Съвременни конфликтиВоенен конфликт между САЩ и Иран

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Кухулин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Re: Военен конфликт между САЩ и Иран

Мнение от Кухулин » 16 Яну 2020, 21:46

vassiln написа:
16 Яну 2020, 21:38
Заповед от Хаменеи, Рохани или КСИР в смисъл "даваме картбланш да се бутат цивилни самолети" не е имало.
Еми все някой трябва да е дал заповед за тези инструктажи:
vassiln написа:
16 Яну 2020, 20:11
Очаква се, враждебните интрудъри да се преструват точно на пътнически самолети, за да успеят да се проврат по-близо до целта. Или поне така се казва на обучаващите се оператори на ЗРК.
Ако е читав съдебния процес, ще се разбере кой. На мен ми е малко чудно, че отсега си толкова сигурен кой не е.

А вече е отделен въпрос кой трябва да понесе отговорността и да плаща. Там адвокатите ще заработват :D

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Мнение от plamenhk » 17 Яну 2020, 01:09

vassiln написа:
16 Яну 2020, 16:40
Паралелът изплува от самосебе си веднага. И Иран е длъжен да покаже, че виновните ще бъдат наказани, а няма да се случи като в САЩ-ското разследване, където накрая заключенията бяха, че едва ли не всичко е плод на лоша случайност.
Нещо като паралела в заседанията на сащците и тези юнаци ?

https://www.youtube.com/watch?v=fTTP61_9Acc

Иранците са специалисти по свалянето и на свои самолети - по време на войната с Ирак свалят около 40 иракски, но и много свои (почти на половината от иракските). ;)

Една хубава статия за ПВО на Иран на полски язик.

Przeciwlotnicza tarcza Iranu
https://www.defence24.pl/przeciwlotnicz ... anu-raport

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 17 Яну 2020, 04:15

vassiln написа:
16 Яну 2020, 16:41
kramer написа:
11 Яну 2020, 15:12
EddieBG написа:
11 Яну 2020, 14:59

И докато Украйна е виновна за свалянето на MH17, защото не е затворила въздушното пространство (отделно че тя го е свалила едновременно със Су-25, Миг 29, БУК, взрив в опашната част и още там няколко версии), Иран не носи никаква вина за незатварянето на пространството.
Тая твоята пеперудка ще хвърли топа от толкова парадокси. :mrgreen:
Държа да не ми приписвате думи, които не съм упоменал.
+1
Ако аз бях на мястото на EddieBG, щях да се извиня. :D
Трол. Стига провокирал дрязги между форумците. Засега свдмица, но следващият път отново ще изгърмиш за месец.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 18 Яну 2020, 08:47

Предполагаемое присутствие F-35 в воздухе у границ Ирана вскоре после ударов Тегерана по американским базам в Ираке и незадолго до падения украинского Boeing 737 показывает нервозность сложившейся на тот момент ситуации, заявил и.о. министра иностранных дел России Сергей Лавров.
"Есть информация, что в момент после этой атаки иранцы ожидали еще одного удара Соединенных Штатов. Не знали, в какой форме, но в воздухе были минимум шесть F-35 - в воздушном пространстве прямо на границе Ирана. Это информация, которая, я думаю, еще подлежит перепроверке. Но просто хочу подчеркнуть нервозность, которая всегда присутствует в таких ситуациях", - заявил Лавров на пресс-конференции, посвященной итогам деятельности российской дипломатии в 2019 году.
повече

Тролеж от най-високо ниво :D
Бях сигурен, че все пак таварищите ще измислят нещо.
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 18 Яну 2020, 10:23

vassiln написа:
Очаква се, враждебните интрудъри да се преструват точно на пътнически самолети, за да успеят да се проврат по-близо до целта. Или поне така се казва на обучаващите се оператори на ЗРК.
LOL.
Изумителна военна тактика, която едва ли би хрумнала и на най-креативните плановици по американските военни щабове.
За разлика от фанатичнорелигиозните щабове на аятоласите обучаващи операторите на ЗРК и най-вече обясняващите ситуацията по форуми.

Значи не с изтребители, не с F-35, дори не с крилати ракети, а с голям, ГОЛЯМ самолет, съразмерен с граждански, неотговарящ на опознаване "свой-чужд", с настръхнало ПВО, да се провре някак си до дълбините на Иран и с един, единствен удар да разсече гордиевия възъл и да разреши създалата се кризисна ситуация.

