Съвременни конфликтиВойната в Либия

1990-

Модератори: Thorn, Ksantip, Amazon, ISTORIK

Отговори
Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Войната в Либия

Мнение от Dinain » 07 Авг 2017, 08:34

подобни незрели държави, или по-скоро изостанали общества, няма как да се управляват демократично, и всеки опит за предоставяне на повече свободи води само до хаос и радикализация. И наистина често резултатът за народа е много по-лош. Там, в Африка и Близкия изток, както и в Далечния Изток впрочем, няма случай на успешно модернизиране без диктатура.
И това е продължение на същия този детерминизъм и късогледство. :) "Нямало как", "резултатът бил по-лош", "нямало модернизация без диктатура" - клишета, затварящи всякаква възможност за напредък и сляпо бранене на статуквото. Тотално отричане на исторически процеси! Чрез диктатура към прогрес! :) Нямало примери за успешна модернизация без диктатура, а я дай пример за успешна модернизация с диктатура "там".

Можеш и да се замислиш колко напреднало общество е било българското през 1878 г. например.

Хора - примерът е пред очите ви: Кадафи управлява 42 години. Колко се е модернизирала Либия под вещото му управление виждате в момента. Как да нарека някой, който проповядва "още от същото", освен... не особено схватлив човек.? :roll: (да не използвам по-силна дума)
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 07 Авг 2017, 08:45

Може би, Динаин, те дразни това, че тези диктатори в повечето случаи не бяха про-западни, което само по себе си не изключва възможността да са допринасяли за вестернизация, или поне за по-напредничаво общество.
Съвсем не. :) Аз съм по-широко скроен от това, а и Мубарак беше про-западен и съюзник на САЩ.

Дразни ме нерационалността на Торн, който не вижда ясната закономерност. От години му посочвам - тези режими се пробваха, имаха 40-50 години да модернизират обществата си. И се провалиха - оставиха неимоверна корупция, фаворизиране на една прослойка/клан/етнос пред другите, огромна социална разслоеност и накрая потопиха страните си в кръв. И той седнал да ги защитава, противно на всякаква логика!

Без абсолютно никаква логика той очаква те да модернизирани обществата си - а защо им е да го правят? Защо??
Реалността показа, че единствено ги интересува да трупат милиардите си в чужди банки, да устройват семействата си на ръководни позиции и да си укрепват личната власт колкото може по-дълго. Защо му е на един диктатор да иска да модернизира обществото си, така че да заиска повече свобода?! Че това очеизвадно е против собствения му интерес. И реалността от изминалите десетилетия го показва. С огромните пари от нефта Кадафи вместо да модернизира каквото и да е, купува оръжие и спонсорира терористи от половината свят. Смях!

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 07 Авг 2017, 09:11

Dinain написа:
07 Авг 2017, 08:45
Защо му е на един диктатор да иска да модернизира обществото си, така че да заиска повече свобода?! Че това очеизвадно е против собствения му интерес.
+1

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 07 Авг 2017, 09:56

Ли Куан Ю

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 07 Авг 2017, 10:40

Thorn написа:
07 Авг 2017, 09:56
Ли Куан Ю
Конфуциански управник, дори и авторитарен, въобще не може да се сравнява с близкоизточните и северноазиатските сатрапи. Други са му ценностите просто. Много по-удачно сравнение е Дювалие от Хаити.

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 07 Авг 2017, 10:54

Literacy: definition: age 15 and over can read and write
total population: 91%
male: 96.7%
female: 85.6% (2015 est.)

Преди Кадафи - към 20% от либийците могат да четат. Това ако не е модернизиране на общество не знам какво е. Безплатно здравеопазване, безплатно образование, държавна помощ при покупка на кола и жилище. Като стана дума за пари, намери ли се златния резерв на Либия, към 140 тона злато. Изчезна след свалянето на Кадафи.
"Аз съм Желяз"

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 07 Авг 2017, 11:01

jacksparrow написа:
07 Авг 2017, 10:54
Literacy: definition: age 15 and over can read and write
total population: 91%
male: 96.7%
female: 85.6% (2015 est.)

