Съвременни конфликтиИзраел-Палестина

1990-

Модератори: Ksantip, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Израел-Палестина

Мнение от vassiln » 30 Окт 2018, 19:18

В сингапур не е такава мизерия. Има над 20 мола и паркове. Градинки, заведения и прочие. И работа, здравеопазване, такива неща.
Не си толкова необразован да ги сравняваш и по стандарт на живот изобщо. Моля без закачания на дребно. И с Ню Йорк може да ми предложиш сравнение, но по-правилно ще е с Варшавското гето, не си ли съгласен?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 05 Ное 2018, 07:59

vassiln написа:
30 Окт 2018, 19:18
В сингапур не е такава мизерия. Има над 20 мола и паркове. Градинки, заведения и прочие. И работа, здравеопазване, такива неща.
Ако в Сингапур съсредоточат енергията и средствата си в безконтролно увеличаване на раждаемоста, в строежи на тунели, ракети и в конфликти със съседите си, вероятно ще докарат мизерията близко до палестинското ниво.

А ако горят знамената и ненавиждат своите спонсори и демонстративно показват това, със сигурност ще го постигнат.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 05 Ное 2018, 08:40

Както и ако си останат религиозни фанатици.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 05 Ное 2018, 12:13

Газа е под блокада и обсада по суша, море и въздух. Ако някой иска да инвестира и един $, трябва първо Израел да позволи. Че те дори данъците им се събират от Израел, тока и водата са оттам. Ако и Сингапур беше поставен в такава икономическа обстановка и те щяха да са бедни.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 05 Ное 2018, 12:28

jacksparrow написа:
05 Ное 2018, 12:13
Газа е под блокада и обсада по суша, море и въздух. Ако някой иска да инвестира и един $, трябва първо Израел да позволи. Че те дори данъците им се събират от Израел, тока и водата са оттам. Ако и Сингапур беше поставен в такава икономическа обстановка и те щяха да са бедни.
Спероу, ни искам да споря априори (тоест може и да си прав).
Но собствения опит е най-добър.
Веднъж вече казах - имал съм достатъчно контакт с "газианци" (по думите на валилн) - отвратителни са. Нагли, с ултрасамочувствие, дори и най-самоуверените в този форум трудно биха стигнали егото им, фанатично религиозни и въпреки тази си религиозност - готови на всякаква далавера (прекрачваща границите на религиозността, ама отма). Казано с други думи - за долар печалба не мисля че са по различни от евреите (те въртяха "корекомския" бизнес в университета), а що се отнася до секс - балгарите са "рая" и религията не важи (третират малоумните българки, хванали се на въдиците им като боклук)
В Сингапур, като изключим наркотиците (категорично непрощаващи са), няма нищо подобно.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 05 Ное 2018, 12:56

Еми точно, с нищо не се различават от евреите живеещи в Израел, значи причините трябва да се търсят другаде, понеже ГДПто им е различно, в рамките на 100 метра, не в религиозността, наглостта, раждаемостта, егото(гои) и т.н.

Посочих просто най - очевидните: блокада, окупация и обсада.

Между другото на западният бряг е по - добре, но там има само окупация.

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 05 Ное 2018, 16:27

jacksparrow написа:
05 Ное 2018, 12:56
Посочих просто най - очевидните: блокада, окупация и обсада.
Много едностранно виждане. Това което посочвате е главно следствие от действията на населението срещу Израел.
Ако не бяха подкрепяни и щедро финансирани отвън (главно САЩ и ЕС) по по друг начин щяха да се държат и много от тези неща въобще нямаше да ги има. Отделен въпрос е обществената култура на населението, вкл. работната дисциплина.

Напълно подкрепям Almasy относно мнението му за "газианците".