:lol:
Последна промяна 1 на Христо Спириев, променена общо 18 пъти

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 18 Яну 2020, 10:29

vassiln написа:
16 Яну 2020, 19:47
...Но религиозни хора като аятолите не биха допуснали подобно действие, според мен. Все пак убийството на невинни е грях по правилата на шериата. Даже може да е смъртен грях.
Но явно не важи за фанатичнорелигиозни аятоласи или са само привидно религиозни.
Защото същите аятоласи избиха незнайно колко по собствените си затвори, в Йемен, бесят публично непълнолетни, заедно с едни други православно "религиозни" избиха над 500 000 хиляди в Сирия и тези религиозни аятоласи официално са обявили и са си поставили за цел изтриването от лицето на Земята на цяла държава и народ.

Направо голуЕма религиозност. :lol:
Последна промяна 1 на Христо Спириев, променена общо 18 пъти

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 18 Яну 2020, 11:08

Христо Спириев написа:
18 Яну 2020, 10:23
vassiln написа:
LOL.
Изумителна военна тактика, която едва ли би хрумнала и на най-креативните плановици по американските военни щабове.
Значи не с изтребители, не с F-35, дори не с крилати ракети, а с голям, ГОЛЯМ самолет, съразмерен с граждански, неотговарящ на опознаване "свой-чужд", с настръхнало ПВО, да се провре някак си до дълбините на Иран и с един, единствен удар да разсече гордиевия възъл и да разреши създалата се кризисна ситуация.
Неочакваните ходове внасят смут в лагера на противника.
Същото важи и за форума. :mrgreen:
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 18 Яну 2020, 17:49

Аууу !!! Какви сте печени когато няма кой да ви отговори :mrgreen:

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 19 Яну 2020, 14:55

Ivanov написа:
18 Яну 2020, 17:49
Аууу !!! Какви сте печени когато няма кой да ви отговори :mrgreen:
И какво ще ни каже? Поредната му фантасмагория, представена като факти...

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 20 Яну 2020, 20:36

Не бих си помислил, че ще цитирам "Дневник", но са написали доста добра стaтия, която описва хронологията на последната криза.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/01/18 ... _metatema2

Службите съм сигурен, че хич не ги кефи в какви времена живеем, щом такава информация (примерно как са следили Солеймани, как още преди да убият Солеймани в ЦРУ са смятали, че иранската реакция на такова действие би била "премерена - най-вероятно под формата на неефекетвен ракетен удар по иракски бази, където има американци", какво са смятали да предприемат американците ако ескалацията е продължила - кибератаки, потапяне на команден кораб на КСИР + удари по енергийни и нефтени обекти и тн) стига толкова бързо до медиите.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 22 Яну 2020, 20:51

Тия са ги подкарали по домова книга

Мacкирaни нaпaдaтeли убихa oт зacaдa ирaнcки вoeнeн кoмaндир, cъoбщи IRNА.
Cтaвa въпрoc зa Aбдoлхoceйн Мoджaмaди. Тoй вoди cилитe „Бacидж“.
Тoвa e пaрaвoeннo крилo нa Рeвoлюциoннaтa гвaрдия. Нeгoви прeдcтaвитeли пoлучaвaт миcии, cвързaни ocнoвнo c ирaнcкaтa cигурнocт.

https://fakti.bg/world/440502-nova-atak ... i-komandir

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Dinain » 22 Яну 2020, 21:54

Едва ли са американците.

https://www.aljazeera.com/news/2020/01/ ... 49845.html

Този е само местен гаулайтер, покушението е с ловна пушка, по-скоро е отмъщение на близки. В потушаването на скорошните вълнения има около 300 убити, а с това се занимават точно Басидж.

Но е добре за имиджа на режима. Щом командирите на Басидж вече могат да бъдат отстрелвани посред бял ден като диви прасета, повече хора ще се престрашат към въоръжена съпротива и проклетият режим ще рухне по-скоро.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Яну 2020, 13:21

Христо Спириев написа:
vassiln написа:
LOL.
За разлика от фанатичнорелигиозните щабове на аятоласите обучаващи операторите на ЗРК и най-вече обясняващите ситуацията по форуми.

Не знам, ти си специалистът тук, но ми се струва, че по принцип ПВО-разчетите би трябвало да са готвени и за вариант, в който нападатели ползват маршрути на гражданската авиация, за да изненадат ПВО. Не съм сигурен, че в конкретния случай това е имало значение, защото не знам какво било в главата на въпросния командир, но при по-параноична нагласа на обучението (не вярвайте на 100% на сигнала от граждански транспондер!) плюс случването на две или три обстоятелства (целта идва по граждански коридор, но не съвпада с обявените полети, и в същия момент или подозрително скоро преди това пада комуникацията с командването) може да се предвижда и такъв вариант. Във всеки случай изброените фактори са били налице и при свалянето на "Иран еър" над персийския залив през 1988 г.
Ти бил ли си обучаван и на ПВО-тактики и радиолокации? Имам предвид, че техните РЛС за откриване и насочване на огъня може да са по-различни, и размерът на целта, особено при РЛС с малък обсег, да не е така ясно определяем? Защото и при злополучния Бук в Украйна, и тук се наблюдава една неспособност да се различи голям самолет от по-малък. Ако си бил на станция с обсег 200 - 250 км, тогава по дистанцията на откриване на целта вероятно доста можеш да съдиш за размерите и. Но дали в СУРН на Тор или Бук имат такава възможност? Щото и USS Vinceness не е можал да отличи F-4 Phantom от
"голям, ГОЛЯМ самолет"
Но както е възможно да кажеш, нищо не знам по тези въпроси.
Последна промяна 2 на vassiln, променена общо 24 пъти
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Яну 2020, 13:25