Преди Кадафи - към 20% от либийците могат да четат. Това ако не е модернизиране на общество не знам какво е. Безплатно здравеопазване, безплатно образование, държавна помощ при покупка на кола и жилище. Като стана дума за пари, намери ли се златния резерв на Либия, към 140 тона злато. Изчезна след свалянето на Кадафи.
Грамотността съвсем не е достатъчна. Много е важно какво се чете!
Иначе, Либия е типична страна, страдаща от проклятието на петрола. Многото петродолари правят останалата икономика тотално неконкурентоспособна.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 07 Авг 2017, 11:48

Чан Кай Шъ и сина му конфуцианци ли са?

Проблем е ислямът. Няма модернизирана ислямска страна освен Турция, което става в сериозен конфликт на един диктатор с исляма и донякъде Иран - за учудване, но там има наченки на демокрация.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 07 Авг 2017, 12:02

Thorn написа:
07 Авг 2017, 11:48

Проблем е ислямът. Няма модернизирана ислямска страна освен Турция, което става в сериозен конфликт на един диктатор с исляма и донякъде Иран - за учудване, но там има наченки на демокрация.
Да, хора с конфуциански ценности са.
Малайзия е с предимно мюсюлманско население, но има свобода на вероизповеданията и може да се каже, че е модернизирана.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 07 Авг 2017, 19:25

Откъм технология - горе долу да, но политически е ужасна. То тогава трябваше да кажеш че и Дубай и Ау Даби са модернизирани, но там ги чака социален взрив.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 07 Авг 2017, 19:32

Добре де Дини, като сме толкова криви, дай обратния пример - демократично модернизиране на източен, близкоизточен или северноафрикански народ, още повече пък в мюсюлманска страна.
Конституционните монархии може би са единствения пример. Но и там има провали май - шахът, Хайле Селасие и прочие.
Собирала в огороде мать красную смородину.
Снова сын уехал воевать, умирать за Родину!

Аватар
ndragostinov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ndragostinov » 08 Авг 2017, 03:21

vassiln написа:
06 Авг 2017, 22:56
Торн има предвид, че подобни незрели държави, или по-скоро изостанали общества, няма как да се управляват демократично, и всеки опит за предоставяне на повече свободи води само до хаос и радикализация. И наистина често резултатът за народа е много по-лош. Там, в Африка и Близкия изток, както и в Далечния Изток впрочем, няма случай на успешно модернизиране без диктатура. И вестернизиране впрочем (за да съм в терминологичния ви тон). Примери - иранският шах, сингапурския чичко, Мустафа Кемал (Ататюрк).

Само дето Торн не защитава реформатори-конфуцианци или други подобни рационалистични диктатури, неговата любов прелива към арабските вождисти-фанатици. А техният вождизъм е по-ретрограден даже от сталинизма: там поне нямаше опити да издигнат от сина на Сталин нов вожд, докато асадистите в Сирия дадоха цялата власт на Башар и още му се прекланят, кадафистите в Либия гласяха Сейф ал Ислам за същото и дори сега имаме постове на нашия Торн, в които се мярка смътната надежда че той все пак някак ще вземе властта.
Затова ако търсите сравнение с държави от Далечна Азия, КНДР е най-правилният избор. Сравняването на Асад с Ли Куан Ю е подигравка с интелекта, хайде малко по-сериозно, още малко ще го изкарате Маргарет Тачър. Кога най-после ще разберете че от този човек не става и чеп за зеле?

