Съвременни конфликтиИзраел-Палестина

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Израел-Палестина

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 00:53

Thorn написа:
15 Юни 2019, 17:56
Dinain написа:
15 Юни 2019, 17:18
Thorn написа:
15 Юни 2019, 15:05
Пропускаш най-важната причина - не им позволяват да се върнат на окупираните от евреите територии.
Върха на глупостта.

Я да те питам, точно в същия период, 1944-1950 г., от централна и източна Европа бягат или са изгонени 12-14 млн. етнически немци. Бягат в днешна Германия и Австрия.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flight_ ... 1944–1950)

Ако обичаш посочи ми бежанските лагери, в които днес живеят тези бежанци, защото "Не им дават да се върнат".

...
С този въпрос вярвам си запознат исторически.
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Българс ... ски_въпрос

Ако обичаш посочи ми бежанските лагери, в които днес живеят тези бежанци, защото "Не им дават да се върнат".

...

Даваш ли си сметка какъв предавател на елементарна пропаганда си?
На германците никой не им пречи да се върнат. Има само проблем с имуществото. Палестинците ще бъдат застреляни на границата.
Верно ли? :roll:
Да се върнат в Кьонигсберг, Бреслау, Данциг???
Та не разбрах, върнали ли са се или още живеят в бежански лагери?

Бежанците от балканските войни, от Беломорска Тракия, и те ли живеят в бежански лагери в България, или и те са се върнали? Можеш ли да ми посочиш къде са тези лагери?

ПП
Даде ли си сметка какви глупости пишеш?
Последна промяна 1 на Dinain, променена общо 16 пъти
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 00:59

И какви лъжи само - още личали следите от сраженията, без майтап? :)

Вече ти бях обяснил черно на бяло, че процесът е двупосочен - от арабските страни са изгонени ПОВЕЧЕ евреи, отколкото араби са напуснали Палестина. Математически факт. И на тях не е дадено да вземат никакво имущество.

Това вече съм ти го писал и естествено, ти не възприемаш нищо.

Евреите, изгонени от Мароко, Ирак, Либия, Египет, Сирия, Иран, Йемен, и т.н., в бежански лагери ли живеят днес в Израел, "защото не им дават да се върнат"?

Пак повтарям, даваш ли си сметка колко плитка пропаганда препечатваш?

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 16 Юни 2019, 01:19

Dinain написа:
16 Юни 2019, 00:53
Thorn написа:
Dinain написа:

Върха на глупостта.

Я да те питам, точно в същия период, 1944-1950 г., от централна и източна Европа бягат или са изгонени 12-14 млн. етнически немци. Бягат в днешна Германия и Австрия.

...
С този въпрос вярвам си запознат исторически.
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Българс ... ски_въпрос

...

Даваш ли си сметка какъв предавател на елементарна пропаганда си?
На германците никой не им пречи да се върнат. Има само проблем с имуществото. Палестинците ще бъдат застреляни на границата.

Бежанците от балканските войни, от Беломорска Тракия, и те ли живеят в бежански лагери в България, или и те са се върнали? Можеш ли да ми посочиш къде са тези лагери?

ПП
Ако не си разбрал, да те образовам малко. Германия, Чехия и Полша са в ЕС. Няма никаква пречка бившите жители на Бреслау, Данциг и Судетите да отидат да живеят там. За Кьонигсберг малко по-особено, но съще не е проблем. А за Израел е проблем - евреите не разрешават. Тук съм прав.

Не отклонявай темата с бежанските лагери. Къде са ги настанявали сирийците, йорданците и ливанците не отменя главния факт - ИЗРАЕЛ не им позволява да се завърнат в родните си места.

Даваш ли си сметка какви глупости пишеш ти?
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

2. Обикновено съм прав! :D

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 16 Юни 2019, 01:21

Dinain написа:
16 Юни 2019, 00:59

Вече ти бях обяснил черно на бяло, че процесът е двупосочен - от арабските страни са изгонени ПОВЕЧЕ евреи, отколкото араби са напуснали Палестина. Математически факт. И на тях не е дадено да вземат никакво имущество.

Евреите, изгонени от Мароко, Ирак, Либия, Египет, Сирия, Иран, Йемен, и т.н., в бежански лагери ли живеят днес в Израел, "защото не им дават да се върнат"?

