Общи приказкиОтговори на наивни въпроси

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Кухулин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Отговори на наивни въпроси

Мнение от Кухулин » 30 Сеп 2018, 22:25

EddieBG написа:
30 Сеп 2018, 22:18
някой случайно да знае джедайски трик с който да мога да върна билетите и да си взема парите
Нема такива джедаи, дето да са си взели парите оттам.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 30 Сеп 2018, 22:26

Amazon написа:
30 Сеп 2018, 22:21
EddieBG написа:
Да попитам - имам платени два самолетни билета на Райънеър от Милано до София за 31-и октомври, обаче плановете неочаквано се промениха - някой случайно да знае джедайски трик с който да мога да върна билетите и да си взема парите. Според сайта на Райънеър пари връщат само ако член на семейството ти умре или ако ти самия заболееш тежко.
Ами защо питаш, като хората вече са ти дали цели два варианта?
Щото може да има вариант, който да не е описан на сайта.
Да не говоря че в момента някои от линковете в сайта им водят към грешка 404 (липсваща страница).

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 30 Сеп 2018, 22:29

Кухулин написа:
30 Сеп 2018, 22:25
EddieBG написа:
някой случайно да знае джедайски трик с който да мога да върна билетите и да си взема парите
Кофти :(
Каква е тая сакрална дата 31-и октомври, баси, билетите са няколко пъти по-скъпи от два-три дена по-рано или два-три дена по-късно...

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 30 Сеп 2018, 22:30

По начало понятието се използва както за фирми, така и за частни лица, но не се отнася за пари (ако това питаш). Ако става дума за това колко пари някой може да събере за няколко дни, това са пари в брой, на депозит и бързоликвидни активи (които може да се продадат без загуба за няколко дни). Иначе какво означава какво имаш? Ако имаш къща за 200 хил. лева и я ипотекираш за 100 хил. лева ще разполагаш с активи (assets) за 300 хил. лв, но чистата стойност (Net worth) остава 200 хил. лв. И в същото време преди ипотеката нямаш налични пари, а после имаш 100 хил. лв.
(вече има отговори, но поствам и моя)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Сеп 2018, 22:30

EddieBG написа:
30 Сеп 2018, 22:26
Щото може да има вариант, който да не е описан на сайта.
Да не говоря че в момента някои от линковете в сайта им водят към грешка 404 (липсваща страница).
Извинявай, шегувах се. Разбира се, че няма да гръмнеш жената, че да ти върнат парите. Иначе за въпроса ти, дано Алмаси го види.

Обаче до краят на октомври има доста време. Не знам как е при НТ авиокомпании, но нормалните изкупуват билети на много добра цена, когато наближи датата и самолета е препълнен. Защо просто не звъннеш на ирланците и да им кажеш, че билетите ти са за продажба?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 30 Сеп 2018, 22:41

EddieBG написа:
30 Сеп 2018, 22:29
Кухулин написа:
30 Сеп 2018, 22:25
EddieBG написа:
Кофти :(
Каква е тая сакрална дата 31-и октомври, баси, билетите са няколко пъти по-скъпи от два-три дена по-рано или два-три дена по-късно...
Е ако са много скъпи, звънни и питай. То проблема е, че неустойките обикновено са по-големи от цената на билетите.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 30 Сеп 2018, 22:49

Amazon написа:
20 Сеп 2018, 14:21
Що пък да ти се кара? На мен Танка ми изглежда добър човек. :)
Е да, ама как да съм сигурен, преди да съм се уверил?
Сега до 15-ти ще тръпна, че няколко пъти седмично пресичам маршрута пък на друг властимащ. След това няма да работя на сегашното място, но кой знае кой друг ще ми се изпречи. :?

На EddieBG: потребителите имат по силата на повечето национални закони правото да се откажат от повечето покупки в срок то 15 дни и да ги върнат на търговеца. Честно казано не знам дали важи и за самолетните билети, но ако им пишеш че няма да ползваш това, което си купил, и ги съветваш да си го продават пак, може и да върже.
За съжаление от десетина години съм малко встрани от тези въпроси, та не знам как стои сега законодателството точно по самолето-билетните казуси.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 26 Окт 2018, 11:58

От къде може да си купим българска космическа храна ?

