Музика, филми, култураКино

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Кино

Мнение от Almasy » 31 Май 2019, 11:21

Груз 200

Филма е стар (от 2007-ма). Изтеглих го, заради няколко рецензии (Wally Hammond from Time Out gave the film a mostly positive review, stating, "Whether this superbly-acted, finely-directed, vision of hell is intended as a despairing state-of-the-nation address or a shocking spirital wake-up call is unclear; what is certain, it's certainly provides this year's grizzliest cinematic ghost-ride". Vadim Rizov from Village Voice gave the film a positive review, praising the film's direction, performances, and its ability to hold its tension throughout its running time, calling it, "an unflinching portrait of the grim vileness of Soviet Russia in 1984"л The plot of the movie bears a resemblance to William Faulkner's novel Sanctuary, which was set in Mississippi in 1929.), които ме заинтригтуваха, както и заради наградите, които е получил:

Gijón International Film Festival for Best Director (Aleksey Balabanov)
Rotterdam International Film Festival: KNF Award (Aleksey Balabanov)
Russian Guild of Film Critics Awards: Best Film

Филма, който може да се причисли към жарна Noir, е безкомпромисен и труден за гледане. В Русия предизвиква буквално скандал и очернен от голяма част от пресата и особено политиците. Националните телевизии са заявили, че няма да го излъчват а е и забранен за гледане от лица под 21-годишна възраст.
Някои политици искат "Груз 200" да бъде забранен изобщо и всички копия конфискувани и унищожени, поради това, че филмът вредял на хорската носталгия по отминалите времена на комунистическия строй.
Членът на Комунистическата партия Любов Швец коментира: „Искате да кажете, че това е бил Съветският съюз? Лесно е да се бориш с нещо мъртво."
Балабанов пък защитава своя филм, определяйки го като отражение на това какво се случва с хората в свят, в който се отрича Бог – „Исках да направя потресаващ филм за Съветския съюз и края му - е сторих го”

https://www.youtube.com/watch?v=5-jUHvjQf6s

Самият аз трудно бих квалифицирал филма като шедьовър, всъщност категорично не. Звагинцев е много по-добър и успява със различни (елегантни) изразни средства да постигне не по-малко въздействащ ефект.
Филма на Балабанов е по-скоро съвсем тенденциозна гротеска. Възможно е да и търсен точно този ефект на налудничавост, за да се охарактеризира съвсем точно времето.
При всички случаи вкуса е много горчив.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 31 Май 2019, 12:08

Навремето ми хареса този филм. Там ли беше оня комик рилийф с доцента по научен комунизъм?

Тодор Павлов
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Тодор Павлов » 07 Юни 2019, 01:14

pnp5q написа:
14 Апр 2019, 15:16
The Highwaymen - поредния блестящ бавен продукт на Нетфликс.
Краят е брутален...
Имам чувството, че Костнър се е снимал едновременно и тук, и в "Йелоустон"! Но второто е сериал... ;)

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 08 Юни 2019, 13:40

Исследование о том, насколько эффективен российский патриотический кинематограф

Едно интересно изследване кои руски филми от държавно финансираните, са излезли на печалба.
Само 19, останалите 141 са на сериозен минус.
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 08 Юни 2019, 15:45

EddieBG написа:
08 Юни 2019, 13:40
Исследование о том, насколько эффективен российский патриотический кинематограф

Едно интересно изследване кои руски филми от държавно финансираните, са излезли на печалба.
Само 19, останалите 141 са на сериозен минус.
То, министъра на културата ясно го е казал защо е така:
"Главным врагом российского кино Мединский называет Америку."
:lol:
Като не искаш мира, на ти секира.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 08 Юни 2019, 16:32

Целият цитат е по-интересен :D
Главным врагом российского кино Мединский называет Америку. «Меры государственного протекционизма в области кино должны быть усилены, иначе наш кинематограф будет разрушен рано или поздно всемирной машиной Голливуда», — говорил министр. Для борьбы с «тотальной монополией голливудских кинопрокатчиков» Мединский предлагает ограничить показы зарубежных картин и увеличить субсидирование российских фильмов. Несмотря на выступления министра, зарубежные фильмы до сих пор остаются лидерами по сборам в российском прокате.
Според мен далеч по-ефективно ще е ако освен ограничаването (или направо спирането) на зарубежните голивудски филми в Русия, започнат да разстрелват тези, които ги гледат. Или ако на някой съвсем случайно това се стори прекалено крайно, да ги пращат за десетина години в Сибир в трудов лагер. Е, по стара съветска традиция, единоросите ще могат да ги гледат, защото врагът трябва да се опознае много добре, за да се срази, но за останалите законът трябва да е безпощаден.
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 08 Юни 2019, 18:25

