КосмосЭто клиника уже...

Модератор: Ksantip

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Это клиника уже...

Мнение от EddieBG » 18 Апр 2018, 08:07

Ой... троловете останаха без опорни точки, Рогозин ги застреля в гръб :)

Рогозин: Россия начнет заимствовать космические технологии Илона Маска
Finanz.ru написа:Россия планирует использовать некоторые технические решения в космической отрасли, разработанные канадско-американским предпринимателем Илоном Маском, заявил во вторник вице-премьер Дмитрий Рогозин.

Он подчеркнул, что разрыв сотрудничества с США в космосе и прекращение поставок в Штаты ракетных двигателей, которое было предложено Госдумой в рамках законопроекта об ответных санкциях, станет выстрелом себе же в ногу.

"Американцы по-прежнему летают на наших кораблях "Союз", по-прежнему мы сотрудничаем в рамках МКС и готовим экипажи у себя в Звездном городке, потом готовим на Байконуре. Поставляем двигатели НК-33 и РД-180. Но можем ли мы взять и прекратить? Можем. Вопрос только в том, что всегда надо взвешивать плюсы и минусы, понимать, где чистая политика, а где на самом деле экономический прагматизм", - отметил вице-премьер в интервью РБК.

По словам Рогозина, деньги, полученные от продажи американцам "не самых новых" двигателей Н-33, которым не нашлось применения в СССР 70-х, используются для новейших российских космических исследований, поэтому сотрудничество в этой области выгодней России, чем США.

Текущие международные контракты на поставку двигателей РД-180 и РД-181 производства НПО "Энергомаш", фактически заменившего НК-33 после аварии 2014 года, действуют по 2019 год включительно. В 2017 году США испытали ракетные двигатели BE-4, предназначенные для замены российских РД-180 после окончания контракта.

При этом, подчеркнул Рогозин, Россию не беспокоит потеря позиций на рынке коммерческих космических пусков. "Толкаться с Илоном Маском на рынке выведения - это не те деньги, которые надо зарабатывать", - сказал он, добавив, что к самому Маску относится серьезно.

"Он очень талантливый инженер и блестящий пиарщик. Некоторые его технические решения , я, например внимательно анализировал с нашими специалистами. Могу сказать, что нам стыдно, но мы кое-что будем использовать", - заявил вице-премьер.

Что касается программы освоения Луны, Рогозин опроверг слухи о переговорах с США. "Американцам мы навязываться не намерены,- сказал вице-премьер, - мы точно не пойдем подмастерьями".

Он также пообещал начать запуск российских космических станций на Луну уже с 2019 года, и развернуть работу на орбите к 2024 году, несмотря на отсутствие у России современных сверхтяжелых носителей.

Тем временем Госдума отложила принятие ответного пакета санкций в отношении американских товаров и компаний до середины мая.

Кроме запрета на экспорт сырья и комплектующих для авиакосмической промышленности, законопроект позволяет правительству ввести ограничения на ввоз в Россию сельскохозяйственной продукции, продуктов питания, сырья, лекарств и других товаров производства США или прочих "недружественных" государств.

"Мы должны все нормы отработать, чтобы это был качественный законопроект", - заявил в понедельник председатель нижней палаты Вячеслав Володин.

Как сообщают Ведомости, первое чтение по документу намечено на 15 мая.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 18 Апр 2018, 08:15

Чак проверих дали новината е истина, че знае ли човек. Но после се сетих, че от време на време и реалистична оценка Рогозин на ситуацията ... просто е доста рядко :D
https://lenta.ru/articles/2016/05/30/roscosmos/

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 18 Апр 2018, 08:19

P.S. кратък анонс към горната новина, за да се впиша в правилата на форума.