Darude
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Darude » 05 Ное 2018, 18:00

Малко в стила на ционистите, но за пример са йорданците, сирийците (преди войната) и египтяните, няма блокада, окупация и обсада . Въпросът за опадъка на Близкия изток си има и научни измерения, но не са за тук. С няколко думи основния профил на арабина е - необразова и без морални цености . Впечатленията са ми от първо лице и от разговори с араби, в тоя ред на мисли за коментара на almansy съди от опита си в университета до колкото разбирам, ако става въпрос за 80те, в България са идвали връзкари. които основно не са могли да влязат в университет в арабска държава, крайно несериозно е да правите заключения в стил Dinain, който говори от името на целия сирийски народ, защото чете публикациите на Трад.

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 05 Ное 2018, 22:00

Йорданците са бедни като църковни мишки, въпреки, че кралят им е лакей на САЩ и Израел, както и повечето египтяни в сравнение със сирийците преди войната. Ливанците(финикийците) като търговци и търговски хъб пък са километри пред тях, въпреки войните и блокадите.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 05 Ное 2018, 22:14

Almasy написа:
05 Ное 2018, 12:28
....
Но собствения опит е най-добър.
Веднъж вече казах - имал съм достатъчно контакт с "газианци" (по думите на валилн) - отвратителни са. Нагли, с ултрасамочувствие, дори и най-самоуверените в този форум трудно биха стигнали егото им, фанатично религиозни и въпреки тази си религиозност - готови на всякаква далавера (прекрачваща границите на религиозността, ама отма). Казано с други думи - за долар печалба не мисля че са по различни от евреите (те въртяха "корекомския" бизнес в университета), а що се отнася до секс - българите са "рая" и религията не важи (третират малоумните българки, хванали се на въдиците им като боклук)
....
Almasy, това конкретно за газианците ли важи, или въобще за палестинците? Аз познавах съвсем бегло само един палестинец, учЕн биолог, останал тук след завършване, който пиеше често в една кръчма, която посещавах. Не съм го питал от коя част на страната е, но изглеждаше и доста образован, а и добре възпитан. Но спрях да ходя там преди девет години и не съм го срещал повече.
Що се отнася до сирийците, моето впечатление за отношението към българките е същото. Освен за секс, много преди войната се ползваха и за способ за осигуряване на престой в България.
Пък и аз ще се повторя - когато си израснал в тясно гето, вероятността да си благ симпатяга едва ли е висока, да не кажа - точно обратното.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 05 Ное 2018, 22:20

vassiln написа:
30 Окт 2018, 19:18
Не си толкова необразован да ги сравняваш и по стандарт на живот изобщо. Моля без закачания на дребно. И с Ню Йорк може да ми предложиш сравнение, но по-правилно ще е с Варшавското гето, не си ли съгласен?
:lol: :lol:

Е, те тва е въпросът, Василн, Сингапур кой им го е построил така на сунгапурците, сигурно марсианци са долетели с летяща чиния и са ги "оправили", да?? :lol:
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 05 Ное 2018, 22:26

jacksparrow написа:
05 Ное 2018, 12:13
Господи+вересиите
The European Union paid €420 million in aid to the Palestinian territories in 2001.[10] This was in addition to contributions by individual member states. This included €55 million form Germany, €67 million from France, and £63.6 million (about €76 million) from Great Britain in 2007 alone.[10] Donation levels have since increased, with the United States and the European Union giving $7.7 billion in 2008-2010.[10]

In 2011 Gaza's economy increased by 27% while unemployment fell to 29%, its lowest in a decade.[11] In 2012, Qatar donated 400 million dollars towards construction projects in the Gaza Strip.[12]
In 2012, 250 trucks a day passed through the Kerem Shalom border crossing, transporting goods from Israel to the Gaza Strip.[14] Since 2010, NIS 75 million have been invested in upgrading and expanding the crossing, which is capable of handling 450 trucks a day.[14] The Palestinian side of the crossing is operated by two families who were granted a franchise by the Palestinian Authority and authorized by Hamas. The Ministry of Commerce and Industry in Ramallah coordinates activity with Israel. The two sides are 400 meters apart, separated by a drop-off zone for unloading goods.[14]
Преди да репликираш, прочети повече по темата, не само каквото съм постнал. Това е само частица.

...

