Войната с IS в Ирак

1990-

МодераториCOLON Thorn, Ksantip, Amazon

BUTTON_POST_REPLY
iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
Регистриран наCOLON 22 Юли 2016, 22:57
МестоположениеCOLON kavarna
CONTACTCOLON

Re: Войната с IS в Ирак

Мнение от iasen ianakiev » 16 Дек 2016, 18:02

http://warsonline.info/irak/novosti/ira ... osule.html - Иракската армия пак е изяла дръвцето в Мосул. :evil: :evil:
-Иракская армия потерпела второе за месяц серьезное поражение в Мосуле.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 16 Дек 2016, 22:51

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... TqaDF_PPgw - Карта на моментната военна обстановка в Ирак.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 17 Дек 2016, 10:50

http://kurdistan.ru/2016/12/16/news-281 ... rkuka.html - Силите на Пешмерга са нанесли контраудар по терористите от IS в западната част на провинция Киркук.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 18 Дек 2016, 11:58

Потери ВС Ирака и шиитских милиций с начала операции по освобождению Мосула.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
Thorn
Модератор
МненияCOLON 1306
Регистриран наCOLON 19 Юли 2016, 20:02
CONTACTCOLON

Мнение от Thorn » 18 Дек 2016, 12:15

Как пишет Guillaume Belan в статье «Irak : les Caesar ont tiré plus de 1000 obus», опубликованной журналом «Air&Cosmos», Оперативная группа Wagram французской армии, размещенная в Ираке, на вооружении которой стоит четыре самоходных 155-мм гаубицы CAESAR в ходе боевых действий выстрелила более 1000 снарядов. В данной группе насчитывается 150 военнослужащих, они размещены на базе Кайара к югу от Мосула.
http://bmpd.livejournal.com/2330495.html

Не знаех, че там има толкова французи. При това едва ли са пратили само батареята без да има някакво пехотно прикритие, значи вероятно са повече.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 18 Дек 2016, 20:25

http://postskriptum.org/2016/12/17/mosul-17/3/ -В боевете за Мосул загубите на елитната иракска "Златна дивизия" са до 50%. :? :?
-В боях за Мосул потеряно до 50% “Золотой Дивизии”.

kramer
Редовен потребител
МненияCOLON 328
Регистриран наCOLON 20 Юли 2016, 19:14
CONTACTCOLON

Мнение от kramer » 18 Дек 2016, 21:28

Това го е казал Саддам
Десет години след смъртта на Саддам Хюсеин: Агентът, разпитвал иракския лидер, разкри страшни истини
Всичко, което САЩ са знаели, е било погрешно

Вашингтон, САЩ18 Дек. 2016, 15:2028143 прочита37 коментара

1 от 3
Джон Никсън е бил анализатор за ЦРУ. Тези дни излезе неговата книга „Брифинг за президента: Разпитът на Саддам Хюсеин”. В нея той описва разпитите, които е правил на иракския лидер. Също разкрива и някои доста неудобни и нелицеприятни истини.
Ето какво пише той в книгата си:

Не бях спал 27 часа, бях страшно изтощен, но новината ми удари такава доза адреналин, каквато до сега не бях преживявал. Екипът на специалните сили бяха хванали човека, който наричахме цел номер 1. Бяха го извадили от дупка в земята. Той отговаряше на описанието. Шефовете ми в ЦРУ ме пекоха на грил, разказва експертът на ЦРУ.

Дали наистина този мърляв мъж е Саддам Хюсеин, безмилостният диктатор на Ирак? Най-издирваният мъж в света. Беше 13 декември, 2003 година. Бях в Ирак от осем седмици – анализатор на ЦРУ, търсещ следи, които да помогнат за залавянето на Саддам и неговите помощници. Тогава бях повикан да се запозная с Бъзи Кронгард, изпълнителен директор на ЦРУ.

Войната за свалянето на режима продължаваше вече 9 месеца, но когато ставаше дума за Саддам, постоянно се натъквахме на данни от рода „Елвис беше забелязан”. Така бе до момента, в който войниците не претърсиха ферма близо до родното селище на Саддам. Там те намериха голям брадат мъж, укрил се в малък подземен бункер.

След това група високопоставени офицери ме разпитваха в офиса на Кронгард как ще го идентифицирам. Казах им за племенните татуси на дясната ръка на Саддам, белега от куршум на левия му крак и долната му устна, която леко е паднала в едната страна. Тези неща бях научил от видеозаписи.

Кронгард ме прекъсна и каза, че трябва да сме сигурни, че това наистина е той, а не някакъв негов двойник. Митът за многото двойници на Саддам бе повод за шеги в разузнавателните среди, но реших да си замълча. След това представих списък от въпроси, на които само иракският лидер можеше да даде отговор.

