Втора световна войнаУжасите на войната

1939-1945
Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Съветските ужаси на войната - обикновен съветизъм

Мнение от Ksantip » 28 Апр 2018, 19:05

Защото ще може в една тема да се види кой, какво и къде е направил и съответно да се поставят зверствата в някакъв контекст и да се направи сравнение. Реакцията е ясна - много хора се оплакват като се каже нещо негативно за Русия и пускат по някой пост "а вие защо биете негрите", но няма да се занимават да правят отделна тема за немските зверства или Бенгалския глад, или каквото и да е. Защо е така, не мога да ти кажа, но смятам, че се е доказало от досегашния опит.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 28 Апр 2018, 19:18

Ksantip написа:
28 Апр 2018, 19:05
но няма да се занимават да правят отделна тема за немските зверства или Бенгалския глад, или каквото и да е. Защо е така, не мога да ти кажа, но смятам, че се е доказало от досегашния опит.
Обяснението е много просто - няма зомбирани англомани, американомани, германомано, япономани, ЕСмани и т.н., които да отричат с такава ярост всичко нехубаво казано за емоционалната им родина с фанатична ярост.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 28 Апр 2018, 19:22

Stan написа:
28 Апр 2018, 19:18
Ksantip написа:
но няма да се занимават да правят отделна тема за немските зверства или Бенгалския глад, или каквото и да е. Защо е така, не мога да ти кажа, но смятам, че се е доказало от досегашния опит.
Обяснението е много просто - няма зомбирани англомани, американомани, германомано, япономани, ЕСмани и т.н., които да отричат с такава ярост всичко нехубаво казано за емоционалната им родина с фанатична ярост.

Я пробвай с израеломани :mrgreen:

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 28 Апр 2018, 19:26

Ivanov написа:
28 Апр 2018, 19:22
Stan написа:
Ksantip написа:

Я пробвай с израеломани :mrgreen:
Ако имаше етнически българи изреломани щях да ги упоменя. Иначе е напълно нормално родени в България евреи да са изреломани, както и българите, където и по света да са родени е нормално да бъдат българомани. :D
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 28 Апр 2018, 19:43

Stan написа:
Ksantip написа:
То няма и зомбирани англомрази, американомрази, германомрази и тн. Има само русомрази ;)

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 28 Апр 2018, 19:49

Ivanov написа:
28 Апр 2018, 19:43
Stan написа:
Ksantip написа:
То няма и зомбирани англомрази, американомрази, германомрази и тн. Има само русомрази ;)
За англомразите и американомразите сбърка тотално. Всеки уважаващ себе си русоман по необходимост е и американомраз.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 28 Апр 2018, 20:12

Thorn написа:
28 Апр 2018, 18:18
Almasy написа:
28 Апр 2018, 14:47
Thorn написа:
28 Апр 2018, 14:34
Мога да те зарина с такива снимки и свидетелства спрямо всички участници. Имам предвид, че не са характерна черта именно на "съветизма".
Така е, точно същите съм пускал и за нацистите.
Но те са оборотни и се въртят нон-стоп.
Някак си за съветските зверства не е прието изобщо да се споменава.
Е да, ама са истина. И са част от историята.
Торн остави темата поне заключета но да я има. Нека я обявим за паметник на умствените достижения и мозъчният капацитет на люде с не съвсем дълбоки научни и исторически знания но с уникално упорство и талант за copy-paste стига да е в угода на ТЕКУЩАТА партийна линия. Другият им природен талант е да сменят партията в зависимост от количеството получени сребърници или обещаният морков на дъъъълга тояга
На това няма никакъв смисъл да отговарям.
А и има достатъчно хора, свидетели на време оно, помнещи кой съм, какъв съм бил и какво съм правил по времето на съветският "рай".