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 06 Ное 2018, 00:54

от опита си в университета до колкото разбирам, ако става въпрос за 80те
Да, първи курс – 87-ма
конкретно за газианците ли важи, или въобще за палестинците
Честно казано, нямам представа какъв процент от тях са били газианци. Предполагам голям, твърде скоро разбрахме, че нещата са почти изцяло на политическа основа.
но изглеждаше и доста образован, а и добре възпитан
Е, аз не бих казал същото за състудентите си „газианци“. Те едвам говореха български, идея нямам как изобщо са вземали изпитите си, на които ние половината увяхвахме. Но те се явяваха индивидуално – всичко при тях беше на затворени врати.
Нямаха никакъв афинитет към интеграция, с изключение на нескончаемия си апетит за „жертви“ откъм дамския състав. Продажбата на долари им осигуряваше статут на некороновани финансови крале, което не си ли съгласен, че е парадокс?
„Бедните, подтиснати, окупирани“ араби от Газа?
Сновяха непрекъснато в чужбина, но не до Палестина, а Виена, Берлин, Париж, Лондон – все места, за които ние все още само си мечтаехме.
След 89-та голяма част поизчезнаха. Идея нямам какво се е случило с тях, твърде се съмнявам, че са отишли да „довършват образованието си“ другаде, ученето на занаят ми се струва последното за което бяха дошли в БГ.
Пък и аз ще се повторя - когато си израснал в тясно гето, вероятността да си благ симпатяга едва ли е висока, да не кажа - точно обратното.
Не съм убеден, защото имахме (макар и по-малко) африканци и индийци, които коренно се различаваха. Особено по отношение на самочувствието.
Конфликта на палестинците с Израел дава ли им основание, да се имат за богопомазани (защото точно като такива се държаха)? Както и усещането, че целият свят им е длъжник?

Darude
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Darude » 07 Ное 2018, 14:34

Абе с 2 думи те е яд, че са живяли по-добре :D

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 08 Ное 2018, 14:58

Darude написа:
07 Ное 2018, 14:34
Без съмнение го има и т`ва.
Но все пак не намразих негри, индийци, поляци и гърци (и такива имахме).
Всички те имаха баснословно повече от нас, защото всички получава парите си във валута.
А по това време, заплатите в БГ бяха по няколко долара.
Избирателно намразих арабите (газианците, както вече ги нарекохме).
Тях намирах за лицемерни, подли и с липса на каквато и да е толерантност.
Ся…..както съм го усетил – така.

Darude
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Darude » 08 Ное 2018, 20:26

Almasy написа:
08 Ное 2018, 14:58
Darude написа:
07 Ное 2018, 14:34
Без съмнение го има и т`ва.
Но все пак не намразих негри, индийци, поляци и гърци (и такива имахме).
Всички те имаха баснословно повече от нас, защото всички получава парите си във валута.
А по това време, заплатите в БГ бяха по няколко долара.
Избирателно намразих арабите (газианците, както вече ги нарекохме).
Тях намирах за лицемерни, подли и с липса на каквато и да е толерантност.
Ся…..както съм го усетил – така.
Модераторите да ни извинят за офтопика.
Писах 20 минути ферман и точно да публикувам се оказа, че не съм бил логнат и се изтри. Ще го приема като знак от съдбата и ще съкратя.
Някъде 2002 покрай някакви общи познанства у нас заживяха две момчета на 18 - палестинци. Родителите им били учили в България през 70те и решили да ги пратят, работеха няколко години и бяха подали документи за гражданство, тогава го приемах като даденост , че говореха български с идването си, а сега осъзнавам колко много говори факта, но ще го навържа за да се изясни.
Бяхме отишли в Халеб (Алепо) и семейството им ни покани на гости, по спомени седяхме пред вратата апартамента, който беше в сирийска панелка врата се отвори и ни поздравиха на чист български, влязохме в хола, а по средата му имаше библиотека и знам че звучи прекалено захаросана цялата история, но не преувеличавам и грам, от библиотеката висеше българското знаме, а на горния рафт беше пълно с българска литература. Години по-късно в езикова гимназия ( в България), се приемаше като уважително извинение, че нямаш текст на Ботев, защото " В библиотеката нямаше свободни бройки", явно не всеки има Ботев вкъщи в България. И двете момчета, вече мъже, живеят в България, единия ме забавлява с факта, че на профилната снимка си я качи на 3 март, тя е от казармата, той позиращ на фона на българското знаме, а корицата му е сирийското. На патрЕотите им бърка в здравето :lol:
Сигурно си пътувал в Европа, аз лично съм бил посрещан с учудване, че не им отговарям на стереотипа за българин. Един голям процент, ако им кажеш България, ще го свържат с проституция, опитвали са се да ми го поднесат хумористично, което честно казано не ми е приятно, въпреки че не съм жена и не ме засяга директно. За мъжете стереотипите не са много по-цветни.
И аз категоризирам често, например индийци, силно не ги харесвам , ама не ги мразя, много силно е да мразиш и още толкова безсмислено.
Не мразя евреите, въпреки че съм арабин, дори напротив, стига да не подкрепят Ликуд, ги харесвам :D .