Thorn написа:

Ах, сега до нивото на Чан Кай Шъ го издигнахме. Давай, направо да обявим Башар за Пьотър Столипин на 21 век, кресни три пъти "Ассад Акбар" и майната му на разума.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 08 Авг 2017, 08:40

Thorn написа:

А аз говоря за нерационалност... :D
Торн, това има толкова смисъл, колкото да напишеш "проблемът на Либия е пясъкът". Да, има пясък и ще има, нищо не можеш да направиш по въпроса. Живей в реалния свят, не света на пожелателното мислене.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 08 Авг 2017, 08:47

vassiln написа:
07 Авг 2017, 19:32
Добре де Дини, като сме толкова криви, дай обратния пример - демократично модернизиране на източен, близкоизточен или северноафрикански народ, още повече пък в мюсюлманска страна.
Конституционните монархии може би са единствения пример. Но и там има провали май - шахът, Хайле Селасие и прочие.
Ми то почти няма, понеже повечето са управлявани от точно такива еднотипни диктатури!
С изключение на монархиите, които си посочил, и Ливан - там диктатор няма и не е имало. Но там нямаше и турбуленции в Арабската пролет, ерго - на хората им е добре.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 08 Авг 2017, 10:09

А който смята, че не му е добре - го колят, бият, затварят, ако има късмет - просто гонят. А в чужбина идват саудитците да обясняват колко е лошо да не подкрепяш онзи, който те са ти посочили да подкрепяш.

Динайн, с тази апология на Мордор си смешен.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 08 Авг 2017, 16:06

Кое точно е смешно?

Че "А който смята, че не му е добре - го колят, бият, затварят, ако има късмет - просто гонят. " Точно това проповядваш (да се помогне на диктатора да избие протестиращите)?

Или че очакваш от диктаторите да се държат ирационално, действайки срещу собствения си интерес?

Кое от двете е по-смешно?

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 08 Авг 2017, 16:30

Смешното е че одобряваш мракобесните диктатури на арабските монархии, а си гръмогласно против далеч по-умерените варианти на страните, които станаха жертва на кървавата ислямистка "пролет".

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 08 Авг 2017, 22:18

Нагаждаш реалността към тезите си, вместо обратното. Тях можеш да промениш, реалността - не.

Посочих ти конкретни логически пропуски, а ти ми отговаряш с нападки и пак за "негрите".

Изображение

Питах за един пример на диктатор, който е модернизирал обществото си и осъществил преход към демокрация в БИ. Поне един за 50 години?

Ако пробваш нещо в 10 различни държави и то се провали 10 пъти... Би ли пробвал отново?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Авг 2017, 23:00

OK, не знам защо вкарваш условието, освен да е модернизирал обществото, да е осъществил и преход към демокрация. Защото в мюсюлманска държава за такъв не се сещам, освен може би Ататюрк. Честно казано, не съм зачитал турската история какво е станало след смъртта му, макар че предимно ми се мрежелеят някакви военни диктатури, разредени от някакви корумпирани граждански правителства (нещо като латиноамериканските кочини, по Амазон). И чак от скоро - демократичния Ердоган и преди него - наистина около 15 - 20 години под управлението на цивилни, демократични и сравнително честно избрани партии. Които вече занапред, дали ще се класират пак, е друга тема.
Така че преходът към демокрация ти сам си го поставяш като допълнително изискване към "сатрапите", които хулиш, но той не е извършен и от нито един арабски монарх - от тези, които не те дразнят. Ако има някакви белези или частични традиции на демокрация, те са по-скоро завещани от бившите колониалисти, отколкото реално да са се случили по волята на народа да бъде истински свободен.
Йордания, Кувейт, Бахрейн, Оман, Еимирствата, СА, Мароко, Тунис? Модерния, освободен от американците Ирак? Извадения от лапите на талибаните Афганистан? Вярваш ли си, че това са наистина демократични държави? С честни избори, където не се манипулират резултатите и не се купуват или фалшифицират гласове? По-уредени, по-сигурни за инвеститорите и туристите, както и за гражданите - да, но наистина демократични? След като династията е резервирала властта, по подобие на дечицата на диктаторите Асад/Кадафи/Салех/Хади? Да, не е толкова кърваво, защото е отдавна, по наследство, обществото вече го е приело, и не се налага чак толкова често, и с цената на толкова репресии, монархът да си брани трона. Макар че за Бахрейн може да се спори от колко време в историята на страната е имало толкова убити антиправителствени "елементи", като при арабската пролет. Всъщност може и да не се спори, защото май не е имало никога след обявяването на независимост толкова случайно погинали. Всъщност и в Саудитска Арабия май не е точно да няма обесени, но режимът държи толкова изкъсо нещата, че даже и локални въстания, като в Хама през 80-те, няма как да се случат. Или си на обратното мнение - не стават например, шиитски, протести и въстания, първо защото шиитите никой не ги дискриминира, и второ, защото режимът е по-демократичен от сирийския?
Впрочем за Афганистан, там поне на хартия може да се твърди, че има демокрация. И добре ли живеят хората? Има ли мир? Ако се прекрати външната подкрепа, ще остане ли жизнеспособно държавното управление?
И като говориш за преход към демокрация, има ли мюсюлмански монарх, който от силна монархия да е минал към, примерно, британския модел? С Магна Харта, с реалния парламентарен контрол върху действията на "държавната глава"? Айде, да разширим понятието, дай го примера за "преход към демокрация" на тия държави, които одобряваш като управление, за да го видим и обсъдим? (Или е Ливан?)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 09 Авг 2017, 00:09

