Тежка Универсална Бригада

Модератор: Amazon

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Тежка Универсална Бригада

Мнение от Amazon » 28 Мар 2017, 00:44

Тук ще се опитам да обобщя каквото дискутирахме за потенциална бригада в Нуждите на българската армия и да сметна какви разходи се насъбраха. Изчетох всички мнения и се опитах да направя компилация, като последвам възможно най-много от дадените съвети:

ТУБ - личен състав 5000 човека.

Тежко и леко въоръжение: 192 милиона.
ПВО - 120 милиона.
Допълнителен военен транспорт - 18 милиона.
Артилерийски дивизион - 60 милиона.

Общо - 390 милиона.

Следва разбивка на оборудването:

1. Новите производни на AR-15.
2. Патрони за натрениране, поне едно 10 000 броя 5.56 НАТО.
3. Оптика за пушката. Нещо от новите варио-оптики с 1-6 увеличение и илюминирано разграфяване. Служи и за бързомерец и за снайперова оптика. Превръща всеки войни в марксмен.
4. Добри очила за нощно виждане. Предпоследно поколение.
5. Бронирана жилетка.За тези на първа линия плоча от стомана AR500.
6. Електроника: военен таблет с враден GPS, карти, възможност за управление чрез него на малък безпилотник и т.н.
7. Радио за близко разтояние - $300.
8. Пистолет. Нещо мощно, полимерно и проверено от времето в 9мм.
9. Добър универсален войнишки 7 инчов нож.
10. Шлем ниво три защита и очила.
11.От качествени обувки, до хубави камуфлажи.

Още:
Към джепането сложи индивидуален гранатомет са всеки - подстволен и/или еднократен. РПГ-то върши работа, особено с новите глави, но нали ще е ново.
Няколко ПЗРК към ротата
И няколко ПТРК.
Машина за придвижване на отделението.
Транспортен машинен парк.
ГСМ и цистерни, които да зарежат машините по места.
Полева , спални, учебни заведения, тренировъчни площадки, полигони, стрелбища, складове за продоволствия.

Основна машина Т-15 с нобитаем боен модул със 57мм скорострелно оръдие и с минимум 4 броя ПТУР Корнет . По четири тежки машини в един взвод. Едно отделение ще е 9-те пехотинеца плюс 3-те човека екипаж на машината - демек стандартните 12 човека. Или чист взвод с все лейтенанта около 50 човека.

"Бронираният" взвод си го представям от четири машни. Или общо 48 човека зад броня. Ротата от три взвода, или общо 12 машини, или около 150 човека в тежки БМП, плюс някакви подържащи машини. Във всеки батальон ще има по една такава тежка механизирана рота, от трите роти в батальона. Представям си бриадата да е квадратна - демек с четири батальона. Това прави общо 48 машини за бригадата.

На един батальон шест(батарея) 120 мм. минохвъргачки, две сапьорни машини за полагане на противотанкови мини, четири(взвод) разузнавателни с 23 мм оръдия - развитие на БТР-23 и някакви по-шикарни оптики и нощни визьори и амфибийни възможности, както и възможност за управление на безпилотник.

ПВО:

1. Дивизион - 2-3 батареи на Тор-М2 ( 8-12БМ), всяка с батареен КП и собствена обзорна РЛС.
2. Дивизион - 2-3 батареи на модернизирана Стрела-10/Сосна-Р, Тор-М2 и Тунгуска-М1, или модернизирани Зу-23-2.
3. Отделна батарея ( 3 взвода) на ПЗРК, плюс взвод за всеки батальон.

АСУ на ниво бригада - за връзка с КП на по-горно ниво и да управлява бригадното ПВО> В добавка поне две отделни РЛС - една дециметрова или метрова обзорна за дежурство и една нисковисочинна. Комплекс за РТР.

MRAP за превоз на пехотата - Cougar HE 6x6, 30броя.