Ерго, израелският режим по нищо не се отличава от недемократичните режими на арабските страни, освен по претенциите си, така ли твърдиш? Защото иначе би следвало да спазва някои принципи, независимо, дали Ирак примерно или Пакистан е изгонил своите евреи.
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 16 Юни 2019, 01:24

Dinain написа:

Ти не усещаш ли какви глупости говориш наистина? Израел има ПРЕТЕНЦИИ да е демократична, западна по ценности, правова страна, ценяща правата на човека по собствените си думи. По Либия, Судан и Иран ли следва да се равнява? Ако в Мавритания има робство, а в Саудитска Арабия убиват за преминаване в друга религия, това оправдание ли ще е ако и ти го правиш? По тъпи аргументи дори и в този форум отдавна не е имало!

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 16 Юни 2019, 04:56

Thorn написа:
16 Юни 2019, 01:24
Израел има ПРЕТЕНЦИИ да е демократична, западна по ценности, правова страна, ценяща правата на човека по собствените си думи. По Либия, Судан и Иран ли следва да се равнява?
Това е така, наистина, но в такъв случай не би трябвало и режимите в изброените държави (и други подобни) по никакъв начин да се защищават.
А един по-задълбочен поглед дори и в този форум, сочи, че това не е така.
Тоест, когато говорим за цивилизация и съвременно право, Израел и длъжен стриктно да се вмества в конкретната рамка.
На другите обаче им е простено.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юни 2019, 06:55

Dinain написа:
Thorn написа:
Пропускаш най-важната причина - не им позволяват да се върнат на окупираните от евреите територии.
Върха на глупостта.

...
След като ни ограмоти за немците, да си призная, в крайна сметка не разбрах: Израел позволява ли на палестинците да се връщат?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 09:14

Thorn написа:
16 Юни 2019, 01:19
Dinain написа:
Thorn написа:

ПП
Ако не си разбрал, да те образовам малко. Германия, Чехия и Полша са в ЕС. Няма никаква пречка бившите жители на Бреслау, Данциг и Судетите да отидат да живеят там. За Кьонигсберг малко по-особено, но съще не е проблем. А за Израел е проблем - евреите не разрешават. Тук съм прав.

Не отклонявай темата с бежанските лагери. Къде са ги настанявали сирийците, йорданците и ливанците не отменя главния факт - ИЗРАЕЛ не им позволява да се завърнат в родните си места.

Не само невежа, но и лъжец! Егати нещастната опорка, в ЕС били след 2004 г., това ли можа да измислиш?? :lol:

Значи 14 млн. немци са можели да се върнат в източна Прусия, през 70те години...? А какво стана с българските бежанци, защо мълчиш за тях?

Почивайки на нелепата си теза, тези бежанци трябва или да са се върнали в родните си места, или да живеят в бежански лагери.

Е, питам те за трети път, тези милиони бежанци върнали ли са се или живеят в бежански лагери до ден-днешен?

Отговаряй по същество, ако можеш. Ама не можеш, нали?
Защото знаеш, че пишеш пълни глупости.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 09:17

Thorn написа:
16 Юни 2019, 01:21
Dinain написа:

Ерго, израелският режим по нищо не се отличава от недемократичните режими на арабските страни, освен по претенциите си, така ли твърдиш? Защото иначе би следвало да спазва някои принципи, независимо, дали Ирак примерно или Пакистан е изгонил своите евреи.
Нищо подобно не твърдя.
Съмнявам се, че имаш капацитета да разбереш какво твърдя. А като прочетох за "израелския РЕЖИМ" и съм сигурен вече.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 09:30

Thorn написа:
Dinain написа:

Ти не усещаш ли какви глупости говориш наистина? Израел има ПРЕТЕНЦИИ да е демократична, западна по ценности, правова страна, ценяща правата на човека по собствените си думи. По Либия, Судан и Иран ли следва да се равнява? Ако в Мавритания има робство, а в Саудитска Арабия убиват за преминаване в друга религия, това оправдание ли ще е ако и ти го правиш? По тъпи аргументи дори и в този форум отдавна не е имало!
Напротив, по-тъпи тези отдавна не е имало.

Това са само началото на аргументите, показващи колко тъпи са тезите ти.

Е, не са нещо феноменално, това просто са опорните точки на палестинската кауза от десетилетия, каузата, която арабските диктатури използват(ха) като параван за легитимиране на терористичната си дейност и репресиите срещу населението си. Ти просто рециклираш тези опорни точки и си вярваш, че си много прогресивен. Прогресивен си колкото очилат немски студент с плакат на Че на стената, мечтаещ да взриви някое пощенско гише в името на Rote Armee Fraktion.

Изображение

Не, това са само началото на аргументите, но дори тях не разбираш. Затова не мисля, че има смисъл, а сега пиша от телефона във Варна и въобще съм на почивка.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 09:37

vassiln написа:
16 Юни 2019, 06:55
Dinain написа:
Thorn написа:
Върха на глупостта.

