Общи приказкиОтговори на наивни въпроси

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Отговори на наивни въпроси

Мнение от Thorn » 12 Мар 2018, 21:29

Thorn написа:
12 Мар 2018, 21:27
Amazon написа:
11 Мар 2018, 21:56
Желязин написа:
11 Мар 2018, 21:49

Хърватите дизлайк твоя пост
Направо ако им падна в ръчичките, ще ми отвъртят ченето. :D Ама фактите са си факти. Ако македонският благодарение на десетилетия "масажиране" от "братята сърби", пък и на естественото развитие и реформите в българският може да мине за различен език от българският, то при сърби и хървати, нещата не седят така.
В момента има хърватски, босненски и вече и черногорски езици.
Član 13
Službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski jezik. Ćirilično i latinično pismo su ravnopravni. U službenoj upotrebi su i srpski, bosanski, albanski i hrvatski jezik.

Члан 13 Службени језик у Црној Гори је црногорски језик. Ћирилично и латинично писмо су равноправни.

У службеној употреби су и српски, босански, албански и хрватски језик.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 13 Мар 2018, 00:32

Вчера се сдобрих с приятелката ми, днес тя ми каза убедено, че утре е вторник, което е...странно, защото ние се събрахме в сряда... Има ли й нещо на момичето, притеснявам се?

...Ще пиша и в бгмама ако трябва, благодаря за отговорите предварително:)

П.П. Може и да съм пийнал по повод събирането ни, но не съм скипвал така пет дена досега, благодаря;)

... Момент... утре вторник ли е?!?
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Мар 2018, 06:54

Не, днес е вторник. И понеже нарушаваш календара, за отмъщение ще кача виц за теб в хуморния раздел.

П. С. Който виц днес видях, че е бил изтрит, най-вероятно от престараващ се модернист-модератор. Или от модератор средновековник или античностист.

И това сдобряване, да не доведе до разпад на запоя?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Апр 2018, 18:34

Люлякът ми замириса?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 22 Апр 2018, 16:11

Моля, модератарите да ми отговорят, ако блоговолят, не е тайна и не ги затруднява, кой измодерира поста ми:
Христо Спириев написа:
22 Апр 2018, 15:53
ValBo написа:
22 Апр 2018, 15:32
Аз не мога да приема борци за свобода, които могат да завържат невръстни деца с бодлива тел за дърво, само защото не са от правилната националност.
И никаква окупация не ги оправдава
Не се измъквай.
Преди да постнеш смимката, провери историята и.

Веднъж тук във форума вече я пуска тази снимка.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 08 Май 2018, 18:11

Това реалност ли е или монтаж?

https://www.youtube.com/watch?v=qtqYAv5xyTg
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 08 Май 2018, 18:21

Тука пише, че е истина
8 юни 2015 г.
http://tass.ru/proisshestviya/2028620
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 08 Май 2018, 18:37

Almasy написа:
08 Май 2018, 18:11
Това реалност ли е или монтаж?

https://www.youtube.com/watch?v=qtqYAv5xyTg
Реално е . Двама загинали .

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 08 Май 2018, 18:59

Благодаря.
Питах, щото клипа макар и да го има в няколко варианта в тубата, голяма част от коментарите под него почти истерично отричат автентичността му.
И понеже живеем в един такъв свят...Да питам аз :)
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 13 Май 2018, 18:38

Отдавна се чудя има ли някаква юридическа разлика между неограничената подводна война на германците и английската блокада през Първата световна? Винаги ми се е струвало нелогично, че американците пищят за това, че германците пречат на достъпа до Англия, а не намират проблем в това, че англичаните правят същото с Германия.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Май 2018, 19:06

Ksantip написа:
13 Май 2018, 18:38
Отдавна се чудя има ли някаква юридическа разлика между неограничената подводна война на германците и английската блокада през Първата световна? Винаги ми се е струвало нелогично, че американците пищят за това, че германците пречат на достъпа до Англия, а не намират проблем в това, че англичаните правят същото с Германия.
Американците "пищят" щото некви нацита, с които дори не са във война, им потопяват транспортите и им избиват моряците. Дреме им на американците за неква юридическа разлика. Отделно че немците имат лоша слава още от Лузитания.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 13 Май 2018, 19:09

Първата световна, Амазоне, какви нацита? Потапят им кораби в зона, обявена за военна. Сериозно питам, каква е разликата?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Май 2018, 19:16

Ksantip написа:
13 Май 2018, 19:09
Първата световна, Амазоне, какви нацита? Потапят им кораби в зона, обявена за военна. Сериозно питам, каква е разликата?
Немците правят едно и също и ПСВ и ВСВ с подобен резлутат. Нещо като определението за дебилизъм. И за какво ти е разлика? Това е война. На каква юридическа основа искаш да стъпиш? Ако англичаните бяха на мястото на немците и имаха по-слаб флот и те щяха да пробват несиметрична подводна война. Ако пък търсиш кои са по-лошите. Ами немците както винаги са по-лошите. :) Или по-малко лицемерните.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 13 Май 2018, 19:17

Amazon написа:
13 Май 2018, 19:16
Ksantip написа:
Немците правят едно и също и ПСВ и ВСВ с подобен резлутат. Нещо като определението за дебилизъм. И за какво ти е разлика? Това е война. На каква юридическа основа искаш да стъпиш? Ако англичаните бяха на мястото на немците и имаха по-слаб флот и те щяха да пробват несиметрична подводна война. Ако пък търсиш кои са по-лошите. Ами немците както винаги са по-лошите. :) Или по-малко лицемерните.
Загубилите, за жалост. И в двете войни. А се знае кой пише историята.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 13 Май 2018, 19:21

