КосмосНови мисии до Луната

Модератори: Ksantip, Sharana

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Нови мисии до Луната

Мнение от Archer » 01 Мар 2019, 07:28

И какво е предназначението на тая станция, какво ще прави въобще. Отделно не ми харесва да се харчат пари само за проекти около земята или луната.
Да инвестират в йонни двигатели

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 01 Мар 2019, 11:41

Израелският частен лунен апарат "Beresheet" е извършил второ включване на двигателя, този път успешно, който е работил около 4 минути.
Третата маневра е предвидена за следващата седмица.
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 06 Мар 2019, 07:06

Изображение

Селфи на път към Луната. Разстоянието до Земята е около 37,000 км.

Изображение

Между другото, китайският ровър Yutu 2 е изминал почти 130 метра на повърхността на обратната страна на Луната.
Китайците обявиха наскоро, че ще предоставят публично всички данни от мисията, която продължава успешно след кацането на 3-и януари.

За съжаление при успешно кацане израелският "Берешийт" няма да издаяни толкова дълго - апаратът няма термална защита и се очаква да работи около 48 часа.
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 12 Мар 2019, 15:05

https://www.youtube.com/watch?v=1kd2nFHAAtU
Tokyo, Japan, March 12, 2019―The Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) and Toyota Motor Corporation (Toyota) announce their agreement today to consider the possibility of collaborating on international space exploration. As a first step, JAXA and Toyota have reached agreement to further cooperate on and accelerate their ongoing joint study of a manned, pressurized rover that employs fuel cell electric vehicle technologies. Such a form of mobility is deemed necessary for human exploration activities on the lunar surface. Even with the limited amount of energy that can be transported to the moon, the pressurized rover would have a total lunar-surface cruising range of more than 10,000 km.
Концепт за луноход на Японската космическа агенция (JAXA) и Тойота.

Дължина - 6 метра, широчина - 5,2 метра, височина - 3,8 метра.
Обитаемо пространство - 13 куб. метра.
Капацитет - двама души (четирима в спешна ситуация).

повече

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 17 Мар 2019, 20:13

Изображение

Китайския ровър Yutu-2 влезе в третата лунна нощ, която както и предишните две ще прекара в режим на хибернация, за да пести енергия. Освен това вече навърши проектния си живот от три месеца. Лунната нощ е с продължителност две земни седмици.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 17 Мар 2019, 20:32

Изображение

Изображение

Lockheed Martin са готови с пълноразмерния прототип, наречен HGTA (Habitat Ground Test Article), на бъдещият обитаем модул на окололунната станция.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 25 Мар 2019, 16:38

Рогозин: создание варианта "Союза МС" для полетов к Луне будет стоить $400 млн

Според Рогозин, създаването на вариант на космическия кораб "Союз" за полет до Луната щял да струва от порядъка на 400 млн. долара.
Корабът можел да се изстрелва с едноименната ракета до МКС, а след това ще се скачи с ускорителен блок на тежката "Ангара", който да го закара до Луната.
Само да уточня че под полет до Луната се има предвид само облитане на естествения ни спътник, а не кацане и обратно излитане.

Прави впечатление последно време как усилено се говори за модернизация на "Союз", с който да облетят Луната.
За мен това означава, че нещата с "Федерация"-та хич не вървят по план.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Мар 2019, 17:54

Само да уточня че под полет до Луната се има предвид само облитане на естествения ни спътник, а не кацане и обратно излитане.
И какво ще правят въобще, какви са тия облитания пак. Да оставят китайците да се занимават с луната, Да мислят за Марс.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 25 Мар 2019, 17:59

Archer написа:
25 Мар 2019, 17:54
И какво ще правят въобще, какви са тия облитания пак. Да оставят китайците да се занимават с луната, Да мислят за Марс.
Ще могат да се скачват с окололунната станция в бъдеще.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Мар 2019, 18:01

И въобще имам чувството, че за космоса няма никакви нови радикални идеи от държавни организации!
Мъск щял да ми колонизира Марс баси НАСА ако искаха още 80те можеха да изпратят хора, добре че са китайците нищо чудно до 10 години да пратят някой тайконавт на Марс :D
Ще могат да се скачват с окололунната станция в бъдеще.
И за какво им е тая станция, пак станции манции и тем подобни.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 25 Мар 2019, 18:10

Archer написа:
25 Мар 2019, 18:01
И за какво им е тая станция, пак станции манции и тем подобни.
Говоря за американската станция.