...
След като ни ограмоти за немците, да си призная, в крайна сметка не разбрах: Израел позволява ли на палестинците да се връщат?
На тези, които са още живи от 1948а ли? Не, разбира се. Те сигурно са няколко хиляди. Арабските страни позволяват ли на евреите да се връщат? Също не. Няма такива спогодби, както за немците и за българите.

Това има ли връзка с факта, че наследниците им не са натурализирани в а
арабските страни 70 години по-късно? Също не.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юни 2019, 09:42

Е, благодаря за отговора, аз под формата на предположение питах още преди поне една страница, но тогава се въздържа да кажеш. Друго си е Thorn да го спомене, тогава реагираш като бик на червено. :)
Но не трябва така да приравняваш Израел с тия гнили арабски държави, струва ми се.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 09:56

vassiln написа:
16 Юни 2019, 09:42
Е, благодаря за отговора, аз под формата на предположение питах още преди поне една страница, но тогава се въздържа да кажеш. Друго си е Thorn да го спомене, тогава реагираш като бик на червено. :)
Но не трябва така да приравняваш Израел с тия гнили арабски държави, струва ми се.
Аз не го приравнявам. Просто процесът е паралелен, палестинската пропаганда въобще говори само за половината му. И прогресивния Торн показва половин уравнение и като малко дете пита "справедливо ли е". Не е, разбира се, както половин уравнение не е математически издържано, но ако прогледне цялото уравнение, ще схване, че е.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юни 2019, 12:40

Нищо не разбрах, освен че явно си и математик.

Твоите братя по оръжие от COIN-пехотата се борят с тероризма.
https://youtu.be/FnbynkD02_Y

На 7'50", след като палестинеца го държаха поне четирима, един го изтряска с автомата по главата, като с гьостерица.
Ама това е старо, от 2015 г. е, сега не правят така. :D

Не е лесно, както вече съм казвал. Но са хем страхливи, хем непрофесионални.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 16 пъти

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 16 Юни 2019, 12:48

Almasy написа:
16 Юни 2019, 04:56
Thorn написа:
Израел има ПРЕТЕНЦИИ да е демократична, западна по ценности, правова страна, ценяща правата на човека по собствените си думи. По Либия, Судан и Иран ли следва да се равнява?
Това е така, наистина, но в такъв случай не би трябвало и режимите в изброените държави (и други подобни) по никакъв начин да се защищават.
А един по-задълбочен поглед дори и в този форум, сочи, че това не е така.
Тоест, когато говорим за цивилизация и съвременно право, Израел и длъжен стриктно да се вмества в конкретната рамка.
На другите обаче им е простено.
Almasy, всичко е относително. Режими като този на Асад са отвратителни. Ако имаше демократична и бореща се за човешки права алтернатива, бих се радвал да бъде свален. Но когато алтернативата е ИД или ислямистите в Идлиб, следва да се подкрепя Асад. Както следва да се подкрепя дошлият на власт с военен преврат Сиси пред ислямистите, които свали. Така, че отговорът е, че в реалността при някои обстоятелства "режимите в изброените държави (и други подобни)" е редно да се защитават.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юни 2019, 13:09

С камъни, тухли и кофи за боклук срещу бронирани коли, преди четири години. Трогателно и безнадеждно.
https://www.youtube.com/watch?v=hOR0lXHKhBo

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юни 2019, 13:11

Застрелване на терорист, след като се е опитал да наръга офицер с нож и е побягнал.
https://youtu.be/zqq4Ge8QFn0

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 16 Юни 2019, 14:03

Dinain написа:
16 Юни 2019, 09:14
Thorn написа:
Dinain написа:

ПП

Не само невежа, но и лъжец! Егати нещастната опорка, в ЕС били след 2004 г., това ли можа да измислиш?? :lol:

Значи 14 млн. немци са можели да се върнат в източна Прусия, през 70те години...? А какво стана с българските бежанци, защо мълчиш за тях?

Почивайки на нелепата си теза, тези бежанци трябва или да са се върнали в родните си места, или да живеят в бежански лагери.

Е, питам те за трети път, тези милиони бежанци върнали ли са се или живеят в бежански лагери до ден-днешен?

Мога пак да изляза с любимия ти "аргументи", че отклоняваш темат с "вие защо биете негрите", но след като вече и ти осъзна (крайно време беше :) ), че аналогиите са нещо, което е необходимо и желано, мога да отговоря по същество. На мен не е трудно.

Така. Въпросът ти е имало ли е бежански лагери в Германия за депортираните етнически германци от страни като Чехия и Полша. Нямам предвид първоначалното им настаняване, което може и да е било в бараки и палатки, а целенасоченото им оставяне в "лагери", с десетилетия, без да им се дава гражданство, с третиране като чужденци и с цел да се оказва натиск върху изгонилата ги страна.

