Нуждите на българската армия

Модератор: Amazon

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Нуждите на българската армия

Мнение от Super_Hornet » 26 Мар 2017, 19:34

vassiln написа:
26 Мар 2017, 19:01
Стрела-10 имаме. Даже съм чувал, че сме си произвеждали ракети навремето.

Нямаме от доста време вече Стрела-10, нито пък сме правили ракети за нея. Вероятно се бъркаш с ПЗРК-то.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 26 Мар 2017, 23:18

Да не би да бъркам, че сме я имали, или сме я бракували? Нещо не ми се вярва, щом държим Стрела-1.
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 26 Мар 2017, 23:44

Стрела-2М сме я правили и още я държим поради големите количества - единствения ни ПЗРК.

Стрела-1 и 10 нямат нищо общо със стрела-2М и стрела-3 само името.

На стрела-10 след като е изтекъл срока на ракетите е нямало смисъл да ги държим.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 27 Мар 2017, 01:51

Archer написа:
26 Мар 2017, 23:44
На стрела-10 след като е изтекъл срока на ракетите е нямало смисъл да ги държим.
Нямаше да е лошо да се модернизират.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 28 Мар 2017, 00:17

Сега, за бронирани и защитени от мини камиони (MRAP) за превоз на разузнавачи, медици, пехотиници извън БМП-тата и т.н., много ми хвана окото това камионче: Cougar HE 6x6. Достатъчно е голямо да мъкне цял взвод, да служи за линейка или да доставя муниции и достатъчно малко за да се промъква навсякъде и да не е някаква огромна цел. Пък и са защитени срещу 12мм, което е повече от старите БТР-и.

По 10 камиона на батальон ще могат да поемат цялата кашимерия и подържащите функции, или общо 30 камиона за бригадата. Общо около 18 милиона долара.

Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 28 Мар 2017, 00:31

От основното оборудване остана гаубиците(тежките минохвъргачки вече ги включихме). Избрах си нещо немско - Panzerhaubitze 2000
Казват много добро нещо. Гърците също са си купили. Цената - 4.5 милиона. За бригадата - един артилерийски дивизион с четири огневи взвода с по три машини, или общо 12 машини за бригада. Цената грубо 60 милиона долара.

Изображение

Kont
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Kont » 17 Апр 2017, 12:17

Amazon написа:
28 Мар 2017, 00:31
От основното оборудване остана гаубиците(тежките минохвъргачки вече ги включихме). Избрах си нещо немско - Panzerhaubitze 2000
Казват много добро нещо. Гърците също са си купили. Цената - 4.5 милиона. За бригадата - един артилерийски дивизион с четири огневи взвода с по три машини, или общо 12 машини за бригада. Цената грубо 60 милиона долара.

Изображение
А какво ще кажеш за G 6 L 52 на denel на база Т 72 и дивизиона да е от 3 батареи всяка с по 3 огневи взода и във взвод 3 огневи разчета или 27 САУ във дивизиона.

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 17 Апр 2017, 12:42

Kont написа:
17 Апр 2017, 12:17

А какво ще кажеш за G 6 L 52 на denel на база Т 72 и дивизиона да е от 3 батареи всяка с по 3 огневи взода и във взвод 3 огневи разчета или 27 САУ във дивизиона.

Хе, хе, гледам и до 73 километра пуца. Ще може докато си пием кафето, отдалече да гърмим джамии по Босфора. :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 17 Апр 2017, 18:22

Kont написа:
17 Апр 2017, 12:17
Ами мисля че е дбора идея. Южноафриканците имат дълги традиции в производството на оръдия, не са някакви ентусиасти. После ще допълня главният пост. Обаче бих го взел на стандартното колесно шаси с немският двиател. След десетилетие, Т-72 базираните машни ще са основно по музетите(извън страни от третия свят) и частите за тях ще стват все по-скъпи и трудни за доставка.

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 17 Апр 2017, 18:49

Всичко е мечти.Не виждам аз кога ще има проект за нови танкове.
За бМП-та да, щото там положението е катастрофално.И то до колкото чета статиите, искаме да вземаме - не защо някой костюмар в МО или в партиите се е затръшкал за армията ни, ама щото имаме анжигимент към НАТО.