Самоходна гаубица Panzerhaubitze 2000 - 12 броя. (По предожение на Конт заменено с: G 6 L 52 на denel и дивизион от 3 батареи всяка с по 3 огневи взода и във взвод 3 огневи разчета или 27 САУ във дивизиона. )

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Re: Тежка Универсална Бригада

Мнение от T-72 » 28 Мар 2017, 00:57

Първо трябва да знам какво искаме
Полсе трябва да знаем къде сме и правим изследване какво е състоянието
След като имаме данните, правим анализ за да обобщим ситуацията за да придобием обща картина
Като сме разбрали какво е състоянието ни в момента, набелязваме цели как да постигнем желаното
Следваща стъпка - изпълняване на зададените цели и задаване на времеви интервал за достигане на желаните цели.
След достигане на крайната дата, - анализ на постигнатото.
Последна стъпка - обща картина!
Кръвта вода не става!

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 28 Мар 2017, 01:26

Значи за цената от 1.5 милиарда долара, които планираме да дадем за 8 Грипен, можем да оборудваме цели 4 такива бригади. Или 20 000 въоръжени до зъби проесионалисти, които да са гръбнака на СВ (останалото да е сериозна национална гвардия, предимно леки бригади и отделни регионални батальони).

Не знам за вас, обаче аз се поставям на мястото на потенциалният противник, който иска да изпрати в България зелени човечета, примерно за "защита на турското население", да прави референдуми, или десанти в София. Кое ще ми причини повече тревога? Утрепването на 8 грипенчета още на стоянките им за излитане, или как да неутрализирам 20 000 дзвера, натъпкани зад броня, дето нямам с какво да пробия и под приличен ПВО чадър.

Или казано по друг начин: Да изхабя 30-тна евтини JDAM-ки, плюс евентуално няколко AIM-120 и AIM-9X и да си окупирам спокойно, или да планирам да си вдигам половината огромна армия, целият флот и авиация и ако нещо се обърка да предвиждам 50-тина хиляди аскер в найлонови чували, една трета от техниката ми за скрап и цели седмици, или дори месеци, тежки операции? Всичко това сред неистов международен вой и опасност ако чувалите станат прекалено много, собствената ми армия да ми направи втори сюнет, този път на горната лава.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 28 Мар 2017, 01:57

Amazon написа:
28 Мар 2017, 01:26
Значи за цената от 1.5 милиарда долара, които планираме да дадем за 8 Грипен
Реших да погледна пак да не би да бъркам нещо, но не - става въпрос за левове. В долари се очертават към 850 милиона.

Общо над 3 милиарда лева (с изплащане в рамките на 10-12 години) трябвало да се извадят по три големи проекта, които се разработвали. Милиард и половина за ВВС, 800 милиона за ВМС (патрулни кораби) и около 1.2 милиарда за СВ (бронирани машини основно). Това са трите големи харча за които са мислели, но пари (заеми разбира се) са измислили май само за двата и не е изключено да дойде въпроса дали ще купуват кораби или бронирани машини. Други големи харчове след 15тина години.

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 28 Мар 2017, 09:00

На мен ми допада структурата и организацията на морската пехота на САЩ. Де факто е самостоятелна армия, която може да действа навсякъде, както в настъпателни, така и в отбранителни операции.

https://en.wikipedia.org/wiki/United_St ... rine_Corps

Според мен е абсолютно задължително наличието на армейска авиация - Су-25 и Ми ... ? някакъв ударен хеликоптер, плюс поне ескадрила транспортни хеликоптери.

Тила трябва да е по-големичък. Трябва да се смята, но ще са няколко стотин камиона (6х6 или 4х4) за една бригада. Там не е задължително да се подържа пълен щат - при нужда запасняци.

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 28 Мар 2017, 09:12

Амазон, а РСЗО ? От тях трябва да имаме достатъчно количество.

RIZAR
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от RIZAR » 28 Мар 2017, 09:25

Трябва да има сериозно РТР . Войната в Сирия показа, че бъдещето е на радиоелектронната борба. Въобще към всяка танкова или механизирана рота, трябва да има специален взвод или отделение за борба с ПТРК. Виждате как противотанковите ракети промениха правилата за близък бой.