Отговарям на ТОЗИ ти въпрос - не, Германия не е имала такава политика спрямо сънародниците си, те ОТНОСИТЕЛНО бързо са се интегрирали в западногерманското общество. Подобна е политиката на Франция с прогонените от екстремистките режими в Алжир бежанци, на Белгия с прогонените белгийци от Конго и в ново време на Русия с руснаците спасяващи се от гротескните средноазиатски постсъветски режими.

Обаче по същество МОЯТ въпрос беше как може да смяташ действията на едни източни, арабски, диктаторски режими, като оправдание за действията на Израел? Израел си има ценности, морал, законова система и правила, които са или поне следва да са причина за действията му. Не е оправдание детскоградинското "ама Иванчо прави така". Ти не си Иванчо, ти отговаряш за себе си. И в този смисъл говорейки за палестинците е ирелевантно какви са действията на Сирия, Египет, Ливан и Йордания спрямо арабските бежанци от Палестина. Защо това, че са били в лагери има някакво значение в случая? Същественото е, че евреите, които са създали държавата си на територията на историко-географската област Палестина, на територията на британския мандат Палестина са прокудили с война значителна част от коренното арабско население на тази територия и НЕ ПОЗВОЛЯВАТ завръщането му. Как това прокуждане, насилствено изгнание и забрана за връщане по родните места кореспондира с ПРЕТЕНДИРАНИТЕ ОТ ИЗРАЕЛ ценности за демокрация и човешки права, а не с ценностите на близкоизточните режими?

Защото изводите, които може да се направят са, че тези ценности са само декларативни, фалшиви, на думи, а реалните действия са същите като на средновековните режими наоколо или че те се прилагат, но само по отношение на една група от населението - еврейската. Което отговаря на нормално колониално общество стил началото на 20 век.

А то това и не се отрича. На хората, чиито бащи и дядовци са живели в примерно в Хайфа е забранено да се заселват в родината си, но израелската държава активно привлича руснаци, етиопци, французи, американци, българи и белгийци и какви ли не, стига само да докажат роднина, претендиращ, че е изповядвал правилното Учение, поне на думи.

И после не било колониализъм :)

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 16 Юни 2019, 14:10

Изображение

На тези е забранено да се завърнат в Палестина.

Изображение

А тези са заселвани от еврейската държава.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юни 2019, 14:32

Иредентизъм? Една дума, която научих от Thorn.
Е да, ама знаете ли Сталин как е натирил евреите? И как етиопския режим е пъдил фалашите?
И това, че дядо ти е бил от Хайфа, няма значение, щом си се родил в лагера Ярмук, разбра ли? Асад е виновен, оплаквай се от международното положение.
Осъзнаваш ли, Thorn, сега вече, какви глупости пишеш?
:)

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юни 2019, 14:46

Между другото, сякаш получаването на собствена страна донякъде лишава част от еврейския народ от неговата космополитност и приспособимост. Поне тази част, която живее и расте там. Но не съм сигурен. Само предполагам.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 21:54

Thorn написа:
16 Юни 2019, 14:03
Dinain написа:
16 Юни 2019, 09:14
Thorn написа:

Мога пак да изляза с любимия ти "аргументи", че отклоняваш темат с "вие защо биете негрите", но след като вече и ти осъзна (крайно време беше :) ), че аналогиите са нещо, което е необходимо и желано, мога да отговоря по същество. На мен не е трудно.

Така. Въпросът ти е имало ли е бежански лагери в Германия за депортираните етнически германци от страни като Чехия и Полша. Нямам предвид първоначалното им настаняване, което може и да е било в бараки и палатки, а целенасоченото им оставяне в "лагери", с десетилетия, без да им се дава гражданство, с третиране като чужденци и с цел да се оказва натиск върху изгонилата ги страна.

Отговарям на ТОЗИ ти въпрос - не, Германия не е имала такава политика спрямо сънародниците си, те ОТНОСИТЕЛНО бързо са се интегрирали в западногерманското общество. Подобна е политиката на Франция с прогонените от екстремистките режими в Алжир бежанци, на Белгия с прогонените белгийци от Конго и в ново време на Русия с руснаците спасяващи се от гротескните средноазиатски постсъветски режими.

