КосмосКосмически новини

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
angelmr
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Космически новини

Мнение от angelmr » 04 Сеп 2019, 14:44

Както може да се прочете в подписа на един съфорумец: "Русия винаги се е гордяла с бъдещите си научно технически постижения."
А статията си е голяма пародия. Кораба щял да носи до орбита 500 тона, а до луната само 100... :)

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Сеп 2019, 15:41

angelmr написа:
04 Сеп 2019, 14:44
Както може да се прочете в подписа на един съфорумец: "Русия винаги се е гордяла с бъдещите си научно технически постижения."
Голям бъркоч е бъдещото ходене на руския человек на Луната, ту ще лети с модифицирана версия на Союз, ту с Федерация.
А статията си е голяма пародия. Кораба щял да носи до орбита 500 тона, а до луната само 100... :)
Джурналистът малко е объркал мерките и теглилките, а и се съмнявам че въобще разбира какво пише :D
ТАСС написа:Разница стартовой массы у них будет составлять 5,6 т. У окололунной версии она достигнет 20 т, у околоземной - 14,4 т. Согласно материалам корпорации, масса грузов, которые сможет доставить и вернуть модификация для МКС, будет выше (500 кг). Для окололунной версии этот показатель составит 100 кг.
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 07 Сеп 2019, 16:06

Изображение

Проект нового космического корабля "Федерация" получит название "Орел"

Понеже името на новият руски кораб "Федерация" не беше достатъчно мъжествено, той вече ще се казва "Орел".

Добре де, не можаха ли да го прекръстят на "Путин" - в Русия няма нищо по-мъжествено.
Или всъщност, така е по-добре - когато кацнат на Луната след 20-ина години, руските космонавти ще могат да предадат по радиото:
- "Др. Путин, Орелът кацна". :D
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 30 Сеп 2019, 20:38

https://www.youtube.com/watch?v=sOpMrVnjYeY

Измежду общата плява има и някои интересни моменти.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 10 Окт 2019, 07:58

https://www.youtube.com/watch?v=XHvgPZZyL5A

На 9-и октомври успешно излетя руската Протон-М с два спътника - Eutelsat 5 West B и MEV-1.
Едното интересно нещо е, че за сега това е последния й комерсиален полет, поради липса на клиенти.
Мъск заби нож в гърба на руския космчески человек със свалянето на цените.

Другото, по-интересно нещо, е MEV-1 (Mission Extension Vehicle), на американската компания ViviSat (създадена през 2010 от ATK и US Space) от видеото по-горе. MEV-1 ще премести геостационарния Intelsat 901 на нова орбита и така ще удължи живота му с пет години. Тъй като проектния живот на MEV-1 е 15 години, след това теоретически може да се отправи към следващ клиент.
Следващия крайъгълен камък е зареждането в космоса на сателитите с гориво, НАСА и DARPA, както и Нортроп Груман (които купиха АТК преди година) работят по въпроса.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 16 Окт 2019, 11:26

EddieBG написа:
06 Фев 2019, 07:55
Повече от ясно е, че руснаците няма как да осъществят броя на "планираните" изстрелвания за 2019 г., дето го обявиха.
Последните години всеки път филмът е един и същ - гръмко обявяват една бройка, с която да са водещи в света по брой орбитални изстрелвания, но на края на година реалността е два пъти по-малко.

Брей, аз съм бил голяма врачка :D

Роскосмос не выполнит план на 2019 год по 45 запускам ракет
ТАСС написа:По словам главы госкорпорации Дмитрия Рогозина, в этом году будут осуществлены около 40 запусков. На данный момент выполнено 18 пусков

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 16 Окт 2019, 16:53

И как до краят на годината, ще правят по един пуск всеки два-три дни? Или ще броят и тестовете на МБР?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 17 Окт 2019, 14:45

Amazon написа:
16 Окт 2019, 16:53
И как до краят на годината, ще правят по един пуск всеки два-три дни? Или ще броят и тестовете на МБР?
Необхватната руска душа винаги има какво да измисли.
Например могат да започнат да броят различните степени на ракетата като отделен пуск, и така броят орбитални изстрелвания за годината ще се утрои. :D

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 17 Окт 2019, 16:48

зареждането в космоса на сателитите с гориво
Кое е най използваното гориво за сателити ?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 17 Окт 2019, 16:52

Archer написа:
17 Окт 2019, 16:48
Хидразин.