Взвода трябва да включва малка РЛС и система за активна защита. Трябва да се води постоянно РТ наблюдение.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 28 Мар 2017, 09:37

Amazon написа:
28 Мар 2017, 00:44
Следва разбивка на оборудването:

1. Новите производни на AR-15.
Защо пък това? По-добре някоя местна версия на АК.
Amazon написа:
7,62 има някои сериозни преимущества, не мисля, че е ок да го менкаме.
Amazon написа:
3. Оптика за пушката. Нещо от новите варио-оптики с 1-6 увеличение и илюминирано разграфяване. Служи и за бързомерец и за снайперова оптика. Превръща всеки войни в марксмен.
4. Добри очила за нощно виждане. Предпоследно поколение.
5. Бронирана жилетка.За тези на първа линия плоча от стомана AR500.
6. Електроника: военен таблет с враден GPS, карти, възможност за управление чрез него на малък безпилотник и т.н.
7. Радио за близко разтояние - $300.
8. Пистолет. Нещо мощно, полимерно и проверено от времето в 9мм.
9. Добър универсален войнишки 7 инчов нож.
10. Шлем ниво три защита и очила.
11.От качествени обувки, до хубави камуфлажи.
Това цялото трябва да е част от някаква обща програма.
Amazon написа:
Още:
Към джепането сложи индивидуален гранатомет са всеки - подстволен и/или еднократен. РПГ-то върши работа, особено с новите глави, но нали ще е ново.
Командирите и заместниците им с подстволен, а РПГ-то е за гранатометчика в отделението. Вариант, но по-скъп е еднократни тежки РПГ-та и РШГ-та.
Amazon написа:
Няколко ПЗРК към ротата
Тези са на ниво батальон, а не рота. Взвод със оптико-електронна система и малка преносима РЛС, за да е напълно автономен, ако стане нужда.
Amazon написа:
И няколко ПТРК.
По-скоро е нужен взвод за огнева поддръжка - три отделения - ПТРК (куммулативни и ОФ/ОД-задължително), АГС и тежки картечници.

Самата рота - отделение за управление, три огневи взвода, взвод за огнева поддръжка и минометен взвод на 82-мм МХ.
Amazon написа:
"Бронираният" взвод си го представям от четири машни. Или общо 48 човека зад броня. Ротата от три взвода, или общо 12 машини, или около 150 човека в тежки БМП, плюс някакви подържащи машини. Във всеки батальон ще има по една такава тежка механизирана рота, от трите роти в батальона. Представям си бриадата да е квадратна - демек с четири батальона. Това прави общо 48 машини за бригадата.
Другите рти какви ще са? Защо нямаш рота БЛА?
Amazon написа:
На един батальон шест(батарея) 120 мм. минохвъргачки, две сапьорни машини за полагане на противотанкови мини, четири(взвод) разузнавателни с 23 мм оръдия - развитие на БТР-23 и някакви по-шикарни оптики и нощни визьори и амфибийни възможности, както и възможност за управление на безпилотник.
Инженерните машини са във взвод към батальона.

Amazon написа:
ПВО:

1. Дивизион - 2-3 батареи на Тор-М2 ( 8-12БМ), всяка с батареен КП и собствена обзорна РЛС.
2. Дивизион - 2-3 батареи на модернизирана Стрела-10/Сосна-Р, Тор-М2 и Тунгуска-М1, или модернизирани Зу-23-2.
3. Отделна батарея ( 3 взвода) на ПЗРК, плюс взвод за всеки батальон.

АСУ на ниво бригада - за връзка с КП на по-горно ниво и да управлява бригадното ПВО> В добавка поне две отделни РЛС - една дециметрова или метрова обзорна за дежурство и една нисковисочинна. Комплекс за РТР.
По-скоро ти е смесен за дивизион - батарея на Тор, Стрела/Сосна и нещо оръдейно. С посоченото и за тия пари е невъзможно да се случи.
Amazon написа:
Самоходна гаубица Panzerhaubitze 2000 - 12 броя.
Липсват ти взвод снайпери, свързочен, РСЗО, радари за наземно разузнаване, артилерийско разузнаване и контрабатарейна борба, рота за РТР и РЕБ, батальон мат. обезпечаване, както и ТАНКОВ батальон.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 28 Мар 2017, 10:10