Иначе руските планове не можеш да ги разбереш - обясняват ти как ще направят база, после ще почнат да копаят хелий, и в един момент - бум, ще модернизират 50 годишен кораб за да облетят Луната и да се върнат обратно с помощта на гравитацията й. Междувременно, вървят новини за антигравитационни двигатели, ядрени, само телепорт не са изкарали още.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Мар 2019, 18:14

вървят новини за антигравитационни двигатели, ядрени
Аз медийните дивотии хич не ги слушам вече, но ми е чудно как нямат никакъв фокус за ядрени космически двигатели при положение че могат да направят някакъв прототип. И как не са експериментирали с йонни двигатели до ся, какви са тия станции около луната същото важи и за американците.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 25 Мар 2019, 18:24

Archer написа:
25 Мар 2019, 18:14
Аз медийните дивотии хич не ги слушам вече, но ми е чудно как нямат никакъв фокус за ядрени космически двигатели при положение че могат да направят някакъв прототип. И как не са експериментирали с йонни двигатели до ся, какви са тия станции около луната същото важи и за американците.
Американците работят сериозно по йонните двигатели, а окололунната станция не е просто пожелание, а проект, по който вече се работи, отделно перо в бюджета на НАСА и т.н.т
Руснаците също работят върху йонни двигатели, но там нещата опират и до пари, ниско заплащане, кражби и всички останали негативи на съвременното им общество.

Изображение

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 25 Мар 2019, 18:31

Archer написа:
25 Мар 2019, 18:14
Ядреният "двигател" всъщност е йонен двигател с работно тяло водород или инертен газ и източник на енергия ядрена енергийна установка - реактор.
Големият проблем всъщност е охлаждането на атомния реактор - там са спрели руснаците, предполагам и на американците ако мислят нещо подобно, това също им е проблем. Става въпрос много мегавати топлинна мощност, която трябва някак си да се разсейва в космоса.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

https://www.tesladeaths.com/
https://elonmusk.today/

“The 15 coronavirus cases in the US within a couple of days is going to be down to close to zero.”
- President Trump, Feb 26, 2020

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 25 Мар 2019, 18:49

Руснаците сега нямат пари, иначе разработват една доста хитра система за капково охлаждане, която по принцип може да свърши работа.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 26 Мар 2019, 20:34

https://www.youtube.com/watch?v=Re_CHwZCoYQ
The United States plans to land astronauts on the moon within the next five years, Vice President Mike Pence announced today (March 26).

The nation had been shooting for a 2028 lunar touchdown, but "that's just not good enough," Pence said during the fifth meeting of the National Space Council (NSC), which he chairs. "We're better than that."

So, it is now the official policy of the United States to return astronauts to the surface of the moon by 2024, the vice president stressed, invoking a 21st-century space race with China and Russia.
Официалната политика на САЩ вече е до 2024 г. техни астронавти да кацнат отново на Луната.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 27 Мар 2019, 03:16

Харесва ми изказването на майк Пенс, че ако НАСА не станат по-гъвкави и не са готови с тяхната тежка ракета, мисията ще бъде възложена на частни компании. ДГД чиновниците :)

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 27 Мар 2019, 10:27

Amazon написа:
27 Мар 2019, 03:16
Харесва ми изказването на майк Пенс, че ако НАСА не станат по-гъвкави и не са готови с тяхната тежка ракета, мисията ще бъде възложена на частни компании. ДГД чиновниците :)
Изключително съм любопитен как за пет години ще успеят да разработят орбитален и спускаем апарат и лунен лендър (ако ще повтарят тримодулната схема на Аполо) или двумодулен такъв, защото един монолитен кораб да отиде до Луната, да кацне, да излети и после да кацне на Земята, не виждам как ще стане към момента.
Да не говоря че и нямат избор и на ракети, ако махнем SLS - Delta IV Heavy е слабичка, остава единствено Falcon 9 Heavy, като тя също е доста по-слаба, сравнена с полезния товар до Луната на Сатурн 5. Blue Origin не ги коментирам, защото тяхната тежка ракета все още е анимация.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 27 Мар 2019, 10:37

