Общи приказкиКакво обединява и какво разединява българите днес?

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Какво обединява и какво разединява българите днес?

Мнение от Amazon » 10 Окт 2018, 01:49

Thorn написа:
09 Окт 2018, 23:31
Моля? Къде ме видя да се идентифицирам с християнството? Аз не вярвам в богове.
А вярваш ли в пълното и безусловно върховенство на закона? Защото май това беше въпроса?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 10 Окт 2018, 02:31

Thorn написа:
10 Окт 2018, 02:17
Частично. А ти?
Изцяло и безпрекусловно. Частично не върши работа. Не може частично да управляваш самолет и въобще, частично да си вършиш работата. Същото е и със спазването на закона и уважението към правилата.

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 10 Окт 2018, 03:38

Thorn написа:
09 Окт 2018, 21:48
Даа, Бакалов фурнаджийската лопата ми даваш за пример. Семинаристът, който е известен и като агент на ДС с псевдонима "Борис". Ама страшен авторитет, няма що :lol: :lol: :lol: :lol:
За пореден път имате проблеми при четенето с разбиране. НЕ обсъждаме личност Торне ! От Бакалов съм дал само ЦИТАТ, който ТЕМАТИЧНО отразява проблемът и с който съм съгласен. Ако имате какво да обсъждате, обсъждайте цитатът !!!
Thorn написа:
09 Окт 2018, 21:48
Колкото до Полша, ходи да живееш сега под властта на ултракатолици и десни откачалки като Качински и Дуда, пък после ми говори колко е хубаво.
Живял съм там, много българи живеят и работят там за разлика от желаещите да дойдат със същата цел в България поляци. Женен съм за чужденка, живея в чужбина и от време на време посещавам Полша,т.е. при мен между думи и дела има взаимна връзка още повече, че дъщеря ми е почти "хамериканка".

И защото ме пратихте да живея там ще ви попитам, вие като онбашия на русофилската "ячейка" случайно да не би в Матушката да сте положили "задница в тепле", при възлюбените леви откачалки ? Само не казвайте че сте драснали в „гнилия Запад“/„разпадаща се Гейропа“ или недай боже в Пиндостан, защото ще излезе, че като класически русофил разигравате сценката на Янус Двуликия. ;)

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 13 Окт 2018, 02:22

Amazon написа:
10 Окт 2018, 02:31
Thorn написа:
Частично. А ти?
Изцяло и безпрекусловно. Частично не върши работа. Не може частично да управляваш самолет и въобще, частично да си вършиш работата. Същото е и със спазването на закона и уважението към правилата.
Като бях малко по-млад и мен ме тресеше някакъв такъв пубертетски максимализъм, хем пубертета отдавна беше отминал. Юридическото обазование още повече го засили. Pereat mundus et fiat iustitia. "Да се спази Закона, та ако ще и светът да загине!"

После помъдрях. Замислих се примерно за Щауфенберг в Германия и за Лос Пепес в Колумия и вече не съм толкова убеден, че спазването на закона е НАЙ-ВЪРХОВНАТА ценност ВИНАГИ и ПРИ ВСЯКАКВИ ОБСТОЯТЕЛСТВА.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 13 Окт 2018, 02:48

Thorn написа:
13 Окт 2018, 02:22
Amazon написа:
Thorn написа:
Частично. А ти?
Като бях малко по-млад и мен ме тресеше някакъв такъв пубертетски максимализъм, хем пубертета отдавна беше отминал. Юридическото обазование още повече го засили. Pereat mundus et fiat iustitia. "Да се спази Закона, та ако ще и светът да загине!"

После помъдрях. Замислих се примерно за Щауфенберг в Германия и за Лос Пепес в Колумия и вече не съм толкова убеден, че спазването на закона е НАЙ-ВЪРХОВНАТА ценност ВИНАГИ и ПРИ ВСЯКАКВИ ОБСТОЯТЕЛСТВА.
:D "Изцяло" (като противоположност на "частично") и "винаги и при всякакви обстоятелства" са две големи разлики. ;)
Кто к нам с мечом придет, того проще застрелить.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 13 Окт 2018, 14:20

Петя, де да знаеше какво приказваш.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 13 Окт 2018, 14:45

Thorn написа:
13 Окт 2018, 14:20
Петя, де да знаеше какво приказваш.
Например, че в първата част на твърдението ми закона е обект, а във втората субект? Бъди така любезен да бъдеш конкретен или да си хвърляш уона-би остроумните изцепки някъде другаде. Мерси предварително.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 13 Окт 2018, 15:09

Част от българските закони са толкова тъпи, че предварително са разчетени за това, че няма да се изпълняват. Иначе казано - приети са за прах в очите.