Така че с моят добър приятел Хорнета съм спорел много на тази тема.Неговото мнение е че трябва да се купят нови махини.Аз му думам че с оглед на факта че това няма да стане, най добре да се модернизират наличните.Защото така и така ще си караме с тези машини и в далечно бъдеще не се вижда нищо ново на хоризонта, най добре е да се модернизира това което имаме.
Ще кажете, ами хубу, що не вземем на старо Леопарди или Абамси?
Ше се абстрахирам от спора за влакове, мостове и ще предположим че ще запазим 72-ките за някой направления, и тежките за други.
Ще ви кажа че не виждам смисъл нещо което сега е разработено личния състав, ремонтните части в бригадата, танкоремонтният завод -да се взема пак старо!
Да се прецени от МО кога реално могат да се купят нови машини.Примерно 30 години и за през това време да се направи дълбока модернизация!
Кръвта вода не става!

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 17 Апр 2017, 19:38

По въпроса с модернизацията на наличните МТЛБ и БМП 23/30 конструкцията може да понесе до 50 процента увеличаване на масата без изменения.

Kont
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Kont » 17 Апр 2017, 20:46

T-72 написа:
17 Апр 2017, 18:49
Всичко е мечти.Не виждам аз кога ще има проект за нови танкове.
За бМП-та да, щото там положението е катастрофално.И то до колкото чета статиите, искаме да вземаме - не защо някой костюмар в МО или в партиите се е затръшкал за армията ни, ама щото имаме анжигимент към НАТО.

Така че с моят добър приятел Хорнета съм спорел много на тази тема.Неговото мнение е че трябва да се купят нови махини.Аз му думам че с оглед на факта че това няма да стане, най добре да се модернизират наличните.Защото така и така ще си караме с тези машини и в далечно бъдеще не се вижда нищо ново на хоризонта, най добре е да се модернизира това което имаме.
Ще кажете, ами хубу, що не вземем на старо Леопарди или Абамси?
Ше се абстрахирам от спора за влакове, мостове и ще предположим че ще запазим 72-ките за някой направления, и тежките за други.
Ще ви кажа че не виждам смисъл нещо което сега е разработено личния състав, ремонтните части в бригадата, танкоремонтният завод -да се взема пак старо!
Да се прецени от МО кога реално могат да се купят нови машини.Примерно 30 години и за през това време да се направи дълбока модернизация!
Накара ме да се посмея, навремето и аз така , все още вярвам че БМП 23, Гвоздиката , МТЛБ а и защо не БМП 1 имат голям потенциал за модернизация особенно с новите навесни ДЗ , КАЗ , изнесени модули въоръжение , и прочие хитрини. Та когато преди преди време си баех това което си знаех Супер Хорнета доста грубо ми се нахвърли и се пообидих тогава. Да навярно той има право че е по-добре ново.
Но едно пропуска, това ново , като ни го продават го продават в базисен вариант примерно Пиранята на Моваг,а това е даже под нивото на древното ни МТЛБ, апропо това ще ни го натресат и то под предлог че има външен политически натиск , а всъщност става въпрос за едни комисионни.
Разбира се и при модернизациите ще има комисионни , но поне няма да купуваме платформата и ще можем за тези пари да модернизираме един път и половина повече техника. Освен това ще се икономисат маса пари от преубучаване на персонал за поддръжка на транспортно бойната платформа.
Днес никак не ми върви писането, всеки пост го пиша по седем пъти , утре летя за България ще женя малката дъщеря!!! Извинете за недотам обмислените постове.
С уважение !

Kont
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Kont » 17 Апр 2017, 20:53

gabocvet написа:
17 Апр 2017, 19:38
По въпроса с модернизацията на наличните МТЛБ и БМП 23/30 конструкцията може да понесе до 50 процента увеличаване на масата без изменения.
На същото мнение съм че може да има съществено увеличение на теглото , при модернизация , на МТЛБ и модификации , но това разбира се ще е за сметка основно на плавучеста и донякъде на проходимоста и даже на .... / руснаците му казват резвост/ мисля правилно е да се каже енергонаситеноста на тон.

Между другото на мнение съм че следва да се създава група за обществен натиск , която да формулира необходимоста от превооръжаване и модернизации в армията и да " натиска " политическата класа за осъществяването им. А също така и да притиска и да се старае да елиминира корупционния ефект.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 17 Апр 2017, 21:08

Kont написа:
17 Апр 2017, 20:53
На същото мнение съм че може да има съществено увеличение на теглото , при модернизация , на МТЛБ и модификации , но това разбира се ще е за сметка основно на плавучеста и донякъде на проходимоста и даже на .... / руснаците му казват резвост/ мисля правилно е да се каже енергонаситеноста на тон.
Да не става дума за доускорение или както някъде му казват да има ряз?

