Отговори на наивни въпроси.

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:
Status: Online

Re: Отговори на наивни въпроси.

Мнение от Thorn » 06 Ное 2017, 20:27

Българското самолетостроене от 20-те до края на 40-те не е особено за хвалене. Произвеждат се леки самолети в по няколко бройки плюс не особено успешни копия на не особено успешни италиански самолети на третостепенната фирма Капрони. Плюс някакви неясни "дивизионни" самолети - нито щурмови, нито разузнавателни, нито бомбардировачи. Следвоенните биха били добри като за средата на 30-те. И един проект на хартия, който на хартия е бил конкуренция на Л-29.

И най-вече - няма собствени двигатели. Докато чехите например са имали.

От гледна точка на СИВ, далеч по-сериозна стъпка е забраната ГДР да прави самолети. Та така и не видяхме следвоенни Юнкерси например.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Мнение от Ksantip » 07 Ное 2017, 14:31

Super_Hornet написа:
06 Ное 2017, 11:59
Ksantip написа:
06 Ное 2017, 10:19
1. След като даден танк не се произвежда вече, цялата линия ли се демонтира от заводите? Мисълта ми е, могат ли руснаците, примерно, да започнат пак да произвеждат Т-55, 62,64 ако решат?
Не могат, а и не им е нужно. Това са артефакти.
Ksantip написа:
2. След като нещо не се произвежда вече, откъде намират части за машините от този модел, които са част от резерва?
Може да си правят чаркове още известно време. отделно имаш ЗИП-ве, както и канибализация.
Ksantip написа:
3. Какво е необходимо на страна като България да има танкове собствено производство?
По лиценз може и да сглобяваме нещо, но да правиш наш танк - забрави!

Нужни са ти неща, които практически ги няма и трябва да се правят от нулата, което се сещаш, че няма как да стане. Да не говорим за резултата, който със сихурност няма да е на нивото на добрите в бранша.
Благодаря!
Разбирам, че не им е нужно, въпросът ми беше дали имат техническата възможност да правят спряни от производство машини. Не става въпрос само за руснаците, а изобщо.
Когато нещо спира да се произвежда има ли предвидени резервни части за 1-5-10 години напред?
Щом не сме направили досега танк, явно не можем, просто ми беше интересно какво е необходимо за започване на производство от нулата.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 07 Ное 2017, 14:33

centara написа:
06 Ное 2017, 15:27
Ksantip написа:
Винаги съм се чудел как държава от нашата категория, като Унгария е успяла през ВСВ да задоволи нуждите на армията си почти само със собствени модели бронирани машини, а ние дори и опит не сме направили. Същия въпрос ме вълнува и за производството на самолети, ама първо ми отговорете на другите, че стана дълго :).
Предполагам, това се дължи на факта, че Унгария преди това е била част от Австро-Унгария е наследила доста от нейните активи, включително и в оръжейната индустрия.
Не съм се ровил специално да проверявам какво наследяват, но Унгарското кралство е предимно аграрна страна и огромната част от Австро-Унгарската индустрия е базирана в Чехия.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 07 Ное 2017, 14:38

Amazon написа:
06 Ное 2017, 19:09
Ksantip написа:
3. Какво е необходимо на страна като България да има танкове собствено производство? Винаги съм се чудел как държава от нашата категория, като Унгария е успяла през ВСВ да задоволи нуждите на армията си почти само със собствени модели бронирани машини, а ние дори и опит не сме направили. Същия въпрос ме вълнува и за производството на самолети, ама първо ми отговорете на другите, че стана дълго :).
Необходими са ни 100 години традиции в танкостроенето, или самолетостроенето. Индия, която има огромен промишлен потенциал, дялка един лек изтребител Тедажс от околко 30 години и още са до под кривата ктуша. Луди пари наляха да си правят ОБТ, разкарват един-два прототипа по парадите и до там. Купува Т-90 от Русия. Не е само да направиш чертеж и да купиш/произведеш огромните ковашки преси в един танков завод. Само за сравнение, за един евтин китайски автомобил, промишлеността ти трябва да може да достави към 30 марки стомана. Ние дори от това сме далеч. Ако си купим лиценз и ни дадат пълна документация, може и да скърпим някакво БМП, но отново - основни компоненти и дори броневите плочи и двиателя, ще трябва да купуваме.