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 26 Окт 2018, 12:20

Archer написа:
26 Окт 2018, 11:58
От къде може да си купим българска космическа храна ?
Именно българската с поръчка в института - сигурно още го правят. А не български на много места в нета, аз съм си вземал няколко пъти.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 26 Окт 2018, 15:18

Amazon написа:
30 Сеп 2018, 22:30
......Иначе за въпроса ти, дано Алмаси го види......
Без аз прочетох, ама много ме съмнява, че такъв филм е възможен.
Аз имам един едиkствен опит с НТА, преди около 2 седмици, който никога няма и да повторя.
Ама сега нямам време да пиша за това.
По темата – твърде се съмнявам, че при LCC (НТА) връщането на пари e възможно. Презумцията е минимум разходи. Не съм изобщо компетентен по въпроса, но по прочетеното в ералайнс`а, да получиш някакви пари от НТА е като от умрял писмо. Дори за много по сериозни неща и то не по вина на пътника (канцелиране/закъснения на полети). Множество народ се е оплаквал, че дори не може да се добере до съответната институция (не приемали възражения по мейл, само телефон, този телефон прехвърлял към „изберете 1,2 или 3....”, след избирането вечно давало заето, след разговора искали възражение в писмен вид по пощата и така нататък). Ако някой знае нещо повече – да каже.
Що се отнася до Legacy Carriers: там нещата са доста по-конкретни и зависят основно от тарифата на която ти е продаден билета.
Само за икономична класа има няколко тарифи, със съответните кодови номера (Fare Basis Code), като например Y, K, M, etc., въпреки, че мястото в самолета и сървиса са едни и същи.
Можем да ги разделим приблизително по следния начин (конкретна АК може да има различни именования):
Economy Light: фиксирани дати на полет, връщане на пари при отказ от пътуване– невъзможно, единствено ръчен багаж
Economy Saver: промоция, фиксирани дати на полет, връщане на пари при отказ от пътуване– невъзможно, включен чекиран багаж
Economy Restricted : фиксирани дати на полет, връщане на пари при отказ от пътуване– невъзможно, включен чекиран багаж
Economy Semi Flexible: фиксирани дати на полет, които обаче могат да бъдат променяни след наказателни такси (за Aegean, които нямат TransCon полети са например EUR50), връщане на пари при отказ от пътуване – невъзможно
Economy Flexible: фиксирани дати на полет, които обаче могат да бъдат променяни без наказателни такси, при съответна възможност от страна на АК (тоест стига да има свободни места за другата желана дата), връщане на пари при отказ от пътуване – възможно с наказателни такси
Economy Full Fare: фиксирани дати на полет, които обаче могат да бъдат променяни без наказателни такси, при съответна възможност от страна на АК (тоест стига да има свободни места за другата желана дата), връщане на пари при отказ от пътуване– възможно без наказателни такси.
При Premium Economy (W – full fare) вариациите са много по-малко, а при Business class (J - full-fare), както и Първата класа (F - full-fare) почти никакви (все пак и бизнес класата има при повечето АК два варианта, като едната е с фиксирани дати, подлежащи на промяна с наказателни такси, като и цената е значително по-ниска).
Fare Basis Code включва и други неща (по които тарифите също се различават). Той може да бъде многобуквен, като съответните кодове означават добавка като примерно:
Е - Excursion Fare – минимален / максимален престой придружен с цифри
Така например YE45 означава full-fare икономична класа с пълен престой до 45 дни, а YE3M – до 3 месеца. Парите, които ще ви поискат за двете тарифи могат да бъдат доста различни!
H – пиков сезон
L – извън сезона
W – важи само за уикенди
Х – важи само за работни дни
OW – еднопосочна тарифа
Двубуквен код в края на самата тарифа, означаващ държавата от която започва полета. Това се прави, защото доста АК имат различни тарифи (за двупосочен полет) от двете дестинации.
Например двупосочен полет Лондон-Сидни се означава с тарифата YE3MGB, а Сидни-Лондон - YE3MAU. Парадоксално е, но и Qantas, и British Airways ще поискат различни пари, макар че полетите са едни и същи.
CH – индикира дете до 12 г.
IN – индикира бебе
Има и още много, но не си заслужава да занимавам широката публика с подробности.

В заключение ще кажа, че дори и при Legacy, обикновено купуваме билетите на най-ниската тарифа (поне аз), която с включен багаж (ако няма промоции) е Economy Restricted. То хората са си го написали – при отказ от пътуване – пари не се връщат.
На мен не ми звучи неадекватно при положение, че Economy Restricted е примерно ЕUR180, а Economy Full Fare – около 400, докато бизнес – 800 и кусур (говорим за някоя европейска дестинация).

Та от тази гледна точка LCC да връщат пари – много ще се учудя.