Обаче по същество МОЯТ въпрос беше как може да смяташ действията на едни източни, арабски, диктаторски режими, като оправдание за действията на Израел? Израел си има ценности, морал, законова система и правила, които са или поне следва да са причина за действията му. Не е оправдание детскоградинското "ама Иванчо прави така". Ти не си Иванчо, ти отговаряш за себе си. И в този смисъл говорейки за палестинците е ирелевантно какви са действията на Сирия, Египет, Ливан и Йордания спрямо арабските бежанци от Палестина. Защо това, че са били в лагери има някакво значение в случая? Същественото е, че евреите, които са създали държавата си на територията на историко-географската област Палестина, на територията на британския мандат Палестина са прокудили с война значителна част от коренното арабско население на тази територия и НЕ ПОЗВОЛЯВАТ завръщането му. Как това прокуждане, насилствено изгнание и забрана за връщане по родните места кореспондира с ПРЕТЕНДИРАНИТЕ ОТ ИЗРАЕЛ ценности за демокрация и човешки права, а не с ценностите на близкоизточните режими?

Защото изводите, които може да се направят са, че тези ценности са само декларативни, фалшиви, на думи, а реалните действия са същите като на средновековните режими наоколо или че те се прилагат, но само по отношение на една група от населението - еврейската. Което отговаря на нормално колониално общество стил началото на 20 век.

А то това и не се отрича. На хората, чиито бащи и дядовци са живели в примерно в Хайфа е забранено да се заселват в родината си, но израелската държава активно привлича руснаци, етиопци, французи, американци, българи и белгийци и какви ли не, стига само да докажат роднина, претендиращ, че е изповядвал правилното Учение, поне на думи.

И после не било колониализъм :)
Така, първо, отдавна е ясно, че не знаеш значението на думата "колониализъм", това го подминавам директно.

Второ, на въпросът за немските и българските бежанци благоволи най-сетне да отговориш, саморазгромявайки се. Да, както добре е известно, тези хора отдавна вече не живеят в бежански лагери, НИТО са се върнали в родните си места. Аналогията, която те затапи така звучно, дойде в отговор на изцепката ти, цитирам:
Изчезнал Безследно написа:
14 Юни 2019, 22:34
vassiln написа:
14 Юни 2019, 16:57
Изчезнал Безследно написа:
13 Юни 2019, 17:46
Объркал си се - бежанците са от 1948 - Войната за независимост
Не само. Мисля че има и от 1967, когато вземат останалата част от Западния бряг и Газа. Затова и съм писал "много", защото не всички са избягали тогава, пък и тези от 1947 - 1949 една част щяха да са останали в остатъчна Палестина, вместо да ходят в Йордания, Сирия, Ливан, Египет и другаде. Но признавам, че не съм изследвал подробно въпроса.
Бежанци от 1956 и 1967 има, но са малко. Основната маса са от 1948-49. Ако под "остатъчна Палестина" разбираш Юдея, Самария и Газа - бежанските лагери и до днес са си там и стават все по-пренаселени с всяка изминала година. Не ги напускат главно поради 2 причини - 1/ разните там организации на съпротивата не разрешават 2/ ако ги напуснат ще престанат да се водят "бежанци" и няма да получават помощите на ООН-то.
Та, най-общо казано - тезата ти е погрешна.
Thorn написа:
Торн написа черно на бяло, че "най-важната причина" наследниците на палестинските бежанци да не напускат бежанските лагери днес, 70 години по-късно(!), е, че "не им позволяват да се върнат на окупираните от евреите територии".

Това е тезата на Торн, написана пределно ясно. Ерго, в неговия мисловен процес съществуват само два варианта за един бежанец - или да се върне в родното си място, или да остане в бежански лагер во веки веков.

Но с аналогиите, които посочих, демонстрирах нагледно, че милиони бежанци от други конфликти в други държави, нито са се върнали по родните си места, нито живеят в бежански лагери днес. Ерго, мисловният процес на Торн е дефектен, има и други варианти. Също така, в опита си да се измъкне, той дори паднал, се самопростреля още веднъж, изтъквайки, че на немците в Германия днес им е разрешено и нямат никаква пречка да се върнат в днешна Полша или Чехия. Този самопровал е още по-комичен с оглед на факта, че демонстрира нагледно още едно нещо: дали на бежанците разрешават да се върнат или не, явно не е определящо за изхода от горното уравнение: факт, посочен от самия него. Немските бежанци могат да се върнат, но не го правят, нито пък живеят в лагери.

