходящото място...

Първата изработена на 3D-принтер бионична протеза.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 11 Апр 2019, 09:02

https://www.youtube.com/watch?v=TdzbDoEh44U

Рециклиращ робот

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 17 Апр 2019, 17:43

Отговори