Новите вече ползват инертен газ за йонните си двигатели.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 17 Окт 2019, 16:58

йонните си двигатели.
Като каза йонни двигатели, какво става с това развитие, за мисия до Марс със йонни двигатели нещо чува ли се ?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 17 Окт 2019, 17:06

Пилотируема ли? Щото и в момента се ползват йонни двигатели в извъноколоземното пространство - Бепи Коломбо до Меркурий, Dawn до астероидния пояс.

До колкото знам - за момента няма конкретни планове.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 17 Окт 2019, 17:11

EddieBG написа:
17 Окт 2019, 16:52
Archer написа:
17 Окт 2019, 16:48
Хидразин.

Новите вече ползват инертен газ за йонните си двигатели.
Срещал съм за Хелий. Май хелият държи рекорда за най-дълго работещ двигател в космоса (йонен). Също и Ксенон.

П.П: Някъде срещал ли си за максимални скорости постигани с йонен двиател? За Dawn например на официалният сайт пише, че ускорява от нула до сто километра за 4 дни (което е по-бързо отколкото очаквах за такива миниатюрни вигатели), а в интернет, че макксимално е достигал 40 000 км./час. Но ми се върти в главата, че имаше сонда отново на НАСА достигала 90 000 км./ч.

https://solarsystem.nasa.gov/missions/d ... ick-facts/

Иначе отново по спомени, теоритично йонният двигател би трябвало да може да постигне 80 километра в секунда.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 17 Окт 2019, 18:27

Като стана дума за двигатели:

NASA Engineer Claims 'Helical Engine' Concept Could Reach 99% The Speed of Light

И малко разяснения:

https://www.youtube.com/watch?v=CKT5zlnw-MM

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 17 Окт 2019, 18:37

Бепи Коломбо лети с около 25-30 км/сек, което е около 100,000 км/ч, само че тая скорост е достигната не само от йонните двигатели, ами и първоначалната засилка плюс гравитационни облитания.

Иначе скоростта на изпускане от двигателите е от порядъка на 50 км/сек, което е в пъти отколкото при ракетните двигатели.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 17 Окт 2019, 18:40

Кухулин написа:
17 Окт 2019, 18:27

NASA Engineer Claims 'Helical Engine' Concept Could Reach 99% The Speed of Light
Тук съм пуснал линк към статията на български. :)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 17 Окт 2019, 18:53

EddieBG написа:
17 Окт 2019, 18:37
Иначе скоростта на изпускане от двигателите е от порядъка на 50 км/сек, което е в пъти отколкото при ракетните двигатели.
Това ми излежда като предостатъчно за овладяване на Слънчевата Система. При средно 250 милиона километра разстояние, до астероидният пояс ще се пътува някакви си два месеца плюс времето за ускоряване и спиране. При такова кратко пътуване, корабите дори няма да имат нужда от симулация на гравитация, чрез пръстени.

Имам лаишкото чуство, че в момента техниката сериозно изостава от науката.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 30 Окт 2019, 11:45

Изображение

Някакви опити за сметки колко би струвал билетът за BFR за полети от една точка до друга на Земята.
Цялата работа идва от изказване на Шотуел, според която цената на билета ще е по-евтин от бизнес-класа и малко по-скъп от икономична.

Хубавото на цялата работа е, че полетът вместо 10-12 часа, ще трае 30-ина минути.
Остава само да се реализира. :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Окт 2019, 13:36

А какво правим с натоварванията? Ще тренираме пътниците? :)

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 02 Ное 2019, 20:53

Amazon написа:
30 Окт 2019, 13:36
А какво правим с натоварванията? Ще тренираме пътниците? :)
Не би трябвало да е проблем, ако се вярва на това.

P.S. така или иначе при пилотируемите полети се гледа натоварването да не надвишава 3G, малко повече ще е в случай на използване и на твърдогоривни ускорители, но Старшип-а няма да използва такива.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 03 Ное 2019, 08:04

Според мен тези двигатели първо ще се изпитат на космически апарат без екипаж сао колкото да се види за какво врее може да се отиде до Марс примерно.
корабите дори няма да имат нужда от симулация на гравитация,
Там е работата че по въпроса със изкуствена гравитация никой не работи сериозно. Иначе времето на пътуване може да е малко ама ако трябва да остенеш в орбита на някоя планета с месеци пак ще си трябва.