По каква логика тогава той решава, че невъзможността на палестинските бежанците да се завърнат по родните места е определяща за въпроса на пребиваването им днес в бежански лагери в арабските държави? Очевидно такава логика отсъства и това не е сред причините, камо ли пък "най-важната". :roll: Развивайки по-нататък тази презумпция, следва да заключим, че дори Израел и арабските страни дори да сключат мирни договори, да се признаят, да установят дипломатически отношения, и нещо повече - да станат страни-членки на някакъв взаимен съюз тип "ЕС", това пак няма да е причина за връщането на бежанците, нито за пребиваването им в лагери. Ерго целият му мисловен конструкт "палестинските бежанци живеят в лагери, защото Израел не им дава да се върнат" е направен на пух и прах, и в немалка степен с помощта на собствената му вметка за Германия, Полша, Чехия и ЕС. :lol:

ПП Много дълго стана, продължавам в следващ пост.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2019, 22:44

Това е отделен въпрос, който Торн се опитва да преплете с първия си - нещо, което е прекалено видно и му прощавам.

Не, не смятам действията на арабски диктаторски режими като оправдание за действията на Израел (втф?) и никога не съм казвал такова нещо.

Това, което радетелите на палестинската кауза не съумяват да разберат е, че въобще не са оригинални, и размяната на население между новосъздадената държава Израел и арабските страни е паралелен, логически процес, и не е нищо уникално в историята. Непосредствено след обявяването на независимостта и в годините след това от Израел бягат/биват изгонени араби, от арабските страни бягат/биват изгонени евреи. Математическият превес, за нерадост на Торн, не е на страната на арабите, въпреки че бежанците са съизмерими по брой: от Израел бягат към 400 хил. араби, а от арабските страни бягат към 700 хил. евреи.

Това, което желае Торн, да се върнели арабските бежанци, по-точно техните наследници, в Израел, е фантастика. Всеки здравомислещ знае това. Като евреите няма да се върнат в арабските страни. Реалистичен сценарий, какъвто дори не съумява да си представи Торн, е взаимно признаване и изплащане на репарации - толкова. За целта обаче трябва двете страни да се признаят, да установят дипломатически отношения, да проявят нужната историческа зрялост, за да сключват такива съглашения и да са готови да платят съответните средства под формата на обезщетения за бежанците и техните наследници. Тъй като еврейските бежанците са повече, за жалост факт, някак си не виждам арабските страни в обозримо бъдеще да се решат да развържат кесиите и да платят обезщетения на 700 хиляди евреи и техните наследници. Израел има парите да го направи, и ако това решаваше въпроса и отстрещната страна имаше готовност за такова нещо, отдавна да са го направили. Но за съжаление такова нещо няма, поне засега.

По-нататък, за да илюстрирам максимално нагледно на хора като Торн колко абсурдни са тезите им, прибягват да всеизвестната българска история. Два щриха, които поствам долу:
Разорението на тракийските българи през 1913 година
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%BD%D0%B0
Според френския консул в Русе Аубърт през 1876 – 1878 г. в Дунавския вилает съжителстват около 1 120 000 мюсюлмани и 1 233 500 немюсюлмани, от които 1 150 000 българи. Това показва относителният дял на турското и българското население през този период, който след Освобождението много бързо се изменя. Според управителя на Дунавския вилает през 1878 г. висш турски държавник Мидхат паша техният произход е основно български: „Между българите има повече от един милион мохамедани. Тези мохамедани не са дошли от Азия, както обикновено се мисли. Това са потомци на същите тези българи, преобърнати в исляма през епохата на завоеванията и следващите години. Това са чада на същата тази страна, на същата тази раса и от същото това коляно.“[14]

След 1878 г. и създаването на Княжество България голяма част от турското население, поради страх от отмъщение от страна на българите, панически разпродава имотите си и напуска земите на Княжеството. В Княжеството пък се заселват българи от останалите под османска власт български земи, така че постоянно намаляващото турско население се компенсира с пристигащото българско. Така за няколко години, съотношението българи-турци от 1878 г. драстично се променя в полза на българския етнос.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1 ... 0%B8%D1%8F

В най-общи черти, всеизвестно е, че в турбулентните години и десетилетия след Освобождението и до разпадането на Османската империя, тече интензивна размяна на население. Стотици хиляди турци бягат/биват изгонени от България, и стотици хиляди българи бягат/биват изгонени от източна Тракия (в краткия момент, когато османците реокупират тези територии). Какво толкова уникално и неразбираемо има в абсолютно аналогичния процес, който протича след независимостта на Израел? :roll:

Живеят ли тези хора в бежански лагери днес? Очевидно не. Върнали са се по родните си места? Също не. Но това е теза, която вече оборихме.

Това, което Торн търси, е незнайно защо "легитимация" на изгонването на тези хора чрез действията на другата страна. Има ли такава? Твърдял ли е някой, че има такава...? Не ми е известно. Но ми е известно, че аналог на детинското му искане "палестинските бежанци да се върнат в Израел" е, наследниците на турските бежанци да се върнат в днешна България. Иначе казано, няколко милиона турци от Турция да се върнат в днешна България. Защо? Защото дедите им са живяли някога в София, Пловдив, Стара Загора, и т.н. и т.н. (нали приведе примера с дядото от Хайфа...)