За самолет сложността на задачката се умножава по 100. В един изтребител има стотици агрегати, всеки от които е продукт на отделен клон в машиностроене, индустрия, наука. Ние повечето такива производители и научни лаборатории ги нямаме. Голямата част от технологиите са продукт на десетилетия еволюция в гражданската, или военната индустрия. Не може едиин умен блгарски инженер да се почеше по главата и да измъдри подходящите материали, физични принципи и математически модели за примерно някакъв прост радио- висотомер.

За това китайците копират като луди - спестява им огромни усилия. Обаче не рядко се провалят, дори когато копират стари съвестки самолети. А не е да нямат опит. Правят го усилено още от началото на 60-те и J-7.
Да разбирам, че няма никакъв шанс някога да започнем да произвеждаме подобни неща. Чудя се също така с какво са по-различни експортните версии на разните железарии - с по-занижени характеристики ли са или е нещо друго?

Flancer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Flancer » 07 Ное 2017, 15:46

Да разбирам, че няма никакъв шанс някога да започнем да произвеждаме подобни неща.
Накратко - да. Надълго - някои неща можем да спретнем, за които не се иска сериозна промишлена база и дълъг опит - разни леки БЛА, стрелково оръжие, ПТРК си правим и сега, не знам доколко с БГ части, но за сериозна тежка техника... неизплатимо е.
Чудя се също така с какво са по-различни експортните версии на разните железарии - с по-занижени характеристики ли са или е нещо друго?
Някои са си съвсем идентични с чужди надписи, някои са с променени мерни системи за по-лесна поддръжка, някои са със сериозно занижени характеристики, някои със сериозно подменени системи - местно за страната на доставка производство (в случаи като Израел и т.н. с по-мощни ВПК). Различно :).

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 07 Ное 2017, 19:09

Ksantip написа:
07 Ное 2017, 14:33
centara написа:
06 Ное 2017, 15:27
Ksantip написа:
Винаги съм се чудел как държава от нашата категория, като Унгария е успяла през ВСВ да задоволи нуждите на армията си почти само със собствени модели бронирани машини, а ние дори и опит не сме направили. Същия въпрос ме вълнува и за производството на самолети, ама първо ми отговорете на другите, че стана дълго :).
Предполагам, това се дължи на факта, че Унгария преди това е била част от Австро-Унгария е наследила доста от нейните активи, включително и в оръжейната индустрия.
Не съм се ровил специално да проверявам какво наследяват, но Унгарското кралство е предимно аграрна страна и огромната част от Австро-Унгарската индустрия е базирана в Чехия.
Имат и те промишленост. Не е мощна като чешката, но всичко могат да правят. През ВСВ правят не само посредствени танкове, но успяват да измъдрят даже и реактивен самолет, което за 1945 е висш хайтек.

Гиго
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Гиго » 07 Ное 2017, 21:17

Какво се е случило на 26.09.2016 г., че е имало толкова много хора наведнъж? Нещо в Сирия?

Hmmm.png
Hmmm.png (3.87 KiB) Прегледано 456 пъти
Hmmm.png
Hmmm.png (3.87 KiB) Прегледано 456 пъти

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 07 Ное 2017, 21:26

Вероятно някой е изрекламирал Феникс на голям форум, или ФБ група, и за кратко време много хора са дошли да хвърлят едно око.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 29 Ное 2017, 20:12

Как да се държим, ако срещнем разпознат от нас съфорумец?
Някои волно, някой неволно, са си разкрили самоличността. Например всички знаем как изглежда Големия дракон, някои от модераторите също сме виждали как изглеждат. И ако ви срещна на улицата, как да се държа? Да ви заговарям ли, или да бегам?
Преди три седмици ми се случи и на мен - мой колега ме засече на пешеходната пътека близо до работата, и ме попита дали съм Vassiln от форума. Оказа се, че откакто си сложих за аватар един мой паметник, ме е разпознал.
Сигурно има варианти - примерно за някои допускам, че ще искат да ме набият, ако се представя. Други може и да ми се зарадват, знам ли.
Преди време мернах един от модераторите в Западния парк, но не знаех дали да подходя. Или поне така ми се стори.
Има ли някакви предписания в тази насока?
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 29 Ное 2017, 20:24