Направо могат да го минат, като анти-санкции. Обаче освен спиране излъчването на американски филми по телевизията и кината, ще трябва много сериозно да ограничат и интернет.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 09 Юни 2019, 11:08

Абе Гоблина нещо разправя, че в Русия изрязали хомосексуалните сцени от Рокетмен :D Нема лабаво :D

https://www.youtube.com/watch?v=6Av8MaLyACQ

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 09 Юни 2019, 11:43

Кухулин написа:
09 Юни 2019, 11:08
Абе Гоблина нещо разправя, че в Русия изрязали хомосексуалните сцени от Рокетмен :D Нема лабаво :D
А бе те събориха паметника на Стив Джобс в Санкт-Петебург (забележи само логиката - Тим Кук, главния шеф в Епъл след смъртта на Джобс, призна че бил гей, следователно паметникът на Стив Джобс представлява гей-пропаганда, а това е забранено със закон в Русия), ти за някакви изрязани пет минути кадри, на въпрос го правиш :D

Иначе и Елтън Джон разправя същото...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Юни 2019, 17:41

Признавам, че в първият момент не повярвах в поредната лудост, ама то си го има в руското уики. Паметника е много идеен, повода за премахването обаче е дебилитет на ниво руски чиновник:

https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Памятни ... Петербург)

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 09 Юни 2019, 17:57

Almassy, Груз 200 е култов филм, един от малкото, които не съм изтрил след като съм го изгледал. За мен, този филм по брутален, но гениален начин описва разлагането на едно общество. Да, има гадни сцени, но няма как смъртта на една човеконенавистна система да не е гадна.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 19 Юни 2019, 06:35

Голяма работа е Киану. Направо като Рейгън за президент. Макар че подозирам, ще е прекалено ляв за моя вкус.

https://www.youtube.com/watch?v=oNu6NyMkp8k

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 19 Юни 2019, 19:20

Amazon написа:
19 Юни 2019, 06:35
Голяма работа е Киану. Направо като Рейгън за президент.
М-м, чудесна зареждаща доза Киану. ;)
Ето още две. :)

https://www.youtube.com/watch?v=-r400je7QFs
- много добър трибют на първата му яка роля в първия киберпънк филм - "Джони Мнемоник". Тука играел нещо като цифров призрак - Джони Силвърханд. Яко! 8-)

https://www.youtube.com/watch?v=JpiS1ZdurLc
- това за ховер хандс не го знаех. Доста яко. Между другото много подиграват Байден за обратното. :)
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 20 Юни 2019, 10:22

centara написа:
09 Юни 2019, 17:57
Almassy, Груз 200 е култов филм, един от малкото, които не съм изтрил след като съм го изгледал. За мен, този филм по брутален, но гениален начин описва разлагането на едно общество. Да, има гадни сцени, но няма как смъртта на една човеконенавистна система да не е гадна.
Да, аз затова и писах за него, макар и да го гледах с огромно закъснение.
А че е брутален, брутален е.....Не се гледа лесно.
За човеконавистната система си наясно, че имаш палеца ми нагоре.
То никак не е чудно, че точно Комунистическата Партия на Руската Федерация настоява за свалянето му от екран (и в доста области наистина успява да го направи - явно не е загубила напълно силата си), но това не е достатъчно и настоява за унищожаването на целия снимков материал. Което все пак не успява да постигне.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 23 Юни 2019, 00:16

Polar 2019 е изпълнен в много интересни цветове :)

Изображение

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от vassiln » 23 Юни 2019, 07:39

Гледам, че участва Мерилин Менсън? :)
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 04 Юли 2019, 23:25

Alita: Battle Angel е много сила.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 09 Юли 2019, 14:03

Новата версия на "Мидуей" от тая година. Дано не е като "Пърл Харбър" от 2001г. където в пристанището стояха съвременни кораби.

https://youtu.be/dd8OsSdXEGc

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 09 Юли 2019, 14:13

"Хотел Мумбай".Тези дни го гледах, хареса ми. Само на два-три пъти теглих майната на сценариста, което си е нищо....

https://youtu.be/ucYIwvZYGp8

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 24 Юли 2019, 05:51

Най-после гледах Алита. Мислех че вече не правят такива филми. Хем приказка, хем стряскащ. Нещо като Уилоу. И екшъна е балансиран идеално. Нито прекалено много и прекалено забързан, като новите комиксови тъпотии, дето те оставят кривоглед, нито прекалено бавен като 80-десеттарските и 90-десеттарските екшъни.

