Майтапи

Място за разтуха

МодераториCOLON Thorn, Ksantip

BUTTON_POST_REPLY
Аватар
Amazon
Модератор
МненияCOLON 1341
Регистриран наCOLON 20 Юли 2016, 02:00
CONTACTCOLON

Re: Майтапи

Мнение от Amazon » 08 Яну 2017, 14:45

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
МненияCOLON 60
Регистриран наCOLON 24 Юли 2016, 20:53
МестоположениеCOLON Пловдив
CONTACTCOLON

Мнение от Мокрия » 08 Яну 2017, 16:38

Чукча на любовна среща, но дамата закъснява.
- Аа, чакам до -40 и си тръгвам.

bukvite
Редовен потребител
МненияCOLON 6
Регистриран наCOLON 27 Сеп 2016, 22:39
CONTACTCOLON

Мнение от bukvite » 08 Яну 2017, 19:15

bigdragon написаCOLONАктуален хумор:
--------------------------------------------------

+20°C - Гърците си обличат пуловерите (ако ги намерят).
+15°C - В Хавай си включват отоплението (ако го имат).
+10°C - Американците започват да треперят, руснаците сеят царевица.

+5°C - Можете да видите дъха си. Италианските коли спират да палят. Норвежците се къпят на открито. Руснаците си отварят прозорците.
0°C - Водата замръзва в Америка, но едва започва да се сгъстява в Русия.
-5°C - Френските коли спират да палят.

-10°C - Започвате да планирате пътуване до Австралия.
-15°C - Котката ви настоява да спи във вашето легло. Норвежците си обличат пуловерите.
-18°C - В Ню Йорк засилват отоплението на максимум. Руснаците излизат за последен пикник за сезона.
-20°C - Американските коли спират да палят. В Аляска започват да носят ризи с дълги ръкави.
-25°C - Немските коли спират да палят. Повечето хавайци са мъртви.

-30°C - Политиците започват да говорят за бездомните. Котката ви вече иска да спи в пижамата ви.
-35°C - Твърде студено е за мислене. Японските коли спират да палят.
-40°C - Планирате да си вземете двуседмична гореща вана. Шведските коли спират да палят.
-42°C - Трафикът в Европа замира. Руснаците ядат сладолед.
-45°C - Политиците започват да правят нещо даже и за бездомните.

-50°C - Клепачите ви залепват, щом мигнете. В Аляска хората си затварят прозорците на баните.
-60°C - Полярните мечки започват да мигрират на юг.
-70°C - Адът замръзва.
-73°C - Финландските специални служби евакуират Дядо Коледа от Лапландия. Руснаците си слагат кожените шапки.
-80°C - Адвокатите си прибират ръцете в собствените джобове.
-114°C - Етиловият алкохол замръзва. Руснаците не са много щастливи.
-273°C - Абсолютната нула. Атомите спират да се движат. Руснаците обуват ботуши.
-295°C - 90% от планетата е мъртва. Руският футболен отбор става световен шампион.

-------------------------------------------------
ПП Руските коли продължават да палят...
Не е пълния вариант!
Класиката е:
- 30. Нито една истинка кола не иска да пали. Лапландеца ругае шумно, рита гумите и пали Ладата!

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4468
Регистриран наCOLON 18 Юли 2016, 22:29
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 08 Яну 2017, 19:22

Между другото, понеже Пасатът на -15 вече изпитва известни затруднения с паленето, се сетих да питам - това за руските коли мит ли е?
Логически по-старата кола с по-малко и по-некачествени уплътнения, по-слаб акумулатор и т.н. не би трябвало да има предимства в паленето на студено, а точно обратното. Шведите не падат от луната и Волво имат добра репутация. :)
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Thorn
Модератор
МненияCOLON 1277
Регистриран наCOLON 19 Юли 2016, 20:02
CONTACTCOLON

Мнение от Thorn » 08 Яну 2017, 19:38

Вероятно има доста тънкости. Киа-та с 4 годишен акумулатор и денонощие под снега без палене, не се затрудни. Но реално няма причина леко ъпгрейднат стар фиат да е особено добър в зимни условия. Но е факт, че реално ги ползват. И в Норилск, и в Чукотка, и в Магадан. Вярно е, че при наистина голям студ, просто не ги гасят.

