SAM Simulator by Hpasp

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

SAM Simulator by Hpasp

Мнение от piston » 22 Сеп 2016, 14:07

Това не е игра, а може би единственият СПЕЦИАЛИЗИРАН, БЕЗПЛАТЕН и ТЕХНИЧЕСКИ КОРЕКТЕН симулатор на ЗРК, който съществува в момента... Създаден е от унгарски ентусиаст с прякор в интернет Hpasp, който работи с документи и хора, служили на тези комплекси.

Освен изключително автентичната визия на симулираните панели (заснети в реални кабини и анимирани) има пресъздадени и няколко исторически сценария на противопоставяне на ПВО срещу авиация - от далечният 01.05.1960 и злощастният полет на Гари Пауърс до операция "Съюзна сила" 1999 и действията на 3-ти дивизион от 250-та ЗРБр..

Изображение

Симулаторът вече е познат и на лудите фенове в България, но ако все пак якой неизкушен желае да хвърли едно око, може да го направи тук:

SAM Simulator Home Page

Видео анонс:

https://www.youtube.com/watch?v=PYXVXMZEOeU
Последна промяна 1 на piston, променена общо 21 пъти

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Re: SAM Simulator by Hpasp

Мнение от Super_Hornet » 22 Сеп 2016, 14:58

Подкрепям изцяло мнението на Пистън.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 22 Сеп 2016, 16:30

Благодарско на Пистън! Ще се пробва симулатора.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 22 Сеп 2016, 16:43

Към програмата върви и сет документи на няколко езика, относно историята и кратко техн. описание на ЗРК, които биха били от полза на всеки, който търси кратка справочна информация за симулираните системи.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 28 Сеп 2016, 11:14

Като възможна бъдеща опция - SA-1 а.к.а С-25 "Беркут"....

Изображение

Изображение

(това може да бъде първият ЗРК с дигитално създадени панели, досега бяха ползвани реално заснети)...

Изображение
Изображение

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 19 Окт 2016, 09:51

Играта е страхотна, има си кривини за изправяне, като смотаният вид на някои панели, или досадни бъгове тук и там, малко усложняване на интелекта, нужда от AI с което да се работи заедно, все пак в комплексите са по 3-4-ма оператора.... и все пак въпреки всички проблеми играта е У-НИ-КАЛ-НА.
Не съм професионалист, вероятно има много добри симулатори на различни компании, но като гледам една от добрите комерсиални симулации на бойно поле на какво https://www.youtube.com/watch?v=IVLwlM8XPz0 ниво симулира СА-8, направо съм удивен колко добре се е справил създателят на безплатният SAM Simulator :). Разбира се, т.нар. learning curve направо мачка, много четене беше, много нещо. За съжаление, няма динамично генерирани мисии, и малко бързо почва да омръзва, веднъж като нацели човек СР71 в най-сложният сценарий и F/a-117 над Югославия... малко омръзва. Това е донякъде нормално, като се има впредвид колко усилия и време би отишло за създаване и настройване на AI за всеки тип самолет. Разбира се, имайки впредвид, че човек успява да напредне в играта със всичките и симулирани системи след няколко месеца, вероятно е една от игрите с която съм загубил най-много време напоследък... Дори само документацията си струва, даже човек да не си пада по игри.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 19 Окт 2016, 13:08

Flancer написа:Играта е страхотна, има си кривини за изправяне, като смотаният вид на някои панели, или досадни бъгове тук и там, малко усложняване на интелекта, нужда от AI с което да се работи заедно, все пак в комплексите са по 3-4-ма оператора.... и все пак въпреки всички проблеми играта е У-НИ-КАЛ-НА.
Аз все пак казвам, че е по-скоро симулатор. Относно бъговете, ако може, бъди по-конкретен, ако мога с нещо да помогна (обикновено има казуси с резолюцията - поддържа само 1280 по 1024).

