Работен форумМНЕНИЯ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ФОРУМА

Място за съобщения и предложения относно форума

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
General Lukov
Редовен потребител
Status: Offline

Re: МНЕНИЯ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ФОРУМА

Мнение от General Lukov » 01 Фев 2018, 12:30

Аз не мисля че има проблем дали ника ти е изписан на кирилица или на латиница. По-големият проблем (за щастие в минало време вече) беше че до към 2006-2007г. поне доколкото си спомням по форумите нямаше задължение да се пише на кирилица и всякакви знайни и незнайни субекти си позволяваха да пляскат на шльокавица - така е прието да се нарича българския език изписан на латиница. После за щастие нещата се промениха и сега по мои наблюдения в не повече от 2-3% от форумите се допускат мнения на латиница и то инцидентно с оправдания, че еди кой си нямал бг тастатура (което може да е валидно за 2002-2003г, но не и днес 15 години по-късно, когато всичко е качено в нета и може да си изтеглиш каквато искаш азбука дори на някой племенен африкански език). Мизиецът явно си живее в някакво друго време, когато наистина имаше подобен проблем, но той е решен както казах поне от 10 години, когато беше наложено правилото да се пише на кирилица в българските форуми. Ето за сравнение в Сърбия проблемът е доста по-сериозен, където кирилицата направо си е застрашена от изчезване и в 90-95% от форумите им се пише изцяло на латиница...но това си е техен проблем. Иначе се имат за големи националисти, а нас обиждат, че сме се продали на Запада и англосаксонците. :roll:

П.П. Мизиецът като е толкова чувствителен спрямо чуждиците-англизми навлезли в българския език, ще бъде ли също толкова чувствителен към избягването и на русизмите привнесени в нашия език след 1945г., които не са изчистени дори след промените през 1990г. ? ;)

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Фев 2018, 12:47

При нас българите има едно добродушно чувство за ирония. В случая кръщаването със шльокавицата е показателно. А за сърбите мисля, че точно от национализъм проклет си латинят...Май бях писал същото, което и Луков, но поста е изчезнал - преди десетина години започна изчистването на шльокавицата и въпреки големите вопли в годините преди това, доста бързо се кирилизира бг нет пространството. Не правя забележки на хората с коя азбука ми чатят, но определено забелязах, че латиницата "боде очите", не е подходяща за сложността на езика ни....и така нататъка
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 01 Фев 2018, 12:54

General Lukov написа:
01 Фев 2018, 12:30
......После за щастие нещата се промениха и сега по мои наблюдения в не повече от 2-3% от форумите се допускат мнения на латиница и то инцидентно с оправдания, че еди кой си нямал бг тастатура (което може да е валидно за 2002-2003г, но не и днес 15 години по-късно, когато всичко е качено в нета и може да си изтеглиш каквато искаш азбука дори на някой племенен африкански език).....
Все пак, ако е за 15-20 дни, компромис според мен трябва да се допуска. Пътувам с лаптоп, който не е купуван в БГ, и макар да съм го кирилизирал, много е трудно писането на кирилица (конкретно намирането на букви като ю, й, ц и т.н.).
Удобен ми е за пътуване заради обема и по-ниското тегло от стандартните - не ми се дават пари сега за нов, купен от тук, само заради това. За мен нет през телефона е мъка, да не говорим, че вече сменям диоптъра кажи речи всяка година.
Инак съм съгласен с написанато.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Фев 2018, 13:01

Archer написа:
31 Яну 2018, 14:12
Не се заяждам, въобще. Искам повече хора да пишат тука и да има по малко банове за глупости.
Въпросът беше отправен към Мизиеца.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Фев 2018, 13:03

Аз бях отделил в отделна тема идеята за промяна на псевдонмите от латиница на кирилица.
Ако не сте я забелязали, ето я:

http://fenixforum.net/viewtopic.php?f=1&t=542

Но вие пак я зачекнахте тук.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
Мизиец
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мизиец » 01 Фев 2018, 13:32

ISTORIK(ИСТОРИК), не съм забелязал и отново започнах предложението тук. Може да прехвърлим мненията там, ако не възразяват потребителите, но пък и това е предложение и затова го пуснах първоначално тук.