EddieBG написа:
18 Яну 2020, 08:47
Предполагаемое присутствие F-35 в воздухе у границ Ирана вскоре после ударов Тегерана по американским базам в Ираке и незадолго до падения украинского Boeing 737 показывает нервозность сложившейся на тот момент ситуации, заявил и.о. министра иностранных дел России Сергей Лавров.
"Есть информация, что в момент после этой атаки иранцы ожидали еще одного удара Соединенных Штатов. Не знали, в какой форме, но в воздухе были минимум шесть F-35 - в воздушном пространстве прямо на границе Ирана. Это информация, которая, я думаю, еще подлежит перепроверке. Но просто хочу подчеркнуть нервозность, которая всегда присутствует в таких ситуациях", - заявил Лавров на пресс-конференции, посвященной итогам деятельности российской дипломатии в 2019 году.
повече

Тоест, ти смяташ, че обстановката не е била напрегната за иранската ПВО? Или само, че това се ползва от Лавров, за да оневини иранците?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 24 Яну 2020, 13:42

vassiln написа:
24 Яну 2020, 13:25
EddieBG написа:
18 Яну 2020, 08:47
повече

Тоест, ти смяташ, че обстановката не е била напрегната за иранската ПВО? Или само, че това се ползва от Лавров, за да оневини иранците?
Не става въпрос дали обстановката е била напрегната или ненапрегната, ами за предполагаемото трябващо-да-се-докаже-някой-ден-евентуално-ама-едва-ли присъствие на минимум шест Ф-35

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Яну 2020, 13:48

Аха, пардон.
Едва ли ще бъде доказано. Както и знанието на Тръмп и Ко, че Солеймани е отишъл в Ирак да готви "imminent" нападения над сащски обекти.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 24 пъти

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Яну 2020, 13:52

plamenhk написа:
17 Яну 2020, 01:09
...
Нещо като паралела в заседанията на сащците и тези юнаци ?

https://www.youtube.com/watch?v=fTTP61_9Acc
...
Този твой паралел ми се вижда абсолютно уместен, благодаря че го представи.
Иранците са специалисти по свалянето и на свои самолети - по време на войната с Ирак свалят около 40 иракски, но и много свои (почти на половината от иракските). ;)
Чак за такова съотношение не съм срещал информация. Може ли източник?

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 24 Яну 2020, 14:14

vassiln написа:
24 Яну 2020, 13:21
Защото и при злополучния Бук в Украйна, и тук се наблюдава една неспособност да се различи голям самолет от по-малък. Ако си бил на станция с обсег 200 - 250 км, тогава по дистанцията на откриване на целта вероятно доста можеш да съдиш за размерите и. Но дали в СУРН на Тор или Бук имат такава възможност? Щото и USS Vinceness не е можал да отличи F-4 Phantom от
"голям, ГОЛЯМ самолет"
Нещо не вдянах за Бук-а в Украйна. Големия самолет ще да е сваления Боинг, а малкия кой трябва да е? Ан-26 / Ан-30 .... щото само месец преди това, на 14 юни, беше свален украински Ил-76. Или смяташ, че и неговата радарна отметка е много по-малка от на Боинг-а ?

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 24 Яну 2020, 14:40

EddieBG написа:
24 Яну 2020, 13:42
Не става въпрос дали обстановката е била напрегната или ненапрегната
Не виждате ли че зарибява темата за да предизвика изкуствена дискусия за да може да я напълни с възхвала на брадатата шиитска демонокрация (а къде без оръжието на моллите) и горещо заклеймяване на сащинианците.

Върнете се назад от 22 стр. Как са се навъртели 22 стр без конфликт ???