vassiln написа:
29 Ное 2017, 20:12
Преди време мернах един от модераторите в Западния парк, но не знаех дали да подходя.
В смисъл, нямаше наоколо дърво, паве, винкел и други подходящи за масаж неща? :lol:
Като не искаш мира, на ти секира.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 29 Ное 2017, 20:26

vassiln написа:
Как да се държим, ако срещнем разпознат от нас съфорумец?
Е, те това е въпросът.
Някои волно, някой неволно, са си разкрили самоличността. Например всички знаем как изглежда Големия дракон, някои от модераторите също сме виждали как изглеждат. И ако ви срещна на улицата, как да се държа? Да ви заговарям ли, или да бегам?
Преди три седмици ми се случи и на мен - мой колега ме засече на пешеходната пътека близо до работата, и ме попита дали съм Vassiln от форума. Оказа се, че откакто си сложих за аватар един мой паметник, ме е разпознал.
За това за аватар - кученце или котенце, задължително чужди. Вероятността да те разпознаят в тоя случай клони към нула. Щото разпознаят ли те...
Сигурно има варианти - примерно за някои допускам, че ще искат да ме набият, ако се представя. Други може и да ми се зарадват, знам ли.
Носи си сгъваема палка, че ако форумеца излезе по-корав, да има с какво да компенсираш.
Преди време мернах един от модераторите в Западния парк, но не знаех дали да подходя. Или поне така ми се стори.
Почтително, поклонително и уважително пристъпваш към него, целуваш ръка, и после заднишком, без неуважително да му показваш гърба си, се изнасяш.

:D

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 29 Ное 2017, 20:52

vassiln написа:

И на тримата аватарите са въоръжени и изглеждат доста злобни ! Така че внимавай :D

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 29 Ное 2017, 21:00

Ivanov написа:
29 Ное 2017, 20:52
vassiln написа:

И на тримата аватарите са въоръжени и изглеждат доста злобни ! Така че внимавай :D
:lol: То един модератор, ако не е въоръжен и поне изглеждаш злобен, няма да е модератор, а лукова глава.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 29 Ное 2017, 21:07

Добре де, а ако срещна някой от редовите съфорумци? Айде, за модераторите - ясно, но ако срещна някой невинен? :D

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bigdragon » 29 Ное 2017, 21:14

Ivanov написа:
29 Ное 2017, 20:52
.................
И на тримата аватарите са въоръжени и .................
..........Например всички знаем как изглежда Големия дракон..........
Въпреки, че на аватара си и аз съм въоръжен, с удоволствие бих общувал вербално с всеки.
Не само че съм си аз на аватара, но и се подписвам с истинското си име.
Това трябва да ви говори, че заставам зад всяко свое мнение с името си и нося отговорност за това, което говоря и правя.
Ако някой ме познае на улицата, спокойно може да се представи, ще бъда добронамерен.
Ако аз позная някой, ще се представя и той ще реши дали да продължим контакта...
Лично ме познават Джеферсън /общо хоби/ и Конт /бил ми е новобранец/, за други не знам.
Драгомир Янков
Извинете за правописа, но толкова мога... :oops:
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Ное 2017, 05:12

А ако в западният парк срещнеш тиранозавър? Щото все пак шанса е 50:50 - или ще срещнеш, или няма.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 30 Ное 2017, 07:40

vassiln написа:
29 Ное 2017, 21:07
Добре де, а ако срещна някой от редовите съфорумци? Айде, за модераторите - ясно, но ако срещна някой невинен? :D
Невинни...... Няма невинни. Така че ако не друго, то поне един електрошок си носи. Особено като излизаш в Западен парк. Там всякаква сволач щъка - модератори, есхабиционисти, цигани "берачи" на дърва, най-обикновени наркомани и т.н.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 30 Ное 2017, 19:55

Amazon написа:
30 Ное 2017, 05:12
А ако в западният парк срещнеш тиранозавър? Щото все пак шанса е 50:50 - или ще срещнеш, или няма.
Е, шансът обича да се шегува. Примерно няколко години след казармата, двама от нашия батальон се засекли на входа на един супермаркет в средния запад на САЩ.
А мой другар от армията се запозна в Сингапур със сестрата на ортака ми от адвокатлъка, който пък в казармата беше шофьор на някакъв началник пак от казармата. На улицата се познали по мартениците. Така че вече се оглеждам зад всеки ъгъл за тиранозавър :D
И, да. Ако някой ме разпознае, и не съм очевидно зает с нещо неотложно, нека се обади - сигурно ще ми бъде приятно да се разговорим. Даже и модератор. :)