Аватар
Thorn
Модератор
МненияCOLON 1277
CONTACTCOLON

Мнение от Thorn » 08 Яну 2017, 19:43

Очевидно има проблем, но имат и методи да се справят. Например:

Одним из широко распространенных способов подогрева или разогрева автомобильных двигателей при низких температурах является вода или парообогрев. Для этого необходимы устройства для нагревания воды или источники пара. К этим устройствам относятся водогрейные и паровые котлы низкого давления, бойлеры, бани. На автотранспортных предприятиях получили распространение котлы типа «Универсал». Они могут быть использованы в качестве водогрейных и паровых.
Установки снабжены как правило двумя насосами – основным с электроприводом, и запасным – с ручным приводом. Давление контролируется с помощью монометров. При подогреве вода циркулируется по замкнутому кругу: от водогрейного котла подается с помощью насоса в систему охлаждения двигателя, а затем снова возвращается в котел. Система охлаждения двигателя герметизируется. Для этой цели на заливную горловину радиатора устанавливают специальную пробку с резиновыми прокладками, а контрольную трубку радиатора оборудуют краником. Который закрывают после прогрева двигателя.
Воздухообогрев– один из наиболее распространенных способов безгаражного хранения автомобилей. Он используется широко на предприятиях Норильска, Челябинска, Тюмени. Для получения горячего воздуха и подачи его к обогреваемым автомобилям площадки безгаражного хранения оборудуются специальными установками, составными частями которой являются: устройство для подогрева и подачи воздуха (калориферные агрегаты), воздуховоды, соединительные рукава, для подвода воздуха к автомобильным агрегатам, система контроля и сигнализация.
Электрообогревдостаточно эффективен и позволяет осуществлять регулирование количества подаваемого к автомобилям тепла в широких пределах. Электрообогрев широко используется не только в нашей стране, но и за рубежом. При групповом обогреве автомобилей используют электрическую энергию от трансформаторов подстанции. Для преобразования электрической энергии в тепловую применяются нагревательные элементы, которые можно разделить на 2 группы: с твердым проводником и жидкостные. В качестве твердых проводников используется сплавы нихром, фехраль, кантал, хромам, лучшим является нихром. Применяются электронагревательные элементы из твердых проводников с открытой или закрытой спиралью. Среди нагревателей с твердым проводником, хорошо себя зарекомендовали цилиндрические электронагреватели, у которых спираль монтируется внутри патрубка системы охлаждения.
Инфракрасный газовый обогрев.Обогревание двигателей осуществляется с помощью горелок инфракрасного излучения, применяется сравнительно недавно. Он основан на том, что инфракрасные лучи по природе своей являющиеся электромагнитными колебаниями с длиной волны до 1 мкм (конец видимого спектра) до 1 мм (наиболее короткие радиоволны) практически не поглощаются чистым воздухом, а металл обогреваемых агрегатов поглощает излучение и нагревается. Для этого разработаны специальные горелки, предназначенные для работы в стационарных условиях и передвижные. «Газоавтоматика», «Радиант». Горелки могут работать как на природном газе, так и на пропане.
К индивидуальным средствам и способам безгаражного хранения автомобилей относятся утеплительные чехлы, утепление агрегатов, утепление аккумуляторных батарей.

Аватар
ValBo
Редовен потребител
МненияCOLON 584
Регистриран наCOLON 22 Юли 2016, 09:14
CONTACTCOLON

Мнение от ValBo » 08 Яну 2017, 20:34

Карат ги на вода. Като слезе я източва (това на старите руски коли се прави лесно), после идва с туба гореща вода и налива.
И пали докато всичко е още топло.
А пасата запали от раз в събота
Само дето половин час го изривах :-)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4468
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 08 Яну 2017, 21:35

Той Пасатът си пали, просто на -15 след денонощие навън започва да се усеща леко давене на стартера и, че не пали "от раз". И се налага малко подгряване.

Аз не говорих за импровизациите как се пали кола. Приятелят ми от Томск ми е разправял, че зимата пожарни, линейки и пр. автопарк просто седи с включен двигател денонощно в халето.
Мисълта ми беше има ли нещо вярно в тези митове, че руските коли можели да запалят на много по-ниска температура в сравнение с други коли (както са си, фабрично).

...
Изображение

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4468
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 08 Яну 2017, 21:36

Изображение
:D

Аватар
Amazon
Модератор
МненияCOLON 1341
CONTACTCOLON

Мнение от Amazon » 08 Яну 2017, 23:22

На студено време, най добре пали Тесла :D

Аватар
piston
Редовен потребител
МненияCOLON 566
Регистриран наCOLON 31 Юли 2016, 12:27
CONTACTCOLON

Мнение от piston » 08 Яну 2017, 23:29

Amazon написаCOLONНа студено време, най добре пали Тесла :D
Ако е достатъчно студено може да постигнеш и свръхпроводник...

