Съвременни конфликтиХизбулла

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Хизбула - партията на Бога

Мнение от vassiln » 18 Сеп 2017, 22:28

Dinain написа:
18 Сеп 2017, 00:50
vassiln написа:
17 Сеп 2017, 17:47
Кога и къде съм казвал, че ти казваш че Хизбула са некадърни?
Това как по друг начин да го разбера:
както и да не ти се иска да признаеш някакви военни умения на тази организация
:? :? :? втф?

Обвиняваш ме, че не ги прославям достатъчно в дитирамб ли? Това е нелепо. Пизи е по тази част.
Не знам какъв е норматива за достатъчно прославяне, какво съм заобикалял(?) и какво не, и що за преценки и критерии ти си си измислил. :)
Да, разбери го в смисъл, че никак не ти се иска да признаеш, че Хизбула имат добри военни умения.
Никой не иска прославяне в дитирамб, просто отговори на въпроса ми...
PLA били имали по-скромен аресенал: пак РСЗО, но малко, танкове, далекобойни 130-мм. оръдия, нямали били ПЗРК (не съм сигурен, както не съм сигурен и че Хизбула ги имат), и така нататък замазване и разводняване. Айде кажи си - от вашите недържавни врагове, не са ли те най-кадърните? Сигурно за трети път питам, просто кажи с да или не, или кажи, че не можеш да отговориш. Сигурно ужасно ще боли :D
Но не, не можем току-така да отговаряме на чужди прищявки, извън желанието ни да си пеем колко лоши са Хизбула. Ние трябва да посочим колко са лоши, и колко са приятели на Иран, пък по другите аспекти няма да ги оценяваме.
И сега ти ми слагаш думи в устата: защо Дини, не ги прославяш в дитирамб? А пък аз не помня да съм ти искал дитирамб, но явно така е било...
Дитирамбирай каквото и както прецениш, но защо ми се хлъзгаш да отговориш на конкретни въпроси? Все пак вашата армия не зависи от външни оценки, че да е толкова сложно да кажеш две-три оценъчни приказки, при това не за тях, а за един от противниците.
Та кадърни ли са, или не са? :D Или ако отговора на този въпрос е много болезнен или срамен за теб, то тогава: кой е най-кадърния враг на Израелската армия от недържавните организации?

Ей Богу, сигурно по-лесно ще родиш, отколкото да отговориш на подобен въпрос...
Не разбираш ли, че по този начин няма да злепоставиш твоята любима армия?

А между другото, какво стана с филма? Или и тук е трудно?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 18 Сеп 2017, 23:00

Филмът не мога да го намеря все още, бил е излъчен на 11.09 (логично). Явно още не е качен, но си добре дошъл да помогнеш в търсенето.

Относно останалото, затруднявам се най-вече да намеря централна мисъл в повествованието ти. Доколкото разбирам, държиш хем да потвърдя, че Хизбула са най-опасни, хем да потвърдя, че ПЛА са били също толкова опасни. С други думи, очакваш от мен да потвърдя две взаимно противоречащи си твърдения? Или с още по-други думи, държиш да кажеш нещо напреки на всяко казано от мен нещо, просто заради самия принцип да кажеш нещо напреки, дори ако с това си действие изпадаш в глупаво противоречие. :)

Съжалявам, че си изписал толкова текст, но не виждам субстанция в него. Никаква нова информация, нито достатъчно конкретни въпроси.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 18 Сеп 2017, 23:09

Dinain написа:
18 Сеп 2017, 23:00
Относно останалото, затруднявам се най-вече да намеря централна мисъл в повествованието ти. Доколкото разбирам, държиш хем да потвърдя, че Хизбула са най-опасни, хем да потвърдя, че ПЛА са били също толкова опасни. С други думи, очакваш от мен да потвърдя две взаимно противоречащи си твърдения? Или с още по-други думи, държиш да кажеш нещо напреки на всяко казано от мен нещо, просто заради самия принцип да кажеш нещо напреки, дори ако с това си действие изпадаш в глупаво противоречие. :)

