Съвременни конфликтиКюрдистан

1990-

Модератори: Thorn, Ksantip, Amazon, ISTORIK

Отговори
райнхард
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Кюрдистан

Мнение от райнхард » 17 Окт 2017, 14:05

incelikli hatip написа:
17 Окт 2017, 10:49
С екстремална скорост ще напуснат Тел Абияд, Тел Рифат, Мюнбич, Африн, Ракка(след завършване с ИД)...... :)
Африн е кюрдски град, даже най-кюрдският в цяла Сирия. За останалите си прав, арабски са, окупирани от кюрдите.

Аватар
incelikli hatip
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от incelikli hatip » 17 Окт 2017, 14:36

райнхард написа:
17 Окт 2017, 14:05
incelikli hatip написа:
С екстремална скорост ще напуснат Тел Абияд, Тел Рифат, Мюнбич, Африн, Ракка(след завършване с ИД)...... :)
Африн е кюрдски град, даже най-кюрдският в цяла Сирия. За останалите си прав, арабски са, окупирани от кюрдите.
Съгласен, поправям се ! ПКК ще напусне Африн.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 17 Окт 2017, 14:39

incelikli hatip написа:
17 Окт 2017, 14:36
райнхард написа:
incelikli hatip написа:
Имаш ли представа какви са плановете за Африн? Искат да пратят някаква мешавица от аскер и бунтовници да окупира кантона и след това какво правят с този кюрдски град?

Аватар
incelikli hatip
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от incelikli hatip » 17 Окт 2017, 16:31

Ksantip написа:
17 Окт 2017, 14:39
incelikli hatip написа:
17 Окт 2017, 14:36
райнхард написа:

Имаш ли представа какви са плановете за Африн? Искат да пратят някаква мешавица от аскер и бунтовници да окупира кантона и след това какво правят с този кюрдски град?
Засега не се декларира открито какви са плановете за Африн. Моето предположение е че първоначално ще се блокира кантона като се свърже Идлиб с територията на ЩЕ. Ще се изчака да се вразумеят и изгонят ПКК от там. Знае се че МИТ работи с приятелски настроени към Турция политици от кантона. Кютека е крайна мярка, Турция няма намерение да избива когото и да било ей така. Нещата за Африн ще бадат форсирани защото афринското ПКК освен че проявява активност в планината Аманос в Хатай, много коварно се опитват чрез морски път през Латакия да опитват атентати в западна Турция както беше опитът скоро в провинция Мугла на Егея. С рибарски катер след шест опита успяват да акустират на брега шестима кековци. Четирима бяха заловени живи, единия причислен към лешодобива а последният се укриваше по къра. След няколкодневно издирване тази сутрин излезе новина че е "пакетиран" и той. Така че Африн няма шанс да съществува с ПКК.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 17 Окт 2017, 16:47

incelikli hatip, един страничен въпрос - защо на кюрдите им викаш "кековци"? Интересно ми е, защото на една група българи в Костурско им викат така поради начина, по който изговарят думата "къде"

"Така жителитѣ отъ Костурската Кореща се наричатъ естеовци, защото вмѣсто е казватъ ести; а пъкъ тѣ именуватъ сѫсѣдитѣ си отъ
Пóполе съ прозвището кековци, понеже казватъ вмѣсто кждѣ? „кеко?”: „кеко беше?”

Едва ли може да има съмнение за напълно случайно съвпадение, та затова ми е интересно .:roll:
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
incelikli hatip
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от incelikli hatip » 17 Окт 2017, 17:10

:) Така им викат в Турция. Нещо като циганин- мангал, албанец- шиптър или както в БГ на турчин -рязан :D .Нищо особено .. Преди време във форума някои протестираха за това и бях предупреден от Торн, но не мисля че нарушава правилата. (ако има забележка изпълнявам)

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 17 Окт 2017, 17:20

incelikli hatip написа:
17 Окт 2017, 17:10
:) Така им викат в Турция. Нещо като циганин- мангал, албанец- шиптър или както в БГ на турчин -рязан :D .Нищо особено .. Преди време във форума някои протестираха за това и бях предупреден от Торн, но не мисля че нарушава правилата. (ако има забележка изпълнявам)
То, че така презрително им викат, това е ясно, ама имаш ли идея откъде се е взело? Примерно - мангал е от отоплителното съоръжение мангал, което е било черно, шиптър - това е самоназвание на албанците, а за рязан е ясно.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 17 Окт 2017, 17:37

Не знам как е по румелийско, ама в моята махала в София, "мангал" се използва и спрямо българи. Примерно "Аре бе мангал!!!" (умолително-укорително обръщение към приятел, отказващ да вкарате по още една водка.)