BTW, Амазоне, Almasy се произнася Олмаши :oops:
Това за всички де, с изключение на един който си го произнася правилно ;)
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 29 Окт 2018, 13:16

В една дискусия попаднах на следното твърдение:
vsatman888
2018-10-27 05:21 pm (UTC)
Думаю и Конкордом Не факт что выгорит , недавно услышал историю «Оклахома , которая убила сверхзвуковой Боинг»
Кратко Боинг начал строить свой сверзвуковой лайнер паралельно Конкорду и одновременно федералы начали исследовать как отразится звуковой барьер на жителях. Опыт решили ставить на жителях Оклахомы в течение года Фантомы с соскедней базы ВВС должны были 5 раз в день проходить звуковой барьер над городом , уже через полгода оклахомцы задолбали письмами своих начальников и проект сверхзвукового Боинга закрыли..
Някой чувал ли е тази история - вярна ли е?
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 29 Окт 2018, 13:23

Curious Droid имаше някви клипове на тази тема, май е вярна.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Окт 2018, 13:25

Не. В смисъл не знам за историята, но проекта на Боинг е прекратен по икономически причини. Държавата не ще да налива пари в него.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 29 Окт 2018, 13:34

Amazon написа:
29 Окт 2018, 13:25
....но проекта на Боинг е прекратен по икономически причини
Потвърждавам.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 29 Окт 2018, 13:40

Operation Bongo II

Баси името :D

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 29 Окт 2018, 13:44

Amazon написа:
29 Окт 2018, 13:25
Не. В смисъл не знам за историята, но проекта на Боинг е прекратен по икономически причини.
По икономически причини, вкл забрана за полети над сушата => ниска рентабилност.

https://www.youtube.com/watch?v=cG2cxdTfASw

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 29 Окт 2018, 14:29

Благодаря - значи е вярно за експеримента. Стори ми се толкова глупава идея, че го помислих за градска легенда, но от линка на Кухулин виждам, че дори в началото са се радвали че са избрани:
in fact local Chamber of Commerce threw a celebratory dinner when Oklahoma was selected.
:o
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 31 Окт 2018, 22:15

Поддръжката, дето се мота по пистата на самолетоносачите носи разноцветни екипи, кои какви са? (червените явно са оръжейници)...

https://www.youtube.com/watch?v=YyefSnLxjXk

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 31 Окт 2018, 23:06

piston написа:
31 Окт 2018, 22:15
Поддръжката, дето се мота по пистата на самолетоносачите носи разноцветни екипи, кои какви са? (червените явно са оръжейници)...

https://www.youtube.com/watch?v=YyefSnLxjXk
Изображение

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 03 Ное 2018, 12:14

Кухулин написа:
11 Юли 2018, 09:08
Абе да питам... Чат-пат излизат по нета колекции с някви уникати от Уолмарт, тип People of Walmart. Верно ли е такова положението и ако да - само в Уолмарт ли е такова? Субкултура ли е, кво е...

Изображение
Малко позакъсняло включване от моя страна (хахаха, какъв смешен виц каза заякът), но защо ми се струва че навън вали дъжд и жената е сложила торбичката за да не си намокри главата?

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 03 Ное 2018, 20:32

Sea Dog написа:
31 Окт 2018, 23:06

Изображение
Благодаря

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 03 Ное 2018, 22:46

EddieBG написа:
03 Ное 2018, 12:14
Кухулин написа:
Абе да питам... Чат-пат излизат по нета колекции с някви уникати от Уолмарт, тип People of Walmart. Верно ли е такова положението и ако да - само в Уолмарт ли е такова? Субкултура ли е, кво е...

Изображение
Малко позакъсняло включване от моя страна (хахаха, какъв смешен виц каза заякът), но защо ми се струва че навън вали дъжд и жената е сложила торбичката за да не си намокри главата?
Ти колко пъти си си слагал торба на главата, за да не те вали дъжда?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Ное 2018, 06:36

Кухулин написа:
03 Ное 2018, 22:46
EddieBG написа:
03 Ное 2018, 12:14
Кухулин написа:

Изображение
Ти колко пъти си си слагал торба на главата, за да не те вали дъжда?
Мен не ме гледай, аз имам един малък автоматичен "Фултън" в жабката на колата, освен това от дете съм откърмен с лафа "К'акво като вали, да не си от захар". :D

Но не е като да не съм виждал хора да се пазят от дъжда по този начин, дори Гугъл е на същото мнение.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 04 Ное 2018, 06:45

Бабата може да е била на студено къдрене същата сутрин. :D

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 06 Ное 2018, 09:05

От къде може да се изтегли книгата Наръчник на Агитатора на английски или български.

Отговори