Луко, защо сравняваш така простовато нещата? Заораваш си русофобската без да помислиш защо ника ти е изписан с латиница(с главно Л, когато наблягаме на думичка набързо ;) ). А то е, че си жертва на американската култура, ама иначе си нацистче-националистче и си плеснал името на любимия генерал на латиница..смях. И имай предвид , че предложението касае потребителските имена, а не касае чуждиците. Вярно е, че проблема има общ произход и той е чуждестранното влияние, но сега дискутираме само никовете. И все пак аз лично не смятам, че е толкова проблемно да се ползват руски чуждици , колкото английски. Защото има един списък на Суодеш , който говори за 80% прилика между българския и руския.. Руския се разбира без изучаване дори, докато с английския е друго.
И още нещо за сетен път - интересно ми е защо циклиш на антирусия и ти, докато примерно по въпроса с чуждиците не отронваш и думичка за неизброимите турцизми в езика ни. Може би за пореден път демонстрираш , че Русия е вселенски проблем, а Турция ,която ни е т@ковала м@йката , и е в неоосмански период , и е ислямизатор номер 1 на България е съвсем пренебрежим проблем? Важното е да циклим на антирус тематика, а?

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 01 Фев 2018, 13:40

Пак се карате и се дърляте за глупости.
Кръвта вода не става!

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 01 Фев 2018, 13:41

Докога ще позволявате на този субект да обижда без никаква санкция ? Щях да му отговоря подробно и да го поставя на мястото, което заслужава, но няма смисъл. Той просто е провокатор, който търси конфликти с останалите потребители. :roll: :roll:
В момента твоите приятели от Русия са дружки с омразната ти Турция, ама какво да ти обяснявам като си доста зомбиран. А никовете ми навсякъде са на латиница, вкл. и във фейсбук, за да бъда намиран по-лесно в търсачките. Имам доста чуждестранни приятели. :mrgreen:
А това кой доколко е патриот/националист, не се оценява по това дали на кирилица си е написал ника в интернет, нито по другия ти критерий "Любов към Русия", а се определя по действия извън интернет. 8-)

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 01 Фев 2018, 14:02

Пак ви казвам чудете се за какво да се скарате.Трябва да се събираме и да се напиваме юнашки, тогава това напрежение постепенно ще намалее.
Кръвта вода не става!

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 01 Фев 2018, 14:07

Стига глупости, никакви никове няма да сменяме.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 01 Фев 2018, 14:08

Аз не се карам с обекта, а просто го разобличавам в нескопосаните опити да разделя пишещите във форума по линията "патриоти"-"антибългари", според това кой си бил написал ника на кирилица и кой на латиница. Това си е чиста провокация и търсене на конфликт, за което се надявам модераторите да вземат мерки.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Фев 2018, 14:20

T-72 написа:
01 Фев 2018, 14:02
Пак ви казвам чудете се за какво да се скарате.Трябва да се събираме и да се напиваме юнашки, тогава това напрежение постепенно ще намалее.
Точно като се намотаеме напрежението може и да не намалее :D

После по три дена няма да има активност във форума :lol:

Аватар
Мизиец
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мизиец » 01 Фев 2018, 14:51

Лука , обект или субект съм последно ? :D :D :D

Също така ще обясниш ли къде те обидих ,бре уважаеми форумен potrebitele?? Не си ли ти тоя, който се намесва безцелно в темата, в опит да я отклони към антируска пропаганда? Аз не карам никого да прави нищо на сила. Ако бях на мястото на Дини това щеше да е уредено със създаването на форумчето, но не съм и затова само предложих нещо, което предварително знаех, че ще отвхърлите, поради закостенялост. Предложил съм съвсем коректно без обиди в тема озаглавена МНЕНИЯ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ФОРУМА. Така както предложих елементарно гласуване за Правилник и там отново такива като теб забиха на антируска тематика. Изглежда русомразците сте много враждебен контингент, който не умее да дискутира по същество, а търси само вражда и агресивен спор.

