ИкономикаКитайският колос

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
rki
Редовен потребител
Status: Offline

Re: Китайският колос

Мнение от rki » 07 Ное 2018, 16:14

За който му е интересно - един поглед върху китайската стратегия за доминиране на пазара и технологиите за електроавтомобили:

China’s Expensive Gamble on New-Energy Vehicles
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 09 Ное 2018, 09:25

Только подумать как слово «ссылка» изменило свой смысл за последнее столетие...

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 09 Ное 2018, 20:58

Според данни от Китайската асоциация на автомобилостроителите през октомври 2018г. производството на автомобили в Китай е намаляло с 10,05 % спрямо октомври 2017г., а през периода от началото на 2018г. до края на октомври 2018г. производството на автомобили в Китай е намаляло с 0,39 % спрямо периода от началото на 2017г. до края на октомври 2017г..

Според данни от Китайската асоциация на автомобилостроителите през октомври 2018г. продажбите на нови автомобили в Китай са намалели с 11,7 % спрямо октомври 2017г., а през периода от началото на 2018г. до края на октомври 2018г. продажбите на нови автомобили в Китай са намалели с 0,06 % спрямо периода от началото на 2017г. до края на октомври 2017г..

В линка по-долу може да видите и данните за производството на леки автомобили в Китай и продажбите на нови леки автомобили в Китай.

https://www.marklines.com/en/statistics ... china_2018

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Кухулин » 09 Ное 2018, 21:06

Пресиян написа:
09 Ное 2018, 20:58
през периода от началото на 2018г. до края на октомври 2018г. продажбите на нови автомобили в Китай са намалели с 0,06 % спрямо периода от началото на 2017г. до края на октомври 2017г..
В тези статистики има ли някаква регламентирана точност и ако има - каква е? Нещо 0.06% ми се вижда доста плъзгаво.

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 09 Ное 2018, 21:14

Кухулин, данните за производството и продажбите на автомобили в Китай, които съм посочил в предишния си пост, са данни на Китайската асоциация на автомобилостроителите и ако вярваш на китайските статистики, може да приемеш, че са доста точни. Щом данните са посочени с точност до стотна от процента, може да си направиш извод за закръглянията. Там където в линка пише CAAM, това е абревиатура (съкращение) на China Association of Automobile Manufacturers.
Последна промяна 1 на Пресиян, променена общо 9 пъти

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 09 Ное 2018, 21:17

Не става въпрос за вяра и невяра, а за точност. По принцип всяка статистика има някаква точност, чисто теоретична. Няма значение дали е китайска или българска, интересува ме каква точност се приема за добра в икономическата наука. Ако изобщо има такъв апарат. Не знам.

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 09 Ное 2018, 21:41

Кухулин, данните в таблиците от линка, който съм дал по-горе за производството и продажбите на автомобили в Китай са закръглени до 100 автомобила. Когато се дават данни за производство на автомобили или за продажби на нови автомобили, би трябвало да дават данни без никакво закръгляне, но и така сравнението е достатъчно показателно, защото спадът от 0,06 % в продажбите на нови автомобили в Китай за периода от началото на 2018г. до края на октомври 2018г. спрямо периода от началото на 2017г. до края на октомври 2017г. е всъщност спад в размер на около 13 700 автомобила.

Когато се дават данни в проценти за увеличение или спад на определени икономически показатели, обикновено тези данни са закръглени до една десета част от процента, но когато увеличението или спадът са минимални, данните за процентното увеличение или спад може да са закръглени до една стотна част от процента, за да може по-прецизно да се покаже минималната разлика.
Последна промяна 2 на Пресиян, променена общо 10 пъти

Skoda
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Skoda » 09 Ное 2018, 21:46

Скоро ще публикуват и по-точни данни, но за момента се закръгля до 100 автомобила. Което при пазар от над 2 милиона автомобила на месец е направо хирургическо точно. Ако искаш порови тук:

http://www.caam.org.cn/newslist/a34-1.html

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 09 Ное 2018, 21:48

Да, хирургически точно е, мерси. Мислех, че боравят с по-общи данни.

