Литература, филми, култураИнтересно за четене

Модератор: Ksantip

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Интересно за четене

Мнение от Bruchpilot » 23 Май 2018, 15:01

Ksantip написа:
23 Май 2018, 14:45
Моля някой, който е чел Манщайн да даде отзиви, че той ми е следващия в списъка.
Малко по-тежко се чете, но си заслужава. Иначе в жанра бих ти препоръчал "Танкови сражения" от Фридрих фон Мелентин, "Тигри в калта" от Ото Кариус и "Пилот на щука" от Ханс-Улрих Рудел, ако не си ги вече чел, разбира се. Последната ми е настолно четиво :lol:
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 23 Май 2018, 15:06

Bruchpilot написа:
23 Май 2018, 15:01
Ksantip написа:
Моля някой, който е чел Манщайн да даде отзиви, че той ми е следващия в списъка.
Малко по-тежко се чете, но си заслужава. Иначе в жанра бих ти препоръчал "Танкови сражения" от Фридрих фон Мелентин, "Тигри в калта" от Ото Кариус и "Пилот на щука" от Ханс-Улрих Рудел, ако не си ги вече чел, разбира се. Последната ми е настолно четиво :lol:
Благодаря! За Рудел ще трябва да обиколя антиквариатите, че едва ли го има някъде по книжарниците, а другите дори не знам дали са издавани на български. След Манщайн мисля да прочета Хаусер, пък после ще видим.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 23 Май 2018, 15:11

Мелентин, мисля не е издаван на български, за Кариус не съм сигурен - мисля, че мярнах нещо преди година - две. Рудел има ново издание на български. Скоро видях на български и още една, но не съм я чел - Снайперист на вермахта или нещо такова.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 23 Май 2018, 15:51

Нещо от съюзниците няма ли? Или Вермахт юбер алес?
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 23 Май 2018, 17:33

ValBo написа:
23 Май 2018, 15:51
Нещо от съюзниците няма ли? Или Вермахт юбер алес?
Естествено, че е Вермахт юбер алес, нали са от нашите :lol:
От западняците в областта на авиацията съм чел Дъглас Брейдър (не помня как се казваше книгата му) и Пиер Клостерман - "Голямото шоу". Набелязал съм "Dispatch" на Клод Оукинлек и все още издирвам някоя свястна на американски пилот. За тихоокеанския театър не беше лоша "Самолетоносачи в бой".

Енравота
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Енравота » 23 Май 2018, 18:17

Ksantip написа:
Моля някой, който е чел Манщайн да даде отзиви...
Заслужава си.Да,тежко се чете,защото е урок по стратегия и тактика,а не героика-как 1 Ханс пребил с дръжката на знамето 37 Ивановци преди тя да се счупи и да умре с "Хайл Хитлер" на уста.
Suum cuique

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 23 Май 2018, 19:59

Енравота написа:
23 Май 2018, 18:17
Ksantip написа:
Моля някой, който е чел Манщайн да даде отзиви...
Заслужава си.Да,тежко се чете,защото е урок по стратегия и тактика,а не героика-как 1 Ханс пребил с дръжката на знамето 37 Ивановци преди тя да се счупи и да умре с "Хайл Хитлер" на уста.
Задължително, все пак мемоарите на командващ група армии. Интересно е къде, кога, какво - Полша, началник-щаб на група армии, плана срещу Франция през Ардените, после командир на армейски корпус във Френската кампания, командир на танков корпус срещу СССР, командващ на 12 армия в Крим, накрая командващ група армии "Юг" - Курската битка и прочее. Интересна от оперативна гледна точка.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 24 Май 2018, 13:46

Винаги е по-полезно да се четат спомените на хората, участвали и ръководили операциите, от по-късните анализи на историците за събитията. По-лесно е да се добие по-точна представа, например описанието на Гудериан на настъплението към Москва ми беше много по-интересно от написаното по въпроса в официалната съветска история, написана в стил "разгроменият враг продължи страхливото си настъпление" :lol:.

Отговори