Идентифицирането се е състояло на летището в Багдад.

Саддам беше човек с харизма. Беше много висок и здрав. Дори като затворник, който знаеше, че ще бъде екзекутиран, излъчваше власт в стаята. Първо говорих с помощта на преводач: „Имам няколко въпроса за теб. Искам да ми отговориш истината. Разбираш ли?”. Саддам кимна с глава. „Кога за последен път видя синовете си живи?” Очаквах Саддам да прояви съпротива, но бях изумен от неговата агресивност.

Видях неговите племенни татуси и долната му устна. Сега трябваше да видя раната от куршума. Имаше много неща, които искахме да знаем. Как е избягал от Багдад? Кой му помогна? Той обаче не казваше, отговаряше само на въпросите, на които искаше. „Защо не ме питаш за политика? Ще научиш нещо от мен”, извика ми той. Той също силно негодуваше от отношението на войниците, които го бяха довели тук.

Все още бях недоверчив. Той беше мъж, който уби свои хора без дори да се замисли, а сега се оплаква от няколко драскотини. Той си вдигна робата, в която го бяха докарали, за да покаже рана на крака си. Видях стар белег. Това рана от куршум ли е, попитах го аз. Той отговори положително с ръмжене. Имах последното доказателство. Хванахме го.

Хубаво заловихме Саддам, но сега той трябваше да каже истината за своя режим, по-специално за оръжията за масово унищожение, които послужиха за предлог за нахлуването. Той обаче само ни се подиграваше. „Намерихте предател, който ви заведе до Саддам Хюсеин. Няма ли поне един предател, който да ви каже къде за тези оръжия за масово унищожение”, каза той. Той продължи, като каза, че американците са шайка глупави хулигани, които не разбират Ирак и искат да го унищожат. „Ирак не е терористична страна. Не сме имали връзка с Осама бин Ладен. Не сме имали оръжия за масово поразяване. Не сме заплаха за нашите съседи. Но американския президент Джордж Буш-младши каза, че Ирак искал да атакува татко му, че имаме оръжия за масово поразяване”, е казал още Саддам.

Игнорирайки неговите дразги, попитахме Саддам, дали някога е обмислял да използва оръжия за масово поразяване за нанасянето на превантивен удар по американските военни в Саудитска Арабия. „Никога не сме обмисляли употребата на оръжия за масово унищожение. Никога не е било обсъждано. Да използваме химически оръжия срещу света? Да не сме откачили? Кой ще използва тези оръжия, като такива не са били използвани срещу нас?”, отговори той.

Въобще не очаквахме да чуем това. Как тогава американците са се объркали? Саддам имаше отговор: „Духът на изслушването и разбирателството го нямаше. И аз съм виновен за това”. Дали не ни е изигравал, изопачавайки истината, за да спаси гордостта си?

Говорейки за истината за обгазяването на Халабджа, Саддам каза: „Това бе решение, което не взех аз”.

Редица години бях изучавал Саддам и никога не се съмнявах в информацията, че доведеният му баща от Тикрит го е бил като малък. Мнозина психолози, анализирали го преди отдалеч, казваха, че именно заради боя Саддам е станал толкова жесток и е искал да има ядрени оръжия. С хода на разпитите ми обаче, Саддам успя да обърне моите предположения с главата надолу, казвайки, че доведеният му баща е бил най-милият човек, който той е познавал: „Ибрахим Хасан – Господ да го благослови. Ако имаше тайна, щеше да я каже първо на мен. Бях му по-скъп от родния му син”.

Саддам също бързо отрече участието си в атентатите от 11 септември. „Погледни кои са замесени. От кои страни дойдоха. Саудитска Арабия. Лидерът им, от Ирак ли беше? Не. Беше египтянин. Кой според теб е замесен в атаките?”, казал иракският лидер. Садам всъщност вярваше, че атентатите от 11 септември ще сближат САЩ и Ирак, защото Вашингтон ще има нуждата от светски режим, който да му помогне в борбата срещу фундаментализма.

В хода на нашите разговори, ние често чувахме далечни експлозии. Саддам предполагаше, че нещата не вървяха добре за американците и се радваше. „Ще се провалите. Ще разберете, че не е никак лесно да се управлява Ирак”, е казал още той. Историята доказа, че той се е оказал прав. „Защото вие не разбирате езика, историята, и арабското мислене. Трудно е да се опознаят иракчаните без да се знаят природата и историята им. Разликите са като нощта и деня, лятото и зимата. Затова казват, че иракчаните са твърдоглави, заради лятната жега”, каза още Саддам.

Саддам е екзекутиран в края на 2006 година.

През 2007 година бях привикан в Белия дом. Буш поиска да му разкажа какъв човек бе Саддам. Казах му, че той беше доста харизматичен и самокритичен. Това притесни Буш. Тогава бързо обясних, че истинският Саддам е бил саркастичен, арогантен и садистичен. Това го поуспокои.