Рогозин признава, че прекратяването на доставките на двигателя РД-180 за САЩ ще е като прострелване в крака. Не че не могат да го направят заради геополитическото положение, но те ще загубят повече от американците.
Освен това, срам - не срам, щели да заимстват от Елън Мъск технически решения.
Приемането на ответните санкции в руската Дума се отлага за средата на месец май.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 18 Апр 2018, 08:29

Тук е цялото интервю, 23 минути. По много пунктове минава, започна с болното място под формата на електроника и санкциите след 2014та. После и за плановете след 2024та за МКС, надежността на ракетите и как ги дерат застрахователите заради сегашните показатели и тн.

http://tv.rbc.ru/archive/ekskluziv/5ad5 ... bbf25fa036

Освен това за пръв път чух официално да признаят къде са наистина парите в космоса и каква минимална част са самите пускове, макар и да е може би най-видна. Ама как ще правят цивилни сателити с тази електроника и санкции...
Разказа и за проблема с първия пуск от новия космодрум тогава, където беше Путин. За 2 дена отслабнал с 5,5 кг и половин година не успял да ги възстанови :roll:
Последна промяна 1 на Sharana, променена общо 18 пъти

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 18 Апр 2018, 08:31

EddieBG написа:
18 Апр 2018, 08:07
Поставляем двигатели НК-33 и РД-180.
.....
По словам Рогозина, деньги, полученные от продажи американцам "не самых новых" двигателей Н-33, которым не нашлось применения в СССР 70-х, используются для новейших российских космических исследований, поэтому сотрудничество в этой области выгодней России, чем США.
:o

Предполагам, че всички са изненадани от "факта", че Русия продължава да продава НК33 на щатите, още по-весело е за парите получавани от продажбата им. :mrgreen:

P.S. През 90-те (струва ми се) Aerojet купиха някъде около 20 бр. НК33, които модифицираха и под името AJ26 трябваше да се използват в първата степен на Антарес. 2015 се отказаха заради проблемите с качеството и така останалите количества от НК33 бяха модифицирани в Русия и се ползват от първата степен на Союз 2.1в.
Възобоновяване на производството на НК33 не се предвижда.
Президент РФ Владимир Путин больше всего не любит ложь и некомпетентность, заявил Д. Песков.

Путин: Вон Песков, мой пресс-секретарь, он несёт иногда такую «пургу», я смотрю по телевизору и думаю: чего он там рассказывает? Кто ему это поручил?

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 18 Апр 2018, 08:44

Интервюто е безценно! Не случайно Путин бе забранил на Рогозин да си отваря устата, но ДОР е изобретателен и пак го изпуснаха. :D
Президент РФ Владимир Путин больше всего не любит ложь и некомпетентность, заявил Д. Песков.

Путин: Вон Песков, мой пресс-секретарь, он несёт иногда такую «пургу», я смотрю по телевизору и думаю: чего он там рассказывает? Кто ему это поручил?

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 18 Апр 2018, 08:48

rki написа:
18 Апр 2018, 08:44
Интервюто е безценно! Не случайно Путин бе забранил на Рогозин да си отваря устата, но ДОР е изобретателен и пак го изпуснаха. :D
Това е един от редките случаи, когато все едно слушам адекватен човек да говори за руския космос. Троли от време на време, но пък и реални оценки даваше.

Кажи за двигателите като запознат, в интервюто казва, че печалбата я ползват за разработка на нови двигатели.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 18 Апр 2018, 09:01

Абе не е адекватен, но не ми се занимава да пиша след всеки няколко негови фрази.

Два момента - когато говори къде са парите в космическата индустрия - той казва че парите са в производството на космически апарати, докато реално те са в услугите предоставяни чрез тях. Принципно комерсиалния космос, измерен в пари, може да се представи като обърната пирамида - пусковете на ракетите носители са фундамента, следва производството на КА и най-отгоре и най-мащабен е сектора на услугите предоставяни от операторите на КА.

И втория и най-веселия момент, когато обясняваше за първия пуск от Восточный - как ако ракетата я били пуснали от Байконур, то тя щяла да литне без проблеми, защото космодрума е примитивен, но на модерния космодрум, веднага е дала сбой. И как за две денонощия след като Путин го сгъна е загубил 5 кила от теглото си и после сумати време не е успял да се възстанови.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 18 Апр 2018, 09:08

rki написа:
18 Апр 2018, 09:01
Абе не е адекватен, но не ми се занимава да пиша след всеки няколко негови фрази.

Два момента - когато говори къде са парите в космическата индустрия - той казва че парите са в производството на космически апарати, докато реално те са в услугите предоставяни чрез тях. Принципно комерсиалния космос, измерен в пари, може да се представи като обърната пирамида - пусковете на ракетите носители са фундамента, следва производството на КА и най-отгоре и най-мащабен е сектора на услугите предоставяни от операторите на КА.