Съжалявам, че си изписал толкова текст, но не виждам субстанция в него. Никаква нова информация, нито достатъчно конкретни въпроси.
Не бе Дини, просто кажи кои са най-опасни, не настоявам да избереш конкретна групировка. :D Напреки ти е главата, нищо напреки не държа. Не искам никакви "напрекита" да си измисляш и да разгромяваш сам, кажи ми нещо по въпросите, които те питам.
Айде не се прави на сляп и глух, погледни нагоре в темата няма ли мои изрични въпроси, на които да можеш да отговориш с да или не? Ако според късогледите ти очички няма такива въпроси, заяви го тук ясно и изрично. Пък публиката ще прецени дали наистина е така. Иначе, че се затрудняваш, това го виждаме, но не знам защо се налага така да се автоцензурираш - вече ти помогнах да анализираш собствената си автоцензура.
Иначе да, направо те тролствам нахално - как да кажеш кой е най-кадърния враг на ЦАХАЛ примерно? Ужас! Смърт! Не може да има такъв, който е кадърен!
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 29 Сеп 2017, 12:29

Какво стана с филма? Партенка ли беше?

Ливански съд е издал смъртна присъда за Ахмед ал Асир, от шиитско семейство и подръжник на Хизбула в началото се чалва и става салафист. Да се обеси.
https://twitter.com/hxhassan/status/913421910159052801
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ahmed_al-Assir

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 25 Окт 2017, 02:08

Dinain написа:
18 Сеп 2017, 23:00
Филмът не мога да го намеря все още, бил е излъчен на 11.09 (логично). Явно още не е качен, но си добре дошъл да помогнеш в търсенето.
Тоя филм стана легендарен.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Ное 2017, 10:29

Dinain написа:
16 Сеп 2017, 09:29
Израел е влизал три пъти в Ливан, винаги след провокации, терористични актове и масивен ракетен обстрел през границата - 1978, 1982 и 2006.
....
ПП Ливанската армия при всички тези случаи се е затваряла в казармите си и е пазела неутралитет. Единствено през 48-а е воювала с Израел.
Сякаш 1978 и 1982 е имало истинска ливанска армия. Виж, Ливанските сили - да. Поне 1983 де...

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 04 Ное 2017, 13:35

В този период ливанска армия наистина няма. Но през останалите има. Не променя факта, че ливанска "армия" (опълчение от около 1500 души) е воювала с Израел единствено през 48-49 г.

...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 20 Ное 2017, 23:34

"Останалите" се свеждат до 2006-та, не знам защо ползваш множествено число. Сигурно защото има "множество" периоди, през които има ливанска армия?
Всъщност те са два - от независимостта до гражданската война, и след нея до днес. И в тези периоди има само един случай, в който да съществува истинска ливанска армия и тя да не се намеси в случай на израелска инвазия. През 2006 г.
ПП Ливанската армия при всички тези случаи се е затваряла в казармите си и е пазела неутралитет. Единствено през 48-а е воювала с Израел.
И излиза, че всички тези случаи са всъщност... колко?
Айде от мен да мине, не е един, а един и половина. Включвам и случая през 90-те, дето изтърбушихте един бежански лагер с тежка артилерия и загинаха доста цивилни. И тогава не се намесиха ливанските въоръжени сили.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Дек 2017, 20:49

Не ми казвайте, че това не е клип от отвличането на израелските войници през 2006 г.:
https://www.youtube.com/watch?v=k_UZfENDODo

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Дек 2017, 02:47

vassiln написа:
20 Ное 2017, 23:34
Айде от мен да мине, не е един, а един и половина. Включвам и случая през 90-те, дето изтърбушихте един бежански лагер с тежка артилерия и загинаха доста цивилни. И тогава не се намесиха ливанските въоръжени сили.
+1993
+1996
+ целия период до 2000 г.
Фактологията ти куца.

...