Той погледна вицепрезидента Дик Чейни и погледите им се събраха, сякаш знаеха нещо. Когато напуснах кабинета, Бушсе пошегува: „Сигурен ли си, че Саддам не ти е казал, къде е скрил епруветките с антракс”. Всички в стаята се засмяха, но според мен шегата му беше неуместна. Америка изгуби над 4000 войници. Брифинг за президента: Разпитът на Саддам Хюсеин на Джон Никсън. Книгата е на пазара от 29 декември.

Източник: Дейли мейл

Преводи редакция: БЛИЦ
http://www.blitz.bg/goreshtite-novini/d ... 72545.html

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 19 Дек 2016, 09:43

Унищожена техника на чарните терористи някъде около Мосул
Изображение
Изображение

Изображение

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 19 Дек 2016, 09:45

ИНФОГРАФИКА от ИГ показывает 2,3 тыс. убитыми & 91 самоубийственные атаки на 2-й месяце бои за Мосул.
Изображение

Ситуация под Мосулом.
Изображение

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 19 Дек 2016, 10:47

Иракская армия ведет интенсивный штурм Wahida district вот тут:
Изображение

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4509
Регистриран наCOLON 18 Юли 2016, 22:29
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 23 Дек 2016, 13:32

Изображение

След няколко успешни самоубийствени атаки от страна на ИД около Мосул, иракското командване е наредило прекратяване на настъпателните операции до второ нареждане.

The Battle to Retake Mosul Is Stalemated
ERBIL, Iraqi Kurdistan — On a clear and chilly day in mid-December, Iraqi counterterrorism service (CTS) troops were fighting to clear Islamic State fighters from the Karama and Sumer districts in eastern Mosul. Like many of the other 38 neighborhoods of eastern Mosul that CTS officers said they had retaken, Karama had previously been reported liberated numerous times in local media since early November, and fighting had been ongoing in Sumer for days. Meanwhile, beleaguered Iraqi Army 9th Division troops — one of the only Iraqi security forces (ISF) units inside Mosul — were withstanding another withering Islamic State counterattack after overextending themselves in the Wahda neighborhood the week before.
...
Day 57 of the operation to retake Mosul was in many ways just another day. Even with the international coalition pulling out all the stops in the air campaign, Iraqi troops are making grinding progress in tough urban fighting against a suicidal and surrounded enemy. Initial hopes of a quick and easy victory have been dashed, as a carefully calibrated Islamic State strategy of suicide bombing extracts a high toll on Iraq’s most effective fighting units for every district retaken. Two months into the offensive, an estimated 75 percent of the city remains under the jihadi group’s control.

On Dec. 22, the Islamic State launched three car bomb attacks on the district of Gogjali, one of the first areas in the city declared liberated, killing at least 23 civilians and policemen.
http://foreignpolicy.com/2016/12/22/the ... talemated/

https://www.youtube.com/watch?v=z_9f0Kuhu3k

Ожесточената съпротива на ИД отново е спряла напредъка на иракско-кюрдско-шиитската коалиция в Мосул. Халифатът остава във владение на около 75% от града, квартали, които многократно са обявявани за завладени, се оказва че не са, а други биват контраатакувани и превземани обратно. Шахидите се взривяват всеки ден. Само днес е три коли са се взривили в някакъв пазар източно от Мосул, убивайки 23 души.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

райнхард
Редовен потребител
МненияCOLON 458
Регистриран наCOLON 22 Юли 2016, 00:25
CONTACTCOLON

Мнение от райнхард » 24 Дек 2016, 13:55

От материала на Динаин
Above them flew an orchestra of airplanes from nine countries. Strike aircraft with names like Eagle, Raptor, Harrier, Hornet, Typhoon, and Apache patrolled the skies, 43 in total. Further filling the airspace were a dozen drones and other support aircraft, including E-3 and E-4 airborne command and control planes, EC-130H electronic attack aircraft, Italian C-27J electronic jammers, and a midair tanker fleet, which throughout the day delivered more than 430,000 gallons of gas to the warplanes in the sky.
Всичко това срещи ИД. И за два месеца и половина само 20-25 % от града. А бунтовниците от Алепо нямаха достатъчно мотивация и боен дух,а и качества на бойци за да се задържат повече от две седмици.