Откъде-накъде аз трябва да ти давам примери? :lol: Ти четеш ли какво си написал - аз питам за примери, където близкоизточен диктатор е модернизирал обществото си и е осъществил преход към демокрация, а ти ме питаш за абсолютно същото.

Нали ми се пробутваше тезата "чрез диктатура към прогрес", питах къде аджеба в БИ се е случило такова нещо? (да добавим за удобство северна Африка) Мога да ти посоча ред примери къде такова нещо не се е случило, затова питах за пример къде се е случило. :roll:

Изумява ме въпросът защо съм добавял "преход към демокрация" - че какво разбираш(те) под "модернизиране на обществото", ако не това?
Да не би отказ от традиционната религия и заменянето й с култ към личността и масово изтребление по модела на Третия Райх и Съветския Съюз? Това за мен не е модернизация.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Авг 2017, 00:27

Откъде-накъде аз трябва да ти давам примери? :lol: Ти четеш ли какво си написал - аз питам за примери, където близкоизточен диктатор е модернизирал обществото си и е осъществил преход към демокрация, а ти ме питаш за абсолютно същото.
Оооо, извинете, господин Височайший, че дръзвам да искам примери. Ако не разбрахте, споменах един - Ататюрк, но (моля за извинение) не бях достатъчно ясен. Иначе има и други диктатори, които са модернизирали обществото в определена степен, но не са осъществили преход към демокрация.
Нали ми се пробутваше тезата "чрез диктатура към прогрес", питах къде аджеба в БИ се е случило такова нещо? (да добавим за удобство северна Африка) Мога да ти посоча ред примери къде такова нещо не се е случило, затова питах за пример къде се е случило. :roll:
Изумява ме въпросът защо съм добавял "преход към демокрация" - че какво разбираш(те) под "модернизиране на обществото", ако не това?
Да не би отказ от традиционната религия и заменянето й с култ към личността и масово изтребление по модела на Третия Райх и Съветския Съюз? Това за мен не е модернизация.
Не знам кое е "това", но и не твърдя (и Торн), че има диктатор, който хем да е модернизирал обществото, хем да го е демократизирал. Ние, ако изобщо твърдим нещо, е че го е модернизирал. А за демократизирал, не сме твърдели (по твоему -твърдяли). Та не знам защо трябва да ти посочваме къде това се е случило (демократизирането). Ако твърдиш, че някъде има успешно демократизиране на страна с мюсюлманско население през последните примерно 100 години, по-добре го посочи, вместо да ни караш да гадаем измежду съвременните над 180 държави.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 09 Авг 2017, 01:37

Dinain написа:
09 Авг 2017, 00:09
Нали ми се пробутваше тезата "чрез диктатура към прогрес"

Изумява ме въпросът защо съм добавял "преход към демокрация"
Не знам що тъй, но като се каже "прогрес", обикновено разбирам такива елементи като повишаване на битовото технологично ниво и масовизация на достъпността на обществени услуги като медицинско обслужване, образование и транспорт. Ако имаме предвид само това, в случая на първата теза отговора е "навсякъде" (във всички държави с диктатури).