А и щях да забравя и 2С1 е на същото шаси и има разлика между произведените у нас и в Русия шасита.

Kont
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Kont » 17 Апр 2017, 21:38

Пъргавост е резвост, но аз имам в предвид маневреноста.
Off Topic
Нали боеспособноста в физически аспект е съчетание от огнева мощ, защитеност и маневреност.

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bigdragon » 18 Апр 2017, 09:31

Kont написа:
17 Апр 2017, 21:38
.....Нали боеспособноста в физически аспект е съчетание от огнева мощ, защитеност и маневреност.
И надеждност, и надеждност...
Нещо, което в голама степен липсва на "любимата" руска техника.
Kont, сигурно си спомняш, как в парка на Горна Баня подреждахме машините.
Отзад тези които палят без бутане, а отпред тези които не палят, на всичките им личеще на задните врати, къде ги е подпирала задната машина.
Драгомир Янков
Извинете за правописа, но толкова мога... :oops:
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

Kont
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Kont » 25 Апр 2017, 20:38

bigdragon написа:
18 Апр 2017, 09:31
Kont написа:
17 Апр 2017, 21:38
.....Нали боеспособноста в физически аспект е съчетание от огнева мощ, защитеност и маневреност.
И надеждност, и надеждност...
Нещо, което в голама степен липсва на "любимата" руска техника.
Kont, сигурно си спомняш, как в парка на Горна Баня подреждахме машините.
Отзад тези които палят без бутане, а отпред тези които не палят, на всичките им личеще на задните врати, къде ги е подпирала задната машина.
Драго БМП 1 и ОПР - първи и втори взвод палеха и можеха да се движат трети взвод - трудна работа.
Поклон и респект пред старите войници.
Но в случая ако машините са изправни и руските са си надеждни, мисълта ми е е друга и ако погледнеш нагоре ще видиш за какво говоря.

Аватар
ISTORIK
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Юни 2017, 22:31

Ето една анкета, свързана със стратегията за модернизация и превъоръжаване на българската армия.

http://www.chitatel.net/forum/topic/194 ... ата-армия/
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 24 Авг 2017, 12:09

Аватар
ISTORIK
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 17 Окт 2017, 12:58

Понеже тук все още не може да се пускат теми с анкети в тях, предлагам на Вашето внимание нова анкета (но - в научния форум) на следната тема:

Подкрепяте ли (или пък - не) евентуално бъдещо излизане на България от ЕС и НАТО?

http://www.chitatel.net/forum/topic/198 ... %82%D0%BE/

Идеята е темата за ЕС и НАТО да бъде дискутирана в контекста на нуждите на нашата армия.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 17 Окт 2017, 15:44

И тва кво общо има с нуждите на армията?

С НАТО, без НАТО, ако искаме да имаме армия, ще требе се бръкнем и назорим. :)

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 17 Окт 2017, 15:47

Super_Hornet написа:
17 Окт 2017, 15:44
.....ако искаме да имаме армия, ще требе се бръкнем и назорим. :)
Няма как да не се съглася.
Безплатен обяд няма.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 17 Окт 2017, 16:11

Almasy написа:
17 Окт 2017, 15:47
Super_Hornet написа:
17 Окт 2017, 15:44
.....ако искаме да имаме армия, ще требе се бръкнем и назорим. :)
Няма как да не се съглася.
Безплатен обяд няма.
С НАТО бъркането е едно, без него съвсем друго. Колективна сигурност... :) Без нато джобовете си с хастара да обърнем, все тая. А че се бръкнем и назорим, мърдане няма.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 17 Окт 2017, 16:14

Що така реши? Реално имахме бая по-добра армия известен брой години, преди влизането ни в НАТО.

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 17 Окт 2017, 16:34

Super_Hornet написа:
17 Окт 2017, 16:14
Що така реши? Реално имахме бая по-добра армия известен брой години, преди влизането ни в НАТО.
Имахме прилична армия до 89-та, но оръжието идваше от СССР. Или поне голямата част от него. И пак бяхме част от колективен договор за отбрана. Аз служих през 90-те. На каквато разсипия се нагледах, ум да ти зайде. В момента за мен буквално сме на кота нула от към въоръжение във всички родове войски, макар че го казвам като лаик. Непосилно е чисто финансово да си мечтаем за армия, която самостоятелно да може да гарантира териториалната цялост на държавата. Но поне можем да се опитаме не бъдем гаврошовците в даден отбранителен съюз, в случая НАТО. И за което пак трябва да се бръкнем дълбоко.

Отговори