Литература, филми, култураНай-продаваните книги

Модератор: Ksantip

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Online

Най-продаваните книги

Мнение от Amazon » 21 Юни 2017, 19:38

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_b ... ling_books

Две неща ми направиха впечатление. Изданията на автори пишещи на език различн от английски, са дори по-малко отколкото очаквах. И също така се оказа, че съм чел учудващо малко от книгите в тази класация. Я има 5% я не. Особено от онези с по-малко от 30 милиона копия.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Status: Offline

Re: Най-продаваните книги

Мнение от General Lukov » 21 Юни 2017, 21:04

Интересна ще е класацията за България. :mrgreen:

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 12 Апр 2018, 05:35

Като гледам класацията (The Lord of the Rings, Harry Potter, The Hobbit) аз няма да съм прочел и 1%.
Без извинение - преобладават бози.
Изключвам образци като The Catcher in the Rye, All Quiet on the Western Front или Das Parfum.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 12 Апр 2018, 10:42

Класацията включва всякакв книги - готварски наръчници, енциклопедии, класическа художествена литература, фентъзи, но и разни бози също присъстват...

Една част от книгите съм чел, друга не съм, но бих искал да прочета, трета група книги съм чел, но бих могъл да напиша вероятно по-добре (ако бях на мястото на автора), към четвърта група не бих посегнал нито в библиотека, нито в книжарница.

Не видях в тази класация нито Библията, нито Сага за войната на разлома (Riftwar saga). Ако греша, моля, поправете ме. Втората (ако не сте я чели) е фентъзи, много по-интересно и по-четивно от това на конкуренцията. За съжаление не видях нито една книга от Р. Е. Фийст. А той е сред най-любимите ми писатели. Горещо го препоръчвам на учениците си, а после те реагират така: "Ама защо никой не ни е споменавал този велик писател и защо не го учим по литераттура?"...

https://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_E._Feist

https://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_E ... bliography
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 12 Апр 2018, 11:01

Съгласен с мненията на Алмаси и Историка.

Предвид свръхувеличението на човешката популация последните 100 години и то в геометрична проекция, то за интереса проявяван към една книга може би трябва друг вид статистика - да се включи процентът от хора спрямо населението, които са закупили съответната книга....евентуално и процентът грамотност...

Някои книги са задължителни за прочит в учебните програми = хендикап
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 12 Апр 2018, 11:29

Желязин написа:
12 Апр 2018, 11:01
Е, естествено, има я и задължителната за училище литература.

Най-продаваните книги обаче означава ли и, че тези книги са и най-четените?

Защо задавам този въпрос...
През 90-те години на среща с един (пишман) писател някакъв човек му каза: "Понеже в кръчмата си пием ракията заедно и си ми приятел, ти може и да ме убедиш да си купя твоя книга, но не можеш да ме убедиш да я прочета."
Друг случай... Мой състудент на друга среща с друг писател си купил негова книга, но и досега не я е прочел. През това време този писател починал.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 12 Апр 2018, 11:40

General Lukov написа:
21 Юни 2017, 21:04
Интересна ще е класацията за България.
Ето я и нея:

http://www.highviewart.com/cvetno/top-5 ... -8955.html

Тук (както и в най-големите вериги книжарници) са по-голямата част от книгите, които се рекламират в една група във фейсбук - "Какво четеш?"
https://www.facebook.com/groups/663250447089389/

Повечето книги, рекламирани там, бих подминал както в книжарницата, така - и в библиотеката. Но понякога попадам на ревюта и на интересни книги.
Друго нещо е също много интересно - често се появяват ревюта на разни бози, доста често - и на едни и същи бози (различни хора са ги прочели по различно време), а когато някой пусне ревю за някое сериозно четиво, например - някаква книга на научно-историческа тематика, такива ревюта бързо "изчезват" (изтриват се), сакън някой да не си купи нещо по-сериозно за четене.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 12 Апр 2018, 11:43

Ти да не познаваш онова леке Христо Стоянов? Щото той и писател в едно изречение..
Иначе имате много грешна представа за пазара на литература. То и аз преди да вляза в бранша я имах.
За да ме разберете ще кажа по ясен пример: Най-голям рейтинг в българските телевизии все още има Листопад, независимо от усилията да се правят всякакви скъпи продукции.

