Най-силните във военно отношение държави за 2017 г.

Модератор: Amazon

Отговори
Аватар
ISTORIK
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Най-силните във военно отношение държави за 2017 г.

Мнение от ISTORIK » 18 Сеп 2017, 15:58

Предлагам три списъка на Вашето внимание.

https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp

http://www.kiwireport.com/strongest-arm ... 7-edition/

https://undertheradar.military.com/2017 ... orld-2017/

1. САЩ
2. Русия
3. Китай
4. Индия

От 5 нататък се различават доста.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: Най-силните във военно отношение държави за 2017 г.

Мнение от Amazon » 18 Сеп 2017, 18:01

Второто и третото място са ми най-интересни. Трябва да се разгледат по родове въоръжени сили. Според мен, във ВВС Русия все още има превес и количествено и качествено. При ВМФ, Китай вече води. Поне при надводният флот. И количествено и качествено. При СВ имаме паритет. При стратегическите сили, ествествено Русия е с огромно предимство и това няма скоро да се промени. Главно заради китайската доктрина.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 18 Сеп 2017, 18:26

Amazon написа:
18 Сеп 2017, 18:01
Второто и третото място са ми най-интересни. Трябва да се разгледат по родове въоръжени сили. Според мен, във ВВС Русия все още има превес и количествено и качествено. При ВМФ, Китай вече води. Поне при надводният флот. И количествено и качествено. При СВ имаме паритет. При стратегическите сили, ествествено Русия е с огромно предимство и това няма скоро да се промени. Главно заради китайската доктрина.
И аз за това си мислех. За ВВС не знам - качествено да, но количествено доста се нащамповаха J-10 и 11 последните години. J-16 по качество не се знае, но 24+ и от тях вече. Отделно при въоръжението (ракети В-В) също разликата вече не е такава голяма както по-рано, с новите разработки китайците поне видимо напредват по-бързо. При СВ вероятно има наистина паритет. Но втората позиция според мен е заради опита, защото не е достатъчно само да имаш желязо. Грузия и Сирия им се отразиха много добре на руснаците.

Още по-интересни пък са ми нататък - примерно Франция, Великобритания, Германия, Южна Корея. Последната си мислех че ще е по-напред в списъците.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от General Lukov » 18 Сеп 2017, 18:32

Аз не знам защо Северна Корея е толкова назад в класирането... :roll:

Аватар
Стефан Душан
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Стефан Душан » 18 Сеп 2017, 18:35

А аз защо Индия е 4та, като всичко им е вносно, на 4то място трябва да е Франция, те са единствените освен САЩ, Китай и Русия, които си произвеждат и самолети сами, имат си и собствена ракетна технология за ЯО, британците например нямат.
Srbi su jedan miroljubivi narod, ali tu svoju vrlinu nedovoljno koriste.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 18 Сеп 2017, 19:54

Аз не знам защо Северна Корея е толкова назад в класирането.
Защото нямат никакво съвременно въоръжение..

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 18 Сеп 2017, 20:22

Още по-интересни пък са ми нататък - примерно Франция, Великобритания, Германия, Южна Корея. Последната си мислех че ще е по-напред в списъците.
Настина тези силни държави, винаги несправедливо остават в сянка. Много се подценява и ВПК-то им, което е мощно и има пръст в разработките на почти всички държави, от Русия до САЩ. Бях писал в друг форум, че сумарната сила на Обединеното Кралство + Франция + Германия биха стреснали дори САЩ, да не говорим за Русия. Разбира се, прие се с насмешка, главно заради невежеството на тамошните потребители.

А и все пак тези списъци ги правят обикновено ентусиаст, или журналисти, които подобно на нас, едва ли имат системни познания по толкова всеобхватна тема. Просто кликбайтове.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 18 Сеп 2017, 20:27

Аз не знам защо Северна Корея е толкова назад в класирането... :roll:
Освен това което пише Арчър (още търкалят МиГ-17), ако се гледа фактора ефективност трябва да е още по-назад. За ефективна армия трябват много пари за обучение и подържане на подготовката, а СК не са особено богати. Това че наборниците висят в казармата 10-15 години, нищо не значи, ако не стрелят редовно и не провеждат мащабни учения.

Отговори