Икономиката на Русия и външната ѝ политика

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Re: Икономиката на Русия и външната ѝ политика

Мнение от Archer » 31 Авг 2016, 15:40

Ммм, добре тогава ти кажи колко до сега е инвестирано в SSJ100 и кога според теб ще е break even за типа, ако да кажем продажбите вървят г/д със същите темпове..

И после нека ги сравним със новата С серия на Bombardier, ква пара там е вкарана за разработка и кога те ще са break even ;)

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 31 Авг 2016, 16:26

Тия данни е трудно да се намерят публично, а и не е ясно ква цена е платена за вложенията, както и как ще ги приравниш по отношение на времевата стойност.

Като цяло са алабалистики.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 31 Авг 2016, 16:33

Archer написа:Ммм, добре тогава ти кажи колко до сега е инвестирано в SSJ100 и кога според теб ще е break even за типа, ако да кажем продажбите вървят г/д със същите темпове..

И после нека ги сравним със новата С серия на Bombardier, ква пара там е вкарана за разработка и кога те ще са break even ;)
Търсиш под вола теле.
Прекрасно знаеш, че няма човек на тази земя, освен мениджърите на програмите, които да ти кажат с точност до долар, колко е глътналата едната и колко другата програма досега.
Но е сигурно едно - Bombardier се справя сам - канадският данъкоплатец е изцяло off. Държавните субсидии (няколкото) за SSJ програмата са достъпни в нета (в интерес на истината това им прави чест - не го скриха, то и трудно ще стане - не иде реч за някакво си смешно милионче). Последната дори от самите руснаци беше наречена безпрецедентна. С няколко клика или малко ровене в други форуми ще намериш и точната сума (поне на последната).
Пък да ме питаш "кога според мен ще е break even за типа, ако да кажем продажбите вървят г/д със същите темпове" си е направо смешно по множество причини. Първо не съм врачка. Второ - истински продажби де факто няма (не ми се повтаря едно и също - фарватерна сигнализация има достатъчно в предния ми постинг) - самите руснаци признават, че няма продаден нито един самолет на каталожна цена (дори каталожната е 2 пъти и кусур по-ниска от тази на С-серията). Самата каталожна цена е изключително ниска, не само в този аспект. Защото, ако се извадят отма всички западни компоненти (за които си е заплатено предварително не в рубли), сметката хич не излиза (тези сметки не съм ги правил аз - и тях можеш не кой знае колко трудно да откриеш в други форуми, вкл. руски). И какво излиза - Русия субсидира индиректно всички, опериращи със самолета - било то руски, или двамината чуждестранни. За някои явно и от подобно субсидиране няма нужда . достатъчно е да се тропне с крак (случая с Якутия).
После аз пък да те питам - кога е EIS на единият и на другият самолет?
С-серията влезе в експлоатация преди месеци.
И ако наистина се поровиш достатъчно, може дори да се убедиш, че и аз съм бил благоразположен към самолета и почнах да променям мнението си след като една по една започнаха да цъфват всички бакии.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Енравота
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Енравота » 31 Авг 2016, 19:11

"За година ​БВП на Русия се срина под този на Ню Йорк"

http://www.faktor.bg/80831-bvp-na-rusiy ... -york.html
Suum cuique

Аватар
CTPOC
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от CTPOC » 31 Авг 2016, 19:21

Тази тема не е ли за заключване, като единствената и цел е плюене по Русия?!

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 01 Сеп 2016, 01:19

CTPOC написа:Тази тема не е ли за заключване, като единствената и цел е плюене по Русия?!
Ако има тролене постовете се изтриват. Кои от останалите постове са плюене против РФ?

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 01 Сеп 2016, 21:04

Енравота написа:"За година ​БВП на Русия се срина под този на Ню Йорк"

Журноламерството, да ме прощава Кало - ясно, ама така излагаш и себе си.

Лека връзка с реалността, къде и какво е руската икономика по БВП.