И сега по темата - лично на мен наистина ми е много любопитно защо се държите така здраво за латиницата? Ако влезнем в един англоезичен, германоезичен и т.н. форум ще видим само латиница сред потребителските имена. Смятам, че това е плод на силното влияние на западна култура. Това не е в никакъв случай лошо , докато не започнем да губим идентичност.

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 01 Фев 2018, 15:00

Никой не пише на латиница за да вкарваш подобни обвинения, нито е повлиян от т.нар. западна култура, каквото и да значи това. Ти просто провокираш умишлено конфликт, а това че имаш обсесивна психоза, че някой си искал да разруши кирилицата и да пишем на латиница си е проблем съществуващ само в твоята глава. През 1999г. тогавашният президент Петър Стоянов предложи да се въведе латиницата като вариант за правопис на българския език наред с кирилицата като даде за пример сърбите, но тогава срещна мощен обществен отпор и бързо забрави за глупавата си идея. Оттогава никой не е повдигал повече подобен въпрос. България като страна символ и родоначалник на кирилицата няма как да се откаже от нея по никакъв повод.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 01 Фев 2018, 15:12

Очевидно никой не подкрепя идеята на Мизиец, така че безпредметно това да продължава да се обсъжда.
Като не искаш мира, на ти секира.

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 01 Фев 2018, 15:28

Аз го подкрепям Мизиеца.Не е лошо предложението, но все пак трябва консенсус за това!
Кръвта вода не става!

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 01 Фев 2018, 15:37

Откога ви повтарям, да си спретнем едно форумно турнирче, по раздаване на шамари. Някъде по горите, но близко град, за оказване на бърза помощ, ако се наложи
После ще е по-внимателно раздаването на определения. :-)
Изображение
Finita la commedia

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 01 Фев 2018, 15:42

С времето всичко си идва на мястото.С колко форумни колеги отначало сме се скъсвали да се караме по форумите , ама постепенно това е отминавало и прекрасно сме се разбира ли...
Време трябва малко на колегите тук и ще си дойде всичко на мястото(щом няма политика).
Кръвта вода не става!

Аватар
Мизиец
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мизиец » 01 Фев 2018, 16:15

ВалБо(ValBo), може да направим 2 отбора по ЕЪРСОФТ(една типично българска думичка :D ).

PP: AIRSOFT - пуканица, пляканица, пуцане.

ПП: Т-72 - т-то кирилишко ли е? Предполагам от производството на танка, че е.

ПП/PP - Stan(Стан) , не бръзай със заключенията, че ти стават много напоследък.

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Фев 2018, 16:24

ValBo написа:
01 Фев 2018, 15:37
Откога ви повтарям, да си спретнем едно форумно турнирче по раздаване на шамари.
Някъде по горите, но близко до град - за оказване на бърза помощ, ако се наложи.
После ще е по-внимателно раздаването на определения. :-)
Шамарите - с ръка или с крак ще ги нанасяме?

Такива събирания - за обмяна на техники и на опит в спарингите - си правехме редовно преди доста години - потребителите на форума за бойни изкуства DAOBG.COM/ .

Събираме се в някое дожо и се започва:
- Сега, аз ако ти замахна така - с крак или с ръка, ти какво ще направиш?
- Как ще се измъкнеш от захвата, ако аз те хвана за едноименната или за разноименната ръка?
- Аз сега ще направя една китайска техника за "вкореняване" (застава в по-разкрачена позиция с нисък център на тежестта), много е яка, а ти се опитай да ме вдигнеш, да ме преместиш или да ме хвърлиш... (Тук аз се оказах с по-нисък център на тежестта от него, "изкорених" го и го хвърлих.)
- Аз, ако ти замахна така с тоя (гумен) нож, ти как ще се защитиш?
- Ще те хвана за ревера на кимоното (джудо ги, по-точно). Ти какво ще направиш?
- А някой знае ли какви са практическите приложения на китайската техника, наречена "Да погалиш коня по гърба"?
- Кой ще ме научи да падам, без да се наранявам при падане?