Изображение

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bigdragon » 24 Юли 2019, 07:12

Гледах с дъщерята, десет годишна, новия Цар лъв.
Графично седи много добре, но превода и дублажа на български е на порядък по слаб от първата версия.
Запомнящите се реплики на български са много по-малко.
На места в музиката има вкарани етюди на Еньо Мориконе. Не е лошо, но помня
предишната версия и ми се стори като кръпка.
Дъщерята много го хареса.
https://youtu.be/7TavVZMewpY?t=34
Драгомир Янков
Извинете за правописа, но толкова мога... :oops:
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 29 Юли 2019, 16:23

Incendies (Изпепелени)

https://www.youtube.com/watch?v=XJ69WnwvZhE

Старичък (2010).
Но сравнително добър образец на киното на Квебек, разбира се по рецептата на изтънчените френски традиции.
Лапна бая наградички, а и беше номиниран за най-добър чуждестранен филм и за ОSCAR, и за BAFTA.

Ако друг не, то поне vassiln би трябвало да бъде заинтригуван.
С неговата пословична близкоизточна нега.......

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от vassiln » 29 Юли 2019, 21:17

Almasy написа:
29 Юли 2019, 16:23
...
Ако друг не, то поне vassiln би трябвало да бъде заинтригуван.
С неговата пословична близкоизточна нега.......
Определено е заинтригуван!
Само чакам да разкараме децата на село или на лагер, че от тях не мога да се доредя до големия екран.
По е необходимо иранофобите да погледат, ама не мога да ги убедя. Как се казваше оня филм за странника и умиращата старица в затънтеното село на баира?
Духът на филма ми напомня на едно добро турско произведение - "Бир заманлар анадолуда", известен и като "Once upon a time in Anatolia".
Поднасям го с благодарност на твое и всеобщо внимание, ще ви разбие представите за Noir, направо заслужава отделен жанр - ориенталски ноар. https://m.youtube.com/watch?v=m7ekn40YBQ0
Любителите на екшъна да знаят - не е за вас.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 29 Юли 2019, 22:04

Amazon написа:
24 Юли 2019, 05:51
Най-после гледах Алита. Мислех че вече не правят такива филми. Хем приказка, хем стряскащ. Нещо като Уилоу. И екшъна е балансиран идеално. Нито прекалено много и прекалено забързан, като новите комиксови тъпотии, дето те оставят кривоглед, нито прекалено бавен като 80-десеттарските и 90-десеттарските екшъни.

Изображение
Не знам защо, но този филм не ми направи никакво впечатление.
Насилствена игра, на която едни по кънки гонят топка на елипсовидна писта и се бият един друг и се казва ролър... ъъъ, моторбол... хм, къде ли съм го гледал това? :roll:
Крехко на вид момиче с роботизирано тяло и прилепнало трико, в което се крие могъща сила да преборва няколкократно по-един противници... хм, къде ли съм го гледал това?
Грижовен майстор, който страда по изгубеното си дете, и издялква кукла от дърво, която оживява...
Забранен небесен град, "в който никой не отива" от гетото долу, в което живеят плебеите... хм, къде ли съм го гледал това?
Може би гледам прекалено много филми, но все по-рядко намирам нещо оригинално, и то само в сериали последните години. Това ми изглежда като пълна сбирщина клишета от други произведения, един полу-фабрикат от рециклиран овес, залагащ на "сигурната инвестиция", защото студията отказват да поемат какъвто и да е риск вече... колкото ме впечатли и "Хари Потър", между другото.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 11 Авг 2019, 15:43

Атаката

https://www.youtube.com/watch?v=vkRWXhJLH0I

Копродукция на Франция, Белгия, Ливан, Катар и Египет

Филма на ливанския режисьр Ziad Doueiri е отхвърлен от ливанците за кандидатиране за Оскар, защото не бил хич "ливански" и участвали израелски актьори

Изображение

Филма е задължителен за колеги с партизанското име vassiln

Отговори