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 24 Яну 2020, 14:44

Sea Dog написа:
24 Яну 2020, 14:14
vassiln написа:
Защото и при злополучния Бук в Украйна, и тук се наблюдава една неспособност да се различи голям самолет от по-малък. Ако си бил на станция с обсег 200 - 250 км, тогава по дистанцията на откриване на целта вероятно доста можеш да съдиш за размерите и. Но дали в СУРН на Тор или Бук имат такава възможност? Щото и USS Vinceness не е можал да отличи F-4 Phantom от
"голям, ГОЛЯМ самолет"
Нещо не вдянах за Бук-а в Украйна. Големия самолет ще да е сваления Боинг, а малкия кой трябва да е? Ан-26 / Ан-30 .... щото само месец преди това, на 14 юни, беше свален украински Ил-76. Или смяташ, че и неговата радарна отметка е много по-малка от на Боинг-а ?
Питаш човек, който на живо едва ли ще различи радарна отметка от синусоида на осцилоскоп...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Яну 2020, 14:50

EddieBG написа:
24 Яну 2020, 14:44
Sea Dog написа:
vassiln написа:
Питаш човек, който на живо едва ли ще различи радарна отметка от синусоида на осцилоскоп...
Добре, приемаме, че при Бук-а няма данни за такъв проблем. Но при Тор и Егис възможно ли е да го има? Гледам че в цитирането ми по-горе е изчезнал цитата ми от Христо "голям, ГОЛЯМ самолет". Иначе казано, за тези които разбирате - има ли правопропорционална зависимост между размера на отметката и размера на водената цел? Или не е точно такава?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 24 Яну 2020, 14:55

plamenhk написа:
24 Яну 2020, 14:40
EddieBG написа:
24 Яну 2020, 13:42
Не става въпрос дали обстановката е била напрегната или ненапрегната
Не виждате ли че зарибява темата за да предизвика изкуствена дискусия за да може да я напълни с възхвала на брадатата шиитска демонокрация (а къде без оръжието на моллите) и горещо заклеймяване на сащинианците.

Върнете се назад от 22 стр. Как са се навъртели 22 стр без конфликт ???
Добре е всеки да си има мнение и не всеки да е длъжен да харесва западната демокрация, иначе ще се превърнем в копие на един май вече поумрял форум, но с обратен знак.
Друг е въпросът, че подобно на повечето русофили, почти никой не ще да се заселва на североизток при суровите мужици и твърдата путинска ръка, а все ги влече еврогейският запад.

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 24 Яну 2020, 15:11

vassiln написа:
24 Яну 2020, 14:50
EddieBG написа:
Sea Dog написа:

Добре, приемаме, че при Бук-а няма данни за такъв проблем. Но при Тор и Егис възможно ли е да го има? Гледам че в цитирането ми по-горе е изчезнал цитата ми от Христо "голям, ГОЛЯМ самолет". Иначе казано, за тези които разбирате - има ли правопропорционална зависимост между размера на отметката и размера на водената цел? Или не е точно такава?
На мен ли ми се струва, че прекалено бързо сви платната за Бук-а или се усети на къде отиват "размислите" ? :D
Ако пък си се усетил, тогава що се правиш на улав с питанки за Тор и Егида ?! :roll:

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Яну 2020, 15:27

Sea Dog написа:
24 Яну 2020, 15:11
vassiln написа:
24 Яну 2020, 14:50
EddieBG написа:

На мен ли ми се струва, че прекалено бързо сви платната за Бук-а или се усети на къде отиват "размислите" ? :D
Ако пък си се усетил, тогава що се правиш на улав с питанки за Тор и Егида ?! :roll:
Значи според теб руският БУК е вардел в Донбас от ИЛ-76? Дали според теб руснаците са очаквали влитане точно от такъв тип украински самолет в територията на ДНР? Но не съм сигурен кога е обстрелян - дали още преди да навлезе в територията на сепаратистите или след това. Свих платната, защото приех, че е безсмислено да сравняваме ЕОП на Ан-26/30 и тази на пътническия лайнер.
Но остава примера с F-14 и тази на иранския Еърбъс. Та как по-точно се правя на улав?
Последна промяна 2 на vassiln, променена общо 25 пъти

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 24 Яну 2020, 15:49

vassiln написа:
Христо Спириев написа:
vassiln написа:
LOL.

Не знам...
Вярно. Не знаеш.
То няма и как да стане. Такъв вариант е абсурден и нелеп.
За различаване на цели по несъразмерно голяма разлика в ЕОП и идентификация в цитирания пост изобщо не съм споменал.
Но "разсъждения" ти извън това, което съм написал са лаишки адвокатски опит за прикриване на едни нелепости с други, спам по темата и опити за отклоняване с несъответстващи по темата, обстоятелства и причини други случай и в стил"а онези бият негрите".
vassiln написа:
..Ти бил ли си обучаван и на ПВО-тактики и радиолокации? Имам предвид, че ...
LOL
А, ти в юридическия факултет ли си бил обучаван на тези тактики??????????????????????????

Отговори