Що се касае до AI - "Дивите невестулки" реагират и то как... ;) (Мисля, че и в Египет демонстрационните групи на IAF маневрираха доста усилено след обстрел)

Разбира се, т.нар. learning curve направо мачка, много четене беше, много нещо.

Ако ги караш по хронология (SA-2 до SA-8) е по-лесно, незнам на какво мнение си...
За съжаление, няма динамично генерирани мисии, и малко бързо почва да омръзва, веднъж като нацели човек СР71 в най-сложният сценарий и F/a-117 над Югославия... малко омръзва
.

Основното за разработчика е историческата достоверност (ако гледаш 3D AAR-а на Гугъл можеш даже да попаднеш на оригиналните позиции, където са били ЗРК... :!: )

За мен най-интересното беше т. нар. "what if" вариантите (например "Волхов" в операция "Съюзна сила" 1999, или "Круг" във Виетнам).... Няма да забравя първaта ми "Linebacker-2" мисия - направо ми се разтупа сърцето, не съм вярвал, че ще се развълнувам така от нещо виртуално...

Относно SR-71 - във Виетнам с какво го обстрелваш?
Дори само документацията си струва, даже човек да не си пада по игри.
Абсолютно!

Ще се радвам да споделиш още впечатления или какви бъгове откриваш....

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 19 Окт 2016, 14:46

Е, съгласен съм, че е симулатор,просто всичко вървящо на PC го слагам като игра :). То и DCS A10 не е много за игра, докато му запали човек двигателя :), но пак така му казвам. не се тренираме за реална стрелба, да го наречем симулатор, губим си времето, затова му викам игра :).
обикновено има казуси с резолюцията - поддържа само 1280 по 1024
За бъговете, говоря за чисти бъгове - примерно, ако ползваш ОСА-та в операциите в Либия (и въобще в non historical май) при поразяването на първата мишена играта забива много брутално, трябва да дам логаут или рестарт на машината, друго - като стреляш по СР-71 със С200 (то май и с другите бяха така), в момента на изстрелване засича ракетата (моментално) и пуска ECM-а... и не го спира... то малко така с cheat ги свалям - стрелям по смущенията :). И т.н. дреболийки, тия ми излизат в мозъка на прима виста. При мен така или иначе като пусна интерфейса на станцията, докато не изляза ми е прецакан интерфейсът на Windows, но това не ми е мъка.
Няма да забравя първaта ми "Linebacker-2" мисия - направо ми се разтупа сърцето, не съм вярвал, че ще се развълнувам така от нещо виртуално...
Тъй си е, спираш пускаш, пуцаш, те пуцат, въртиш лъча, спираш, пускаш, спираш, пускаш, пуцаш... така или иначе, всеки път ме унищожават рано или късно, ама поне няколко Ф4 отнасям от WIld Weasel-ите, мама им америчка...
Относно SR-71 - във Виетнам с какво го обстрелваш?
Bалиго, май сys С75М. помня, че бъга със пускането на ракета и незабавният и несщпиращи ECM работеше и там, един вид, свети като луд, хич не се налага да го търсиш.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 19 Окт 2016, 22:58