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Дек 2017, 02:50

Изображение

...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Дек 2017, 11:44

Dinain написа:
10 Дек 2017, 02:47
vassiln написа:
20 Ное 2017, 23:34
+1993
+1996
+ целия период до 2000 г.
Фактологията ти куца.
(В поста ти от 16 септември сутринта, 9.29 часа, ти говореше за "влизане". В моя пост от 20 ноември вечерта аз говоря за "инвазия". Мисля, че общо взето, става дума за едно понятие, така че да не вземеш после да го увърташ!)
Да не би да наричаш бомбардировките и артилерийските обстрели през границата, включая разрушаването на инфраструктурата, навлизане? Тогава да, излизате значително по-смели, и ви броим и юни - юли 1993 г. за инвазия, щом толкова държиш :lol:
Но тогава трябва да зачетем и 17 август 1993 г., когато при размяна на артилерийски удари загинаха 8 израелски войници, за "навлизане" на Хизбула в Израел? :D
По същия начин и по твоята логика следва да ви зачетем за "навлизане" и операция "Гроздовете на гнева" 1996 г., когато пак "навлизахте" само със снаряди и бомби, като основно изтрепахте бежанци в Кана. Това клане впрочем беше използвано от Осама за оправдание за акциите на Ал-Каида. Всъщност да, в този случай ливанската армия май трябваше да се намеси, само че избиването на цивилни не стана ясно веднага, а и до днес може да се спори дали е било нарочно, целенасочено или съпътстващо, грешка или груба некадърност.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Дек 2017, 11:47

Аз не съм навлизал никъде и ми е доволно смешно това говорене на “вие”. :)

Моля те, запознай се с основните факти по този конфликт, преди да продължим разговора. Израелската армия се намира в южен Ливан от 1982 до 2000 г. Очевидно това включва 90те години, така че тя вече е “влязла”, т.е. там си е. Не се излагай така.

Посочих ти, че ливанската армия има цялото това време да изгони окупатора, на което ти възразяваш с аргумента, че по време на гражданската война е нямало армия. На което аз ти отговарям, че дори и така, новата ливанска армия има 9 години да се опита да изгони окупатора (91-00), но не го прави. Между другото не го прави и по отношение на много по-масивния и дълговременен окупатор Сирия, която вкарва войски и ги държи почти 30 години (1976-2005).

Както казах, не се излагай така.

...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Дек 2017, 12:34

Dinain написа:
10 Дек 2017, 11:47
Не си ли служил в тази армия? Това имам предвид с множественото число. За да я избереш доброволно (предполагам) и да отделиш три години от младостта си, не ще да е така, просто от скука.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 10 Дек 2017, 12:36

vassiln написа:
10 Дек 2017, 12:34
Dinain написа:
Не си ли служил в тази армия? Това имам предвид с множественото число. За да я избереш доброволно (предполагам) и да отделиш три години от младостта си, не ще да е така, просто от скука.
Какво да е избирал доброволно - службата в израелската армия не е ли задължителна?
Три години за мъжете и две за жените.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Дек 2017, 12:48

Българските граждани имат право да служат и в чужди въоръжени сили, а военната служба им се признава, ако е била в чужда армия. Така не се налагаше да служат два пъти, докато имахме наборна служба.
Имаше ако не греша случаи на турски младежи, родени в България и с двойно гражданство, които се връщаха да си отбият службата тук.
А за български граждани с еврейско потекло имаше възможност, ако желаят, да служат в ЦАХАЛ, като предпочетат по-дългата служба - тогава примерно у нас е била 18 или 12 месеца, а там - 36.
ОТ: Динаин, за хората с двойно гражданство Израел признава ли военната служба, отбита в чужда армия, или пък частично я признава?

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 10 Дек 2017, 12:58

vassiln написа:
10 Дек 2017, 12:48

Имаше ако не греша случаи на турски младежи, родени в България и с двойно гражданство, които се връщаха да си отбият службата тук.
Не грешиш. При нас имаше такива. В Турция ги пращаха да се бият с кюрдите, а предпочитаха служба, където не се стреля.

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 10 Дек 2017, 13:15

Dinain написа:
Между другото не го прави и по отношение на много по-масивния и дълговременен окупатор Сирия, която вкарва войски и ги държи почти 30 години (1976-2005).