И така нататък, и нататък - все така. Беше много полезно. После сядахме някъде да хапнем и да пийнем, преуморени от тренировката.
От друга страна, така се създават и истински приятелства между практикуващите бойни изкуства у нас.

---

Аз пък мога да предложа да си спретнем едно турнирче по шахмат. Ако искате, де... После обаче, тези, които загубят шахматните партии, да не се сърдят на победителите!

А бихме могли да си направим и кореспондентен турнир.
Пуска се нарочна тема, например - "Шахматен двубой между потребителите Хикс и Игрек". И в отделен постинг всеки от тях дава своя ход.
(Примерно: 1. е4, другият отговаря 1... е5 и така - до края.)

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 01 Фев 2018, 16:37

Насилието поражда още по-голямо насилие - стара максима. :mrgreen:
Make love, not war ! 8-)

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Фев 2018, 16:50

Мизиец написа:
01 Фев 2018, 14:51
На мен наистина ми е много любопитно защо се държите така здраво за латиницата?
Ако влезнем в един англоезичен, германоезичен и т.н. форум ще видим само латиница сред потребителските имена. Смятам, че това е плод на силното влияние на западна култура. Това не е в никакъв случай лошо , докато не започнем да губим идентичност.
Никой не държи "толкова много" на латиницата; ако беше обратното, shtyahme da pishem postingite si na latinica.

Но никовете на повечето по-стари потребители са били измислени давным - давно, както казват руснаците (и русофилите, предполагам?). Моят, както съм споменавал, датира от 1996 г. От времето, когато имаше само кирилица по БДС, която я ползваха малцината, които са я учили - в училище, в университета или на работа. Другите си измисляхме някакви никове на български, но написани на латиница или даже - и на чужди езици. И сме станали известни онлайн с никовете си на латиница. Сега да градим тепърва нова онлайн репутация с нови никове на кирилица - мерси!, но няма нужда. Моят ник - ISTORIK - е 22 годишен. Вече 22 години аз съм известен - и онлайн, и офлайн - с него. И както каза един мой онлайн познат: "Твоят интернет псевдоним отдавна е легенда в интернет!". Пък аз даже и не съм подозирал този факт.

Мизиец, а ти от коя година ползваш интернет? И откога датира твоят псевдоним?

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 01 Фев 2018, 16:54

Луков,
Няма лошо в любовта, но сме само мъже и мисля, че на тия, дето са обект на любовта, никак няма да им хареса... :-)

Историк, Даото още живо ли е?
Иначе, крак, ръка, колена, лакти... Кой както може. :-)

Мизиец, нещо не успях да го харесам този спорт. Тази пластмасова съчма, лети как си иска, пък с метални не дават да се стреля :-)
А и аз нямам такова чудо. Мога да дойда или с бойния или с въздухарката. Ама и от двете боли ;-)
Изображение
Finita la commedia

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Фев 2018, 17:15

ValBo написа:
01 Фев 2018, 16:54
Историк, Даото още живо ли е?
Да, живо е. Напоследък все по-рядко се пише в него, но темите си стоят. Е, имало е някакви проблеми, някои теми и мнения са позатрити, но като цяло, по-важната информация и по-важните дискусии са си там.

По едно време аз нямах възможност да влизам, компютърът или интернетът, или пък самият сайт ми правеше някакъв проблем. После пак можех да си влизам, но бях пропуснал да участвам в множество дискусии.

После някакви практикуващи стрелба с лък и практикуващи ММА го бяха превзели. Напоследък и те рядко пишат.

По много от темите е казано много и нови потребители (доколкото има такива) явно нямат какво да добавят.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Фев 2018, 18:07

В Дао не съм се регистрирал, но много интересни теми имаше... Единственото, което си спомням е, че Дориан Александров получи перманентен бан ... И за даоската алхимия, че имаше нещо...леле, май 2004та последно съм влизал там:$$

Отговори