Музика, филми, култураHard Sci-Fi

Модератор: Ksantip

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Hard Sci-Fi

Мнение от Jefferson F. Davis » 03 Май 2018, 19:01

На мен ми допадна Реймънд Фиист със "Сага за войната на разлома"
https://chitanka.info/serie/saga-za-vojnata-na-razloma
Както и останалите продължения под различни заглавия.
https://chitanka.info/person/raymond-e-feist
Outside the Occupants, freedom for the South!
"Как трудно жить на свете, когда с Россией никто не воюет" -лорд Хенри Джон Темпл Палмерстън - министър председател на Великобритания.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 03 Май 2018, 21:41

контрол_alt написа:
03 Май 2018, 17:19
Кухулин, ей сега ще видиш как ще ти натроля темата. :mrgreen:
Колкото и да е невероятно, твърдата научна фантастика и фентъзито имат допирни точки, стига науката да се разглежда в широк смисъл. Любимия ми пример е Бърнард Корнуел :)

miau
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от miau » 03 Май 2018, 22:22

контрол_alt написа:
03 Май 2018, 17:19

Откакто започнах да чета Ериксон и Абъркромби някак си цялата хард фантастика започна да ми изглежда плоска и леко захаросана с не напълно изградени персонажи. Не че съм спрял да я чета, но сега е трудно да намеря нещо, което да не превъртя набързо за 3-4 часа.

ПП: Ако някой се интересува от пълната поредица произведения на Абъркромби преведени на български, да пише тук. Ще му ги изпратя в ел. формат.

Aз ако трябваше да избирам корица за отмъщението на наркоманката Монца е това щеше да е:

Изображение
За мен тази Малазанска книга на мъртвите свърши със смъртта на Уискиджак в края на трета книга. Всичко след това е изсмукано от пръстите, само и само да се правят повече пари. Девета и десета книга пък са нещо покъртително. От 4-та до 10-та книга само Карса Орлонг е по-запомнящ се. Разни герои се шматкат без никаква причина, т.е. причина има - да се трупа обем. Ериксон така и не можа, за 10 книги, да си избистри идеята как точно му работи магията в измисления му свят. В 6-та или 7-ма книга, в предговора, благодареше на читатели, че му помогнали да разбере как точно работи магията, която сам е измислил. Ама пак нищо не беше разбрал. Като цяло съм разочарован от поредицата. Но, това си е лично мое мнение.

Абъркромби е друга работа. Миналата седмица прочетох какви ги е творил Глокта преди да отиде на онзи мост и, в последствие, да му се случат разни случки със зъбите.

Ако ще споделяте книги в ел. формат бройте и мен.
All those... moments will be lost... in time,... like tears... in rain.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 17 Май 2018, 16:20

Хвърлете един поглед на това, изглежда обещаващо:

Изображение

http://knigolandia.info/book-review/luna-novolunie/
С уважение контрол_alt.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 21 Май 2018, 20:01

Забравете за горната книга. Изчетох първите 120 страници и реших повече да не и давам шанс. Баналности, левичарство и джендъризъм с безсмислени диалози, които отегчават.
С уважение контрол_alt.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 21 Май 2018, 20:20

И като твърдост нещо намирисва. Гледам го това "хелий-3, който се е превърнал в основен енергиен източник за Земята" и скептично се мръщя.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 21 Май 2018, 21:51

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 21 Май 2018, 22:36

Кухулин написа:
21 Май 2018, 20:20
И като твърдост нещо намирисва. Гледам го това "хелий-3, който се е превърнал в основен енергиен източник за Земята" и скептично се мръщя.
Сега като се замисля, много ме издразни тази книга. Може би защото имах завишени очаквания заради рецензията.

Продължавам да търся. Ще започна Гавин Смит "Ветеран". Ако не е хард то поне е военна фантастика .

Изображение
С уважение контрол_alt.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 21 Май 2018, 22:57

контрол_alt написа:
21 Май 2018, 22:36
Кухулин написа:
21 Май 2018, 20:20
Сега като се замисля, много ме издразни тази книга. Може би защото имах завишени очаквания заради рецензията.

Продължавам да търся. Ще започна Гавин Смит "Ветеран". Ако не е хард то поне е военна фантастика .