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 11 Ное 2018, 19:37

Така за ориентация, да оставя нещо тук - две графики за земите отвъд Великата Китайска Стена:

Изображение

Изображение

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 15 Ное 2018, 15:58

След като на предишната страница на тази тема, в този форум, стана ясно, че икономиката на Китай е по слаба от тази на Тайван... или Белгия, продължават обезпокоителни прогнози от сорта на:

Китайците ще купуват половината от световните луксозните стоки до 2025 г.
Китайските потребители продължават да са в центъра на вниманието на производителите на луксозни стоки, тъй като ново проучване на консултантската компания "Бейн" (Bain) сочи, че те ще бъдат основният двигател на близо половината от световната търговия със скъпи стоки до 2025 г., предаде "Асошиейтед прес".

Според "Бейн" китайците ще покрият 46 процента от световните продажби на луксозни стоки на стойност около 365 млрд. евро (412 млрд. долара) за само шест години. Миналата година те са представлявали една трета от всички продажби на луксозни дрехи, аксесоари и козметика.

Партньорът от "Бейн" Клаудия Д'Арпицио каза, че половината от покупките ще бъдат правени в Китай, като разликите в цените се стопяват, а компаниите подобряват качеството на услугите си в страната.

Според проучването на "Бейн" продажбите на луксозни стоки тази година ще се увеличат с 2 процента до 260 млрд. евро спрямо 254 млрд. евро миналата година, като се изключват предметите на луксозното изкуството, дизайн и декорация. /БТА
Очевидно, въпреки по силните си икономики, Тайван и Белгия ... а и други по силни икономики, както и техните потребители/данъкоплатци, отказват да участват в потреблението на луксозни стоки. Презрително.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 15 Ное 2018, 17:18

jarl_Ragnar написа:
15 Ное 2018, 15:58
Китайците ще купуват половината от световните луксозните стоки до 2025 г.[/b]
Бил ли си в Китай? Видял ли си как живеят 95% от китайците?
Инак по отношение на цитата не споря. Пълно е със суперлуксозни магазини и то все на световни марки - вероятно можеш да намериш по модните бутици същото, каквото и по Шанз Елизе. И Ролс-ройсове дал господ, няма да се изненадам, ако имат и Ламборджинита, и Ферарита на склад.
Само, че като извърнеш поглед и можеш да видиш въпиющо нямане. И това в Гуанджоу (Кантон), а казват че това е най-богата провинция на Китай.
Винаги съм твърдял, че поне за мен това е една от държавите с най-крещящо социално разделение (изобщо за какъв комунизъм говорят - идея си нямам, задавал съм и въпроса тук, ма общо взето никой не ми е отговарял).
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 15 Ное 2018, 17:35

Не е лошо да има бедни. Това означава, че има кой да става богат, има потенциал за развитие.

Лошото е, когато всички са богати, а парите все не стигат.

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 15 Ное 2018, 17:53

Almasy написа:
15 Ное 2018, 17:18
jarl_Ragnar написа:
Китайците ще купуват половината от световните луксозните стоки до 2025 г.[/b]
Бил ли си в Китай? Видял ли си как живеят 95% от китайците?
Инак по отношение на цитата не споря. Пълно е със суперлуксозни магазини и то все на световни марки - вероятно можеш да намериш по модните бутици същото, каквото и по Шанз Елизе. И Ролс-ройсове дал господ, няма да се изненадам, ако имат и Ламборджинита, и Ферарита на склад.
Само, че като извърнеш поглед и можеш да видиш въпиющо нямане. И това в Гуанджоу (Кантон), а казват че това е най-богата провинция на Китай.
Винаги съм твърдял, че поне за мен това е една от държавите с най-крещящо социално разделение (изобщо за какъв комунизъм говорят - идея си нямам, задавал съм и въпроса тук, ма общо взето никой не ми е отговарял).
Съмнява ме, че 5% от китайците, могат да потребяват 50% от световните луксозни стоки. Покупателната способност на китайците нараства с огромни темпове и се вижда по потреблението. Това означава, че се е появила солидна средна класа- без нея почти е невъзможен устойчив икономически растеж. Мога да те залея с актуални клипове от сърцето на Калифорния, най богатия американски щат, с армии от бездомни и то на метри от центъра на Ел Ей. По тротоари и паркове, на палатки и в кашони. И? На тази основа трябва ли да правя категорични заключения?

