Съвременни конфликтиРазпадането на СССР.

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Разпадането на СССР.

Мнение от EddieBG » 25 Май 2018, 14:44

bukvite написа:
25 Май 2018, 00:15
Доказал съм се в бизнеса ми, хората ме приемат за експерт, не виждам смисъл да хабя време и енергия да убеждавам хора, които не могат да бъдат убедени.
Да бъдат убедени в какво - че социалистическата икономика от съветски тип не се е провалила във всяка една държава, в която е била инсталирана, защото е грешно построена върху фалшива основа и сгрешени принципи, ами се е сринала само заради един човек с петно на главата?

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 25 Май 2018, 14:59

bukvite написа:
25 Май 2018, 05:51
Водещ инженер в военен завод от обединението Електрон.
Е, дали щеше да бъдеш водещ или не толкова водещ, можеше да каже само Ванга, ама тя умря. И като инженер колко мислиш че щеше да взимаш? Ако нямаш баба и дядо на село и разчиташ само на една заплата, щеше да си цъфнал и вързал.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 25 Май 2018, 15:43

Stan написа:
25 Май 2018, 14:59
bukvite написа:
Е, дали щеше да бъдеш водещ или не толкова водещ, можеше да каже само Ванга, ама тя умря. И като инженер колко мислиш че щеше да взимаш? Ако нямаш баба и дядо на село и разчиташ само на една заплата, щеше да си цъфнал и вързал.
800 лв вземаше колегата, с който работехме заедно към 1988 г. Най-ниската заплата в завода към 88 г (щото после е трудно за смятане) е била към 300 лв.
И, за да престанем с излишното драпане, повтарям още веднъж. Демокрацията е най-хубавото нещо, което ми се е случило, защото ми позволи да живея където искам, а не само в родния си град и да работя каквото искам.
По сталинисти от тоя форум не съм виждал отдавна, а някак странно аз се оказах краен русофил. С това прекратявам обсъждането на личността ми.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 25 Май 2018, 16:08

bukvite написа:
25 Май 2018, 15:43
800 лв вземаше колегата, с който работехме заедно към 1988 г. Най-ниската заплата в завода към 88 г (щото после е трудно за смятане) е била към 300 лв.
Току що се консултирах с двама инженери по въпроса за заплатите им през този период - майка ми и баща ми. Работели са в КАМ Пловдив, едно от най-елитните предприятия в България. Предполагам си го чувал. Може и да е било елитно, но в един момент почнали заплатите им почнали да ги дават нередовно. Поради тази причина точно 1988 г. се прехвърлиха в Асеновград, в не толкова елитно предприятие, но за сметка на това са получавали фундаменталните 280 лв, т.е. с около 30-40 лв повече от колкото в Пловдив. Така че, тия приказки ги разправяй на някой друг.
bukvite написа:
С това прекратявам обсъждането на личността ми.
Бъди сигурен, че едва ли тук някой много се интересува от твоята личност. Ти си тоя, който все ни я натрапва.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 25 Май 2018, 16:14

Но пък учЕните по това време, бяха много добре. Особено тия в БАН. Пари от промишлеността за решаване на уж наболели задачи, командировачни, столични, 13-ти заплати, безплатни бази за почивка.. Някои се пенсионираха, докато разработваха един проект по няколко начина.
Но дойде демокрацията и ...
Изображение
Finita la commedia

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 25 Май 2018, 16:19

ValBo написа:
25 Май 2018, 16:14
Но пък учЕните по това време, бяха много добре. Особено тия в БАН. Пари от промишлеността за решаване на уж наболели задачи, командировачни, столични, 13-ти заплати, безплатни бази за почивка.. Някои се пенсионираха, докато разработваха един проект по няколко начина.
Но дойде демокрацията и ...
Абе и там мога да разпитам ама едва ли е за разправяне.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 26 Май 2018, 01:17

bukvite написа:
Stan написа:
bukvite написа:
Случайно името на колегата ти да не е било Барон Мюнхаузен? 800 кинта с много уговорки може да е взимал директора на завода, или в натоварени периоди, някой стругар - ударник.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 26 Май 2018, 01:25

Amazon написа:
26 Май 2018, 01:17
bukvite написа:
Stan написа:

Случайно името на колегата ти да не е било Барон Мюнхаузен? 800 кинта с много уговорки може да е взимал директора на завода, или в натоварени периоди, някой стругар - ударник.
Аз никога не съм виждал черна мечка, но знам че съществува някъде. Това че ти познаваш едни неща, не значи че няма и други. Ако имах сили да проектирам електроника за радарите на картечниците дето сами стрелят по границата със ГФР и аз щях да вземам, ама реших че не е за мен това.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 26 Май 2018, 07:46

bukvite написа:
26 Май 2018, 01:25
Ако имах сили да проектирам електроника за радарите на картечниците дето сами стрелят по границата със ГФР и аз щях да вземам, ама реших че не е за мен това.
Ти какво си завършил, да проектираш електроника?

