КосмосКосмически новини

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
EddieBG
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Космически новини

Мнение от EddieBG » 16 Май 2020, 06:23

https://www.youtube.com/watch?v=hwWc1DHxWfs

Изстрелването на минисовалката Х-37В ще се излъчва на живо от този адрес.
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 19 Май 2020, 13:54

SpaceX планира най-значимата мисия в историята си

Изстрелването на Demo-2 с пътници на борда е планирано за 27 май

Само девет дни делят SpaceX от най-значимата мисия в историята на компанията на Илон Мъск, пише CNBC.

SpaceX потвърди днес, че следващата ѝ космическа мисия ще бъде Demo-2 и тя е планирана за 27 май. В рамките ѝ двама астронавти на НАСА ще поемат с капсулата на Space X Crew Dragon към Международната космическа станция.

Тази седмица Space X планираше да пусне още 60 сателита Starlink. Но заради задаващата се тропическа буря, компанията реши да отложи задачата и вместо това да се фокусира върху Demo-2.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Първата пилотирана мисия на SpaceX излита към МКС на 27 май

Както подсказва и името, Demo-2 ще бъде вторият път, в който SpaceX ще изстреля капсулата Crew Dragon. Но миналата година Demo-1 нямаше хора на борда си.

Астронавтите на НАСА Боб Бенкен и Дъг Хърли трябва да излетят в 4:32 ч. местно време от площадка 39А на Kennedy Space Center във Флорида.

Demo-2 е приоритет както за НАСА, така и за SpaceX. Агенцията определя мисията като „съществена“ дори във времена на пандемия.
Корабът вече е пристигнал на площадката
Изображение

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 25 Май 2020, 01:17

Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 25 Май 2020, 17:54

Скафандрите им също са създадени от SpaceX. Приличат на извадени от фантастичен филм от 80-те. :)
Това са двамата астронавти, които пътуват след два дни:
0D646492-80D4-4E88-9104-31F1BBB9309E.jpeg

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 25 Май 2020, 23:48

Аз съм впечатлен най-много от таблото за управление - 3 таблета и някой друг бутон
Изображение
Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 26 Май 2020, 04:00

mitkoik написа:
25 Май 2020, 23:48
Аз съм впечатлен най-много от таблото за управление - 3 таблета и някой друг бутон
Изображение
Изображение
Особено сравнено с конкуренцията:

Изображение
F775D66E-D6DD-4E4D-B96E-84408389E5EE.jpeg

COMMANDER_KEEN
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от COMMANDER_KEEN » 26 Май 2020, 09:58

Aз съм с особено мнение за тъчскрийн екраните. Имам лош опит с автомобилните системи. Срещал съм безумни творения - всички бутони ръчки и врътки в купето заменени с екранчета. Изглежда добре и изчистено, ама като за да увелича температурата на парното тряба да мина през 2 менюта и за това да си преместя погледа от пътя за не много кратък период от време е кофти. Физическия бутон/врътка е МНОГО по удобен в някои случаи, като при достатъчна практика се натиска/завърта с "мускулна памет" без да се поглежда защото дава и тактилна обратна връзка. Да не говорим, че ако трябва да го правя докато друса (А в космическа ракета при изстрелване си друса + при претоварване няколко G), а слайдерът на тъчскрийна, който трябва да преместя, не е много голям, нацелването и прецизното преместване е проблем. А те са в скафандри, с големи ръкавици.
Почти съм готов да се обзаложа, че в следващите версии на кораба ще започнат да се появяват все повече физически бутони, лостчета и врътки...
Последна промяна 1 на COMMANDER_KEEN, променена общо 26 пъти

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 26 Май 2020, 11:08

COMMANDER_KEEN написа:
26 Май 2020, 09:58
Aз съм с особено мнение за тъчскрийн екраните. Имам лош опит с автомобилните системи. Срещал съм безумни творения - всички бутони ръчки и врътки в купето заменени с екранчета. Изглежда добре и изчистено, ама като за да увелича температурата на парното тряба да мина през 2 менюта и за това да си преместя погледа от пътя за не много кратък период от време е кофти. Физическия бутон/врътка е МНОГО по удобен в някои скучай, като при достатъчна практика се натиска/завърта с "мускулна памет" без да се поглежда защото дава и тактилна обратна връзка. Да не говорим, че ако трябва да го правя докато друса (А в космическа ракета при изстрелване си друса + при претоварване няколко G), а слайдерът на тъчскрийна, който трябва да преместя, не е много голям, нацелването и прецизното преместване е проблем. А те са в скафандри, с големи ръкавици.
Почти съм готов да се обзаложа, че в следващите версии на кораба ще започнат да се появяват все повече физически бутони, лостчета и врътки...
+ 100