Цитатът и очакваната статистика за луксозните стоки по скоро беше бъзик към един форумец, който твърдеше, че белгийската икономика е по- силна от китайската...

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 15 Ное 2018, 18:10

Темата съвсем на вицове и небивалици изби. По предпочитаните от някои критерии, най-мощните (силни) икономики се оказват китайската и руската. :mrgreen:

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 15 Ное 2018, 20:17

Jarl, мои приятели и приятелки се учудиха как може да не знаеш, че икономиките на Тайван и Белгия са по-силни от икономиката на Китай. Всеизвестни факти са, че номиналният брутен вътрешен продукт на Тайван, смятан на човек от населението, е по-голям в сравнение с Китай и че номиналният брутен вътрешен продукт на Белгия, смятан на човек от населението, е по-голям в сравнение с Китай.
Понеже, някои хора може би не правят разлика между термините голяма икономика и силна икономика, ще дам един пример, за да може тези, които не правят разлика между тези термини, да разберат разликата.
Всеизвестен факт е, че през 2017г. номиналният брутен вътрешен продукт на Индонезия е бил по-голям в сравнение с Швейцария, но пък номиналният брутен вътрешен продукт на Швейцария, смятан на човек от населението, е бил по-голям в сравнение с Индонезия и затова се казва, че през 2017г. икономиката на Индонезия е била по-голяма от икономиката на Швейцария, но пък икономиката на Швейцария е била по-силна от икономиката на Индонезия.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 15 Ное 2018, 20:35

Пресиян написа:
15 Ное 2018, 20:17
Понеже, някои хора може би не правят разлика между термините голяма икономика и силна икономика, ще дам един пример, за да може тези, които не правят разлика между тези термини, да разберат разликата.
Странна работа. Щом е термин, трябва някъде да има дефиниция. Ще помоля за линк. Ако действително "силна икономика" се свързва с БВП на човек, това е доста неинтуитивно.

Hawkeye
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Hawkeye » 15 Ное 2018, 20:56

Семантика. Тук няма прави, няма и сгрешили. Въпрос на дефиниция и въпрос на това какво ви интересува или изследвате. Силна икономика може да се дефинира по много начини.
1. Колко е голяма една икономика -> Китай > Белгия. Китай може да си позволи позволи най-дългия мост на света и да строи два самолетоносача наведнъж (PPP не важи тука и по 10млдр. долара на парче да бяха пак щяха да могат да ги извадят). Белгия не може да си ги позволи тези неща, не и без да си осакати цялата икономика.
2. Икономиката обаче трябва да служи на хората си казваш. Тогава Белгия > Китай. Средностатистическия Белгиец може да си позволи да живее по-добрре от средния китаец. Бедните в Белгия са по-богати и живеят по-добре от Бедните в Китай(предполагам и процентуално са по-малко)
3. Издръжливост на инкономиката на шокове
4. Ръст на икономиката
5. Иновативност и високотехнологичност
6. Финансова стабилност и т.н.

А сега спрете да спорите за глупусти ама пуснете нещо интересно по темата :D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Ное 2018, 21:20

Кухулин написа:
15 Ное 2018, 17:35
Не е лошо да има бедни. Това означава, че има кой да става богат, има потенциал за развитие.