Много са точни американските бомбардировки
That day, the coalition reported targeting six Islamic State tactical units, four vehicles, four mortar systems, four buildings, three rocket-propelled grenades, two car bomb factories, two front-end loaders, two tunnels, a land bridge, a bridge, a supply cache, and 13 roads
Уцелили са 4 минохвъргачки и 3 РПГ-та от въздушни удари.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4509
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 24 Дек 2016, 13:59

Бунтовниците в Алепо водеха кръгова отбрана 4 месеца, не 2 седмици. А за града се биеха 4 години. И за разлика от ИД, които владеят целия Мосул от 2 години, бунтовниците в Сирия никога не са владеели цялото Алепо. Ако го владееха и асадистите трябваше да го щурмуват фронтално... :roll:

райнхард
Редовен потребител
МненияCOLON 458
CONTACTCOLON

Мнение от райнхард » 24 Дек 2016, 14:07

От статията на Динаин
Foreign media may be blocked from Mosul’s front lines, but they are still welcome at Barwari’s private home, a stately house with a dusty Maserati parked out front in a gated community of Erbil.
Този командир на иракските специални части, генерал-майор Баруари, има Мазерати и величествена къща. Много са подвластни на земните благинки. Бойците на ИД май нищо си нямат, освен едната вяра.

Този Баруари бил голяма звезда. Бил кюрд, който се биел за Пешмерга, после минал към Иракската армия. Но това е впечатляващо
Barwari, a Kurd and former Peshmerga fighter who joined the Iraqi military in 2004, is a national celebrity; he boasts more than 200,000 likes on Facebook and 70,000 Instagram followers.
Всъщност тези елитни иракски части са тренирани и създадени от американците. Наброявали 13 500 единици. Обаче търпят 30 % загуби в битката за Мосул. Те по същество са анти-терористияни части. Тренирани са за спасяване на заложници или похищение и ликвидиране на терористи. Не са създадени за улични боеве в гъсто застроена и силно заселена градска среда. Американски проект са за да приобщят представители на всички малцинства в една бойна част към Иракската армия

райнхард
Редовен потребител
МненияCOLON 458
CONTACTCOLON

Мнение от райнхард » 24 Дек 2016, 14:14

Още от вестника на Динаин
The international coalition hopes that increasing air support will help shift the balance in the operation. It is now flying 50 percent more operations with twice the weapons capacity than during its previous peak in the CTS offensive to retake Ramadi.
Рамади точно преди година го взеха. Това е напълно унищожен град. Жилищният фонд е на повече от 80 % разрушен (затова и после лятото за Фалуджа внимаваха повече и запазиха колкото можаха града). А сега увеличили с 50 % въздушните операции и два пъти размера на бомбите, в сравнение с кампанията за рарушения до основи Рамади. Жалко за Мосул...Тези сунити и в Ирак и в Сирия са яко прецакани.

райнхард
Редовен потребител
МненияCOLON 458
CONTACTCOLON

Мнение от райнхард » 24 Дек 2016, 14:22

Обаче бунтовниците в Алепо не се чувстваха като братя. примерно ан-Нусра не се имаха като едно цяло с най-светската Алепска групировка Фастаким, или пък Ахрар с Левантийския фронт или Нуредин ал-Зинки, или Джаиш ал -Ислям (дори и те бяха в Алепо). Често имаше сведения за въоръжени сблъсъци, престрелки, отвличания на съперникови бойци и даже командири, присвояване на техника на съседна групировка. Докато при Мосул бойците на ИД са едно, те са като кръвни братя, готови да умрат за бойния си другар. Това прави разликата.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4509
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 24 Дек 2016, 14:39

Е, да, така е, единното командване многократно повишава ефективността.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 24 Дек 2016, 14:43

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 8f5BsIzwxA - Карта на моментната военна обстановка в Ирак.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 24 Дек 2016, 14:54

Терористи от IS водят бой някъде източно от Мосул
Изображение
Изображение

Пак черни,този път някъде в района на Тел-Афар
Изображение
Изображение
Изображение

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 26 Дек 2016, 10:37

Иракская армия пытается вытеснить боевиков ИГ из района Аль-Кудс в Мосуле.
Изображение

http://warsonline.info/irak/novosti/ira ... -kuds.html - Линк.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 27 Дек 2016, 23:09

Ирак. ИНФОГРАФИКА на 10-й неделе битвы за Мосул, 290 убитый и 7 атак террористов-смертников.
Изображение

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4509
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 28 Дек 2016, 19:14

Изображение
Гр. Мосул след 2 месеца и половина офанзива.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 29 Дек 2016, 10:52

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... z9ObRorrKA - Карта на моментната военна обстановка в Ирак.

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 29 Дек 2016, 22:08

Ирак AlNaba ИНФОГРАФИКА утверждает 265 нападений террористов-смертников, 8350 убиты/ранены в течение 10 недель Mosul.
Изображение

iasen ianakiev
Редовен потребител
МненияCOLON 2114
CONTACTCOLON

Мнение от iasen ianakiev » 30 Дек 2016, 09:53

Карта наступления иракских силовиков на восточные кварталы Мосула:
Изображение

BUTTON_POST_REPLY