И втория и най-веселия момент, когато обясняваше за първия пуск от Восточный - как ако ракетата я били пуснали от Байконур, то тя щяла да литне без проблеми, защото космодрума е примитивен, но на модерния космодрум, веднага е дала сбой. И как за две денонощия след като Путин го сгъна е загубил 5 кила от теглото си и после сумати време не е успял да се възстанови.
Сървисите ги каза. Само края не схванах с кацащата първа степен, че трябвало да се призимява като самолет заради географията. Не летят ли над морето също?

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 18 Апр 2018, 09:27

Sharana написа:
18 Апр 2018, 09:08
Само края не схванах с кацащата първа степен, че трябвало да се призимява като самолет заради географията. Не летят ли над морето също?
Първите степени не - нито от Байконур, нито от Восточный. За това ако трябва да я приземят като SpX ще трябва да го правят на площадка някъде в степите или съответно тайгата и от там почват да реват как не може после да я транспортират обратно. Затова пак почнаха да разправят как ще възкресят проект Байкал и първата степен като самолет ще прави RTLS (връщане до площадката за изстрелване). Но това всичко са все още приказки и липсват каквито и да е действия и проекти в момента.

Въобще в областта на възвращаемите ракети и многократното им използване руснаците, покрай шатълите и най-вече Мъск, си изградиха цяла митология как тази концепция за нищо не става и е безперспективна. Сега трябва да преглътнат реалността и почват някакви телодвижения в посока многократност. BTW казахите от много време настояват района на падане на първите степени да се смали, което предполага поне малко управляемост на падането и ILS (Хруничев) в последните си презентации за Протон медиум обещаха съкращаване на площта за падането на първата степен.
Последна промяна 1 на rki, променена общо 18 пъти

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 18 Апр 2018, 09:41

Восточный е близо до вода, мислех че в тази посока също може, но никога не съм се заглеждал дали оптималните траектории го позволяват.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 18 Апр 2018, 09:45

Преимущества и недостатки Восточного

Итак, в современный период уже не приходится бояться, что США спутает обычную ракету с ядерной — поэтому можно использовать преимущества Дальнего Востока России. Кроме целого Тихого Океана и необитаемых просторов тайги для приземления отработанных ступеней ракет, строителей подкупает благосклонный к космонавтике климат. На местности, где располагается космодром Восточный, солнечная погода царит больше 84% всего года, а дождь и снег редки. Также новый космодром будут меньше беспокоить сильные ветры — тут они бывают только во второй половине весны.

Изображение

Однако есть и свои недостатки. Кроме отдаления от экватора, которое уменьшит итоговую полезную нагрузку ракет, создает свои трудности новое расположение космодрома. Некоторые минусы скрываются даже в преимуществах. Например, при отклонении ракеты от курса или при запуске на полярную орбиту, обломки и ступени будут падать в леса, что не принесет моментального ущерба населению и инфраструктуре региона. Но это легко может вызвать таежные пожары. Они и так доставляют немало неприятностей на востоке — а разогнанный взрывом ракетного топлива, лесной пожар может стать настоящей катастрофой.+

Еще одним минусом космодрома Восточный является его отдаление от центров производства ракет и космических аппаратов России. Конечно, строятся аэродромы и железнодорожные ветки — но это увеличивает как стоимость самого космодрома, так и издержки на транспортировку. Отдельные детали придется везти больше 5 тысяч километров! Что правда, это решается реструктуризацией производства — так, сборку новых ракет «Ангара» специально для Восточного перенесут в Омск.

повече

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 18 Апр 2018, 10:20

Еди общо взето е отговорил - ето още една схема с районите на падане на степените на Союзите:

Изображение

Само при наклонение 51,6 могат да правят ASDS (приземяване на платформа) - вече дали морето ще го позволява (вятър, вълнение) - нямам представа какви са условията там, и как после ще я транспортират до завода (имат ли изградена инфраструктура от Владивосток) - не знам.