Flancer написа:За бъговете, говоря за чисти бъгове - примерно, ако ползваш ОСА-та в операциите в Либия (и въобще в non historical май) при поразяването на първата мишена играта забива много брутално, трябва да дам логаут или рестарт на машината
Аз с "ОСА"-та много не съм работил, ще пробвам да видя как е...
....... друго - като стреляш по СР-71 със С200 (то май и с другите бяха така), в момента на изстрелване засича ракетата (моментално) и пуска ECM-а... и не го спира... то малко така с cheat ги свалям - стрелям по смущенията :). И т.н. дреболийки, тия ми излизат в мозъка на прима виста.
Да, това със смущенията е малко опростено, доколкото са симулирани само АШП (което работи срещу СА-75/С-75, но пък е самоубийство срещу С-200).... За съжаление много малко документи съществуват/много малко хора реално са работили в условия на смущения, за да може да се симулират/визуализират успешно....
Реално системите за предупреждение на самолетите не би трябвало да могат да предупреждават за пуск на С-200 (само за облъчване) и в Либия, например, Е-2 Хоукей и AEGIS корабите са давали предупреждение, след като засекат ракетата във въздуха (т.е. и аз съм на мнение, че SR-71 реаира твърде бързо...).
Тъй си е, спираш пускаш, пуцаш, те пуцат, въртиш лъча, спираш, пускаш, спираш, пускаш, пуцаш... така или иначе, всеки път ме унищожават рано или късно, ама поне няколко Ф4 отнасям от WIld Weasel-ите, мама им америчка...
Имало е изрична заповед да се стреля само по B-52 (да пестят ракетите), така че другият път недей да докладваш, че си стрелял по F-4...
.... помня, че бъга със пускането на ракета и незабавният и несщпиращи ECM работеше и там, един вид, свети като луд, хич не се налага да го търсиш.
Ето как работи РЕБ-а на А-12:

https://www.cia.gov/library/readingroom ... 473841.pdf

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 30 Окт 2016, 17:57

Flancer написа:.........
Здравей!

Относно краша със "Оса"-та...

Има няколко въпроса от създателя, предавам ги дословно...
Did he used Invulnerable mode?
What situation/location (city - battery) did he used?
On what direction/range the target was when the hit (and the game crash) happened?
Did he used the Karat?

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 31 Окт 2016, 22:46

Did he used Invulnerable mode?
Не
What situation/location (city - battery) did he used?
Ъм, Бенгази мисля беше, ще го погледна по-късно, така че изчакай
On what direction/range the target was when the hit (and the game crash) happened?
На запад, 2 Ф111, разстояние... ами към 10км
Did he used the Karat?
Не, то е нощна мисия

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 04 Ное 2016, 21:18

PNS.JPG

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 28 Дек 2016, 22:52

Внезапно...

:shock:

Изображение

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 26 Фев 2017, 16:57

Нова версия!

SAMSIM Version:0.930

1. Освен АШП, вече има и няколко вида имитационни смущения:

- уводяща по разстояние
- многократно отговаряща по разстояние
- уводящи по ъгъл

2. Свалянето на U-2F (AF Serial Number 56-6676, former CIA Article 343) с пилот Maj. Rudolf Anderson, Jr (операция "Анадир")

Изображение

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 21 Май 2017, 15:39

А има и още нещо интересно подозрително приличащо на С300 в "ОЧаквайте"

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 21 Май 2017, 17:19

Flancer написа:
21 Май 2017, 15:39
А има и още нещо интересно подозрително приличащо на С300 в "ОЧаквайте"
:!:

Ще видим...

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Май 2017, 17:56

Пистън, сега видях какви брутални русизми си писал или копирал по-горе. "Уводящи"? Ужас...
Отклоняващи, залъгващи, нещо подобно. Направо ми иде да се уводя на някъде...
Ти не беше ли русоманофоб?
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 21 Май 2017, 20:02

vassiln написа:
21 Май 2017, 17:56
Пистън, сега видях какви брутални русизми си писал или копирал по-горе. "Уводящи"? Ужас...
Отклоняващи, залъгващи, нещо подобно. Направо ми иде да се уводя на някъде...
Ти не беше ли русоманофоб?
- RGPO (Range Gate Pull Off)
- RANRAP (Random Range Program)
- Angle Deception Jamming

Надявам се да е ОК така...

vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Май 2017, 20:05

Така е по мачбетер. Или бетер, както казват турците.
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 14 Сеп 2017, 10:58

v.930.2 (2017.08.01)
Small changes.
If you receive "Run-Time Error 52 Bad file name" during installation, you can try to use this package.

Media Fire

Отговори