ЛитератураИнтересно за четене

Модератор: Ksantip

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Интересно за четене

Мнение от Желязин » 25 Дек 2017, 13:51

"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 25 Дек 2017, 18:31

Archer написа:
25 Дек 2017, 13:26
Някой знае ли от къде може да се изтегли The Clash of Civilizations на Samuel P. Huntington ?
http://chitanka.info/text/8364-sblysyky ... -preobrazu

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 25 Дек 2017, 18:36

source.gif

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 27 Дек 2017, 01:28

^ Мерси за линковете ;)

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Книги

Мнение от T-72 » 05 Фев 2018, 10:25

Ми айди една тема за книги неразумни юруди!
Чета пак "Шогун" в момента...
Клавел е велик!
Кръвта вода не става!

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Re: Книги

Мнение от ISTORIK » 05 Фев 2018, 11:19

Не може да има две мнения. Това е велика книга.

Аз пък чета една нова книга - "Време и всичко", Андрей Райчев и Александър Андреев, изд. Жанет45, 2017 г.

Интересна е, написана е като разговор между двамата.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Tomek
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Tomek » 07 Фев 2018, 12:26

Миша Глени - "Балканите 1804-1999" - феноменална.
За съжаление тиражът на български е отдавна изчерпан, но bookdepository i amazon лесно помагат за наваксване за тези, които ползват английски.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Фев 2018, 11:54

А защо не пишете в "Интересно за четене"? Все пак и там е основно за книги.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 15 Фев 2018, 09:17

Тези дни препрочитам, класиците https://chitanka.info/person/robert-heinlein и това https://chitanka.info/person/joe-haldeman

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 24 Фев 2018, 00:40

"София преди 50 години", име на автор не помня, издавана е в краят на 40-те на ХХ век. Интересно е, че авторът подробно описва яденето и пиенето на българина тогава - успокоих се като прочетох, че бая се е къркало. Там, където съм израстнал, сега му викат Малкия Бейрут - пак е бил занемарен квартал, пълен с бардаци и кръчми, съмнителни типове и бедно население.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 19 Мар 2018, 23:23

Надявам се, че повечето са я чели, но понеже стана въпрос за нея, та ще я пусна и тук.
Тери Прачет - Шовинист.
1263.max.jpg
Това е една от книги, които ме накара да осмисля погледа си към "врага".
Тери беше рядък социален познавач.
А за тези, които не обичат да мислят в повече от един план, има доста забавна и смешна обвивка на мислите.
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 31 Мар 2018, 16:10

https://www.marxists.org/archive/trotsk ... /index.htm

Колекция с трудове на Троцки - ще бъде доста интересно да се запозная с тях, напрактика не знам почти нищо за неговите възгледи освен идеята му за перманентната революция до постигането на окончателна победа.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Апр 2018, 19:56

Кухулин написа:
25 Дек 2017, 18:31
Archer написа:
25 Дек 2017, 13:26
Някой знае ли от къде може да се изтегли The Clash of Civilizations на Samuel P. Huntington ?
http://chitanka.info/text/8364-sblysyky ... -preobrazu
Сега разбрах какво било "Цивилизационен избор". Война на световете.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 22 Апр 2018, 21:11

Viva la revolucion sovietica!

Здравейте! Другари съфорумци, другари модератори - представямЪ ви на вниманието ви единЪ брилянтенЪ очеркЪ на водача на подтиснатите маси, знаменосеца на революционния пламъ в гостните на едрия капиталъ! На единственият истински ленинецъ!

Книгата е кратъкЪ очеркЪ (само 296 страници) за повърхностно запознаване с дейноста на ВладимрЪ ИличЪ

Ако я намеря в онлайнЪ вариантЪ предлагамЪ да се постави за дискусия Във Клуба (Читателския - после може "...и Фидел Кастро във клуба") ...!Ъ
Прикачени файлове
provokacijka.jpg

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 22 Апр 2018, 21:35

Желязин написа:
22 Апр 2018, 21:11
Viva la revolucion sovietica!

Здравейте! Другари съфорумци, другари модератори - представямЪ ви на вниманието ви единЪ брилянтенЪ очеркЪ на водача на подтиснатите маси, знаменосеца на революционния пламъ в гостните на едрия капиталъ! На единственият истински ленинецъ!

Книгата е кратъкЪ очеркЪ (само 296 страници) за повърхностно запознаване с дейноста на ВладимрЪ ИличЪ

Ако я намеря в онлайнЪ вариантЪ предлагамЪ да се постави за дискусия Във Клуба (Читателския - после може "...и Фидел Кастро във клуба") ...!Ъ
Мерси братле!
Златен си!
Кръвта вода не става!

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 28 Апр 2018, 20:46

"Военното дело 1660-1975" на Джереми Блек. Интересно и задълбочено изследване за развитието на военното дело в глобален мащаб.
Изображение