Amazon написа:
На човек ми се струват много за едното обучение - ще се износи доста оръжието.
Amazon написа:
И няколко ПТРК.
Според мен минимум шест на рота. Отделно както отбеляза Супер Хорнет, трябва и огнева поддържка.
Amazon написа:
Самоходна гаубица Panzerhaubitze 2000 - 12 броя.
Струват ми се малко за бригада. Евентуално 24? Мисля, ще трябва да се добавят и миномети (самоходни или не).
Освен това при всички случаи трябва взвод за радиоелектронна борба, разузнавателен взвод и/или взвод безпилотни летателни апарати. Хубаво е и на всяка рота да има по един или два малки БЛА за вътрешно ползване.
P.S. Частите РСЗО в момента не са ли отделени като средство за усилване на пряко подчинение на генералния щаб?
Строши пилот :lol:

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 28 Мар 2017, 18:10

Сун Дзъ написа:
28 Мар 2017, 09:00
На мен ми допада структурата и организацията на морската пехота на САЩ. Де факто е самостоятелна армия, която може да действа навсякъде, както в настъпателни, така и в отбранителни операции.
Те ми бяха примера за подражание. И тяхната афективност ме наваде на мисълта, че парите трябва да отидат в СВ а не за играчки. С тази разлика че МП са наситени с авиация, каквато ние не можем да си позволим. За това е тежката техника. Но обучението на професионалните войници, със сигурност си го представям със съветници и инструктори от МП, следвайки техните методи буква по буква!
Super_Hornet написа:
28 Мар 2017, 09:37
Защо пък това? По-добре някоя местна версия на АК.
Защото не е подходящ за масовите оптики, нито като оръжие, нито като боеприпас. Време му е вече за отпуска на старият АК-47. Колкото до АК-74, той пак е неподходящ за оптики и аксесоари, а патрона му е малко по-слаба имитация на 5.56. За чии ни е такова нещо? По-добре да усвоим производството на нещо модерно немско, или американско под 5.56.
Super_Hornet написа:
Другите рти какви ще са? Защо нямаш рота БЛА?
Другите роти ще са кашимерия. За това им купих тези прекрасни камиони. Даже предлагам камионите да ги удвоим като бройка. Просто усетих че затъвам прекалено в подробности а и се уморих. Кашимерията ще включва: мотопехота, сапьори, ПЗРК, разузнавачи, щабни взводове.
Bruchpilot написа:
28 Мар 2017, 10:10
Струват ми се малко за бригада. Евентуално 24?
Ами 24 е по-добре от 12, ама много скъпи тия пущини. :) А разчета го взех от съветски артилерийски дивизион от 80-те с Гвоздика и боксурируеми. Не забравяй и че имаме един болюк 120 мм самоходни минохвъргачки на батальонно ниво.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 28 Мар 2017, 18:44

Super_Hornet написа:
Липсват ти взвод снайпери, свързочен, РСЗО, радари за наземно разузнаване, артилерийско разузнаване и контрабатарейна борба, рота за РТР и РЕБ, батальон мат. обезпечаване, както и ТАНКОВ батальон.
Не ми липсват, включени са в парие, просто не искам да описвам и бельото на комбата. А и не си разбрал основната идея. Тежките БМП ще служат и за БМП и за танкове. Имаме цели 48 броя. Ако има пари бих ги и удвоил като бройка, за да сложа повече хора зад броня.
Bruchpilot написа:

Хубавите пушки с хромирана цев издържат и по 40 000. Ако трябва и ще бракуваме пушки. Обаче ако тия хора не могат да свалят противник от 100 метра с първият изстрел, и с оптика и с металните мерни прибори, няма смисъл да ги пращаш срещу турците.

Нали точно това е идеята. От едната страна да имаш обучен убиец, а от другата наборен аскер, изстрелял една шепа патрони и боядисвал парапети през останалата част от службата си.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 28 Мар 2017, 20:45

Какво мислите това да е основното оръжие на бригадата Зиг 553 R

Изображение

http://www.swissarms.ch/en/SG_553_R.html

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 28 Мар 2017, 21:15

gabocvet написа:
28 Мар 2017, 20:45

Изображение

http://www.swissarms.ch/en/SG_553_R.html
Аре стига фантазии, кой ще ти дава пари за такова, при положение че нашият Арсенал прави всякви играчки - 7,63х39, 5,56 и др.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 28 Мар 2017, 21:32

При условие, че СОБТ са PWS

Изображение

Защо не, а и можем да се закупи документацията и да се произвежда у нас.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 28 Мар 2017, 22:04

gabocvet написа:
28 Мар 2017, 20:45
Какви са му преимуществата?