Предлагам, щом одобряваш, да дадеш пример. Прехвърли ми състоянието си и стани беден. Така ще създадеш потенциал за забогатяване, развитие.
:D
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 15 Ное 2018, 21:28

vassiln написа:
15 Ное 2018, 21:20
Кухулин написа:
15 Ное 2018, 17:35

Предлагам, щом одобряваш, да дадеш пример. Прехвърли ми състоянието си и стани беден. Така ще създадеш потенциал за забогатяване, развитие.
:D
Да, и ще убия твоя потенциал. Не, хуманиста в мен е против :mrgreen:

Иначе тези разсъждения са интересни според мен. Ето, гледаме богати европейски държави, а нямат пари да си поддържат армиите. Хубави нови фрегати потъват по рифовете от беднотия (Helge Ingstad). Самолети не могат да излетят, та ги бият тайфуните. Това ли е силната икономика, не знам.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Ное 2018, 21:31

Ей, па много хуманисти по света се нароиха. Направо се замислих да ти дам наличностите си срещу потенциал. :D
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 15 Ное 2018, 21:45

Кухулин написа:
15 Ное 2018, 21:28

Иначе тези разсъждения са интересни според мен. Ето, гледаме богати европейски държави, а нямат пари да си поддържат армиите. Хубави нови фрегати потъват по рифовете от беднотия (Helge Ingstad). Самолети не могат да излетят, та ги бият тайфуните. Това ли е силната икономика, не знам.
А не сте ли се замислял, че това не им е приоритет? ;)
Положението сигурно ще се промени и тогава воплите ще бъдат за надигащия се милитаризъм на ЕС. :P

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 16 Ное 2018, 02:45

rki написа:
15 Ное 2018, 21:45
Кухулин написа:
15 Ное 2018, 21:28

Положението сигурно ще се промени и тогава воплите ще бъдат за надигащия се милитаризъм на ЕС. :P
Общите приказки добре, но случая с Германия е дебилизъм, а не осмислени преоритети. И само те са чак толкова зле в това отношение от всички европейски държави. И тенденцията е низходяща. Като се разкара баба ти Меркел, може и да се подобрят нещата. Но сега засега, воплите на разумни хора като министърката на отбраната остават глас в пустиня. Разумни генерали ги уволняват, поради изказване на мнение.

На хартия се подържа прекалено голяма армия, като личен състав, но с несъответстващо финансиране. ВВС са хартиен тигър, да не кажа нещо по-нецензурно. Могат само да завиждат на Русия откъм боеготоеност. Флота като качество не е нещо за което да пишеш в къщи. ВПК в сравнение с нивото при ФРГ е несравним.

Не е така обаче при други европейски държави. Франция, Холандия, Великобритания, Полша, Гърция, Швеция опитват да поддържат и развиват, адекватни и използваеми въоръжени сили.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 16 Ное 2018, 06:10

jarl_Ragnar написа:
техните потребители/данъкоплатци, отказват да участват в потреблението на луксозни стоки. Презрително.
Така е, средната класа се хвърля на стабилни като качество, но не и помпозни като цена стоки. Въобще, руснаците имат едно много интересно наблюдение: "Цените на ролексите и фераритата ги знаят най-добре бедняците." Тоест - харченето за луксозни стоки е показател за изблик на китайски парвенюта, а не на средна класа.
Только подумать как слово «ссылка» изменило свой смысл за последнее столетие...

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 16 Ное 2018, 08:29

rki написа:
15 Ное 2018, 21:45
То даже не е топлкова приоритет, колкото функционалност, ефективност, нещо в тази плоскост. Ако беше въпрос на приоритет, просто нямаше да изграждат армии, които не могат да поддържат както трябва. Освен това богатството води до ефекти като в САЩ, където всяко нещо излиза на цената на златото. На теория има много пари, на практика все не стигат. Изобщо, ако излезем от рамката на абсолютните цифри и минем към някакви относителни критерии за силна икономика, трябва да се отчитат и тези неща, според мен.

Отговори