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 01 Дек 2017, 16:44

Скоро пуснах в Музика клипче към песента на IRA "Me little Armalite". Там има такъв куплет:

Sure, the army came to visit me, 'twas in the early hours,
With Saladins and Saracens and Ferret armoured cars
They thought they had me cornered, but I gave them all a fright
With the armour piercing bullets of my little Armalite.

Кажете възможно ли е една AR-18, даже и с "бронебойни" наистина да пробие бронята на Саладин, Сарацин и Ферет?

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 01 Дек 2017, 19:16

От близко разстояние някои по слабо бронирани отсеци да. Но за по сигурно предполагам са ползвали 7.62х51, и все пак нали песента трябва да има рима :lol:

The following common barriers in urban areas stop a 5.56mm round fired at less than 50 meters:
One thickness of well-packed sandbags.
A 2 inch (51 mm) non-reinforced concrete wall.
A 55 gallon drum filled with water or sand.
A small ammunition can filled with sand.
A cinder block filled with sand (block will probably shatter).
A plate glass windowpane at a 45° angle (glass fragments may be thrown behind the glass).
A brick veneer.
A car body (round will penetrate but normally not exit).

http://www.inetres.com/gp/military/infa ... _ammo.html

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 02 Дек 2017, 10:33

Archer, малко е ОТ, но да отбележа, че си качил т. нар. "близка дистанция" ефект, който за 5.56-мм боеприпаси е много силно проявен.
Дадени са прегради, които могат да спират или значително да отклоняват куршума, но на дистанции до 50 метра, в които той все още е много нестабилен - не се е "центрирал" да се насочи строго напред, а носа му се върти с няколко градуса отклонение. Затова при среща с преграда куршумът веднага се премята и/или разделя на части (както е конструктивно предвиден в някои варианти за по-голям поразяващ ефект). Но на по-големи дистанции вече има значително по-добро проникване.
Иначе да, ползвали са най-различни калибри, вкл. 7,62 х 51 мм. Например при рейда на SAS от 2 май 1980 г., в който загива капитан Ричард Уестмакот, командир, красавец и любител на поезията, републиканците/терористите са ползвали М60.
Ето и .45 ACP, (имам и снимка на ИРА по време на бой от 70-те, но нямам скенер), отразен в ирландския фолклор, но не мога да го открия, вероятно защото е нецензурно към британската кралица, имаше го в книгата "Трейнспотинг", цитирам по памет:
"... And the oringe splash
to the echo of the Thopson gun!
".
Едит: сега си отворих книжката и се оказа, че на снимката е М3. Толкова ми разбира главата :D
Но нищо чудно точно на нея да и викат "томпсън".

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 02 Дек 2017, 22:12

......
Последна промяна 1 на Almasy, променена общо 2 пъти
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 02 Дек 2017, 23:13

Автоцензурата е закъсняла. Разкрити сте. :D

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 02 Дек 2017, 23:36

Сус бре :o
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 04 Дек 2017, 10:44

vassiln написа:
Предписания и правила за поведение при среща с модератор.

I. Желателно е модераторите да не срещат.
За целта трябва да се избягват местата, където вероятността да се срещнат е най-голяма, а те в София са три.
Първото място е Западен парк. Това е любимото място за разходка на всякакви маргинали и по принцип не е желателно там да се ходи. Ако случайно срещнеш модератор там, обърни внимание в коя част на парка, защото това издава неговите политически нагласи. Ако е в западната част, то модераторът е дясно ориентиран, прозападно настроен. Ако е източната е ляво ориентиран, проруски. Това е важно, тъй като позволява политически правилно да се изказваш при срещата и да не изтървеш някоя неподходяща дума, с която да го разгневиш.
Второто любимо място за разходка на модераторите е Зоопарка. Там има две критични точки, където най-често обичат да киснат. Пред клетките на лъвовете и тигрите, щото се идентифицират с тях и пред клетката на маймуните, щото в тях припознават обикновените потребители.
Третото е магазинът Лидъл. Не е ясно защо. Може би, защото се стремят да изглеждат обикновени хора.