7.62х39 вече е стар. С новите колиматори, призми и комбиниани оптики ти трябва колкото може по-настилна треактория и липса на откат. А това нещо е с къса 13-14 инчова цев, което още повече ще прецаква балистиката и с газово боутало.

По-добре да се купи лиценз, примерно от Колт, или Ругер за съвсем базов АР-15, да се запази 16 инчовата цев и директно впръскване, а не новата мода за газово бутало и къс ход. Спестените пари да отидат за оптика.

Канадската армия е с един страхотен мерник с призма. Натискаш едно копче и сменя от бързомерец на снайперистки режим. Има също едни чудеса, дето на нулева позиция е бързомерец и ако искаш го завърташ до 16-тократно увеличение за снайпер. И вече не са скъпи.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 28 Мар 2017, 22:17

Amazon написа:
28 Мар 2017, 18:10
Bruchpilot написа:
Струват ми се малко за бригада. Евентуално 24?
Ами 24 е по-добре от 12, ама много скъпи тия пущини. :) А разчета го взех от съветски артилерийски дивизион от 80-те с Гвоздика и боксурируеми. Не забравяй и че имаме един болюк 120 мм самоходни минохвъргачки на батальонно ниво.
Скъпи са, но трябва да имаш поне три батареи за да разчиташ на постоянна поддържка.
Amazon написа:
28 Мар 2017, 18:44
Bruchpilot написа:

Хубавите пушки с хромирана цев издържат и по 40 000. Ако трябва и ще бракуваме пушки. Обаче ако тия хора не могат да свалят противник от 100 метра с първият изстрел, и с оптика и с металните мерни прибори, няма смисъл да ги пращаш срещу турците.
Нали точно това е идеята. От едната страна да имаш обучен убиец, а от другата наборен аскер, изстрелял една шепа патрони и боядисвал парапети през останалата част от службата си.
Уау 40 хил. изстрела :shock: Е, в такъв случай, може и по 10 хил. на човек за обучение :)
Строши пилот :lol:

Kont
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Kont » 05 Апр 2017, 13:08

Привет Амазоне!
Хубава тема. С удоволствия ще я следя и ще се включа.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 05 Апр 2017, 17:23

Kont написа:
05 Апр 2017, 13:08
Привет Амазоне!
Хубава тема. С удоволствия ще я следя и ще се включа.
Добре дошъл Конт. Аз така като гледам, с парите които нашите се готвят да отделят само за закупуване на колесна БМП, могат да се окомплектоват и обучат две такива бригади.

Аз си мисля, че за да си гарантираме националната сигурност 5-6 тежки бригади + някаква национална гвардия ще е напълно достатъчно. Отделно че тежестта ни в НАТО а оттам и политическата ни тежест ще нараснат значително. Плюс ще се намери достойна работа на 20 - 25 000 човека, особено на такива с по-аресивни наклонности, трудна социална интеграция, или сираци.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 06 Апр 2017, 13:01

Amazon написа:
05 Апр 2017, 17:23
Аз си мисля, че за да си гарантираме националната сигурност 5-6 тежки бригади + някаква национална гвардия ще е напълно достатъчно.
При тоталното превъзходство в средства за безконтактна война, плюс никаквата защита срещу такива, хич няма и да стигнат до евентуалното полесражение тия бригади.

Иначе - да, аз също мисля, че СВ трябва да са около 25к състав:
2 тежки (танкови); 2 средни (мотострелкови ан БТР); 2 лекопехотни (МРАП и бля-бля); 2 артилерийски; ракетна, зенитно-ракетна, инженерна, СПн и осигуряващи формирования.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 06 Апр 2017, 13:43

2 тежки (танкови); 2 средни (мотострелкови ан БТР); 2 лекопехотни (МРАП и бля-бля); 2 артилерийски; ракетна, зенитно-ракетна, инженерна, СПн и осигуряващи формирования.
Иронията е, че около 2000та година състава беше г/д точно такъв : двете танкови в Горна баня и Сливен, мотострелковите в Карлово, Казанлък и Стара загора плюс тук там някой отделен баталон( Враца, Смолян) + парашутната бригада в Пловдив и батальона в Сливен.
ЗРК към СВ Стрела-10,Оса,Куб и Круг

И тогава се смяташе, че това е абсолютния минимум, модернизацията е належаща и под това ниво не може да се пада :lol: малее като се сетя ..