Изображение
Много е зле, ама като се водиш по предпочитанията на Блажев ще е така. Вземи прочети Дорсайския цикъл за начало, после ще ти препоръчам и други.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 22 Май 2018, 02:13

А да, Гордън Диксън е добра идея за тези, на които им липсват първите 7 години SF. 8-) Особено "Войнико, не питай!", "Изгубеният Дорсай" и "Наричай го господарю". Ето и личната ми колекция ако на някого му е интересно:

https://filecloud.me/dtjp08kgiqbp.html
С уважение контрол_alt.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 25 Май 2018, 15:35

Отново в стила на Гордън Диксън да си припомним и за Алфред Бестър. Най-вече "Тигър. Тигър"(“The Stars My Destination“). Пропуснали сте го? Сега е момента да наваксате. Предлагам ви личната си колекция на български:

https://filecloud.me/uzkqo2uu8i05.html

Изображение
Последна промяна 1 на контрол_alt, променена общо 25 пъти
С уважение контрол_alt.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 25 Май 2018, 15:39

контрол_alt написа:
25 Май 2018, 15:35
Отново в стила на Гордън Диксън да си припомним и за Алфред Бестър. Особено "Тигър. Тигър"(“The Stars My Destination“). Пропуснали сте го? Сега е момента да наваксате. Предлагам ви личната си колекция на български:

Изображение
Това си е класика.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 25 Май 2018, 15:47

Да. На корицата най-добре е написано, затова и подбрах точно тази:

"Science fiction has produced only a few works
of actual genius, and this is one of them"

bukvite написа:
25 Май 2018, 15:39
контрол_alt написа:
25 Май 2018, 15:35
Отново в стила на Гордън Диксън да си припомним и за Алфред Бестър. Особено "Тигър. Тигър"(“The Stars My Destination“). Пропуснали сте го? Сега е момента да наваксате. Предлагам ви личната си колекция на български:

Изображение
Това си е класика.
С уважение контрол_alt.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 26 Май 2018, 08:35

Чукнах преди малко Алфред Бестър в читанката, да почета нещо читаво за събуждане. Попаднах на това:

В лабораторията на изследователя Джонт избухнал случаен пожар, при който огънят обхванал и учения. Виковете му за помощ, естествено, се свързали с представата за пожарникар. Кой можел да бъде по-изненадан от Джонт и колегите му, когато той се оказал пред извикания пожарникар, намиращ се на седемдесет фута разстояние от лабораторията. Те загасили пламъците и се впуснали да търсят причините и начина на неговото седемдесетфутово пътуване. Телепортацията — пренасянето на човек през пространството чрез усилие на собствената мисъл — била теоретична концепция, а от дълго бреме съществували неколкостотин лошо документирани доказателства, че това се е случвало в миналото. Това бил първият случай, в който явлението ставало пред очите на професионални изследователи.
Упорито изследвали Ефекта на Джонт. Това било явление, което би разтърсило Земята, а и Джонт имал желание да обезсмърти името си. Той направил завещанието си и си взел сбогом с приятелите. Знаел, че отива на смърт, защото изследователите възнамерявали да го убият. Не можело да има никакво съмнение в това.
Дванадесет психолози, парапсихолози и неврометристи от различни области се събрали в изследователската зала. Експериментаторите затворили Джонт в нечуплив кристален съд. Отворили водния шибър, запълващ съда с вода, и пред очите на Джонт счупили ръкохватката му. Било невъзможно да се отвори съдът и да се спре вливането на вода в него.
Концепцията била, че, ако се изисква смъртноопасна обстановка, която да стимулира Джонт да се телепортира, те трябва дяволски добре да го изплашат. Съдът се пълнел бързо. Наблюдателите събирали информация с напрегнатата прецизност на екип, който наблюдава затъмнение с камера. Джонт започнал да се дави. И тогава той се оказал извън съда. От него се стичала вода и кашлял гръмогласно. Той отново успял да се телепортира.

Ам, сигурни ли сте, че книгата е за тази тема - твърда научна фантастика?

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 26 Май 2018, 21:01

А не, ама нали ти казах, че ще ти отроля темата. :mrgreen: Трудно се намира истински хард затова си пишем ей така за всичко в SF. Aко обаче това те дразни спирам моментално.
С уважение контрол_alt.

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 26 Май 2018, 21:04

Книгата е наивничка от днешна гледна точка, но е писана отдааавна ;). Има космически кораби, екшън, телепортации. За тук е. Все едно някои от изглеждащите сега наивни неща на Шекли да не са за тук ;)

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 26 Май 2018, 22:16

Flancer написа:
26 Май 2018, 21:04
Книгата е наивничка от днешна гледна точка, но е писана отдааавна ;).
Аз не коментирам дали е наивна, а дали е в съответствие с научните възгледи на епохата. Прочети пак горния цитат, може би по-внимателно, и си дай сметка, че това нещо е публикувано две години след смъртта на Айнщайн.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 27 Май 2018, 00:11