И да вкарам поста в темата , споделям стихотворение на Махмуд Даруиш, най-известният палестински поет.

Запиши:
арабин съм
и номерът на картата ми е петдесет хиляди,
децата ми са осем,
а на лято и деветото ще дойде;
разгневен ли си?

Запиши:
арабин съм,
работя с моите другари в каменна кариера,
децата ми са осем -
и за тях извличам
от скалата
хляба, дрехите, тетрадките -
не прося милостиня пред вратата ти,
пред прага ти
не се снишавам;
разгневен ли си?

Запиши:
арабин съм,
име без фамилия,
и устоявам аз в страна, където всичко
в гневни изблици живее;
корените ми
закотвени са тук преди рождението на времето,
преди разцвета на епохите,
преди маслините и кипарисите,
преди поникването на тревата;
баща ми произхожда от рода на ралото,
а не от благородни господа,
бе селянин
без родословие и знатност,
на извисеността на слънцето ме учеше преди четмото;
колиба на пазач е моят дом -
от пръчки и тръстика;
е, доволен ли си ти от мястото ми в обществото?

Запиши:
арабин съм,
цвят на косата - въглен
и очи кафяви,
белези особени:
куфия с черен шнур върху главата,
и корав като скала юмрук -
одира всеки, който го докосне;
а адресът ми
е село мирно и забравено,
където улиците нямат имена,
а мъжете всички са в полята или на кариерата,
е, разгневен ли си?

Запиши:
арабин съм,
отнеха ми лозята на дедите ми,
земята, дето я оряхме
заедно с децата ми,
на нас и внуците оставиха
единствено скалите -
ще вземе ли и тях
правителството ви тъй, както се говори?

Тогава
запиши на първа страница и най-отгоре:
аз не мразя хората
и не нападам никого,
ала когато огладнея,
ям месата на завоевателя си,
от глада ми се пази, пази се
и от моя гняв -
арабин съм.

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 08 Ное 2018, 23:40

Dinain написа:
05 Ное 2018, 22:26

Преди да репликираш, прочети повече по темата, не само каквото съм постнал. Това е само частица.
Всъщност ситуацията е подобна и в Рукбан. Окупаторите са отговорни за доброто съществуване да го наречем за окупираните цивилни. В случая Израел.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 09 Ное 2018, 00:34

jacksparrow написа:
08 Ное 2018, 23:40
Dinain написа:
05 Ное 2018, 22:26

Всъщност ситуацията е подобна и в Рукбан. Окупаторите са отговорни за доброто съществуване да го наречем за окупираните цивилни. В случая Израел.
Не послуша съвета ми и се провали зрелищно, което е типично за теб. Няма да се хабя да те ограмотявам - чети.