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 26 Май 2018, 11:01

bukvite написа:
25 Май 2018, 00:15
Ksantip написа:
24 Май 2018, 19:53
bukvite написа:
24 Май 2018, 19:14

To си пише, ама в тоя масов спам дето тръгна.

Има доста материали по темата, но не смятам да я развивам повече тук, където всяко твърдение различно от "съветите са боклук" бива залято с тонове спам.
Значи от пучистите тръгва всичко. Ок, разбрах. Не мога да разбера само нежеланието ти за каквато и да е дискусия, по каквато и да е тема - твърдиш нещо и после отказваш да го подкрепиш с някаква конкретика. Не се заяждам, просто ми е направило впечатление от досегашното ти писане, че си като илюзионист - обвиваш тезите си в словесна мъгла и не обичаш да отговаряш на конкретни въпроси. Не виждам смисъл вече да ти задавам такива :).
Виж сега. Историите с Горби са грубо преди 30 години. Ти, доколкото имам представа, не си бил и роден. За теб това е история, за мен беше преживяно. По време на пуча бях на работа в Шумен и три дни гледах как хората чакат да се върнат комунистите на власт. После четох достатъчно, създал съм си мнение, но отдавна не помня конкретни факти. За да дам аргументирано мнение трябва да се заровя и да потърся. Нямам време за това, нямам и потребност, не съм историк. А и нямам желание, защото каквото и да публикувам, ще бъде оспорено заради идеята, не заради фактите. В този форум всякакъв намек, че може би руснаците не са най-черните се приема на нож. А и като цяло нямам интерес да се доказвам пред вас. Доказал съм се в бизнеса ми, хората ме приемат за експерт, не виждам смисъл да хабя време и енергия да убеждавам хора, които не могат да бъдат убедени.
И като последно - искам да те поздравя за работата ти като модератор. Успяваш, въпреки всички идиотщини да запазиш неутралност.
А какво мислят хората за мен тук не ми е от особена важност. Все някой трябва да е форумния шут.
Благодаря за доброто мнение, но не смятам, че да аргументираш тезата си е свързано по какъвто и да е начин с това да се докажеш пред някой. Просто ти зададох въпрос относно твое твърдение и очаквах някакъв отговор, примерно "Горбачов е купен от американците през 86-а година. Това го твърди еди кой си в еди коя си книга, статия, филм". Сам разбираш, че като кажеш нещо и после откажеш да го подкрепиш с каквото и да е, защото няма да убедиш никой, то твърдението ти увисва във въздуха и разговорът спира. Както и да е, гледам, че и в сирийската тема си писал, че ни напускаш окончателно (май за втори или трети път :D), но поне недей да твърдиш, че тук се заглушават инакомислещите, защото единственият, който заглушава твоето мнение си самия ти :).

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 26 Май 2018, 18:44

bukvite написа:
По сталинисти от тоя форум не съм виждал отдавна, а някак странно аз се оказах краен русофил. С това прекратявам обсъждането на личността ми.
А нали разбираш, че ти си единствения тук, който я обсъжда? Такова де, личността ти. Ако не ми вярваш прегледай последната страница.

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 29 Май 2018, 23:10

Още една от причините за разпада на СССР е отрицателната селекция наложена от комунистите. Ето прекрасен пример:

Изображение
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Май 2018, 03:38

Е ти какво мислиш? Че е лесно сравнително изобретателна и жилава нация като руснаците и десетките други народности в Руската Империя, да бъдат сведени до нива на посредственост граничещи с гротеска? Тяхната Бастилия се казва Кремъл.

Според приятели московчани, до към 70-те, някой с еврейска/неруска фамилия да бъде приет в университет е било утопия.

Отговори