Gross domestic product 2015, PPP

(millions of international dollars)

1 China 19,524,348
2 United States 17,946,996
3 India 7,982,528
4 Japan 4,738,294
5 Germany 3,848,272
6 Russian Federation 3,579,826
7 Brazil 3,192,398
8 Indonesia 2,842,241
9 United Kingdom 2,691,809
10 France 2,650,823

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 01 Сеп 2016, 21:22

Даже и тези цифри за Русия ми се виждат доста завишени. Да не говорим, че Русия има предимството да се шири с по-малко хора на по-голяма площ+природните благинки, които не са изработени от мързеливите руснаци, а дар от природата, иначе нещата щяха да изглеждат много по-зле, нещо като икономиката на Ботсвана. :)

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 01 Сеп 2016, 21:26

General Lukov написа:Даже и тези цифри за Русия ми се виждат доста завишени. Да не говорим, че Русия има предимството да се шири с по-малко хора на по-голяма площ+природните благинки, които не са изработени от мързеливите руснаци, а дар от природата, иначе нещата щяха да изглеждат много по-зле, нещо като икономиката на Ботсвана. :)
То на теб мнооого неща може да ти се виждат сякак, но реалността да е друга.

п.п. Иди им пиши на СБ, че да си оправят методологията и класацията. Капацитет, братче! :idea:

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Сеп 2016, 01:08

Super_Hornet написа:

1 China 19,524,348
3 India 7,982,528
4 Japan 4,738,294
5 Germany 3,848,272
7 Brazil 3,192,398
8 Indonesia 2,842,241
10 France 2,650,823
За съжаление се налага да внеса експресен курс по economics 101, Хорнет. В случая ти си сбъркал.

От статията:
През 2015 г. БВП на Русия вече е стигнал до нивата от 2007 г. и продължава да пада. Според анализатори номиналния БВП в Русия днес е по-малък от БВП на Ню Йорк.
От твоя цитат:
"Номинален БВП" и "БВП purchasing power parity (PPP)" въобще не е едно и също. Накратко казано, PPP е инструмент за теоретично сравняване на доходи, ако (теоретично) всички валути бяха с еднаква стойност (1 долар = 1 евро = 1 рубла и т.н.), т.е. цените на стоките навсякъде по света бяха еднакви. Лаишки казано, ако със заплата $1000 се живееше еднакво добре/зле и в България и в Швеция.
Т.е. сравняваш ябълки с круши.

Бърза проверка показва, че:

Номиналният БВП на Русия към момента е по-малко от $1.2 трилиона (източник - http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo ... C&grp=0&a=)
*С уговорката, че това са оценки към момента, дори за 2015 г. май още няма официални данни - но срив очевидно има, с около -3.7%)

Номиналният БВП на щата Ню Йорк е около $1.4 трилиона (източник - http://www.bea.gov/iTable/drilldown.cfm ... 1&nRange=5)
(данните са към 2015Q2)
*Даже не знам защо са взели НЙ точно, след като той е едва на трето място сред американските щати - Тексас и Калифорния имат по-висок БВП.

Та, да, БВП по PPP (мързи ме да ровя сега как беше термина на български) на Русия е около $3.4-3.5 трилиона, но изречението в статията:
"Според анализатори номиналния БВП в Русия днес е по-малък от БВП на Ню Йорк."
Е напълно вярно.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 02 Сеп 2016, 01:59

БВП по покупателна способност(PPP) е статистически инструмент. Отнасяне на приходите спрямо американеца. Има повече смисъл при сравняване на БВП на глава от населението. Това което у нас се нарича потребителска кошница. Или основно продукти от първа необходимост. И да - ориза в Китай не е скъп. Напълно валиден икономически показател за определени цели. От рода на дали населението умира от глад.

Ако ще се отчитат обаче реалните възможности на икономиката, особено за инвестиции, номиналният(демек измереният в истински пари) БВП е по-чист показател. Заради срива на рублата БВП на Русия почти се изравни с това на Мексико, въпреки че Русия има доста повече население, а в Мексико тече перманентна гражданска война. Причината - Мексико има по диверсифицирана икономика и произвежда от домати до Фаувета.

Ето: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... _(nominal)

По реално БВП за тази годин според МВФ, САЩ изпреварват сумарно дори ЕС, а китайският БВП е почти наполовина.