Типичен пример - ЗУТ.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 13 Окт 2018, 15:25

Thorn написа:
13 Окт 2018, 15:09
Част от българските закони са толкова тъпи, че предварително са разчетени за това, че няма да се изпълняват. Иначе казано - приети са за прах в очите.

Типичен пример - ЗУТ.
Е, сега нали няма зарад кусурите на българските закони да отричаме значението на Закона по принцип? :) Тъкмо тъй и предполагах, че имаш предвид по-скоро определени обстоятелства, отколкото принципни възражения, макар че така ги представи. Естествено, няма да твърдя наопаки, че ЗУТ е цвете за мирисане, но поне в рамките на Закона по принцип и българските закони в частност си съществува възможността да бъде коригиран - евентуално към по-добро. :) Между другото, има ли в някоя държава орган, следящ за, мм, смислеността? на законите? Или там, съответните комисии каквото направят?

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 13 Окт 2018, 15:30

Конституционен съд има...

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 13 Окт 2018, 15:39

Колкото искаш има такива органи. Което не отменя нито смисъла на примера със Щауфенберг, нито с Лос Пепес.
Последна промяна 1 на Thorn, променена общо 14 пъти

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 13 Окт 2018, 16:05

Thorn написа:
13 Окт 2018, 15:39
Колкото искаш има такива органи. Което не отменя нито смисъла на примера със Щуфенберг, нито с Лос пепес.
Примера, който ми дойде на ума, беше, че ако има някой особено калпав закон - например тоя за защита на държавата през 1934, това значи ли, че хората, които по съвест не спазват гореспоменатия, могат да не спазват също и закона за движение по пътищата? Или закона за местните данъци и такси? Това е, според мен, прилагане на "частично" навсякъде (където му хрумне на гражданина). И между другото, също има съвсем конкретно изражение - името му беше нещо от рода на "битова корупция" - хем да "не може" министъра да даде голямата сделката на братчед си, ама малкия човек кат превиши скоростта - да може да си плати малко и все едно няма закон какво следа при превишение на скоростта.

А определените обстоятелства са нещо съвсем конкретно - и обикновено са свързани със съвсем конкретен закон или част от него, а не с уважението към Закона по принцип. Затова възразявам да разпространяваш поуката от определени закони при определени обстоятелства върху Закона въобще.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 13 Окт 2018, 17:14

Thorn написа:

Типичен пример - ЗУТ.
Какво толкова му е на ЗУТ? Питам, щото наскоро четох части от него, та ми стана интересно.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Окт 2018, 20:07

Thorn написа:
Amazon написа:
Thorn написа:
Частично. А ти?

Това за мен не е аргумент. В САЩ има закони по места, от рода какъв тип секс имаш право да правиш с жена си. И такива закони понякога се прилагат. Една успя да вкара в затвора мъжа си, след като го беше примамила да използват задния двор. Или градче, където нямаш право да правиш ляв завой с каруца, ако черен гарван е кацнал върху кметстовото.

Такива куриози са точно това - смешни/тъжни/жалки/опасни куриози. А не аргумент срещу върховенството на закона.

Също виждам че мислиш, че си по-квалифициран, по-опитен и естествено интелигентен от хората създавали тези закони.

Дори да е вярно, как това ти дава право да си "гъвкав" по отношение на закона?

И въобще цялата дискусия е нелепа. Проблема в България е че съдиите, прокурорите, адвокатите и гражданите не вярват в закона. И те не вярват заради манталитета си, а не заради това че някакъв там си закон(който не са и чували), според Торн бил малко не както трЕба.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 13 Окт 2018, 20:34

Amazon написа:
13 Окт 2018, 20:07
Проблема в България е че съдиите, прокурорите, адвокатите и гражданите не вярват в закона. И те не вярват заради манталитета си, а не заради това че някакъв там си закон(който не са и чували), според Торн бил малко не както трЕба.
+1! Ако трябва да съм малко по-конкретен - не вярват в закона, защото знаят, че държавата се управлява с връзки, а не със закони.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 13 Окт 2018, 20:35

Amazon написа:

Евентуално нарушение на човешки права.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 13 Окт 2018, 22:16

centara написа:
13 Окт 2018, 20:35
Amazon написа:

Евентуално нарушение на човешки права.
А малко ли е?