Алмаси, не се прави на ударен. В момента е прието да се споменава САМО за съветските зверства. Дори германските се неглижират. Не е прието да се говори за английските, американските и френските, а пък при недай си боже за българските повечето хора изревават на умряло.
Интересно, където е това място и от кого е прието такова нещо? :)
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 29 Апр 2018, 19:00

Ksantip написа:
28 Апр 2018, 18:54
Аз имам предложение. Понеже не бих искал форумът да се зарие с отделни теми за съветските/германски/американски и т.н. зверства през войната, нека направим тази тема обща за всичко това и всеки да пуска каквото реши, разбира се обосновано - с източници, снимки и т.н.
Според мен е добро като идея , а и ще се избегне еднопосочноста на темата и отговори в стил " а вие защо биете....."

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 29 Апр 2018, 19:07

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=w0shvMBsKm0
Малко японци в темата .

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Апр 2018, 02:15

Ако автора на темата е съгласен, и аз бих сменил заглавието на "Ужасите на войната". Ако ли пък не, ще отворя отделна тема с такова заглавие. Определено всеки форум гравитиращ около военна тематика, има нужда и от тема за истинското лице на войната.

Дали пък темата да не се казва "Истинското лице на войната"? Ясно че тук сме се събрали сбърканяци - тематиката е такава. Обаче можем да свършим нещо полезно, като показваме на разни нискочели оръфляци с романтични представи, до какво на практика се свежда понятието "война".

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 30 Апр 2018, 08:54

Amazon написа:
30 Апр 2018, 02:15
Ако автора на темата е съгласен, и аз бих сменил заглавието на "Ужасите на войната".
Добро общо заглавие - съгласен.
..................
Много от известните медиализирани зверства преписвани на немците са извършени от местните колаборационисти.

Зверствата в ХАТЫНЬ
22 марта 1943-го года ныне всемирно известная Хатынь была полностью уничтожена карателями. Они же сожгли заживо и 149 жителей деревни. На протяжении долгих лет советская идеология твердила о том, что трагедия в Хатыни - дело рук гитлеровцев, и лишь в середине восьмидесятых стала известна настоящая правда о том событии. Правда, которую в СССР побоялись обнародовать даже во времена перестройки... Нам удалось максимально установить всех действующих лиц, которые уничтожили Хатынь и хатынцев - все они украинцы.
► Show Spoiler

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 30 Апр 2018, 09:08

plamenhk написа:
30 Апр 2018, 08:54
Много от известните медиализирани зверства преписвани на немците са извършени от местните колаборационисти.
Това е така, като един от типичните примери е Латвия, вкл. геноцида в Лиепая.
Макар, че организацията се дължи изцяло на немците, изключително дейно участие взимат самите латвийци. Последните проявяват и самодейност, като освен евреите, разстрелват и немалък брой "болшевишки функционери".
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 30 Апр 2018, 14:41

Все едно да кажеш, че някакви золуми не са извършвани от руснаци, а примерно от буряти.😁

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 30 Апр 2018, 15:15

Thorn написа:
30 Апр 2018, 14:41
Все едно да кажеш, че някакви золуми не са извършвани от руснаци, а примерно от буряти.😁
Ако беше "все едно" до сега да бяха казали че техните "фашисти" са извършили золумите а не немците.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Re: Атомните бомбардировки над Япония.

Мнение от EddieBG » 13 Май 2018, 18:00

Jefferson F. Davis написа:
13 Май 2018, 14:33
Освен в твоята болна фантазия никъде другаде не може да се роди такава реалност каквато описваш!
Т.е. искаш да кажеш че ако Сталин се беше сдобил с атомна бомба преди края на войната, нямаше да я използва срещу фашистите за да ги довърши по-бързо, защото е голям хуманист и човеколюб, и се стреми всячески да избягва излишните жертви?