Рабира се и номиналнитя БВП не е нещо изсечено в скала тъй като не отразява нито структурата, нито състоянието на икономиката. Още по-сложно става ако се намеси и разходната част на бюджета. Например Индия има два пъти по висок номинален БВП от Русия, обаче той храни десет пъвече повече хора. Съотватно "парите за харчене" може да са по-малко от руските. НО дори и това не е 100% вярно, защото има значение как са разпределени парите сред населението и има и такъв измерител.

Ако някой е разбрал какво съм написал по-горе, ще се радвам да ми го обясни и на мен :)

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от General Lukov » 02 Сеп 2016, 07:47

Super_Hornet написа:
General Lukov написа:Даже и тези цифри за Русия ми се виждат доста завишени. Да не говорим, че Русия има предимството да се шири с по-малко хора на по-голяма площ+природните благинки, които не са изработени от мързеливите руснаци, а дар от природата, иначе нещата щяха да изглеждат много по-зле, нещо като икономиката на Ботсвана. :)

п.п. Иди им пиши на СБ, че да си оправят методологията и класацията. Капацитет, братче! :idea:
То като гледам ти се вживяваш като експерт във всяка тема, така че иронията ти не струва и половин стотинка. ;)

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 02 Сеп 2016, 10:02

General Lukov написа:
Super_Hornet написа:

То като гледам ти се вживяваш като експерт във всяка тема, така че иронията ти не струва и половин стотинка. ;)
Умник, предлагам ти да ме обориш с факти и аргументи, все пак тук не си на партийно събрание, а и 5-та на омразата свърши.

п.п. Да, в тази област съм експерт.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 02 Сеп 2016, 10:04

Dinain написа:
Super_Hornet написа:

1 China 19,524,348
3 India 7,982,528
4 Japan 4,738,294
5 Germany 3,848,272
7 Brazil 3,192,398
8 Indonesia 2,842,241
10 France 2,650,823
За съжаление се налага да внеса експресен курс по economics 101, Хорнет. В случая ти си сбъркал.

От статията:
През 2015 г. БВП на Русия вече е стигнал до нивата от 2007 г. и продължава да пада. Според анализатори номиналния БВП в Русия днес е по-малък от БВП на Ню Йорк.
От твоя цитат:
"Номинален БВП" и "БВП purchasing power parity (PPP)" въобще не е едно и също. Накратко казано, PPP е инструмент за теоретично сравняване на доходи, ако (теоретично) всички валути бяха с еднаква стойност (1 долар = 1 евро = 1 рубла и т.н.), т.е. цените на стоките навсякъде по света бяха еднакви. Лаишки казано, ако със заплата $1000 се живееше еднакво добре/зле и в България и в Швеция.
Т.е. сравняваш ябълки с круши.

Бърза проверка показва, че:

Номиналният БВП на Русия към момента е по-малко от $1.2 трилиона (източник - http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo ... C&grp=0&a=)
*С уговорката, че това са оценки към момента, дори за 2015 г. май още няма официални данни - но срив очевидно има, с около -3.7%)

Номиналният БВП на щата Ню Йорк е около $1.4 трилиона (източник - http://www.bea.gov/iTable/drilldown.cfm ... 1&nRange=5)
(данните са към 2015Q2)
*Даже не знам защо са взели НЙ точно, след като той е едва на трето място сред американските щати - Тексас и Калифорния имат по-висок БВП.

Та, да, БВП по PPP (мързи ме да ровя сега как беше термина на български) на Русия е около $3.4-3.5 трилиона, но изречението в статията:
"Според анализатори номиналния БВП в Русия днес е по-малък от БВП на Ню Йорк."
Е напълно вярно.
Динайне, никой не изпозлва номиналните резултати. То номинално и БВП расте или намалява всяка година, но се гледат резултатите след дефлатора.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Сеп 2016, 11:05

Кажи, че си сбъркал и толкова. :)

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 02 Сеп 2016, 11:24

Dinain написа:Кажи, че си сбъркал и толкова. :)
В кое точно съм сбъркал?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Сеп 2016, 11:25