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 26 Май 2020, 14:45

COMMANDER_KEEN написа:
26 Май 2020, 09:58
Aз съм с особено мнение за тъчскрийн екраните. Имам лош опит с автомобилните системи. Срещал съм безумни творения - всички бутони ръчки и врътки в купето заменени с екранчета. Изглежда добре и изчистено, ама като за да увелича температурата на парното тряба да мина през 2 менюта и за това да си преместя погледа от пътя за не много кратък период от време е кофти. Физическия бутон/врътка е МНОГО по удобен в някои скучай, като при достатъчна практика се натиска/завърта с "мускулна памет" без да се поглежда защото дава и тактилна обратна връзка. Да не говорим, че ако трябва да го правя докато друса (А в космическа ракета при изстрелване си друса + при претоварване няколко G), а слайдерът на тъчскрийна, който трябва да преместя, не е много голям, нацелването и прецизното преместване е проблем. А те са в скафандри, с големи ръкавици.
Принципно си прав, лично аз също предпочитам копчета в автомобил, защото мога да си включа или изключа някоя система, без да отмествам поглед от пътя.

Запис на изстрелването на Союз, не знам дали е по-лесно натискането на бутони с тая пръчка или на тъч.

https://www.youtube.com/watch?v=fr_hXLDLc38

Отделно че така или иначе изстрелването е автоматично.

От инженерна гледна точка предимството на тъча е голямо - можеш да си инсталираш нова система и/или да обновиш стара и не е нужно да се преправя целия панел или да се търси място за инсталиране на нов, това ще ти го свършат програмистите. Да не говоря че практически може да добавяш неограничен брой управления, докато при конвенционалното - както е в "Союз"-а, ще ти трябва някоя пръчка, дълга колкото ракетата, за да може докато си вързан за седалката, да достигнеш всяко едно копче.

Много е важно интерфейса да е добре оптимизиран, според мен проблема в някои автомобили не е чак толкова дали се ползва тъч или обикновено копче, ами как са измислени и разположени менютата и прочие.

П.С. най-добрия вариант за мен си остава тъч + конвенционални бутони за най-важните управления.
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

COMMANDER_KEEN
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от COMMANDER_KEEN » 26 Май 2020, 15:11

Да, някаква комбинация между хардуерни бутони и тъчскрийн е най-удачна. Може би не пълно дублиране, защото за различни дейности едното е по-удобно от другото. Това с пръчката също е неергономично и гадно. Дизайнът и оптимизацията за много важни в случая.
Не на последно място - при вибрации, тези дисплеи, особено ако са със сравнително ситен шрифт, могат да станат нечетими.
Предполагам, че повечето от нещата за които пиша са помислени и взети предвид... но само предполагам. Пак казвам - базирано на опита ми с автомобилни системи (не една и две), тъч-скрийна е по-джиджан и по-добре изглеждащ, предлага и повече фунции, но като започнеш да ползваш в реална обстановка, често е доста изнервящо, че няма просто копче за проста фунция.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 26 Май 2020, 15:34

Първоначалният вариант беше такъв:

Изображение

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 26 Май 2020, 19:08

То и моментната конфигурация има бутони, въпросът е дали покриват всичко, което може да се прави и през тъчскрийна.
Имайте предвид, че цялата мисия от изстрелването до скачването се извършва напълно автоматично и астронавтите са само пътници. Но сега в тестовия полет, ще тестват и управлението отвътре.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 26 Май 2020, 20:27

Въобще за работа с ръкавици е интересно как са успели да приложат тъчскрийн.

COMMANDER_KEEN
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от COMMANDER_KEEN » 26 Май 2020, 20:41

mitkoik написа:
26 Май 2020, 19:08
То и моментната конфигурация има бутони, въпросът е дали покриват всичко, което може да се прави и през тъчскрийна.
Имайте предвид, че цялата мисия от изстрелването до скачването се извършва напълно автоматично и астронавтите са само пътници. Но сега в тестовия полет, ще тестват и управлението отвътре.
Би било странно да не е предвидено и ръчно управление на всичко. Практиката е показала, че автоматиката не винаги действа както се очаква от нея.
jordani написа:
26 Май 2020, 20:27
Въобще за работа с ръкавици е интересно как са успели да приложат тъчскрийн.
С електропроводими краища на пръстите или направо с елекрифицирани пръсти. То и за простосмъртни има ръкавици позволяващи ползване на капацитивни дисплеи.
https://www.emag.bg/zimni-rykavici-za-t ... D4FF27BBM/

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 26 Май 2020, 21:27

Кратко клипче на Дискавъри, покават доста кадри от работата с екраните. Споменаха точно и за ръкавиците, че са направени съвместими с тъчскрийна.
https://twitter.com/ScienceChannel/stat ... 0387553280

Изображение

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 27 Май 2020, 18:58

Изстрелването е отменено! Следващ опит 30, Събота.

Изстрелването ще е в 23:33 българско време. Шансът за отлагане поради метеорологични условия е 50%.
https://www.youtube.com/watch?v=rjb9FdVdX5I

Изображение

Аватар
Dalt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dalt » 27 Май 2020, 23:49

Както обикновено - от едно изстрелване направиха шоу. Ще гледаме продължението в събота...
Прикачени файлове
Screenshot 2020-05-27 at 23.45.46.png
Analog Man...

Отговори