Повече от ясно е, че това детинска теза, фантазия. Такова нещо няма да допусне никоя държава, освен ако не е обзета от внезапно желание за самоубийство. Ерго, Торн е или фантаст, или невежа, или скрит антисемит, желаещ да унищожи Израел отвътре. :mrgreen:

ПП В моята любопитна семейна история имам прабаба, дошла като пеленаче на борда на гемия с бежанци от Янина, Гърция. И далечен роднина, бежанец от Триполи, Либия. През 1967 г. започват погроми, от които бягат първоначално в Италия, а после в Израел. Няколко братя имат бизнес, магазини и складове, и не искат да го оставят. Крият се в къщата на приятелско арабско семейство 3 седмици, докато ги уведомяват, че край, трябва да напуснат страната, ако ги открият, ще ги заколят. На границата им вземат всичко, което се опитват да вземат (пари, накити), не им дават да вземат каквото и да било. Братята се връщат периодично до Либия след това, с надеждата да възстановят бизнеса си, до 1975 г., когато разбират, че е безнадежно - продават останалите си имоти на безценица и се сбогуват с Либия завинаги.

Това, което направо ме разсмива, е детинското очакване бежанци да бъдат "пуснати да се върнат" десетилетия по-късно, предвид етническата, религиозна или политическа невъзможност за това. Живеем в реалния свят все пак, не в страната на чудесата.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юни 2019, 23:35

Dinain написа:
16 Юни 2019, 22:44

Това е отделен въпрос, който Торн се опитва да преплете с първия си - нещо, което е прекалено видно и му прощавам.

Не, не смятам действията на арабски диктаторски режими като оправдание за действията на Израел (втф?) и никога не съм казвал такова нещо.

Това, което радетелите на палестинската кауза не съумяват да разберат е, че въобще не са оригинални, и размяната на население между новосъздадената държава Израел и арабските страни е паралелен, логически процес, и не е нищо уникално в историята. Непосредствено след обявяването на независимостта и в годините след това от Израел бягат/биват изгонени араби, от арабските страни бягат/биват изгонени евреи. Математическият превес, за нерадост на Торн, не е на страната на арабите, въпреки че бежанците са съизмерими по брой: от Израел бягат към 400 хил. араби, а от арабските страни бягат към 700 хил. евреи.

Това, което желае Торн, да се върнели арабските бежанци, по-точно техните наследници, в Израел, е фантастика. Всеки здравомислещ знае това. Като евреите няма да се върнат в арабските страни. Реалистичен сценарий, какъвто дори не съумява да си представи Торн, е взаимно признаване и изплащане на репарации - толкова. За целта обаче трябва двете страни да се признаят, да установят дипломатически отношения, да проявят нужната историческа зрялост, за да сключват такива съглашения и да са готови да платят съответните средства под формата на обезщетения за бежанците и техните наследници. Тъй като еврейските бежанците са повече, за жалост факт, някак си не виждам арабските страни в обозримо бъдеще да се решат да развържат кесиите и да платят обезщетения на 700 хиляди евреи и техните наследници. Израел има парите да го направи, и ако това решаваше въпроса и отстрещната страна имаше готовност за такова нещо, отдавна да са го направили. Но за съжаление такова нещо няма, поне засега.

По-нататък, за да илюстрирам максимално нагледно на хора като Торн колко абсурдни са тезите им, прибягват да всеизвестната българска история. Два щриха, които поствам долу:
Разорението на тракийските българи през 1913 година
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%BD%D0%B0
Според френския консул в Русе Аубърт през 1876 – 1878 г. в Дунавския вилает съжителстват около 1 120 000 мюсюлмани и 1 233 500 немюсюлмани, от които 1 150 000 българи. Това показва относителният дял на турското и българското население през този период, който след Освобождението много бързо се изменя. Според управителя на Дунавския вилает през 1878 г. висш турски държавник Мидхат паша техният произход е основно български: „Между българите има повече от един милион мохамедани. Тези мохамедани не са дошли от Азия, както обикновено се мисли. Това са потомци на същите тези българи, преобърнати в исляма през епохата на завоеванията и следващите години. Това са чада на същата тази страна, на същата тази раса и от същото това коляно.“[14]