Един от аргументите, които изтъкваха да направят Восточный навътре, а не близо до брега, бе точно климата - чести бури, мъгли, силен вятър.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 19 Апр 2018, 13:50

Виж ти! ДОР все още го четат в САЩ - това е коментар относно интервюто, което се обсъждаше по-горе:
Russia appears to have surrendered to SpaceX in the global launch market
"The 4 percent stake isn’t worth the effort to try to elbow Musk and China aside."
https://arstechnica.com/science/2018/04 ... ch-market/

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 19 Апр 2018, 16:01

Проблема е че Русия никога не била играч на пазара за космически услуги. На тях силата им бяха точно тези 4% на Рогозин. Опита им да се включат в играта с Анголския сателит не завърши добре. Отделно, че и в него е имало доста френски модули.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 19 Апр 2018, 21:54

Как исполнительный директор Роскосмоса вводит в заблуждение общественность
17 апреля 11:26

«Даурия Аэроспейс» по прежнему находится в неопределенности из-за ситуации вокруг запуска пары спутников МКА-Н, произведенных компанией по заказу Роскосмоса. Спутники не вышли на связь, ГК «Роскосмос» требует вернуть все средства, выплаченные по госконтракту, отказывает в проведении аварийной комиссии, которая могла бы установить причины сбоя, а представители госкорпорации публично сообщают недостоверные факты или замалчивают реальные обстоятельства.

15 апреля 2018 года исполнительный Директор департамента по коммуникациям «Роскосмос» Игорь Буренков в интервью на радио «Комсомольская правда» допустил целый ряд недостоверных утверждений. Кажется, исполнительный директор совсем не осведомлён о происходящем по госконтракту ОКР «Кубсат-нано» иначе бы не допускал столь явных ошибок в своем выступлении. Мы бы оставили их без внимания, но его слова были процитированы многими СМИ, поэтому считаем необходимым указать на ошибочность его заявлений.

Цитата из интервью Игоря Буренкова:

«Мы говорим про запуск 73 спутников, которые вывели успешно. И не надо тут уподобляться тем людям, которые видят соринку в глазу своего партнера, а у себя не замечают бревна. Если мы конкретно говорим о тех спутниках, которые Роскосмос заказал у компании Даурия, это было целиком добрая воля со стороны Федерального космического агентства. Контракт для поддержки частной космонавтики, полтора миллиарда, кстати, и сейчас это немало, а тогда было фантастической суммой. Ни один этап контракта, а их было четыре, сейчас пятый, не был завершен во время, всё переносилось, но мы всё понимали, кивали головой и всё. Когда спутники устанавливаются на носитель, это целиком ответственность производителя. Никакого отношения предприятия российской космической отрасли не имели к производству этих аппаратов. Это важно отметить. Когда аппарат достиг необходимой орбиты они отстрелились и не вышли на связь. Ну, бывает. Мы предлагали компании в досудебном порядке урегулировать этот конфликт, они не захотели, по какой-то причине, до сих пор документацию не сдали, расследование не провели. Мы считаем запуск успешным не потому что мы хотим несчастную маленькую частную космонавтику наказать. Это не так. Мы хотим просто чтобы было понятно, что если вы беретесь за дело, и берете на себя обязательства, вы должны их выполнить, и не важно частная вы или не частная компания, а важно обязательства выполнять. Мы свои обязательства выполнили по запуску».

Теперь перечислим факты, которые противоречат вышеприведенным словам:

— из 72 спутников попутной нагрузки, два спутника компаний Spire Global и Planet вывели на ошибочные орбиты, т.е. запуск уже нельзя считать полностью успешным.

— Сумма контракта с «Даурией Аэроспейс», заключенного в 2012 году, составляла 310 млн руб., из них выплачено за фактически выполненную и принятую Роскосмосом работу 274 млн. руб., о каких полутора миллиардах упоминает исполнительный директор непонятно.

— Задержки в рассмотрении результатов работы «Даурии Аэроспейс» по контракту допускались и самим Роскосмосом, о чем есть решение Арбитражного суда Москвы. В конечном счете, спутники были готовы к запуску уже к 2016 году, хотя им пришлось ждать пуска ракеты до середины 2017 года.

— Хотя производила спутники МКА-Н «Даурия Аэроспейс», оператором запуска этих спутников было предприятие Роскосмоса АО «НПО Лавочкина», которое по контракту с «Даурией Аэроспейс» разрабатывало систему адаптации спутников на разгонный блок «Фрегат», и осуществляло монтаж спутников на разгонный блок.

— Никаких предложений урегулировать конфликт в досудебном порядке, кроме «возвращайте все деньги», от Роскосмоса не поступало. Напротив, «Даурия Аэроспейс» предлагала несколько вариантов компромиссного решения ситуации вплоть до изготовления еще двух спутников за свой счет. Никакого интереса к данному предложению представители Роскосмоса не проявили.