...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Ное 2018, 07:39

Almasy написа:
05 Ное 2018, 08:40
Както и ако си останат религиозни фанатици.
Сякаш това е само техен избор...
А кой и какво ги направи такива?
Вярвам ще се съгласиш, че за радикализирането на Близкия изток и Северна Африка има икономически, социални и политически причини. Например ИД се роди в Ирак вследствие на окупацията на страната от немюсюлмани, смяната на доминиращата част от иракчаните, което за сунитите доведе до допълнително потисничество, а от там и обедняване. Репресиите на Саддам естествено също имат принос, защото държаха шиитите бедни и безвластни и създадоха желание за отмъщение. Иран се е радикализирал някога вследствие на репресии, беднотия и чужди намеси и икономическо ограбване.
В Либия имаше пак потисничество, чужда военна намеса, гражданска война и съсипана икономика. Сирия и Йемен "приеха" ИД по подобни причини. Тук Dinain ще добави, че Асад пусна ислямистите от затворите. Афганистан се радикализира, защото присъствието на западни войски легитимира екстремистите като борци срещу окупаторите, гражданската война, десетилетното насърчаване на ислямизма от САЩ и Саудия и заради слабостта и корупцията на централната власт. Ливанските шиити се радикализираха вследствие на гражданска война, окупация, относителната им беднота и външни намеси. Със сигурност помага и наличието поначало на религиозност и липсата на образование.
Не се радикализираха богатите арабски държави. Не се радикализираха, поне не и религиозно, палестинците, живеещи в Сирия, Ливан и Йордания.
Та затова да помислим, какво доведе до радикализацията на палестинците в окупираните територии, и защо най-радикални се оказаха именно газианците? Вродената им лошотия може би? Някой е пуснал ислямистите им от затвора? По природа мразят образованието и са религиозни, повече от, да речем, египтяните, йорданците, кувейтците и саудитците?
И всъщност, на кого е изгодно да смятаме, че повечето палестинци са религиозни фанатици, ако не е съвсем така?

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 10 Ное 2018, 08:09

Darude написа:
08 Ное 2018, 20:26
Off Topic
и знам че звучи прекалено захаросана цялата история
Така е – захаросано звучи. Точно като Ботев (който също си споменал). Трябва ли да се извинявам, че виждам така нещата?
На патрЕотите им бърка в здравето
На патрЕотите вероятно. Аз обаче не съм от тях. Пък и още помня един лаф на майка ми – „Кради с очи“. Навсякъде, където съм ходил по света, едно или друго нещо е било по-хубаво от БГ. И съм го възприемал като такова. Общата съвкупност не е в полза на родината ни. И все пак живея в БГ (макар и в момента да не съм там) – другаде трудно бих оцелял. А дори и да оцелея, убедил съм се (от някои доста дълги престои зад граница), че дори за една лама, е по-добре при мама.
С цялата тази пледоария исках да кажа, че вероятно двете момчета, за които спомена, също са били от породата „крадци с очи“
Сигурно си пътувал в Европа, аз лично съм бил посрещан с учудване, че не им отговарям на стереотипа за българин.
С това няма как да не се съглася. Стереотипи трудно се изкореняват, няма как тази раута да не важи и за мен.
ама не ги мразя, много силно е да мразиш и още толкова безсмислено
Ето тук си най-прав. Употребената от мен дума (мразя) беше възможно най-неадекватната. Омразата никога до нищо добро не е довела. Дори е ставала причина за войни и геноцид.
Така, че си я вземам назад, респ.- признавам грешката си. А уж не съм ксенофоб.
И да вкарам поста в темата , споделям стихотворение на Махмуд Даруиш, най-известният палестински поет.
Имам твърде извратен вкус за поезия, вероятно затова няма и да дам най-висока оценка за примера.

В заключение – със сигурност не бях прав за абсолютната категоризация.
Но вероятно има някаква причина за появата на едни такива не толкова светли чувства, особено на една крехка възраст като 20 години. Психоанализа няма как сам да си направя, пък и било трагикомично да я правя обществено достояние.
И все пак, подобни настроения има доста по-целия свят (а повярвай ми – обиколил съм доста). Питам се, дали не на базата на една маниакалност да налагаш собствената си правота, виждане за социален и личен живот, критериите си за добро и зло, дори и в страните, където си чужденец (поне що се отнася до масата)?
Подобна черта ми се струва нетипична за българите (и много други нации).