Сравняваш номинален БВП с БВП по PPP.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 02 Сеп 2016, 11:29

Dinain написа:Сравняваш номинален БВП с БВП по PPP.
Аха, сега остава и да споделиш къде точно бъркам?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Сеп 2016, 12:30

Mисля, че съм го обяснил пределно ясно. Ти се гневеше на статията, даваща според теб некоректни данни и приведе като аргуметн справка с GDP (PPP) на страните. Обърнах ти внимание, че в статията ясно е написано номинален БВП, а не БВП (PPP), следователно грешката е в теб, а статията наистина поднася коректни данни. (Конкретно - изречението за номиналния БВП на Русия спрямо този на щата Ню Йорк).

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 02 Сеп 2016, 12:37

Dinain написа:Mисля, че съм го обяснил пределно ясно. Ти се гневеше на статията, даваща според теб некоректни данни и приведе като аргуметн справка с GDP (PPP) на страните. Обърнах ти внимание, че в статията ясно е написано номинален БВП, а не БВП (PPP), следователно грешката е в теб, а статията наистина поднася коректни данни. (Конкретно - изречението за номиналния БВП на Русия спрямо този на щата Ню Йорк).
Динайн, ще го обясня много просто, за да стане ясно. По номинал никой не сравнява нищо! Още повече икономиката на една държава, спрямо икономиката на един щат, например. При това паричната единица в тези две икономики е различна.

За някой ламер, може и да е кефещо, но не и за човек, който иска наистина да сравни една с друга икономика.

Така дано да е по-ясно.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Сеп 2016, 12:50

Ясно е единствено, че икономиката не ти е специалност. Номинален БВП и БВП (PPP) са два общоприети индекса, широко използвани в цял свят, от край време. Но ако предпочиташ на упорстваш, твоя си работа. :roll:

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 02 Сеп 2016, 13:00

Dinain написа:Ясно е единствено, че икономиката не ти е специалност.
Прав си, че не ми е. Финансите са ми една от специалностите.
Dinain написа:Номинален БВП и БВП (PPP) са два общоприети индекса, широко използвани в цял свят, от край време. Но ако предпочиташ на упорстваш, твоя си работа. :roll:
Чудесно!

Сега остава да обясниш как се измерва икон. растеж в една държава, по години, както и как се сравняват икономики на отделни страни.

п.п. Не съм очаквал, че ще пренесем сравняването на череши с домати и тук!

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Сеп 2016, 13:03

Мне, нищо няма да ти обяснявам, както казах, това беше само експресно курсче. За повече - университет и tuition fee. ;)

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 02 Сеп 2016, 13:04

Dinain написа:Мне, нищо няма да ти обяснявам, както казах, това беше само експресно курсче. За повече - университет и tuition fee. ;)
Ясно, просто не разбираш какво ти пиша.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 02 Сеп 2016, 14:17

Россию признали страной с самым разительным материальным неравенством

В руках долларовых миллионеров сосредоточено 62% национальных богатств России, а на долю миллиардеров приходится 26% достояния страны. Среди ведущих экономик мира Россия — страна с самым разительным материальным неравенством, констатирует аналитическая фирма New World Wealth.

На втором месте после России в этом списке идет Индия, где миллионеры владеют 54 процентами национальных богатств.

По словам аналитиков, в положении, когда миллионерам принадлежит более чем половина активов, необыкновенно сужается «пространство для зарождения настоящего среднего класса», сообщает радио «Свобода».

Самой материально равноправной страной признана Япония, которая является страной с третьей по величине экономикой в мире. В Стране восходящего солнца на долю миллионеров приходится лишь 22% национальных богатств.

В США этот показатель составил чуть более 30%. Авторы исследования отметили, что эти данные являются «на удивление неплохим результатом», который расходится с общепринятыми представлениями о материальном расслоении в американском обществе. Среднее состояние американского гражданина составляет $151 тыс. В Монако эта цифра достигает $1,6 млн. Из 40 тысяч подданных Монако более 5% имеют состояние, превышающее $10 млн.

http://www.rosbalt.ru/world/2016/09/02/1546601.html

Отговори