— Никакого содействия со стороны АО «НПО Лавочкина» в расследовании нештатной ситуации мы не встречали, наоборот, представители предприятия отказывались предоставить в «Даурию» телеметрию «Фрегата» даже несмотря на прямые распоряжения Роскосмоса. Предварительное расследование «Даурией» было проведено при участии специалистов ЦНИИмаш, и выводы этого расследования — спутники потеряны от воздействия внешних факторов.

— К числу выполненных обязательств запуска относятся и отчеты о проведенном запуске. Отчет, который мы получили от АО «НПО Лавочкина» не содержал информации о произошедшей аномалии на малом двигателе разгонного блока «Фрегат». Зато американской компании AstroDigital такую информацию сообщили, и она смогла получить страховку за неудачный запуск. С нас же требуют оплатить всю стоимость контракта, хотя аномалия на двигателе могла повлиять и на наши спутники.

«Даурия Аэроспейс» располагает всей необходимой документацией для подтверждения своих слов: деловой перепиской, судебными решениями,техническими отчетами.
При необходимости, готовы рассмотреть запросы на ее предоставление.

Краткое описание обстоятельств пуска можно посмотреть ниже.

14 июля 2017 года с Байконура совершен рекордный пуск 73 спутников одной ракетой «Союз-2.1а» с разгонным блоком «Фрегат». Основная нагрузка ракеты — спутник «Канопус-В-ИК», в числе попутной нагрузки — 72 малых космических аппарата российских и иностранных производителей. Разгонный блок выполнил программу выведения спутников на три различные орбиты, однако у двух американских аппаратов орбиты оказались перепутаны, а несколько малых спутников не вышли на связь. В числе «молчащих» аппаратов оказались и спутники МКА-Н, произведенные «Даурией Аэроспейс» по заказу ГК «Роскосмос». До старта спутники прошли весь комплекс наземных испытаний, и подтвердили свою работоспособность. Выводы специалистов «Даурии Аэроспейс» — вероятной причиной выхода спутников из строя стало внешнее воздействие. Эти выводы подтверждены сотрудниками ЦНИИмаш. На сегодня известно, что от 8 до 14 спутников из 72-х столкнулись с техническими проблемами либо сразу после запуска, либо в течение первых недель, а два аппарата выведены на ошибочные орбиты.

Спустя полгода представители Роскосмоса официально признались, что на разгонном блоке «Фрегат» произошла аномалия с одним из малых двигателей. Он вышел из строя уже после отделения МКА-Н и ряда других спутников, однако некоторые телеметрические данные «Фрегата» позволяют утверждать, что отклонения в работе двигателя наблюдались еще до отделения МКА-Н и других пострадавших спутников. Американская компания Astro Digital получила страховку за потерю двух своих спутников на этом запуске. А «Даурия Аэроспейс» получила письмо от ГК «Роскосмос» с требованием вернуть все 274 млн, выплаченные ранее по контракту за выполнение четырех этапов работы. Изготовитель «Фрегата» АО «НПО Лавочкина» отказалось предоставлять телеметрические данные опасаясь за «престиж предприятия». «Даурия Аэроспейс» неоднократно выступала с предложением собрать аварийную комиссию для выяснения причины всех сбоев, но ГК «Роскосмос» отказала, утверждая, что аварии не было.
От Даурия Аэроспейс директно обвиняват изпълнителния директор на Роскосмос в лъжа.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 21 Апр 2018, 07:56

И един фейк:

В США задержаны руководители космической отрасли Украины

Най-вероятно "новината" е тръгнала от тук (линкът е към кеша на гугъл, понеже в сайта е изтрита), и съответно се появи в доста руски сайтове.

Министерството на правосъдието на САЩ отрича да има такова задържане.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 07 Май 2018, 21:49

Ех, Рогозин вече няма да ръси толкова бисери - ще видим наследника.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 07 Май 2018, 22:00

Рано е за радост - може да го сложат начело на Роскосмос вместо Комаров. ;)

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 09 Май 2018, 16:53

Есте!
Батутоведа май наистина ще възглави Роскосмос!
По нашим сведениям, бывший вице-премьер правительства России, курировавший оборонную промышленность Дмитрий Рогозин получил предложение от президента страны возглавить госкорпорацию «Роскосмос».