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 01 Май 2018, 04:45

Ако е под хиляда -две хиляди страници, съм склонен отсега да я отнеса в графа "повърхностни обобщения и обзори". Любопитно ми е как авторът обосновава избраната от него времева рамка. И засяга ли темата по всички континенти, или я държи само до там, където участват представители на западната "цивилизация"?
А и имам неприятното опасение, че рядко се намира у нас кадърен преводач от английски с достатъчни военни познания, и при това с добър стил на писане. Дано да греша.
То и у нас военно-научна литература почти отсъства, за сметка на военно-научнопопулярната такава, ако мога така да се изразя. Та интуитивното ми очакване е за повърхностен обзор, "на тъгъдък", през по-големите войни, с разсъждения за развитието на военната техника и теория, и по малко от повечето военни дисциплини.
Демек, добра основа за лаици, на които темата им е интересна и не са чели много, така че да са стигнали до някаква по-задълбочена насоченост.
Високопарно ли се изразих или просто тъпо?
Ще пробвам по-кратко:
Въведение в съвременната военна история за дъмита?
Извинявай за може би нахалните въпроси, но другият вариант е да я потърся в книжарниците и да я разгледам подробно, а пък може и други да се ползват от отговора.
Все пак струва 33 лева.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 01 Май 2018, 20:50

vassiln написа:
01 Май 2018, 04:45
Ако е под хиляда -две хиляди страници, съм склонен отсега да я отнеса в графа "повърхностни обобщения и обзори". Любопитно ми е как авторът обосновава избраната от него времева рамка. И засяга ли темата по всички континенти, или я държи само до там, където участват представители на западната "цивилизация"?
А и имам неприятното опасение, че рядко се намира у нас кадърен преводач от английски с достатъчни военни познания, и при това с добър стил на писане. Дано да греша.
То и у нас военно-научна литература почти отсъства, за сметка на военно-научнопопулярната такава, ако мога така да се изразя. Та интуитивното ми очакване е за повърхностен обзор, "на тъгъдък", през по-големите войни, с разсъждения за развитието на военната техника и теория, и по малко от повечето военни дисциплини.
Демек, добра основа за лаици, на които темата им е интересна и не са чели много, така че да са стигнали до някаква по-задълбочена насоченост.
Високопарно ли се изразих или просто тъпо?
Ще пробвам по-кратко:
Въведение в съвременната военна история за дъмита?
Извинявай за може би нахалните въпроси, но другият вариант е да я потърся в книжарниците и да я разгледам подробно, а пък може и други да се ползват от отговора.
Все пак струва 33 лева.
Резонни са ти въпросите. На мен лично ми харесва и като обхват, и като дълбочина, и като превод. Единственото, което не ми е приятно са прекалено дългите и завъртяни изречения, в края на които си забравил какво е било началото. Българският превод всъщност е сбор от три труда на автора и затова ти изглежда твърде обобщаващо. Ще ти снимам съдържанието, за да добиеш представа за какво става въпрос, но няма да е днес, че цял ден бях на езерото на Кривина и съм изгорял като Жана д'Арк. Страдам, мажа се с кисело мляко и не искам да извършвам никакви сложни действия :D.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 01 Май 2018, 22:33

Не умирай!
Модерирай. И пиши.
То пък едно езеро...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 02 Май 2018, 16:31

Самият факт, че у нас някой е компилирал, превел и издал такъв труд, говори добре и за държавата и за матряла.

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 03 Май 2018, 17:08

Ksantip написа:
01 Май 2018, 20:50
На мен лично ми харесва и като обхват, и като дълбочина, и като превод.

Единственото, което не ми е приятно са прекалено дългите и завъртяни изречения, в края на които си забравил какво е било началото им.
Моята преподавателка по езикознание казваше, че аз се изразявам и устно, и писмено именно с такива изречения.
Както тя ги нарича - "изречения - мастодонти" и "изречения - лабиринти", в които понякога дори и тя се е изгубвала...
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 12 Май 2018, 11:54

vassiln написа:
01 Май 2018, 22:33
Не умирай!
Модерирай. И пиши.
То пък едно езеро...
Мани, още ми се бели кожата от изгарянето :D. Снимал съм ти съдържанието на книгата, но поради някаква причина не мога да прикача снимките към поста си.
Започнах да чета първата част от спомените на Гудериан. Засега излиза, че ако не му се бяха пречкали Хитлер и част от висшите офицери, човекът е щял да спечели войната сам :D. Определено е интересно и си заслужава да се прочете.
Изображение

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 23 Май 2018, 14:45

Дочетох и втория том от спомените на Гудериан и ги препоръчвам за тези, които не са ги чели. Винаги е интересно да се види мнението и описанието на очевидец, въпреки слабостите на мемоаристиката. Моля някой, който е чел Манщайн да даде отзиви, че той ми е следващия в списъка.
Качвам ви книгата на Никола Верт - "История на Съветския съюз". Тя ми беше главния източник като се подготвях за изпита по история на СССР и смятам, че е добро обобщаващо изследване.
Прикачени файлове
Никола Верт-История-на-СССР.pdf
(11.36 MiB) 20 пъти

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 23 Май 2018, 14:50

Ksantip написа:
23 Май 2018, 14:45
Дочетох и втория том от спомените на Гудериан и ги препоръчвам за тези, които не са ги чели. Винаги е интересно да се види мнението и описанието на очевидец, въпреки слабостите на мемоаристиката. Моля някой, който е чел Манщайн да даде отзиви, че той ми е следващия в списъка.
Качвам ви книгата на Никола Верт - "История на Съветския съюз". Тя ми беше главния източник като се подготвях за изпита по история на СССР и смятам, че е добро обобщаващо изследване.
Благодаря, това не съм го чел, ще го прегледам тия дни.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 23 Май 2018, 14:57

bukvite написа:
23 Май 2018, 14:50
Ksantip написа:
23 Май 2018, 14:45
Благодаря, това не съм го чел, ще го прегледам тия дни.
За нищо. Заслужава си, защото в изследването не е водеща някаква идейна линия и авторът се обляга на обективни факти, за да опише състоянието на страната в различните периоди.

Отговори