Колкото до "рязан"/"резняк", доста се среща по някой форуми застъргващи утайката на популацията, но в разговорната реч поне аз рядко съм го чувал. По-скоро "турчин"/"турчаля" като събирателно за помаци, турци и въобще мохамедани. По-рядко се среща "гаджал", но то е за турците в Турция, не за нашите си. Интересно това откъде ли идва?

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 17 Окт 2017, 18:50

Изображение

Изображение

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 17 Окт 2017, 19:36

Това име Роджава какво значи, само като географско обозначение ли е? Интересно е, защото кюрдският е близък с езика фарси. И немалко иранци (цели двама) са ми казвали, че са избирали да следват в България понеже като са били на почивка и слушали български все се появявала някоя дума, която да знаят. В кюрдския се намират някои думи сходни с нашите....Та ако роджава значи държава няма да се учудя (ако бъркам тотално - също няма да се учудя :)))
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 17 Окт 2017, 20:35

Рожава значи запад.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 17 Окт 2017, 20:39

Хората на Павел (Bafel) Талабани официално вече са част от иракските федерални сили.

Ще припомнят на Барзани 1996 г., когато той се обедини със Саддам срещу талабанистите.

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 18 Окт 2017, 18:20

Изменение ситуации в провинциях Киркук и Салах ад-Дин 17 октября 2017 г.
Изображение

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 19 Окт 2017, 08:25

Вълната се обръща.

#BREAKING: PM Abadi calls on all PMF to withdraw from all Kurdistani territories. Occupiers are withdrawing. @Rudawkurdish

In the capital Erbil, locals chant 'Viva freedom'. Extraordinary scenes. Speechless. https://t.co/6LYxucckx0

Smooth exit. Kurds rallied in Khanaqin, expelled Iranian-backed PMF. Largely peaceful. Rudaw calls it an uprising. #SupportKurdistan

People in Duhok flood the streets in support of Khanaqin expelling Iranian proxie. Celebratory gunfire. This will spread. https://t.co/HhTTfY4Zgt

Now it's in Kirkuk. Beautiful. https://t.co/ngxvjI76Aw

Кюрдски протести, стрелба във въздуха, обезоръжили няколко шиити и им реквизирали джипа. Шиитските наемници се изтеглили от Ханакин и Духок, вълненията се разпространи и в Киркук. Абади призовал за изтегляне на ПМУ от кюрдските територии и те са започнали изтегляне.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 19 Окт 2017, 08:29

Kurdish people retook Khanaqin from Hashd al-Shaabi today - not the Peshmerga, citizens refused to be occupied by Shia militias and rebelled
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 19 Окт 2017, 16:14

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 19 Окт 2017, 16:34

Amazon написа:
17 Окт 2017, 17:37
Не знам как е по румелийско, ама в моята махала в София, "мангал" се използва и спрямо българи. Примерно "Аре бе мангал!!!" (умолително-укорително обръщение към приятел, отказващ да вкарате по още една водка.)
Е, явно при вас това е локална вариация на приятелското обръщение от типа "Бай х.й", "копеле" и т.н.
Amazon написа:
17 Окт 2017, 17:37
По-рядко се среща "гаджал", но то е за турците в Турция, не за нашите си. Интересно това откъде ли идва?
Всъщност, гаджалите са турска етнографска група в Дели Ормана, т.е. Лудогорието. Битува хипотезата, че идва от циганското "гаджо" т.е. "чужд", но мен лично ме съмнява, тъй като от циганска гледна точна всички нецигани би трябвало да са гаджали. Интересното е че, близкоразположените гагаузи (туркоезични християни) като че ли имат същия корен в основата на етнонима "гадж", "гаг".