Що се отнася до "прехода към демокрация" - първо, не ми е ясно защо се пришива към прогреса (Австралия, където сума ти години след колонизацията аборигените нямат нормални права и партия, да не би да е изостанала нещо?); второ - всички от изброените имат претенции да предоставят достатъчно демократични елементи в буквалния смисъл на думата "демокрация" като власт на народа - най-малкото, не се сещам диктатор, който да не твърди, че изразява идеално волята на народа си; на това отгоре, в исляма има елементи на теократична демокрация, ако мога така да се изразя - всеки имам (и в най-загубеното село) има там някакви права за независими изказвания по юридическите и религиозните въпроси (примери - разни странни фетви, дето ги праскат по формална логика от време на време - и най-въпиющия - всякаквите терористични групи на религиозна почва - всяка си има "духовен водач", който ги е вдигнал на борба - т.е. не са чакали примерно някакво министерство да обяви нещо или монарха да ги призове и прати някъде).
Let the fight continue! :twisted:
Какъв цвят е хамелеона, когато се гледа в огледалото?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 09 Авг 2017, 08:51

Василн, продължаваш да спориш май заради спора. Демократични държави с мюсюлманско население има колкото щеш - като почнеш от Индонезия и Индия през Пакистан до Ливан, Албания и Босна. Но тук говорим за Близкия Изток.

Тезата на Торн беше проста - как диктаторите там трябвало всячески да се подкрепят, за да продължават изтреблението на опозицията си и как това някакси с времето щяло да доведе до модернизация и прогрес.

Изтъкнах липсата на какъвто и да е такъв успешен пример за последните 50 години (епохата на тези диктатури след колониалния период), както и фундаменталната липса на интерес да правят това. За да направи някой нещо, изначално е нужно да има мотивация да го направи. Твърде е наивно да очакваш, че някой ще действа против собствения си интерес (цялата икономика например, се базира на презумпцията за рационално поведение - премахнеш ли я, всякакво прогнозиране и анализ отиват по дяволите).

Та какъв е смисълът да ме питаш за примери, докато аз самият питам за тях - недоумявам...

От години повтарям една смятам чиста и логически издържана теза - ако си пробвал нещо 10 пъти и то 10 пъти се е провалило, трябва да си идиот, за да продължиш да пробваш същото нещо, не мислиш ли?

Вместо това аз (и видно - големи части от населението на тези страни) искат да пробват нещо ДРУГО - например те да си избират кой да ги управлява (някой каза ли "демокрация"?).

На което неизменно Торн ми отговаря с пропагандното клише "Сакън! Ще дойдат Ислямистите!". Това е точно лайтмотива на диктаторите и крепителите им.

Сега по-ясно ли е?

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 09 Авг 2017, 09:42

Странни примери. Индонезия хич не се е скъсала от демокрация, особено в Суматра, но не само там. Пакистан също е една демокрация - ум да ти зайде. Със свобода на съвестта, на словото и с линчувания на християни и активисти за правата на човека под благосклонния поглед и участие на властите. Босна въобще не е я давай за пример. Тя първо си беше модернизирана, а после започна да се срива в лапите на ислямизма. При това там мюсюлманите са под половината население и то повечето от тях са родени в модерна светска диктатура. А и не е независима страна, а протекторат. Албания също беше светска диктатура много време, която поизкорени позициите на исляма и също е с многобройно християнско население.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 09 Авг 2017, 09:43

Dinain написа:
09 Авг 2017, 08:51

Вместо това аз (и видно - големи части от населението на тези страни) искат да пробват нещо ДРУГО - например те да си избират кой да ги управлява (някой каза ли "демокрация"?).

На което неизменно Торн ми отговаря с пропагандното клише "Сакън! Ще дойдат Ислямистите!". Това е точно лайтмотива на диктаторите и крепителите им.

Сега по-ясно ли е?
Не, никой не каза демокрация. Каза шериат. И да - идването на ислямистите е много по-голямо зло от диктатурата във всяко отношение.

Отговори