След 1878 г. и създаването на Княжество България голяма част от турското население, поради страх от отмъщение от страна на българите, панически разпродава имотите си и напуска земите на Княжеството. В Княжеството пък се заселват българи от останалите под османска власт български земи, така че постоянно намаляващото турско население се компенсира с пристигащото българско. Така за няколко години, съотношението българи-турци от 1878 г. драстично се променя в полза на българския етнос.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1 ... 0%B8%D1%8F

В най-общи черти, всеизвестно е, че в турбулентните години и десетилетия след Освобождението и до разпадането на Османската империя, тече интензивна размяна на население. Стотици хиляди турци бягат/биват изгонени от България, и стотици хиляди българи бягат/биват изгонени от източна Тракия (в краткия момент, когато османците реокупират тези територии). Какво толкова уникално и неразбираемо има в абсолютно аналогичния процес, който протича след независимостта на Израел? :roll:

Живеят ли тези хора в бежански лагери днес? Очевидно не. Върнали са се по родните си места? Също не. Но това е теза, която вече оборихме.

Това, което Торн търси, е незнайно защо "легитимация" на изгонването на тези хора чрез действията на другата страна. Има ли такава? Твърдял ли е някой, че има такава...? Не ми е известно. Но ми е известно, че аналог на детинското му искане "палестинските бежанци да се върнат в Израел" е, наследниците на турските бежанци да се върнат в днешна България. Иначе казано, няколко милиона турци от Турция да се върнат в днешна България. Защо? Защото дедите им са живяли някога в София, Пловдив, Стара Загора, и т.н. и т.н. (нали приведе примера с дядото от Хайфа...)

Повече от ясно е, че това детинска теза, фантазия. Такова нещо няма да допусне никоя държава, освен ако не е обзета от внезапно желание за самоубийство. Ерго, Торн е или фантаст, или невежа, или скрит антисемит, желаещ да унищожи Израел отвътре. :mrgreen:

ПП В моята любопитна семейна история имам прабаба, дошла като пеленаче на борда на гемия с бежанци от Янина, Гърция. И далечен роднина, бежанец от Триполи, Либия. През 1967 г. започват погроми, от които бягат първоначално в Италия, а после в Израел. Няколко братя имат бизнес, магазини и складове, и не искат да го оставят. Крият се в къщата на приятелско арабско семейство 3 седмици, докато ги уведомяват, че край, трябва да напуснат страната, ако ги открият, ще ги заколят. На границата им вземат всичко, което се опитват да вземат (пари, накити), не им дават да вземат каквото и да било. Братята се връщат периодично до Либия след това, с надеждата да възстановят бизнеса си, до 1975 г., когато разбират, че е безнадежно - продават останалите си имоти на безценица и се сбогуват с Либия завинаги.

Това, което направо ме разсмива, е детинското очакване бежанци да бъдат "пуснати да се върнат" десетилетия по-късно, предвид етническата, религиозна или политическа невъзможност за това. Живеем в реалния свят все пак, не в страната на чудесата.
Тоест, от изгонването на евреите от арабските държави, повечето с просъветски или полу-мюсюлмански режими, ти вадиш аргумент в полза на демократичната държава Израел - те така направиха, значи и ние имаме право да изпъдим по същия начин техните!
Дори да си прав, кой започна пръв?
И твоите роднини от Либия, които все пак са успели да влязат обратно в страната няколко пъти след прогонването им, дали не са малко повече късметлии от палестинците от Яфа примерно, които май не са имали удоволствието да се върнат изобщо, поне за да си продадат имотите?
Колкото и да си баеш, за мен няма причина едните семити да се чувстват по-висши или онеправдани от другите семити. Както и да си пеят помпозни минорни и бавни песни с ръка на сърцето, и да повтарят "Никога вече!". Това беше друг филм. И понеже не можахте да потърсите (не да намерите, а даже да потърсите) вариант за някакво мирно съжителство в Палестина, сега на Държавата Израел и е грустно, и в перспектива от няколко поколения нормалните хора няма да искат да живеят в нея. Ще останат феновете на някакви нетаняхута, дето мразят арабите или вярват на оня отгоре (както казва Амазон, дето звездите им го говорят).
П. С. Ако правилно разбирам какво имаш предвид под "етническата, религиозна или политическа невъзможност", то значи в една държава не могат да живеят представители на различни религии и етноси? Верно ли? Ти в коя страна живееш?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Юни 2019, 06:45

Ето го и новото поселище на Голаните, ще се казва "Тръмп хайтс", не знам какво значи на иврит.
https://mobile.twitter.com/netanyahu/st ... 7840337921

Тръмп е ретуитнал туитъра на Нетаняху. Взаимна благодарност и респект. Не само диктаторите, ами и демократорите се подкрепят един друг.
Путин сигурно наблюдава доволно развитието на този мил прецедент.

Отговори