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 13 Май 2018, 18:08

EddieBG написа:
13 Май 2018, 18:00
Jefferson F. Davis написа:
13 Май 2018, 14:33
Освен в твоята болна фантазия никъде другаде не може да се роди такава реалност каквато описваш!
Т.е. искаш да кажеш че ако Сталин се беше сдобил с атомна бомба преди края на войната, нямаше да я използва срещу фашистите за да ги довърши по-бързо, защото е голям хуманист и човеколюб, и се стреми всячески да избягва излишните жертви?
Вярно е, че аз съм лаик историк, но от това което съм чел зверските бомбардировки над цивилини обекти като Дрезен, Хамбург дори и София не са дело на руснаците. Всъщност мисля, че няма документирано унижощение на град чрез бомбардировка от съветски самолети, не да не са имали възможности.
А двете бомби в Хирошима и Нагазаки, чисто военно не са нещо особено като мощност. А и такова - Сталин завладява тези територии, не ги опустошава. Както помели с атомни бомби Берлин, как ще влезе в него?
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 13 Май 2018, 18:18

bukvite написа:
13 Май 2018, 18:08
Вярно е, че аз съм лаик историк, но от това което съм чел зверските бомбардировки над цивилини обекти като Дрезен, Хамбург дори и София не са дело на руснаците. Всъщност мисля, че няма документирано унижощение на град чрез бомбардировка от съветски самолети, не да не са имали възможности.
А двете бомби в Хирошима и Нагазаки, чисто военно не са нещо особено като мощност. А и такова - Сталин завладява тези територии, не ги опустошава. Както помели с атомни бомби Берлин, как ще влезе в него?
Изобщо в един момент мисленето ви съвсем го няма.
Омразата е характерна за аутсайдерите, нали знаеш?
Хич даже не са имали възможности. Руските стратегически бомбардировачи Пе-8 са пълна скръб. През цялата война бомбят Хелзинки и си мислят, че са го разрушили и затова фините искат мир, но се оказва, че градът почти не е пострадал.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Май 2018, 18:23

bukvite написа:
Това просто не е вярно. А фактите са, че не са имали възможност. Нито руснаците, нито германците. Сталин до края моли за B-17, но не му дават. Придобиват такива възможности, когато копират случайно попаднал им B-29 и сделват Ту-4, ама това е доста след войната. Да бълват по 30 000 четиримоторни, далекообхватни бомбардировачи годишно, за руснаците е ненаучна фантастика. Бомбовите прицели пък са фантастика дори за англичаните.

А като пишете за зверски бомбардировки, не забравяй запалителните бомби над Япония. Те избиват многократно повече хора от атомните бомбардировки.

Между другото, можете ли да дефинирате такива определения, като "зверски" и "варварски", за бомбардировки по време на война? Какво лошо има да зачистваш кърлежите, облекли собствените си запъртъци в униформа и изпратили ги срещу теб да те убиват, или да биват убивани? Или да им чистиш инфраструктурата?

Edit:С Центъра сме писали едновременно. Хайде поне мъничко си проверявайте фактите, преди да изстрелвате заключения, като цитираното. Моля. :(

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 13 Май 2018, 18:26

bukvite написа:
Както помели с атомни бомби Берлин, как ще влезе в него?
Ясно, значи Сталин ще се е сдобил с мощно оръжие, превъзхождащо всички останали към момента, обаче няма да се възползва от него.

П.С. Кьонигсберг е помелен на 80%, как влизат в него? Че и още не са излезли...