http://argumenti.ru/society/2018/05/571 ... paign=last

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 14 Май 2018, 18:52

За новините не знам колко ще е интересно, така че ще я сложа тук:

Директор "Роскосмоса" зарабатывает в 7 раз больше главы НАСА

Директорът на Роскосмос бил получавал седем пъти по-голяма заплата от администратора на НАСА.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 14 Май 2018, 18:57

Ето че ДОР отново се окaза неправ, когато говореше, че производителността в руската космическа индустрия е десет пъти по-малка от американската. В действителност тя е 7 пъти по-голяма. :D

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 20 Май 2018, 21:50

Интервю с шефа на Ариана груп - Alain Charmeau

http://www.spiegel.de/wissenschaft/tech ... 07322.html

Не ми се пише пак подробно резюме, така че накратко - интервюто е от две части - в първата част шефа се оплаква как ЕС трябва да подсигури 5-7 гарантирани пуска годишно за Ариана 6.2 иначе трябва да пускат работниците в неплатен отпуск, а във втората част от интервюто мрънка срещу долните капиталисти Безос и Мъск, които подливат вода на Ариана груп - първия благодарение на това, че злоупотребява с личните данни на потребителите на Амазон, а втория е субсидиран от американското правителство, за да прави дъмпинг и мръсно на Ариана.
Има и други любопитни разсъждения.
Този е някаква европейска версия на батутоведа.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 29 Май 2018, 09:28

Добри новини за московския завод на ЦИХ (Хруничев) - новия жилищен комплекс който се строи, не само ще бъде на 4 метра отстояние от ЖП-линията по която се превозват ракетите, но и се предвижда тераса, която ще бъде изградена над самата линия. По държавни нормативи отстоянието до линии превозващи подобни товари трябва да е минимум 150-200 метра.
РЖД уж е предупредил строителя, че строеж не може да има там, но ония размахват документ от Мосгосэкспертизы и смело продължвата напред, като казват че мнението на РЖД не им е интересно.
Шпальный район

Как стало известно “Ъ”, девелопер жилого комплекса «Фили Град» — MR Group — начал строительство третьей очереди зданий в четырех метрах от железной дороги, по которой Центр имени Хруничева перевозит свои ракеты-носители. Составы уже ходят по стройплощадке, где забивают сваи, а в будущем будет построен новый дом. Эти пути находятся на балансе ОАО РЖД, в котором застройщика уведомили о том, что согласование проектной документации на возведение жилого комплекса в этой ситуации «невозможно». Сам застройщик утверждает, что в компанию не обращался, но вся стройка ведется по плану.

О том, что третья очередь жилого комплекса «Фили Град» (Москва, Береговой проезд, стр. 5) строится вблизи действующих железнодорожных путей, использующихся для перевозки ракет (типа «Протон» и «Ангара»), стало известно из документов, с которыми ознакомился “Ъ”. Согласно проекту, ветка, идущая от центра и задействованная в перевозке продукции предприятия, будет проходить практически вплотную к стене здания, а над ней планируется построить террасу. Сейчас пути проходят прямо по стройплощадке, а земляные работы (забивка свай и рытье котлована) ведутся в непосредственной близости от проезжающих иногда составов.
:mrgreen:

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 04 Юни 2018, 11:13

Пореден епизод от сериала "Видяла жабата, че подковават коня и тя вдигнала крак":
Названа дата испытаний первой многоразовой космической ракеты России‍

МОСКВА, 4 июн — РИА Новости. Испытания первой многоразовой возвращаемой космической ракеты намечены в России на 2022 год, сообщил РИА Новости руководитель проектной группы Фонда перспективных исследований (ФПИ) Борис Сатовский.

По его словам, программа создания перспективной многоразовой ракетно-космической системы сверхлегкого класса реализуется совместно с Роскосмосом и Объединенной авиастроительной корпорацией. Уже завершен аванпроект возвращаемого ракетного блока.

"Схема работы системы предусматривает отделение первой ступени ракеты-носителя на высоте 59-66 километров и ее возвращение в район старта с посадкой на обычную взлетно-посадочную полосу. В базовой конструкции возвращаемого блока будут применены поворотное прямоугольное крыло большого размаха и классическое хвостовое оперение. При возвратном полете к месту старта используется модифицированный серийный турбореактивный двигатель", — рассказал ученый.