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от райнхард » 20 Окт 2017, 00:21

Иракската армия и Хашд ал Шааби са установили пълен контрол над язовира Мосул
Изображение
Изображение
И какво стана с прехвалената Пешмерга? Пълен балон. Страхливци. Загубиха Киркук и други градчета, загубиха най-важните петролни и газови полета. Сега загубиха и най-важния язовир, чрез който можеха да упражняват натиск на Багдад. Притеснявам се за човечеца с провайдъра, сигурно денонощно се взира в картата и търси откъде да намери път за доставка за Кюрдистан, още не е осъзнал, че блокадата ще е пълна и безмилостна, и че кюрдите на Барзани обединиха наглед непримирими врагове.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 20 Окт 2017, 07:23

И каталунците и кюрдите нещо се окъкаха

Аватар
incelikli hatip
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от incelikli hatip » 20 Окт 2017, 10:09

Бягството на кюрдите от Керкюк. Снимка от руски спътник.
Изображение

Миналата нощ пешмерга беше постигнала сериозен напредък и превзела Керкюк (според туитър :) ).
Положението пред валийството днес.( :roll: показват среден пръст :) )
Изображение

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 21 Окт 2017, 08:39

http://kurdistan.ru/2017/10/21/news-308 ... _boev.html - Според официално заявление на Пешмерга в сблъсъците между Пешмерга и шиитското опълчение са убити и ранени поне 150 шиитски опълченци и 6 бойци на Пешмерга.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 21 Окт 2017, 08:47

iasen ianakiev написа:
21 Окт 2017, 08:39
http://kurdistan.ru/2017/10/21/news-308 ... _boev.html - Според официално заявление на Пешмерга в сблъсъците между Пешмерга и шиитското опълчение са убити и ранени поне 150 шиитски опълченци и 6 бойци на Пешмерга.
Има ли някакъв алтернативен източник - някаква супер успеваемост демонстрират....Първо предадоха всичко стратегически значимо без бой, после започнаха да водят успешно боеве със загуби 1:25 спрямо тези на противника...

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 21 Окт 2017, 08:56

Желязин написа:
21 Окт 2017, 08:47
iasen ianakiev написа:
Има ли някакъв алтернативен източник - някаква супер успеваемост демонстрират....Първо предадоха всичко стратегически значимо без бой, после започнаха да водят успешно боеве със загуби 1:25 спрямо тези на противника...
Засега друг източник не мога да дам.Няма нищо за учудване.Пешмерга си е редовна кюрдска армия,докато шиитското опълчение е набързо събрана и необучена паплач.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 21 Окт 2017, 09:16

iasen ianakiev написа:
21 Окт 2017, 08:56
Желязин написа:
iasen ianakiev написа:
Засега друг източник не мога да дам.Няма нищо за учудване.Пешмерга си е редовна кюрдска армия,докато шиитското опълчение е набързо събрана и необучена паплач.
Явно си прав - и аз потърсих някакъв друг източник. Попаднах на, по всичко личи, иракски сайт:

http://www.thebaghdadpost.com/en/story/ ... en-Reports

Те се позовават на кюрдска сводка, образно казано (бройката от 150 касае обаче само убити, без ранени):

Over 150 IMIS militiamen have been killed in clashes with Peshmerga forces

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 21 Окт 2017, 10:19

Желязин написа:
21 Окт 2017, 09:16
iasen ianakiev написа:
21 Окт 2017, 08:56
Желязин написа:

Явно си прав - и аз потърсих някакъв друг източник. Попаднах на, по всичко личи, иракски сайт:

http://www.thebaghdadpost.com/en/story/ ... en-Reports

Те се позовават на кюрдска сводка, образно казано (бройката от 150 касае обаче само убити, без ранени):

Over 150 IMIS militiamen have been killed in clashes with Peshmerga forces
Което говори само по-себе си колко калпаво е шиитското опълчение. :) :)

Отговори