Amazon написа:
13 Май 2018, 19:16
Ksantip написа:
Да, отговарят с подводници, защото няма как иначе и се провалят и в двата случая. Но защо задушаването на Германия с блокада да е по-различно от задушаването на Англия? Как за какво ми е разликата - темата е за въпроси и аз задавам такъв :D.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Май 2018, 19:54

Да, отговарят с подводници, защото няма как иначе и се провалят и в двата случая. Но защо задушаването на Германия с блокада да е по-различно от задушаването на Англия? Как за какво ми е разликата - темата е за въпроси и аз задавам такъв :D.
Ти задаваш въпроса от юридическа гледна точка. Такава няма, така че приемам че го задаваш от морална гледна точка. А морална гледна точка също няма, защото няма такова нещо като морал по време на война. Така че нямаш въпрос. :D

Сериозно. Войната е извън тези категории. Ако някъде си срещнал, че морската блокада е "по-морална" от подводната война (къде?) за мен това са пълни глупости. Двете са едно и също.

Въобще започне ли войната, всичко отива у киреча. Единственото право на врага е да бъде унищожен. Аз примерно, ако съм нападната страна, бих одобрил използването на военнопленници за тичащи мишени за обучение на картечарите. Разбира се не се прави, защото не е практично от организационна гледна точка, а и ако се разчуе, ония отсреща, ще спрат да се предават.

Единственото което за мен има някаква тежест е кой е започнал войната. Не кой я е предизвикал, бил е виновен, лош, подъл и т.н. Това са второстепенни въпроси. Например Втората Балканска я започва България. Точка.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 13 Май 2018, 20:31

Amazon написа:
13 Май 2018, 19:54
Ти задаваш въпроса от юридическа гледна точка. Такава няма, така че приемам че го задаваш от морална гледна точка. А морална гледна точка също няма, защото няма такова нещо като морал по време на война. Така че нямаш въпрос. :D

Сериозно. Войната е извън тези категории. Ако някъде си срещнал, че морската блокада е "по-морална" от подводната война (къде?) за мен това са пълни глупости. Двете са едно и също.

Въобще започне ли войната, всичко отива у киреча. Единственото право на врага е да бъде унищожен. Аз примерно, ако съм нападната страна, бих одобрил използването на военнопленници за тичащи мишени за обучение на картечарите. Разбира се не се прави, защото не е практично от организационна гледна точка, а и ако се разчуе, ония отсреща, ще спрат да се предават.

Единственото което за мен има някаква тежест е кой е започнал войната. Не кой я е предизвикал, бил е виновен, лош, подъл и т.н. Това са второстепенни въпроси. Например Втората Балканска я започва България. Точка.
:D
Всъщност разбрах. Проблемът е, че при блокадата корабите ги спират и връщат, като могат да конфискуват товара и екипажа им, а при неограничената подводна война няма предупреждение преди потапянето, а за подводниците е много рисковано да излизат на повърхността и да спират кораба. Още повече, че се появават кораби-примамки, които са въоръжени и ако подводницата се покаже... Преди неограничената война подводниците са изплували и са давали възможност на екипажа да спусне лодките и да се отдалечи.
В някои случай не може да се добие съвсем точна представа ако се гледа кой е започнал войната - Израел в Шестдневната война е пример за това.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Май 2018, 20:47

Да в някой случаи е трудно. Иначе не е много известен факт, но повечето товарни кораби немците ги потапят с оръдието, а не сторпеда. По-евтино е, по-сигурно и има повече муниции. Та за това се и появяват тези монитори, маскирани като тръговци.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 13 Май 2018, 20:52

Трудно е, а след въвеждането на конвоите става невъзможно за подводниците да изплуват.
Имам и друг въпрос по тази тема - защо е потопена Лузитания? Не вярвам немецът да не е забелязал, че торпилира огромен пътнически лайнер, а не просто някакъв товарен кораб.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Май 2018, 23:36

Ksantip написа:
13 Май 2018, 20:52
Трудно е, а след въвеждането на конвоите става невъзможно за подводниците да изплуват.
Имам и друг въпрос по тази тема - защо е потопена Лузитания? Не вярвам немецът да не е забелязал, че торпилира огромен пътнически лайнер, а не просто някакъв товарен кораб.
Очаквали са кораба да е военен транспорт. Не е като да е невъзможно. През следващата война, огромната част от милионите американски войнции са превозени в Европа баш с два презокеански лайнера(май единият беше Куин Мери) - разбира се в американския случай, лайнерите са добре охранявани.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 21 Юни 2018, 18:24

Между шиити и сунити брак позволен ли е?

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 21 Юни 2018, 18:58

Позволен е. И едните и другите не харесват идеята, но не е забранен.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 21 Юни 2018, 18:59

Amazon написа:
13 Май 2018, 23:36
Ksantip написа:
13 Май 2018, 20:52
Очаквали са кораба да е военен транспорт. Не е като да е невъзможно. През следващата война, огромната част от милионите американски войнции са превозени в Европа баш с два презокеански лайнера(май единият беше Куин Мери) - разбира се в американския случай, лайнерите са добре охранявани.
Лузитания е бил бъкан с военна контрабанда.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 22 Юни 2018, 05:15

В какъв смисъл военна контрабанда? Иначе концепцията на немците за неограничена подводна война си е съвсем на място. Просто се провалят при прилагането и. Точно два пъти се провалят...

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 22 Юни 2018, 13:22

В смисъл, че със сигурност е превозвала патрони за англичаните и възможно снаряди.

Отговори