Съвременни конфликтиКаталуния

1990-

Модератори: Ksantip, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Каталуния

Мнение от Желязин » 09 Окт 2017, 23:57

Thorn написа:
09 Окт 2017, 23:46
EddieBG написа:
09 Окт 2017, 20:58
Thorn написа:
09 Окт 2017, 19:49
Ако трябва да съм сериозен, принципът за самоопределение на народите и принципът за суверенитет на държавите във вътрешните им работи са противоположни един на друг и реално се прилага онзи, който е изгоден за силната страна - силна сама по себе си или имаща силен покровител. Уви.
И преди съм го писал - САЩ, Великобритания и Франция са против отделянето на Словения и Хърватска. Ген. секретар на ООН също. Само Германия ги подкрепя. Нямам спомен по това време "Международната общност" да са смазвали нещо. Ама и масови гробове не помня, както и концентрационни лагери.
Чехия и Словакия също се разделят. И там не помня "Междунардоната общност" да е смазвала нещо. И там липсват масовите гробове и лагерите - случайност?

Кое не са? Намесиха се във войната, бомбардираха сърбите, наложиха им ембарго, въоръжиха хърватите.
Edit :Ето, че и аз почнах да прекалявам - по форумите, както казах и по друг повод, човек става джихади леко...
Хърватите кой ги е въоръжавал? За да не е много офтопик, Каталуния кой ще я въоръжи сега?
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 10 Окт 2017, 12:17

Изображение
Сивото е етническата територия на същинските испанци. Всичко останало е поиспанчено в една или друга степен. :mrgreen:

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 10 Окт 2017, 12:58

Да се разпадат, на никого не са притрябвали.

Едит:
Националното събрание на Каталония призова привържениците на независимостта да окупират пространството между сградата на регионалния парламент и Върховния съд на автономната област, предава The Spain Report, цитиран от Фокус.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 10 Окт 2017, 13:58

General Lukov написа:
10 Окт 2017, 12:17
Изображение
Сивото е етническата територия на същинските испанци. Всичко останало е поиспанчено в една или друга степен. :mrgreen:
Андалусия и Астурия също ли? А Навара - там да не са само баски?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 10 Окт 2017, 14:02

Thorn написа:
EddieBG написа:
Thorn написа:
09 Окт 2017, 19:49
Ако трябва да съм сериозен, принципът за самоопределение на народите и принципът за суверенитет на държавите във вътрешните им работи са противоположни един на друг и реално се прилага онзи, който е изгоден за силната страна - силна сама по себе си или имаща силен покровител. Уви.
И преди съм го писал - САЩ, Великобритания и Франция са против отделянето на Словения и Хърватска. Ген. секретар на ООН също. Само Германия ги подкрепя. Нямам спомен по това време "Международната общност" да са смазвали нещо. Ама и масови гробове не помня, както и концентрационни лагери.
Чехия и Словакия също се разделят. И там не помня "Междунарoдната общност" да е смазвала нещо. И там липсват масовите гробове и лагерите - случайност?

Кое не са? Намесиха се във войната, бомбардираха сърбите, наложиха им ембарго, въоръжиха хърватите.
Словения и Хърватска се отцепват без бомбардировки от "Междунарoдната общност".
Първата военна интервенция на НАТО е заради Босна и Херцеговина.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 10 Окт 2017, 14:17

При андалусийците има разделение. Някои се сметят за суб-група на испанците, има и по-сепаратистки настроени, но са малко. За другите групи нямам точна информация. Галисийците обаче за мен са си почти португалци. Впрочем не знам валенсианците какви точно се чувстат, щото и техния език е някакъв преход между испански и каталунски.