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 10 Ное 2018, 08:18

Вярвам ще се съгласиш, че за радикализирането на Близкия изток и Северна Африка има икономически, социални и политически причини.
Със всичко дадено като примери - не.
И всъщност, на кого е изгодно да смятаме, че повечето палестинци са религиозни фанатици, ако не е съвсем така?
На кого?

Darude
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Darude » 10 Ное 2018, 15:05

Off Topic
Almasy написа:
10 Ное 2018, 08:09
Darude написа:
08 Ное 2018, 20:26
Off Topic
и знам че звучи прекалено захаросана цялата история
Така е – захаросано звучи. Точно като Ботев (който също си споменал). Трябва ли да се извинявам, че виждам така нещата?
На патрЕотите им бърка в здравето
На патрЕотите вероятно. Аз обаче не съм от тях. Пък и още помня един лаф на майка ми – „Кради с очи“. Навсякъде, където съм ходил по света, едно или друго нещо е било по-хубаво от БГ. И съм го възприемал като такова. Общата съвкупност не е в полза на родината ни. И все пак живея в БГ (макар и в момента да не съм там) – другаде трудно бих оцелял. А дори и да оцелея, убедил съм се (от някои доста дълги престои зад граница), че дори за една лама, е по-добре при мама.
С цялата тази пледоария исках да кажа, че вероятно двете момчета, за които спомена, също са били от породата „крадци с очи“
Сигурно си пътувал в Европа, аз лично съм бил посрещан с учудване, че не им отговарям на стереотипа за българин.
С това няма как да не се съглася. Стереотипи трудно се изкореняват, няма как тази раута да не важи и за мен.
ама не ги мразя, много силно е да мразиш и още толкова безсмислено
Ето тук си най-прав. Употребената от мен дума (мразя) беше възможно най-неадекватната. Омразата никога до нищо добро не е довела. Дори е ставала причина за войни и геноцид.
Така, че си я вземам назад, респ.- признавам грешката си. А уж не съм ксенофоб.
Имам твърде извратен вкус за поезия, вероятно затова няма и да дам най-висока оценка за примера.

В заключение – със сигурност не бях прав за абсолютната категоризация.
Но вероятно има някаква причина за появата на едни такива не толкова светли чувства, особено на една крехка възраст като 20 години. Психоанализа няма как сам да си направя, пък и било трагикомично да я правя обществено достояние.
И все пак, подобни настроения има доста по-целия свят (а повярвай ми – обиколил съм доста). Питам се, дали не на базата на една маниакалност да налагаш собствената си правота, виждане за социален и личен живот, критериите си за добро и зло, дори и в страните, където си чужденец (поне що се отнася до масата)?
Подобна черта ми се струва нетипична за българите (и много други нации).
Добре че си дадох съкратения вариант :D
Така е – захаросано звучи. Точно като Ботев (който също си споменал).
Но пък е истина, но и ти си имаш повод да не вярваш, все пак съм арабин - със съмнителен морал. Че има хора които нямат в домовете си Ботев и мен ме изненадва, примера беше във връзка за приемане на чужда култура и че понякога чужденците могат да имат по-голям афинитет към нашата култура от колкото някои от нас.
Трябва ли да се извинявам, че виждам така нещата?
Не, но сам стигна до извода, че трябва да си подбираш думите, но това не е важното, мен думите не ме бъркат и да си лицемерен, но да имаш предразсъдъци не върши работа. Виждай ги както ти е на сърце.
Ей тука е тъжното, за мен е естествено човек да има стереотипи, аз лично съм обвиняван, че прекалено разчитам на тях, но съм напълно податлив, ако някой ми покаже нещо различно, да ми промени виждането.
Далеч не съм целял да впечатля с поезия, стихотворението си популистко и не цели да е художествено извисено (особено в превод на български), както един Вазов не блести с качествена поезия.

