АнтичностЕтруските

Модератор: ISTORIK

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Етруските

Мнение от Thorn » 20 Дек 2017, 12:29

Не просто на преселници, но на преселници, които оказват непропорционално влияние. Примерно като завладяват местното население или въбще по някакъв начин влизат във властта.

За второто - без решаващо външно влияние, изключително по вътрешни причини.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 20 Дек 2017, 12:34

Впрочем, ако си решил да се заяждаш само, на мен не ми е особено интересно. Принципно и аз мога, но не виждам смисъл. Ако имаш нещо интересно да кажеш за етруските - кажи го. Ако е конкретно за произхода - много добре знаеш, че има две теории - за преселване от Азия и за автохтонност, които са възникнали и двете още в античността и които си имат привърженици между историците и днес. Струва ми се, че ти предпочиташ автохтонната теза, ок, нищо не пречи да си даваш аргументи. Ако ти е интересно. На мен точно в момента етруските не са ми най-големия интерес че да ровя за тях на по-дълбоко ниво. Знанията ми по въпроса са относително популярни, не го отричам и ще се радвам ако нещо науча примерно и от теб. Ако не ти се знимава - здраве да е.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Кухулин » 20 Дек 2017, 14:42

Thorn написа:
20 Дек 2017, 12:29
Не просто на преселници, но на преселници, които оказват непропорционално влияние. Примерно като завладяват местното население или въбще по някакъв начин влизат във властта.
Добре, дай пример за аргумент, който би изключил такова влияние. Защото, ако няма такъв аргумент, не говорим за наука - критерий за фалсифицируемост и т.н.
Thorn написа:
20 Дек 2017, 12:29
без решаващо външно влияние, изключително по вътрешни причини.
Човек, в Италия културите се прескачат една връз друга, взаимодействат, какви вътрешни причини...
Thorn написа:
20 Дек 2017, 12:34
Впрочем, ако си решил да се заяждаш само, на мен не ми е особено интересно. Принципно и аз мога, но не виждам смисъл. Ако имаш нещо интересно да кажеш за етруските - кажи го. Ако е конкретно за произхода - много добре знаеш, че има две теории - за преселване от Азия и за автохтонност, които са възникнали и двете още в античността и които си имат привърженици между историците и днес. Струва ми се, че ти предпочиташ автохтонната теза, ок, нищо не пречи да си даваш аргументи. Ако ти е интересно. На мен точно в момента етруските не са ми най-големия интерес че да ровя за тях на по-дълбоко ниво. Знанията ми по въпроса са относително популярни, не го отричам и ще се радвам ако нещо науча примерно и от теб. Ако не ти се знимава - здраве да е.
Може да има сто хипотези, и стоте да си имат превърженици, но това не изключва възможността привържениците на 99 от тях да грешат. Защото истината в края на краищата е само една. В момента дискутираме каква е вероятността един или друг да греши.

Ако не ти е интересно, не четеш, не пишеш и така. Важното е, ако решиш да четеш и особено да пишеш, едновременно и да мислиш. Това е смисъла на всяка наука, не само да се чете и пише.

Живи и здрави.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 01 Фев 2018, 03:29

https://www.vesti.ru/doc.html?id=2981764&tid=107715

Открито етруско селище от 9 век на островче до брега на Сардиния.

Отговори