EddieBG написа:
27 Мар 2019, 10:27
Amazon написа:
27 Мар 2019, 03:16
Изключително съм любопитен как за пет години ще успеят да разработят орбитален и спускаем апарат и лунен лендър (ако ще повтарят тримодулната схема на Аполо) или двумодулен такъв, защото един монолитен кораб да отиде до Луната, да кацне, да излети и после да кацне на Земята, не виждам как ще стане към момента.
Да не говоря че и нямат избор и на ракети, ако махнем SLS - Delta IV Heavy е слабичка, остава единствено Falcon 9 Heavy, като тя също е доста по-слаба, сравнена с полезния товар до Луната на Сатурн 5. Blue Origin не ги коментирам, защото тяхната тежка ракета все още е анимация.
Пенс ретранслира желанията на Тръмп, така че положението е малко като руската лунна база, много приказки и липса на бюджет и конкретни действия. И вероятно такова и ще остане - без прогрес отвъд медийни изяви.

P.S. Явно след като Мюлер не намери свидетелства за заговор с руснаците, Тръмп смята, че втория мандат му е в кърпа вързан и иска да се увековечи към неговия край като втория президент пратил хора на Луната, затова е петгодишния срок.
Тръмп искаше Марс, но му го отказаха като технологично и технически непостижимо за момента, така че само Луната му остана.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

https://www.tesladeaths.com/
https://elonmusk.today/

“The 15 coronavirus cases in the US within a couple of days is going to be down to close to zero.”
- President Trump, Feb 26, 2020

Skoda
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Skoda » 27 Мар 2019, 12:07

До колкото разбрах идеята им е да използват 2 изстрелвания на ракети(Фалкон хеви или СЛС) В едната да е Ориона а в другата сервизния модул, после да направят скачване на орбита и да поемат към луната. Срока от 5 години ми се вижда доста къс, липсва увеличаване на бюджета на НАСА и смятам, че шансовете да го направят са малки. Подобни речи имаше и Буш с обявяването на програмата Съзвездие в началото на века, после и Обама когато стартираха СЛС, сега е ред и на администрацията на Тръмп да се упражнява по темата. Китайците и Руснаците пък са още по далеч в създаването на свръх тежка ракета, твърдо над 10 години ще им трябват за да докарат настоящите си планове до там, цялата новина ми изглежда за вътрешно американска употреба и натиска над старите кучета Боинг, Локхийд и Нарт. Груман да се напънат малко повече. Просто мандатите на една администрация са прекалено къси за да бъде постигнат успех, а следващата веднага променя приоритетите и цялата програма.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 30 Мар 2019, 08:19

Изображение

X Prize Foundation е предложила утешителна награда от 1 млн. долара на SpaceIL, ако следващият месец апаратът "Beresheet" се прилуни успешно. Припомням че наградата беше от 20 млн. долара за първия частен апарат, който се прилуни, измине поне 500 метра и предаде на Земята снимки и видео, но срокът изтече преди година.

Ако някой се чуди защо "Beresheet" пътува толкова бавно към Луната, сравнен с други мисии - китайския апарат Chang'e 4 например пристигна в орбита около Луната на петия ден, това е защото за да се спестят средства, израелската сонда беше изстреляна заедно с други апарати, които остават на околоземна орбита, и трябва самостоятелно да стигне до Луната, което става с постепенно увеличаване на траекторията около Земята, за разлика от останалите мисии, при които ракетата-носител изстрелва апарата директно към Луната.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 11 Апр 2019, 16:29

Днес израелският частен апарат трябва да кацне на Луната.
Много добра анимация, показваща как трябва да протече кацането:

https://www.youtube.com/watch?v=VYd5vRjsfQE

Линк с директно видео от кацането:

https://www.youtube.com/watch?v=HMdUcchBYRA

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Апр 2019, 19:00

Доста е вдъхновяващо, че такава малка държава постига нещо, което са постигали само САЩ, СССР и Китай.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 11 Апр 2019, 19:24

Amazon написа:
11 Апр 2019, 19:00
Доста е вдъхновяващо, че такава малка държава постига нещо, което са постигали само САЩ, СССР и Китай.
Мисията е частна, не е държавна.
Последна промяна 1 на EddieBG, променена общо 12 пъти

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Апр 2019, 00:15

За съжаление са загубили връзка с апарата малко преди да кацне: http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-2 ... successful

Ето последната му снимка:

Изображение

Отговори