II. Бъди винаги готов.
Не се знае кога, как и при какви обстоятелства ще срещнеш модератор. Затова потребителят трябва да е винаги готов да отреагира правилно. За целта трябва да спазва следните предписания.
Първо - бъди винаги изкъпан, обръснат, с чисти нови дрехи. Крайно обидно е да се явиш пред модератор като някакво хипи или клошар.
Второ – винаги да носи със себе си паве. Не се знае, дали при срещата наоколо ще има такива. Затова винаги поне едно паве. Павето обаче не трябва да е какво да е, а от жълтите софийски павета, щото да се удря модератор с обикновено паве е признак на дълбоко неуважение.
Трето – подробно да изучи и изиграе няколко пъти в домашна среда описания по-долу протокол на срещата, така че като срещне модератор да действаш автоматично, но правилно, а не да се държиш като в небрано лозе или като трак - да мучиш и да се кълчиш като маймуна.

III. Протокол на срещата.
1.Когато потребител забележи модератор трябва, ако не е насреща му, да извърши обходни действия и да се покаже насреща му на поне 10 м. Никога, ама никога към модератор не се подхожда изодзад!
2.Потребителят застава на пътя му, но не на самия път а отстрани, за да не му пречи на движението, ако модераторът реши да го подмине.
3. Когато модераторът достигне 5 метра от него, потребителят коленичи бавно и с тих смирен глас се представя кой и защо е тук – дали просто иска да поднесе почитанията си или има молба. Никога на модератор не се говори с висок глас. Погледът трябва да сведен към земята, щото поглеждането в очите е признак на дързост, демонстриране на равноправие и само по себе си е скандално.
4. Модераторът сам решава дали да спре или просто да продължи, без да благоволи да обърне внимание. Никога, не го спирайте по друг начин. Това е модератор, не е марширутно такси! Обикновено, при над 90 % от случаите, модераторите просто отминават, без да обърнат внимание на потребителя. Не го приемайте това като лично отношение. Той просто е зает с по-възвишени мисли и не може да си губи времето с вас.
5. Ако случайно модераторът спре, а вие просто искате да поднесете почитанията си – направете го и веднага се оттеглете, вървейки на зад. В противен случай – ако останете, ще изглежда, че искате от него нещо, но не смеете да му го кажете.
6. Ако имате молба или оплакване – изкажете я. Но, първо преценете, дали си трябва да му губите времето. Ако е за някакви дребни глупости от типа – жена ми изневерява, кучето побесня, синът се оказа гей, развали ми се киселото зеле и т.н., то за това си има други институции като Арменски поп и в. Лична драма.
7. При среща с модератора, без значение дали е просто за поднасяне на почитание или молба, жалба, модераторът подава ръка. Никога не се здрависвайте! Това е скандално! Целувате ръката, но без много да я плюнчите.
8. Ако е кално свалете якето и горната си дреха и я постилете пред него, да стъпи на чисто докато протича срещата с вас. Но само горните дрехи. Никога не сваляйте панталоните си, щото нова може да се изтълкува двузначно.
9. Ако модераторът одобри молбата или желанието ви, кротко благодарете. Никога не се хилете, не скачайте и не викайте от радост. Това не ви е селски събор.
10. Ако модераторът не одобри молбата или желанието ви, изкажете все пак благодарност, че е говорил с вас и се извинете, че сте му изгубили времето с глупости. След това се оттеглете, но чак като сте на поне 10 м от него може да си позволите тихичко да поскимтите. Недейте да ридаете като измамена мома или да виете на умряло! Така разваляте душевния комфорт на модератора.
11. След като модераторът ви подмине, може да го ударите с павето. Никога не го удряйте в глава. Само ще счупите павето, ефект няма да има, а жълтите павета вече са малко и трудно се намират. Препоръчително е да се удари в глезените или коляното, така че дълго време да не може да ходи и да вие да можете спокойно да се разхождане на тия места, без да се притеснявате, че ще попаднете на модератор.
Последна промяна 1 на Stan, променена общо 4 пъти

Отговори