Аватар
Amazon
Модератор
МненияCOLON 1341
CONTACTCOLON

Мнение от Amazon » 08 Яну 2017, 23:35

Като стане -180 С. ще му мислим.

Аватар
piston
Редовен потребител
МненияCOLON 566
Регистриран наCOLON 31 Юли 2016, 12:27
CONTACTCOLON

Мнение от piston » 09 Яну 2017, 09:27

Спонтанните срещи на Бащицата... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4468
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 09 Яну 2017, 21:53

Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
МненияCOLON 1341
CONTACTCOLON

Мнение от Amazon » 10 Яну 2017, 03:05

Thorn написаCOLONИзображение
Това в ляво не е "gun" а е "handgun" .

Аватар
Thorn
Модератор
МненияCOLON 1277
CONTACTCOLON

Мнение от Thorn » 10 Яну 2017, 12:55

pistol
ˈpɪst(ə)l/Submit
noun
1.
a small firearm designed to be held in one hand.
synonyms: revolver,gun, handgun, side arm; More
2.
USinformal
a very energetic or enterprising person.
"when we first met, he was a pistol, full of ideals and a natural leader"
verbdated
1.
shoot (someone) with a pistol.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
МненияCOLON 4468
CONTACTCOLON

Мнение от Dinain » 10 Яну 2017, 15:26

Стига ве... И GAU-8 Avenger е gun.
Сякаш не знаете, че тази дума се използва за всяко огнестрелно оръжие. Докато производни като machine gun, minigun, submachine gun, railgun и т.н. са с конкретно значение. :)

Аватар
Almasy
Редовен потребител
МненияCOLON 267
Регистриран наCOLON 29 Юли 2016, 15:08
МестоположениеCOLON Бургас
CONTACTCOLON

Мнение от Almasy » 10 Яну 2017, 16:01

Изображение
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
ValBo
Редовен потребител
МненияCOLON 584
Регистриран наCOLON 22 Юли 2016, 09:14
CONTACTCOLON

Мнение от ValBo » 10 Яну 2017, 16:06

Личен архив?

Аватар
Almasy
Редовен потребител
МненияCOLON 267
CONTACTCOLON

Мнение от Almasy » 10 Яну 2017, 16:21

ValBo написаCOLONЛичен архив?
Мне. Но си спномням. Колкото и да съм бил малък.
Втълпило ми се е в съзнаниеето и друго - как на някаква манифестация, на безбройни репетиции ни караха да маршируваме с дървени автомати и скандираме нещо, което никой не знаеше какво означава.
Но още го помня - нещо от рода на това беше:
"Ернесто, Хурино, хара сера версино"
Да сме били по на 10 години.......
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

djio
Редовен потребител
МненияCOLON 125
Регистриран наCOLON 22 Юли 2016, 14:32
CONTACTCOLON