Което ми напомня колко е гравитацията на Марс ?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 03 Ное 2019, 12:42

Archer написа:
03 Ное 2019, 08:04
Там е работата че по въпроса със изкуствена гравитация никой не работи сериозно. Иначе времето на пътуване може да е малко ама ако трябва да остенеш в орбита на някоя планета с месеци пак ще си трябва.
Имаш две опции.
Първата - с въртене се създава изкуствена гравитация, там неясноти няма. Проблемът е в извеждането в космоса на достатъчно големи модули (или сглобяването им там), които да се въртят. Т.е. тук "работата" не се изразява в такава по изкуствената гравитация, а в разработката на космически апарати, способни да изстрелват големи модули в космоса или създаването на космическа фабрика, в която от по-малки части да се сглобяват по-големи модули. Както и в свалянето на цената на изстрелян килограм в космоса, разработката на по-евтини носители и прочие - т.е. чисто прагматични задачи, които са свързани тясно с космическата индустрия - т.е. няма как да твърдиш че не се работи сериозно.
Втората е откриването на изкуствена гравитация като по филмите. Тук отиваме в квантовата физика - гравитони (които все още не са открити и не е ясно дали въобще съществуват) и прочие. При положение че се отделят милиарди за колайдери и прочие скъпоструваща апаратура, пак не можеш да твърдиш че не се работи сериозно.
Което ми напомня колко е гравитацията на Марс ?
Около 1/3 от земната.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 03 Ное 2019, 13:28

EddieBG написа:
03 Ное 2019, 12:42
Първата - с въртене се създава изкуствена гравитация, там неясноти няма. Проблемът е в извеждането в космоса на достатъчно големи модули (или сглобяването им там), които да се въртят.
Има неясни моменти и те са свързани именно с големината на тези "достатъчно големи модули". При въртенето възникват сили, които практически липсват на Земята. От една страна имаш кориолисов ефект, от друга страна имаш приливен ефект (разлика в силите мержду различни точки на тялото). Как ще се отразят на организма, при каква продължителност - не е ясно. Възможно е да се окаже, че тези "достатъчно големи модули" са с размери от порядъка на (много) километри.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 03 Ное 2019, 13:49

Кухулин написа:
03 Ное 2019, 13:28
EddieBG написа:
03 Ное 2019, 12:42
Първата - с въртене се създава изкуствена гравитация, там неясноти няма. Проблемът е в извеждането в космоса на достатъчно големи модули (или сглобяването им там), които да се въртят.
Има неясни моменти и те са свързани именно с големината на тези "достатъчно големи модули". При въртенето възникват сили, които практически липсват на Земята. От една страна имаш кориолисов ефект, от друга страна имаш приливен ефект (разлика в силите мержду различни точки на тялото). Как ще се отразят на организма, при каква продължителност - не е ясно.
Така е, под неясноти имах предвид принципа на създаване на гравитация, а не самото техническо изпълнение.
Възможно е да се окаже, че тези "достатъчно големи модули" са с размери от порядъка на (много) километри.
Не е нужно модула да е дълъг километър или два, може да са например два модула, свързани с километрично въже.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 03 Ное 2019, 14:03

Има неясни моменти и те са свързани именно с големината на тези "достатъчно големи модули"
Еми има всякакви решения например телескопични системи които дори биха го докарали до такъв радиус.
Проблемът е в извеждането в космоса на достатъчно големи модули
То е ясно че ако се прави някакъв кораб за Марс ще се сглобява в земна орбита. Мисълта ми беше, че ако ще се ходи за няколко седмици вместо няколко месеца то тогава гравитация на кораба не ти трябва особенно ако мисията е кратка на повърхноста, да кажем няколко дни.

Тия работи с колонизацията на марс ги оставяме на страна за сега.
Особенно дивотиите на Мъск, ако ще се колонизира Марс най много да намерят накакви пещери да ги херметизират и следващите 10.000 да се живее така там :lol:

Отговори