Ето ти една реална класация с бройки, не чети тези в рекламните списания
https://lira.bg/archives/136862
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 12 Апр 2018, 11:53

ISTORIK написа:
12 Апр 2018, 11:29
Желязин написа:
12 Апр 2018, 11:01
Е, естествено, има я и задължителната за училище литература.

Най-продаваните книги обаче означава ли и, че тези книги са и най-четените?

Защо задавам този въпрос...
През 90-те години на среща с един (пишман) писател някакъв човек му каза: "Понеже в кръчмата си пием ракията заедно и си ми приятел, ти може и да ме убедиш да си купя твоя книга, но не можеш да ме убедиш да я прочета."
Друг случай... Мой състудент на друга среща с друг писател си купил негова книга, но и досега не я е прочел. През това време този писател починал.
Oще по-зловещ пример може да се даде с многотомниците на титаните на социалистическата мисъл, които хората на времето са си купували и редяли в библиотеката за представителност.

Като съм висял в библиотеки и книжарници (което все по-рядко ми се случва, виноват) и да не исках обръщах внимание на това, че хората с по-"учени" физиономии не са пред рафтовете с "напудрени" от реклама и нанатоварени с по-дълбок замисъл книги (или раздели от книги е удачно да се каже).

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 12 Апр 2018, 12:21

bukvite написа:
12 Апр 2018, 11:43
Ти да не познаваш онова леке Христо Стоянов? Щото той и писател в едно изречение..
Иначе имате много грешна представа за пазара на литература. То и аз преди да вляза в бранша я имах.
За да ме разберете ще кажа по ясен пример: Най-голям рейтинг в българските телевизии все още има Листопад, независимо от усилията да се правят всякакви скъпи продукции.

Ето ти една реална класация с бройки, не чети тези в рекламните списания
https://lira.bg/archives/136862
Аз миналата година прочетох "Живота на една помакиня" - нали така се казваше?

Навремето може да е била скандална, ако бях на 15 г.сигурно и щеше да ми направи впечатление. Плюсовете са технически предимно - отработен стил на писане, четяема (няма претоварени откъм думи изречения или много разсъждания, авторът просто "заснема историята") и за времето си скандална и откриваща за пред широката публика един недискутиран проблем в обществото на българомохамеданите.
Книгата не грабва, дочетох я насила и то защото е кратка. Проблемът е, че ми се стори сякаш разгръщам уикенд, галерия и въобще жълт вестник в най-силния период на тоя тип журналистика.

Един друг автор - д-р Калин Терзийски. Веднъж го видях на жълтите павета на Московска (между евро-културния център и градинката при двореца, точно при бариерата като ориентир). Разрошена коса, но сякаш замръзнала с някакъв гел. Черно сако, не изглеждаше старо, по-скоро винтидж, дънки също винтидж и нарамил от онея смешни дамски чантички за мъже. Изглеждаше един изкъпан и гелосан Чарлз Буковски и лъхаше на претенциозност. Преди това бях гледал негови пиянски интервюта, в които някои водещи се опитваха да му се подиграват, а той доста откровено изпъкваше с интелект над тях и макар че той беше пиян -> те изглеждаха грозно и си показваха липсата на обща култура и възможнот за съждения. Тогава ми бе направил добро впечатление, но последните му интервюта са нафърцунени. Взех една негова книга - Лудост и трета седмица не съм я отворил - прочетох на гърба на корицата мегахвалби и ме отказаха в краткосрочен план.
Идеята на тая пледоария бе, че не съм му прочел книгата :Д
А втората идея бе, че много млади интелектуачета, които във Витамин В бара пият крафт бира за 12 лева, наблъскана с есенция на карамел и гуано от западна африка (май там имаха местообитание папагалите, които произвеждаха гуано?) ще купят книгата, но подбудте да не я четат ще са други. Това е като да си купиш еспадрили за 250 лева,, важното е да се вижда емблемата на марката няма значение, че са произведени в Индонезия или , още по-зле, в Ботевград

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 12 Апр 2018, 12:31

bukvite написа:
Да, как позна, че точно за него иде реч?