Мнение от djio » 10 Яну 2017, 16:24

Мъките на един празнувал човек
01.01.2017. Нещо грапаво ми ближе клепача... Заспивам... Повтаря се... Сигурно е котката. Опитвам да отворя очи, но е невъзможно – сигналът, който мозъкът ми изпраща до тях, отива на грешно място в петата. Лошо ми е – умирам. Никога повече алкохол! След третото усилие успявам да се надигна от дивана – прегърбен съм Г-образно на буквата „Щ”. Някак стигам до банята. Поглеждам се в огледалото. Имам гурел от лявото око до ухото, а на другото оче залепени няколко резена суджук (явно съм се правил на пират). Косата ми прилича на четка за нужник... използвана... от тираджия... Лоча вода в шепа – изпивам половината чешма. Сухотата не изчезва – в сравнение с устата ми, Сахара е блато. Лошо ми е – ще пукна. Лягам обратно в поза умрял пингвин от мъка. Котката Ивелина се тръшва на задния ми гръб да ме топли. Дъхът ми е с вкус на потна жлеза от анус на скункс. Задавям се – едновременно хлъцвам, кихам и се оригвам. От гърлото ми изпада квадратна бучка – явно снощи съм дишал сирене. Някак пускам телевизора – Бог ми е изпратил мач от английското (Арсенал – Кристъл Палас). Благодарен съм му. С едното око спя, с другото неуспешно се опитвам да асимилирам картината. От цигарите белият ми дроб свири като бракувана хармоника, черният е в кома. Бъбреците ми са изтръпнали, стомахът ме реже, червата са се увили около гръкляна в опит да емигрират от мен. Ръцете треперят потни, ушите ми пищят със свой глас, очите сълзят – пак ще образувам гурел. Сърцето ми трака като развален миксер, пуснат в центрофугираща пералня. Много ми е зле. Никога повече алкохол. О... ето любимата Нора се явява. Спасението. Опитвам се да кажа „Здравей”, но излиза само „Зай”. Никакво внимание. Обръща ми гръб, дрънчейки нещо в килера. Какво е станало? Да не би да съм обладал някоя от снощните гостенки по невнимание? Идва пак и най-шокиращо пуска прахосмукачката: РУУУУУУУУУ... РУУУУУУУУУУУУУ... Ще ми се пръсне главата. Сякаш вътре великан е притиснал топките ми с домашната си ютия. Край – тука ще загина. Виждам картини от детството си, яздя малка мечка с три пъпа и бавно навлизам в тунела... Прахосмукачката спира. Тихо е като котлон... Годеницата ми започва да мие тавите и чиниите от вчера. ДЖАЗ-БУМ-ДРЪН. Свивам се в ембрионална стойка. Може би трябва да ѝ кажа да спре, но не мога да сглобявам думи, защото не си спомням половината букви от азбуката. Изведнъж нещо изтрещява на пода. Едвам се обръщам да видя. Нора е над мен, гледайки ме с очите на Саддам Хюсеин: „Ахх тии... Кольоо, защо снощи, преди да заспиш, не каза, че ме обичаш!?” Мисълта ми е разредена, но събирам някои по-известни букви и поднасям искрено извинение. Внезапно всичко се променя – тя грейва. За под две минути на масичката пред мен има кипела шкембе чорба, замръзнала бира, люти чушки, топли кюфтета... излизала е по обед до близката кръчма да ми е добро. Някак успявам да седна. Загребвам с лъжицата – устата ми не чувства нищо. Втора хапка – същата работа. Повечето ми рецептори са убити, а ранените са по местните болници. На половината кастрон започвам да усещам лек вкус. Лоча от бирата – идва нова. Почва да ми светва: „Норка, бухалче, я сипи по една ракия да пием!” За секунди чашите са пълни, салатата от кисело зеле е на масата. Разговаряме и се веселим. Разказвам как след един мач, като по-млад, полицаите ме гепиха, че хвърлям камъни по противника и ме повлякоха към патрулката. Да, ама аз нарочно настъпих някакво случайно лайно и така двамата влязохме в колата. След точно минута ме изгониха. Любимата ще припадне от смях. Исус шепне името ми – сега бил моментът. Изстрелвам се на комета в банята. Бързо се връщам и я награбвам (котката Ивелина вече крачи към клозета)... Нора си получава заслуженото. Лежим прегърнати и потни, а след малко продължаваме с почерпката.
02.01.2017. Нещо грапаво ми ближе клепача... Опитвам се да отворя очи, но е невъзможно... Лошо ми е – умирам. Никога повече алкохол...

Аватар
Almasy
Редовен потребител
МненияCOLON 267
CONTACTCOLON

Мнение от Almasy » 10 Яну 2017, 16:25

Асортимент и цени на хранителни стоки в Кореком
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
Thorn
Модератор
МненияCOLON 1277
CONTACTCOLON

Мнение от Thorn » 10 Яну 2017, 17:13

Almasy написаCOLON
ValBo написаCOLONЛичен архив?
Мне. Но си спномням. Колкото и да съм бил малък.
Втълпило ми се е в съзнаниеето и друго - как на някаква манифестация, на безбройни репетиции ни караха да маршируваме с дървени автомати и скандираме нещо, което никой не знаеше какво означава.
Но още го помня - нещо от рода на това беше:
"Ернесто, Хурино, хара сера версино"
Да сме били по на 10 години.......

¡El pueblo unido, jamás será vencido!
Ел пуебло унидо хамас сера венсидо (на испански: El pueblo unido, jamás será vencido - Обединеният народ никога няма да бъде победен) е крилата фраза и заглавие на чилийска песен, композирана от Серхио Ортега. Той е автор и на друга много популярна песен, „Венсеремос“. „Ел пуебло унидо хамас сера венсидо“ е може би най-известната в целия свят песен на протеста в историята на човечеството.

Написана е през юни 1973 година, по време на мандата на Салвадор Алиенде, който е свален и убит от военната хунта през септември 1973 година. Песента става символ на протеста срещу режима на Пиночет и малко по-късно става популярна по цяла Латинска Америка. След това тя е преведена на много езици и използвана при много протестни акции. В Иран през 1979 година е използвана от противниците на монархията.

Освен песен, това е и лозунг, крилата фраза, употребявана на демонстрации и протести. През 2011 година движението Окупирай Уол Стрийт също я скандира по време на шествия.
https://www.youtube.com/watch?v=BW5NaU375Ak&ab_channel=Riverman61

BUTTON_POST_REPLY