П.П. В средата на 90те НАТО не атакува Сърбия, а босненските сърби на военнопрестъпника Ратко Младич избили стотици хиляди боснеци (а и малко хървати живеещи в Босна). ;)

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 10 Окт 2017, 14:26

Ако се върнеш назад по темата, ще видиш, че става дума точно за жители на сепаратистки район, които не искат да свързват съдбата си със сепаратистите. Т. е. точно за босненските сърби. Колкото за военнопрестъпници - сърбите не са монополисти.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 10 Окт 2017, 14:27

EddieBG написа:
10 Окт 2017, 14:02
Thorn написа:
EddieBG написа:

Чехия и Словакия също се разделят. И там не помня "Междунарoдната общност" да е смазвала нещо. И там липсват масовите гробове и лагерите - случайност?

Словения и Хърватска се отцепват без бомбардировки от "Междунарoдната общност".
Първата военна интервенция на НАТО е заради Босна и Херцеговина.
Натискът на МО не е само дирктно военен.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 10 Окт 2017, 14:38

Аз не казвам, че сред босненците също няма военнопрестъпници като Насер Орич например и др.
Но Ратко Младич просто е шампион с дистанция пред втория... Само в Сребреница изкла близо 10хил. сред които имаше и малки момчета по на 14-15г.
В Испания както казах нещата са доста сложни - многолика страна, а и вече доста са се посмесили. Има например чисти испанци от Мадрид дошли в Барселона преди години, после оставят поколение с деца - bilingual, които не могат да определят дали са каталунци или испанци. В неделя пък на митинга в Барселона един човек каза - "Аз съм каталунец и испанец едновременно." Затова подчертах, че нещата са доста сложни и заради това смесване, което е нормално предвид че живеят векове в една държава. Има и баски, които като народ даже нямат общо с романоезичните такива, но някои от тях имат испански имена, други пък са си запазили баската идентичност и имена.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 10 Окт 2017, 16:52

Христо Стоичков ще бъде освободен от поста почетен консул на България в Кралствo Испания заради отношенията му с властите. Камата се изказа остро заради референдума в Каталуния и влезе в остър спор с с вицепремиера на Испания Сорая Саенс де Сантамария. Освобождаването на Стоичков бе обявено официално от Министерството на външните работи.

Ето какво гласи съобщението от пресцентъра на МВнР:
Стартира процедурата по освобождаването на Христо Стоичков като почетен (нещатен) консул на Република България в Кралство Испания със седалище в Барселона и с консулски окръг, обхващащ територията на автономна област Каталуния и автономна област Арагон

Предстои след вътрешна съгласувателна процедура решението да бъде разгледано от Министерския съвет.

Христо Стоичков е назначен за почетен консул с решение на Министерския съвет № 585 от 29 юли 2011 г. През последните няколко години дейността му като почетен консул е затруднена поради обстоятелството, че той пребивава основно в САЩ. В допълнение следва да се има предвид, че в бъдеще ефективното изпълнение на функциите на почетен консул от страна на г-н Стоичков ще бъде възпрепятствано поради усложняване на комуникацията му с официалните власти на Кралство Испания заради последните му публични изяви.

Кралство Испания е стратегически партньор и приятел на България, поддържаме отлични двустранни отношения на всички равнища и интензивно сътрудничество във всички области от взаимен интерес“.
Евала на Камата! Visca Catalunya!

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 10 Окт 2017, 17:05

Лидерът на Каталония Карлес Пучдемон ще направи обръщение пред регионалния парламент, в което ще „обясни политическата ситуация“. Той твърди, че е получил мандат за едностранно обявяване на независимост, след като 90% от участвалите в референдума на 1 октомври казаха „Да“ на „развода“ с Мадрид. В действителност обаче повече от половината каталунци, имащи право на глас, останаха по домовете си в деня на вота.

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/svyat/naprezhenie- ... 49668.html

От блицаджиите го копирах, но те са го грабнали, най-вероятно, през агенция фокус. Доста елементарна манипулация - повече от половината каталунци били си останали вкъщи... а иззетите 700 000 бюлетини? И насилието по улиците, което наложиха кастилците?