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 06 Апр 2017, 17:50

Super_Hornet написа:
06 Апр 2017, 13:01
При тоталното превъзходство в средства за безконтактна война, плюс никаквата защита срещу такива, хич няма и да стигнат до евентуалното полесражение тия бригади.
При силно ПВО на армейско ниво, плюс силното ПВО което има бригадата, ще стигнат без проблем. Тия 200 F-16 на Турция доста бързо ще свършат, а други няма откъде да дойдат. Отделно че колкото джапане имат на склад - толкова. Никой няма да им продаде повече, защото ще са под тотална международна иизолация. Най-много СА да вкара нещо нелегално, ама СА ще имат излишни петродолари пари още малко - после глад и мизерия. Ще завиждат на Буркина Фасо.

Реалният проблем са турските средства за разузнаване, от специализирани самолети до спътници. Също и тоталниятт контрол на акваторията на Черно море, който ще имат. Докато нашите могат да разчитат само на леки БЛА, щото за друго пари няма и на три корвети, които трудно ще спрат 12-те турски фрегати.

Обаче пък при такъв конфликт, ще можем да разчитаме на всички средства за разузнаване на Западна Европа и САЩ. Ако не с друго, поне с това ще помогнат.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 06 Апр 2017, 18:59

Отделно че колкото джапане имат на склад - толкова
Отделно, че доста нови разработки те си ги правят самостоятелно.
Реалният проблем са турските средства за разузнаване, от специализирани самолети до спътници.
Четири броя Е-7 имат това са им най сериозните възможности в тая сфера.
Ние пък за разлика имаме да обезпечаваме доста по малък фронт.

Иначе ако говорим за по-сериозни възпиращи средства от наша страна, то ще трябват MLRS/HIMARS със ATACMS както и поне 60/80 тактически крилати ракети от типа на Taurus Storm Shadow/Scalp за авиацията.

Kont
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Kont » 06 Апр 2017, 20:48

[
[/quote]
Привет и на теб приятелю, приятно ми е да общувам с всички вас. И моите мисли са за такава численост и приблизително такава структура на СВ.
Само, че трябва да отчитаме какво имаме предвид в тежка бригада - ти например го уточняваш - в танкови бригади а доколкото разбирам нашият приятел Амазон има предвид руското или може би немското понятие за тежка бригада, но в същото време говори за универсална бригада - което предполага бригада от среден тип.
Въобще тежка, средна механизирана и лекопехотна бригада по мое мнение е в тежеста отделена за защитата на личния състав , а въоръжението тоест нападателното оръжие е унифицирано тоест еднакви калибри на различен тип платформи тежки , средни и леки.
Освен това трябва да се отчита какви задачи ще стоят пред СВ от кого ще ни пазят и оттам и с какво въоръжение ще са нашите бригади били те тежки , средни, или леки.
Аз нещата ги виждам така : На първо място участие в съвместни еспедиционни акции на нашия военнополитически блок - НАТО. На второ място от противниците на нашия военно-политически блок. На трето място, въпреки че днес сме в добросъседски отношение със всички съпределни държави то водени от правилото ако искаме мир готовим се за война нашите ВС следва да имат възможноста за отразяване агресия / поне едно-двуседмично/ до реакция на международната съобщност и дружески или приятелски настроени държави. И като се има в предвид, че с изключение на Македония всички останали съседи са с кратно превъзходство във танкове , самолети и личен състав то ...
Става дълго изложение и за да не излизам от темата ще прекъсна да пиша като в следващия пост конкретно ще опиша виждането си за тежките бригади.
С уважение!

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 07 Апр 2017, 10:16

Предложението на Амазон е за някаква универсална бригада, което е леко странно.

Иначе - аз също съм на мнение, че щатовете трябва да са по-различни.

Например в тежката бригада, ИМХО е нужно да има смес от танковете, БМПТ-та и тежки БТР-и или БМП-та. И понеже Армата няма, то вариантите са нещо е такова - Изображение Изображение Изображение

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 07 Апр 2017, 10:48

А за това какво мислиш?

Изображение

Отговори