Имам пълна торба с подобни сега изглеждащи наивно класики, но за времето си точно те са маркирали основните идеи. Сега вече е трудно да се добави нещо ново освен по усъвършенстван стил и по-заплетена история. Например "Лунен прах" от Артър Кларк е писана 1961 г. и си е хард фантастика по смисъла на темата. Няма извънземни, няма АИ, няма зомбита, няма роботи. "Градът" на Клифърд Саймък е друг жалон в жанра, но не е хард, прекалено социален е. Историите на Майк Резник от поредицата "Хроники на човешкия вид" са поучителни като протестантска проповед. Всяка книжка с наивния си стил завършва с ясно внушение. И това не е хард. Непобедимият на Лем не е хард защото има изкуствен интелект, Звездният навигатор Пиркс обаче е хард. Марсианецът е хард, но вместо да си губя времето с него предпочитам да препрочета Дейвид Уингроув с "Чун Коу" поредицата. "Играта на Ендер" от Орсън Скот Кард е хард, но по смисъла на темата не е защото има извънземни. От тази поредица ми харесва тя и "Сянката на Ендър". Другите не ги понасям. "Небесните господари" от Джон Броснан, в тази книга образът на култовия Майлоу Хейз :mrgreen: кърти мивки, точно моя тип герой е, ама и тя не е хард защото е малко антиутопия . Прочетете го ако намерите време: "Небесните господари", "Войната на небесните господари", "Краят на небесните господари".
Flancer написа:
26 Май 2018, 21:04
Книгата е наивничка от днешна гледна точка, но е писана отдааавна ;). Има космически кораби, екшън, телепортации. За тук е. Все едно някои от изглеждащите сега наивни неща на Шекли да не са за тук ;)
С уважение контрол_alt.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 27 Май 2018, 04:16

Какво пречи изкуствения интелект на твърдата НФ?

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 27 Май 2018, 11:09

Парадоксът на Ферми пречи.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 27 Май 2018, 12:16

Кухулин написа:
27 Май 2018, 04:16
Какво пречи изкуствения интелект на твърдата НФ?
Ако ме питаш мен и роботите не пречат, нито извънземните, но така разбрах определението "хард" според темата.
Хард в случая означава без противоречия с науката. Максимално близо до съвременното научно ниво.
И роботите на Азимов, AI, извънземните не са максимално близо до съвременното научно ниво. Както и да е, аз и без това много не спазвам горния критерий . :mrgreen:

Да предложа нещо хард, но не съвсем защото има извънземни. Авторът е учен, световно известен в средите си.

Давам и линк към рецензия, но ако сте решили да прочетете книгата, не ви съветвам дори да поглеждате рецензията - прекалено много спойлери.

https://podmosta.bg/%D1%81%D0%BB%D0%B5% ... %BE%D1%82/

Изображение
С уважение контрол_alt.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 27 Май 2018, 15:35

Thorn написа:
27 Май 2018, 11:09
Парадоксът на Ферми пречи.
В какъв смисъл?
контрол_alt написа:
27 Май 2018, 12:16
И роботите на Азимов, AI, извънземните не са максимално близо до съвременното научно ниво.
Роботите на Азимов ясно, но извънземните и ИИ как противоречат на научните възгледи от която и да е епоха, не ми е ясно. Както и да е.

Слепоглед я споменах по-рано в темата - много твърда, една от любимите ми. Единствения проблем с нея беше, че в началото я четох на английски и стила ми се видя невъзможно сложен. Но българския превод е чук.

Аватар
контрол_alt
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от контрол_alt » 27 Май 2018, 17:00

Аз имам няколко критики към нея, но ще се въздържа заради спойлерите и за да не откажа някой да я започне. Това, което ще напиша по-долу не се отнася за Слепоглед.

Колкото по-хард научна е книгата, толкова по-ограничено е фантастичното в нея. Научност и фантастика в литературата не са скачени съдове. Колкото повече научна достоверност се налива, толкова по-малко въображение. Е, хиперболизирам малко, но често е така.

Сега, след такива поредици трепачи като "Небесните господари" ето нещо по-посредствено, но забавно за плажа, докато хвърляме по едно око на задниците на рускините.

Робърт Дохърти, Зона 51

Изображение
С уважение контрол_alt.

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 27 Май 2018, 21:03

Сега се сетих, че препрочитам ЕОН и ВЕЧНОСТ на Грег Беър и ще се класират, дори по твърдият критерий за твърда фантастика на Кухулин ;).

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 28 Май 2018, 08:05

контрол_alt написа:
27 Май 2018, 17:00
Колкото повече научна достоверност се налива, толкова по-малко въображение. Е, хиперболизирам малко, но често е така.
Да го кажем така - ако даден автор има определена сила на въображението, научната рамка може да го фокусира на голяма дълбочина в тесен участък. Стига тази рамка да е по силите както на автора, така и на читателя.

Отговори