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Re: Ужасите на войната

Мнение от Ksantip » 13 Май 2018, 18:31

Стратегическите бомбардировки като концепция се развиват само от англичаните и американците, съответно само те я използват през войната. Руснаците и германците виждат самолетите главно като средство за поддръжка на настъпващите си армии, въпреки че руснаците май имаха някаква "далекообхватна авиация", но тя никога не им е била приоритет.
Бомбардировките над градовете на противника са единствено с цел тормозене на населението и нямат никаква военна стойност, а Дрезден си е престъпление отвсякъде. Факт е, че германците слагат началото на тази практика още в Ротердам, но англичаните и американците я развиват и правят абсолютна свинщина.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Май 2018, 18:37

Може в мен нещо да не сбъркано, но защо да е свинщина, пък и даже абсолютна, да избиваш цивилните на врага в ерата на национализма? За мен са далеч по-легитимна цел от 18-годишни момчета и момичета в униформа? Или ще си сипем заучени клишета до второ пришествие?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 13 Май 2018, 18:39

Ksantip написа:
13 Май 2018, 18:31
Стратегическите бомбардировки като концепция се развиват само от англичаните и американците, съответно само те я използват през войната. Руснаците и германците виждат самолетите главно като средство за поддръжка на настъпващите си армии, въпреки че руснаците май имаха някаква "далекообхватна авиация", но тя никога не им е била приоритет.
Бомбардировките над градовете на противника са единствено с цел тормозене на населението и нямат никаква военна стойност, а Дрезден си е престъпление отвсякъде. Факт е, че германците слагат началото на тази практика още в Ротердам, но англичаните и американците я развиват и правят абсолютна свинщина.
Всъщност, това никой не го отрича, щото е исторически доказано.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 13 Май 2018, 18:41

Amazon написа:
13 Май 2018, 18:37
Може в мен нещо да не сбъркано, но защо да е свинщина, пък и даже абсолютна, да избиваш цивилните на врага в ерата на национализма? За мен са далеч по-легитимна цел от 18-годишни момчета и момичета в униформа? Или ще си сипем заучени клишета до второ пришествие?
Защо да са по-легитимна цел от военните? Свинщината за мен се състои в това, че са унищожавани градове без това да навреди на военния потенциал на противника. Не ти говоря за заводи, рафинерии и други такива, а за гъстонаселени жилищни квартали, които и да изгорят заедно с обитателите си, това по никакъв начин няма да попречи на Хитлер или императора да продължат да си водят войната. И в средите на висшите военни е имало спорове за това как да се използва стратегическата авиация - дали за поразяване на индустриални цели, или за тормоз над цивилните.
Еди, не твърдя, че някой го отрича, просто го споменавам.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 13 Май 2018, 18:48

Ksantip написа:
13 Май 2018, 18:31
Англичани и американци им връщат ресто на германците със същата монета, но в многократен размер. В началото англичаните много се пазят да не уцелят някой цивилен немски обект. В битката за залива Хелиголанд се отказват да бомбардират немския флот в пристанището на Вилсхелмхафен, защото могат да убият цивилни. Но после войната става тотална и на всички ръцете са оцапани в кръв.
Иначе германците са първенци в терористичните бомбардировки още от ПСВ.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 13 Май 2018, 18:56

Ksantip написа:
13 Май 2018, 18:41
Защо да са по-легитимна цел от военните? Свинщината за мен се състои в това, че са унищожавани градове без това да навреди на военния потенциал на противника. Не ти говоря за заводи, рафинерии и други такива, а за гъстонаселени жилищни квартали, които и да изгорят заедно с обитателите си, това по никакъв начин няма да попречи на Хитлер или императора да продължат да си водят войната. И в средите на висшите военни е имало спорове за това как да се използва стратегическата авиация - дали за поразяване на индустриални цели, или за тормоз над цивилните.
Спецциално при японците има едно полуманифактурно производство, което се извършва в малки дървени постройки около основните заводи. Тези малки постройки са много на брой и са много трудна цел за прецизно бомбардиране. Със запалителни бомби нещата стават много по-лесни - запалва се целия град и готово. Това е една от основните причини американците да започнат да бомбардират площадно със запалителни бомби.
Мисля, че писах, че тъпото на бомбардировката на Нагасаки, е че това е най-западно ориентираният град. Имало е военен завод, но американците изобщо не са го целили. Пак добре, че не са бомбили Киото.

Отговори