Не се излагай бе, Сирия е по покана на Ливан там с миротворческа мисия. Какъв окупатор какви 5 да не казвам какво.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Дек 2017, 13:28

Dinain написа:
....
Посочих ти, че ливанската армия има цялото това време да изгони окупатора, на което ти възразяваш с аргумента, че по време на гражданската война е нямало армия. На което аз ти отговарям, че дори и така, новата ливанска армия има 9 години да се опита да изгони окупатора (91-00), но не го прави. Между другото не го прави и по отношение на много по-масивния и дълговременен окупатор Сирия, която вкарва войски и ги държи почти 30 години (1976-2005).
....
И какво сочи това - от безсилието на ливанската армия и слабостта на правителството вадим аргумент, че одобряват израелските действия ли? Може и наистина някои (ливанци, ливански политици и ливански военни) да се радват, че бомбите хизбуласите, но какво показва това?
Дори и да одобряват израелските "нахлувания", темата е за Хизбула, а едва ли ще отречеш, че и те имат сравнително широка поддръжка.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Дек 2017, 13:57

jacksparrow написа:
10 Дек 2017, 13:15
Dinain написа:
Между другото не го прави и по отношение на много по-масивния и дълговременен окупатор Сирия, която вкарва войски и ги държи почти 30 години (1976-2005).

Не се излагай бе, Сирия е по покана на Ливан там с миротворческа мисия. Какъв окупатор какви 5 да не казвам какво.
Ама разбира се, затова срещат яростен отпор и не могат да превземат Цаале, защото са по покана. Той и Израел е там по покана на Джемаел, а аз вече мисля да издам сборник с вицовете ти.

...

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Дек 2017, 13:59

vassiln написа:
10 Дек 2017, 13:28
Dinain написа:
....
....
И какво сочи това - от безсилието на ливанската армия и слабостта на правителството вадим аргумент, че одобряват израелските действия ли? Може и наистина някои (ливанци, ливански политици и ливански военни) да се радват, че бомбите хизбуласите, но какво показва това?
Дори и да одобряват израелските "нахлувания", темата е за Хизбула, а едва ли ще отречеш, че и те имат сравнително широка поддръжка.
Е, айде сега - когато се оказа неправ, изведнъж темата не е за това? :)
Посочих ти, че ливанската армия седи в казармите си, опита се да ме опровергаеш, не успя. Признай грешка.

...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Дек 2017, 19:06

Неправ съм само в твоите представи. Не разбрах точно за какво не съм прав, но не ми се спори с теб, както и не искам да ти припомням, че щеше да качваш някакъв филм.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Дек 2017, 23:25

И всъщност не е цялата ливанска армия, която да седи в казармите. Отделни единици бойна техника са "отпуска" в Сирия, не знам как става това техниката да е в отпуска.
Динаин, без да искаш ли пропусна да отговориш на последния ми въпрос, както и на много други?
Кога ще гледаме филм?
И, изненада, защо не си ми казал за това:
https://www.theguardian.com/world/2015/ ... hu-lebanon
Преди две години е имало кратко прекъсване в "мишкуването" на Хизбула, според някои - в отмъщение за израелски удар в Кунейтра. Двама войници от Бригада Голани са загинали от Корнет, докато пътували в пикап близо до границата. Седем пострадали от осколки в следващия пикап. Ако се вярва на снимката в "Гардиън" двете возила са изгорели, но със сигурност струват по-малко от една ПТР Корнет. Показателно е за това, че на Хизбула не може да се вярва, включително като са обещали да мишкуват. И като си имат по-важна работа другаде.
Изображение
Израелският отговор отново е хирургически, един испански миротворец починал.
https://www.youtube.com/watch?v=dr7trXwyBXI
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 10 пъти

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Дек 2017, 23:53

И малко история от Сирия с почти петгодишна давност:
On 28 May 2013, Free Syrian Army General Salim Idris gave Hezbollah "24 hours to withdraw from Syria" or he may order FSA units to attack Hezbollah targets in Lebanon.
През декември 2013 г., ако се вярва на някои източници, генерал Идрис бяга в Катар, след като щабквартирата му е превзета от ИД.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Дек 2017, 08:23

И Хизбула се включват в антиизраелската реторика след признаването от Тръмп на Йерусалим за столица на Израел.
Ал Джазира:
The leader of Lebanon's Hezbollah has said his group and its allies in the region would renew their focus on the Palestinian cause after what he called their victories elsewhere in the region.

Hassan Nasrallah called on Hezbollah's allies on Monday to put in place a united strategy "in the field" to confront Israel.

His speech came as thousands of Hezbollah supporters demonstrated in Beirut, chanting "Death to America!" and "Death to Israel!" in protest against President Donald Trump's decision to recognise Jerusalem as Israel's capital.

Отговори