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 12 Апр 2018, 12:57

ISTORIK написа:
12 Апр 2018, 12:31
bukvite написа:
Да, как позна, че точно за него иде реч?
Другата седмица празнувам 15 години собствено издателство, а в бранша съм от 1993 г.
Познавам си стоката. Всъщност и Христо познавам лично де, ама не съм му чел полюциите.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 12 Апр 2018, 13:13

А, това обяснява нещата.
Аз също не съм го чел. Само сме разговаряли.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 12 Апр 2018, 14:14

Almasy написа:
12 Апр 2018, 05:35
The Lord of the Rings
Almasy написа:
бози
:shock:

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 12 Апр 2018, 14:37

Аз не мярнах книги на Стивън Кинг в тая класация...

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 12 Апр 2018, 14:58

Кухулин написа:
12 Апр 2018, 14:14
Almasy написа:
The Lord of the Rings
Almasy написа:
бози
:shock:
Еми...Да, Кухилин - за мен са пълни бози. Дори дългосрочни прогнози за добива на зърно примерно в Азербейджан не могат да ме отегчат толкова.
Но както виждаш, болшинството от човечеството мисли като теб.
Тоест аз съм малцинство.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 12 Апр 2018, 15:59

Almasy написа:
12 Апр 2018, 14:58
Но както виждаш, болшинството от човечеството мисли като теб.
Тоест аз съм малцинство.
За болшинството хора въобще всички книги са бози, та недей залага много на тая "елитарност" :)

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 12 Апр 2018, 16:01

Кухулин написа:
12 Апр 2018, 15:59
За болшинството хора въобще всички книги са бози, та недей залага много на тая "елитарност" :)
Ако ти каа още кои книги смятам за бози, ич няма да ме сметнеш за елитарен :lol:

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 12 Апр 2018, 16:03

Недей, че ще уцелиш нещо култово и треа се псуваме.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 12 Апр 2018, 16:05

Кухулин написа:
12 Апр 2018, 16:03
Нема, ич биля.
То неа си само ти. Като знам некои автори к`ви всеобщи любимци са.....Мое целия форум да скокне и накрая си изпрося боя.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 12 Апр 2018, 16:22

Almasy написа:
12 Апр 2018, 16:05
Кухулин написа:
12 Апр 2018, 16:03
Нема, ич биля.
То неа си само ти. Като знам некои автори к`ви всеобщи любимци са.....Мое целия форум да скокне и накрая си изпрося боя.
Само да не кажеш лоша дума за книгата Емануела! Книгата, не певачката
И за книгата на Криско. Нея я държа под възглавницата :-)

Майтап, майтап, но изпраскахме 20 000 тираж от нея. Част и с твърди корици :-)

Иначе, в хубавите книги има няколко пласта. Властелинът на пръстените е от тях. Книгите на Прачет - също.
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Online

Мнение от Amazon » 13 Апр 2018, 13:39

Вчера започнах да си препрочитам за емнайсти път Синовете на великата мечка. На вас кои книги никога не ви омръзват?

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 13 Апр 2018, 13:47

Параграф 22 и Пътеводител на галактическия стопаджия

И също -> Тъй рече Заратустра, ама там препрочитането е особено, на части

Енравота
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Енравота » 13 Апр 2018, 14:29

Всичко на Чудомир и цялата поредица "Прокълнатите крале" на Морис Дрюон.
Suum cuique

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 13 Апр 2018, 14:43

През 5-6 години чета на Гор Видал нещата - Сътворението, Юлиан, Вицепрезидентът Бър и др. Не омръзват.

Отговори