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 10 Окт 2017, 17:25

https://www.youtube.com/watch?v=7-gt4Fy_IuM&t=29s

И, разбира се, защитникът на човешките права и чавизма :lol:

Егати, тоя автобусен шофер ми е много неприятен, но клипчето е уникален пример за лицемерието на политиците. Един диктатор казва : "Vencera la democracia!" (накрая на видеото).... Que verguenza....

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 10 Окт 2017, 17:37

След малко почва шоуто в парламента. Пучдемон сигурно бая ще троли испанците. Приготвям пуканки, чипс и бира и сядам да гледам цирка. :mrgreen:

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 10 Окт 2017, 17:55

Ел Класико :))

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 10 Окт 2017, 19:04

Енравота
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Енравота » 10 Окт 2017, 20:43

Даде задна,невестулката... 8-)
Suum cuique

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 10 Окт 2017, 20:51

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 10 Окт 2017, 20:51

Кво е това "символично" обявил независимост ? Както и предположих, сега печели време за да успокои по-крайните сепаратисти, като уж обещал независимост след като има ново пленарно заседание. А главната новина е че говори за преговори с Мадрид. Е кви преговори като Мадрид никога няма да признае каталунска независимост ? Явно става въпрос отново за пари (както всичко на тоя свят) и искат да измуфтят централната власт, понеже внасят повече в бюджета отколкото получават.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 10 Окт 2017, 21:01

General Lukov написа:
10 Окт 2017, 20:51
Кво е това "символично" обявил независимост ? Както и предположих, сега печели време за да успокои по-крайните сепаратисти, като уж обещал независимост след като има ново пленарно заседание. А главната новина е че говори за преговори с Мадрид. Е кви преговори като Мадрид никога няма да признае каталунска независимост ? Явно става въпрос отново за пари (както всичко на тоя свят) и искат да измуфтят централната власт, понеже внасят повече в бюджета отколкото получават.
В уикипедията бях мярнал, че разликата не е чак толкова голяма - въртят ми се някакви цифри че внасят около 105%, а взимат 95.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 10 Окт 2017, 21:32

62 милиарда евро внасяли , 45 получавали.
Изображение

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 10 Окт 2017, 21:38

Символично, много ясно, как си представяте излизане от ЕС, граници и митници? Много е прав, ще ги цица, докато клекнат, нищо не могат да направят, танкове ли ще вкарат, Барселона с корабни оръдия ли ще стрелят, сега да не е 1936-та, бе, ей! :mrgreen:

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 10 Окт 2017, 21:53

Spanish government considers Puigdemont's speech to be a declaration of independence and is preparing to respond.
Този как се нахендри! Хем не обяви независимост и нулира усилията на сеператистите, хем сега испанците ще го арестуват и съдят за грубо нарушение на конституцията (или поне ще го заплашат, за да прави каквото поискат).

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 15 Окт 2017, 11:57

Над 540 компании били напуснали Каталуния след референдума.
http://bulgaros.ovh/%D0%BD%D0%B0%D0%B4- ... %B8%D1%8F/

На мен тази новина ми се струва да е партенка. То това да преместиш една компания от едно място на друго, пък макар и само централния офис, не толкова проста и бърза работа, че да стане само за няколко дена.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 15 Окт 2017, 12:02

За напускане не знам, но събитията едва ли се отразяват добре в бизнес аспект.
Писаха, че Vueling (авиокомпания със седалище в Барселона), доста е пострадала последният месец.

И май като цяло е вярно - доста сериозни играчи се замислят за местене:
https://www.theguardian.com/world/2017/ ... dependence
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 15 Окт 2017, 20:45

Защо бързат толкова като още Каталуния не се е отцепила, даже президента им даде заден ход и отложи нещата за след няколко седмици ? А като гледам май просто ще измуфти Мадрид за повече пари и по-голяма автономия, така че тия дето сега си местят седалищата извън Барселона ще го издухат най-много в крайна сметка. ;)

Отговори