Система предназначена для вывода на солнечно-синхронную орбиту полезной нагрузки до 600 килограммов. По предварительным расчетам, стоимость вывода будет в полтора-два раза ниже, чем у обычных ракет подобного класса. Каждый управляемый блок рассчитан на 50 полетов без замены маршевых двигателей, работающих на криогенном топливе "жидкий кислород — сжиженный метан". Запускать ракеты планируется с мобильных комплексов.

При проектировании системы использован технологический задел проекта многоразового ускорителя "Байкал". Разработчики проанализировали задел по возвращаемым ступеням, сравнили альтернативные аэродинамические компоновки и рассчитали газодинамику и теплообмен на возвратной траектории. "Инженерно-конструкторские проработки показали достаточную технологическую готовность к созданию демонстратора", — заключил ученый.

РИА Новости https://ria.ru/science/20180604/1521978476.html
Сега некои съображения:
- първо - позиционирането на носителя - до 600 кг. на полярна орбита това е лека ракета отива дори към свръхлеките. В този сектор само в Русия положението е следното - има Союз 2.1в, Ангара 1.2, искат да правят и Днепр 2 плюс конверсията на Тополите. В световен мащаб този сектор се очертава с най-жестока конкуренция - имза изобилие от проекти.
- второ - първи полет 2022 - невъзможен - горе долу за тогава се очертава да завърши разработката на единствения руски метанов двигател, да не говорим че той ще е твърде мощен за тази ракета.
- трето - разработчици ФПИ плюс Роскосмос плюс ОАК - що имам чувството, че в Роскосмос и ОАК не знаят че са започнали да разработват този носител. Най-вероятно някой от подчинените на Сатовски е нахвърлял на един хвърчащ лист няколко идеи и сега ги пускат като пропаганда.
- четвърто - за обратния път ще се използва сериен турбореактивен двигател - много интересно - ще трябва отделен резервоар за керосин плюс двигателя трябва да е вън от фюзелажа - ще стои като кръпка и дали ще понесе натоварванията при полета нагоре... абе бумага все стерпит.
- пето - щяла да се изстрелва от мобилни установки?! WTF!!! Не знам как си я представят мобилната установка със заредена ракета с течен кислород и метан да се влачи няколко дни по пътищата за да достигне предвиденото стартово място. Другия вариант е да си помъкнат един конвой - мини фабрика за криогенен кислород и метан и да я зареждат на място.

и шесто но най-значимото съображение - самото присъствие на ФПИ означава, че по-далеч от приказки този проект няма да се развие. Да погледнем другите проекти на ФПИ:
- ФПИ ведет разработку радиофотонных радаров
- ФПИ готовится к прорыву в создании летающего внедорожника http://fpi.gov.ru/press/media/boris_sat ... dorozhnika
- Робота Федора научили садиться на шпагат в виртуальной реальности
- ФПИ разрабатывает препарат для погружения космонавтов в "зимнюю спячку"
- В лаборатории ФПИ открыли перспективу полного восстановления человеческих органов
- Одобрен проект создания квантового компьютера
- Самолет со сверхкоротким взлетом и посадкой поднимется в небо в 2022 году
- ФПИ разработает стандарты для искусственного интеллекта
- ФПИ, Внешэкономбанк и "ВЭБ Инновации" вошли в первый в России квантовый консорциум
- Сатовски задно с Рогозин давиха таксата - ФПИ: Технология жидкостного дыхания позволит спасать человеческие жизни в обстоятельствах, которые сегодня считаются фатальными
- Фонд перспективных исследований и Университет ИТМО исследуют социальные, политические и экономические процессы с помощью квантовой физики

и други безаналогови разработки като самолети с изкуствен интелект и нервна ситема и прочие простотии - http://fpi.gov.ru/

P.S. Днес рунета се е превъзбудил покрай горното заявление от ФПИ. Най-много ми хареса статията от Эксперт.ру - цитат:
Сейчас ракеты-носители Falcon 9 и Falcon Heavy («Тяжёлый сокол») компании SpaceX имеют возвращаемую первую ступень. Двигатели, при помощи которых ракета отрывается от поверхности, опускаются на парашютах, как обычно возвращаются на Землю спускаемые аппараты (последние ступени) космических кораблей — не челноков.

http://expert.ru/2018/06/4/zato-myi-sdelaem-raketu/
:D
Последна промяна 1 на rki, променена общо 4 пъти

Отговори