Студена война и деколонизацияОперация Pico или как Куба едва не нападна Доминиканската република през 1977 г.

1945-1989
Отговори
Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Операция Pico или как Куба едва не нападна Доминиканската република през 1977 г.

Мнение от Thorn » 15 Окт 2017, 23:08

В началото на септември 1977 г. кубинският кораб "Капитан Лео" се връщал от Ангола. Незнайно защо, вероятно за да съкрати пътя или поради навигационна грешка на капитана, или пък поради друга някаква причина, но корабът навлязъл в териториалните води на Доминиканската република. Доминиканската брегова охрана го задържала и арестувала капитана и екипажа по обвинения в шпионаж и превоз на оръжие.

Кубинците се опитали да уредят ситуацията по дипломатически път, но без успех. Доминиканците упорито твърдяли, че екипажът е шпионирал и е доставял оръжие на местните ребъли.

Фидел и компания се почувствали много засегнати. Не можело просто да махнат с ръка и да забравят, защото това щяло да е огромна загуба на престиж, но и да предприемат някаква силова акция за освобождаване на кораба било проблем, особено заради евентуално неприятности със САЩ.

Но 8 септември Фидел провел съвещание с висшите си военни и взели решение да осъществят операция за сплашване на доминиканците с кодово име "Пико".

Изображение

Операцията се командвала от Рафаел дел Пино, герой от Залива на свинете, който подбрал 12 пилоти с боен опит от Ангола. Използвайки най новите кубински МиГ-21МФ те трябвало да прелетят демонстративно над Санто Доминго, а ако доминиканците не освободят "Капитан Лео", след 24 часа да нанесат бомбено-ракетен удар по доминикански военни обекти.

Изображение
дел Пино с Раул Кастро.

Операцията била напълно секретна. Държана била в тайна даже от руснаците. Самите пилоти разбрали целта чак на предполетния инструктаж, на който дошъл лично Фидел Кастро.

Изображение

Участниците:
майор Benigno Gonzáles Cortés, капитан Arnaldo Torres Biart, капитан Manuel Rojas García, полковник Rafael del Pino, капитан Rigoberto Morales, капитан Evelio Bravo, капитан Armando Castellanos, майор Henry Pérez Martínez, капитан Raúl Hernández Vidal, майор Pedro Pérez, подполковник Jorge Vilardel.

Изображение

На 9 септември сутринта, 12 МиГ-21 излитат от базата в Гуантанамо (очевидно не от американската база), в режим на радиомълчание летят 580 км до Санто Доминго и в десет часа прелитат няколко пъти ниско над града на свръхзвук. Рев на двигатеи, паника, стъкла се трошат, антени падат. Доминиканците нареждат на своите пилоти да направят прехват, но те даже и не излитат, като обясняват, че не могат да направят нищо. Прави са. Доминиканските ВВС по онова време са с Мустанги. От войната.

Изображение

В 13 часа доминиканците се свързват с Хавана и предлагат въпросът да се уреди по дипломатически път, но не освобождават кораба. А даденият от кубинците ултиматум изтича в 10 сутринта на следващия ден.

На следващата сутрин на МиГовете вече окачват ФАБ-250, ФАБ-500 и НУРСове. И точно при предполетния инструктаж, в 8.30 иидва съобщение, че "Капитан Лео" е освободен.

Ама са били нагли кубинците и безразсъдно смели. :lol:

По:http://fishki.net/2383872-operacija-pico-1977-god.html

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: Операция Pico или как Куба едва не нападна Доминиканската република през 1977 г.

Мнение от Amazon » 16 Окт 2017, 18:36

Много готина история. Благодаря!

Ама са били нагли кубинците и безразсъдно смели. :lol:
Дума да няма. В Ангола също си проличава колко струват. Лошото е че от това което чета, деградацията в момента е сериозна. Демографията им също била доста различна от онези славни времена. Дано статиите на които съм попадал след скорошното "падане на завесата" да са преувеличени.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Re: Операция Pico или как Куба едва не нападна Доминиканската република през 1977 г.

Мнение от piston » 21 Окт 2018, 00:13

Thorn написа:
16 Окт 2017, 18:41
Благодаря.
Нещо за Ангола няма ли да напишеш?

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 21 Окт 2018, 00:45

Очевидно не. Тук пиша за негативни новини.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 21 Окт 2018, 11:41

Thorn написа:
21 Окт 2018, 00:45
Не е хубаво да плюеш там, откъдето си пил вода.... а Д9 в пристъп на умопомрачение беше те направил и модератор.... Не е лошо да си пооправиш имиджа, че когато историята.неть неизбежно се провали, да имаш сурат да се върнеш..... :!:

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 21 Окт 2018, 13:57

piston написа:
21 Окт 2018, 11:41
Thorn написа:
21 Окт 2018, 00:45
Не е хубаво да плюеш там, откъдето си пил вода.... а Д9 в пристъп на умопомрачение беше те направил и модератор.... Не е лошо да си пооправиш имиджа, че когато историята.неть неизбежно се провали, да имаш сурат да се върнеш..... :!:
Някакъв псувач ще ме учи на имидж и ще ми говори с покровителствен тон? И ще ми говори за провал на форум след като има основна вина за провала на този тук? Хахахахахахахахххахахахахахахаха

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 21 Окт 2018, 19:59

Thorn написа:
21 Окт 2018, 13:57

Някакъв псувач ще ме учи на имидж и ще ми говори с покровителствен тон?
Смятай колко си заорал дъното.... Даже се носи слух, че щели да кръщават флагмана на драгажният флот на твое име....

И ще ми говори за провал на форум след като има основна вина за провала на този тук? Хахахахахахахахххахахахахахахаха
Абсурд.... Първо, форумът не е провален и второ - не съм се регвал в история нйет, пък тя си е очевиден провал, ерго, не аз провалям форуми...

Апропо, сега, когато си освободен от бремето на модераторството, наистина можеш да се концентрираш в нещо полезно и да се реабилитираш след гръмотевичният провал... Така или иначе проекта ти с буквите зависи от това дали пизи е в бан тук - тогава от безисходица помпи постове при вас.... :mrgreen:

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 21 Окт 2018, 21:03

Имам си няколко теми на интерес тук и историческите не влизат в тях, с изключение на демитологизацията. За историческите няма интересни събеседници.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Окт 2018, 21:53

Ами за интересна историческа тема, трябва някой с дълбоки познания във фрагмент от историята, да я създаде, и направи интересна. И да отговаря на въпросите на публиката. От редовно пишещите тук, това сте ти и Кухулин. Ама ти си избрал друго поприще. Явно ти носи удовлетворение.

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 22 Окт 2018, 16:12

И аз като психиатърът не мисля, че е нужно за отделни потребители да се затварят теми. Не може да се прибягва до лични нападки, това трябва да е правило номер едно и единствено. Нормално отношение към събеседника, пък иначе нета широк, и психиатърът лъже, места за обсъждане бол, това не е единственото, има и десетки англо езични, и руско езични. Тука някои подскачат срещу руско езични източници, но упорито ги цитират, психиатърът да постави диагноза ако иска :lol:

Отговори