Питам се, дали не на базата на една маниакалност да налагаш собствената си правота, виждане за социален и личен живот, критериите си за добро и зло, дори и в страните, където си чужденец (поне що се отнася до масата)?
Ако се боря за нещо в това отношение, не е срещу твоето мнение или мнението на други, боря се именно с тази натрапчивост, която, не мога да крия, много араби притежават. Съгласен съм с максимата " Като си в Рим, прави като римляните", ако не можеш да се адаптираш, никой не е длъжен да се променя заради теб. Вече ме е страх да давам примери от живота ми, че не звучали достоврено, но ще си нося кръста - баща ми не налага вярата си на нито един от семейството, включително и на мен като първи син.
От друга страна, познат полу-йорданец с българска майка, като го питах дали си търси жена мюсюлманка ми отговори " Не, може и да не е , но след като се оженим ще приеме исляма" с този егоцентризъм се боря и аз.

Стигнахме до някакви допирни точни, проблемът дойде от това, че се основаваш на наблюденията ти над шепа араби ( сигурно не са били половината университет), които както обясних са от едно "котило" ,не съм от Хелзинския комитет, не защитавам никого сляпо, ако беше казал "Общувал съм с различни араби в различни ситуации и всички споделят еднакви лоши черти" щях да си кажа "Съвсем възможно е , няма какво да се лъжем, има много по-кофти араби от колко японци да речем".
Няма лошо да се гордееш с културата си , нещо което на българите ни липсва, но да си шовинист и то в чужда държава е противно. Но не забравяй, че има и различни хора, аз лично трудно ще си простя да пренебрегна личност , защото е от "онези", но сигурно е от младоста .
По-лесно е и често стереотипа отговаря на действителността, но не боли да бъдем малко по-обективни.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 10 Ное 2018, 18:10

Защо Русия взе да ухажва Хамас?

https://www.dw.com/bg/%D0%B7%D0%B0%D1%8 ... a-40311876

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 10 Ное 2018, 18:32

Поучителна дискусия. Поне аз имам усещането, че българите са сравнително толерантни към чужденци. За разлика от западноевропейците.

Иначе е важно да не забравяме че сме българи, независимо от произхода. Щото както и да ги въртим и сучем международните ценности, само на българин би му пукало евентуално, дали си жив, умрял, или гладен.

Колкото до чужденците...ами един български войник го е казал кратко и ясно :lol:

Той не ни е вече враг —

живите от враговете

бурна ги вълна помете

нейде към отсрещний бряг.

Ето, в хлътналия слог

легнал е спокойно бледен

с примирена скръб загледан

в свода ясен и дълбок.

И по сивата земя,

топлена от ласки южни,

трепкат плахи и ненужни

с кръв напръскани писма.

Кой е той и де е бил?

Чий го зов при нас доведе,

в ден на вихрени победи

да умре непобедил?

Клета майчина ръка,

ти ли го в неволя черна

с думи на любов безмерна

утеши и приласка?

Смешна жал, нелепа жал,

в грохотно, жестоко време!

Не живот ли да отнеме

той живота свой е дал?

И нима под вражи стяг

готвил е за нас пощада? —

Не, той взе що му се пада,

мъртвият не ни е враг!

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Ное 2018, 18:42

Almasy написа:
10 Ное 2018, 08:18
Вярвам ще се съгласиш, че за радикализирането на Близкия изток и Северна Африка има икономически, социални и политически причини.
Със всичко дадено като примери - не.
На кого?
Аз попитах първи. :)
Ако си с телефон, не се мъчи - заранта сигурно половин час ми отне да чаткам под завивките, че моята мила се дразни от светлината на екрана. Но ще ми бъде интересно да разбера мнението ти какво направи палестинците фанатици - тяхно собствено решение ли е, или и нещо друго помогна. Жалко че единствения свидетел на конфликта от по-първа ръка тук няма как да е обективен, иначе и него бих попитал.
Второто - да го приемем за журналистическо раздуване.

Отговори