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Окт 2018, 00:48

pnp5q написа:
13 Окт 2018, 16:05
Thorn написа:
13 Окт 2018, 15:39
Колкото искаш има такива органи. Което не отменя нито смисъла на примера със Щуфенберг, нито с Лос пепес.
Примера, който ми дойде на ума, беше, че ако има някой особено калпав закон - например тоя за защита на държавата през 1934, това значи ли, че хората, които по съвест не спазват гореспоменатия, могат да не спазват също и закона за движение по пътищата? Или закона за местните данъци и такси? Това е, според мен, прилагане на "частично" навсякъде (където му хрумне на гражданина). И между другото, също има съвсем конкретно изражение - името му беше нещо от рода на "битова корупция" - хем да "не може" министъра да даде голямата сделката на братчед си, ама малкия човек кат превиши скоростта - да може да си плати малко и все едно няма закон какво следа при превишение на скоростта.

А определените обстоятелства са нещо съвсем конкретно - и обикновено са свързани със съвсем конкретен закон или част от него, а не с уважението към Закона по принцип. Затова възразявам да разпространяваш поуката от определени закони при определени обстоятелства върху Закона въобще.
Така формулирано, нямам никакви възражения. Даже се присъединявам изцяло. В никакъв случай не съм имал предвид неуважение към закона по принцип.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Окт 2018, 00:52

Stan написа:
13 Окт 2018, 17:14
Thorn написа:

Типичен пример - ЗУТ.
Какво толкова му е на ЗУТ? Питам, щото наскоро четох части от него, та ми стана интересно.
Примерно ако беше спазвана първоначалната му редакция, щеше да се окаже, че в България практически няма законни сгради, а незаконните подлежат на събаряне. Той по начало не предвиждаш узаконяване. Добре, че такава глупост не прилагаха на практика, а после извратиха тълкуването на един член и решиха проблема. Или например 172 а от НК, според който ВСИЧКИ българи са престъпници.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Окт 2018, 00:54

Amazon написа:
Thorn написа:
Amazon написа:

Това за мен не е аргумент. В САЩ има закони по места, от рода какъв тип секс имаш право да правиш с жена си. И такива закони понякога се прилагат. Една успя да вкара в затвора мъжа си, след като го беше примамила да използват задния двор. Или градче, където нямаш право да правиш ляв завой с каруца, ако черен гарван е кацнал върху кметстовото.

Такива куриози са точно това - смешни/тъжни/жалки/опасни куриози. А не аргумент срещу върховенството на закона.

Също виждам че мислиш, че си по-квалифициран, по-опитен и естествено интелигентен от хората създавали тези закони.

И въобще цялата дискусия е нелепа. Проблема в България е че съдиите, прокурорите, адвокатите и гражданите не вярват в закона. И те не вярват заради манталитета си, а не заради това че някакъв там си закон(който не са и чували), според Торн бил малко не както трЕба.
Типични разсъждения на неюрист.

Колкото до това дали съм бил по-квалифициран, опитен и интелигентен от хората създавали тези закони - в някои случаи определено да.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 14 Окт 2018, 01:52

И понеже ми стана весело от пиетета на Амазон към създадетелите на закони, нека да ви разкажа как се създават законите в България, че мако да ви просветне. Във форума наминават и други юристи, могат да потвърдят.

И така.

Фирмата Х има проблем с чл. Y от закон Z.

Обикновено с проблема се сблъскват служители на относително ниско ниво, които напразно се опитват да обяснят на шефовете си, че това дето са го замислили, не съвпада с текста на някой закон.

След като по тая причина някой проект не стане в срок или направо се провали, някой все пак успява да обясни на шефовете в какво е проблема. Събира се брейнсторминг какво да се прави и ако фирмата има ресурс, решават да издействат промяна в закона.

Някой от големите шефове задейства ресурса (или хора, които имат връзки, или по-груби даже методи) и се урежда среща с някой фактор. Не става дума за депутати, защото не депутатите правят законите. Те само гласуват това, което се пуска от Министерски съвет. Факторът обикновено е на ниво заместник-министър, по-рядко - цял министър. Той обикновено е подготвен да чуе с внимание и доброжелателност "една молба на едни наши хора да им се реши проблема".

Прави се среща, първо неофициална, на която големия шеф на фирмата обяснява на зам. министъра кое в закона пречи. И тук е първия проблем. Служителите на ниско ниво от фирмата, които действително са се сблъсквали с проблема, на такива срещи никой не ги кани. Каквото е разбрал шефа, това препредава на фактора. И като се има предвид, че шефа рядко е юрист, а ако случайно е, не се сблъсква лично с такива казуси, то често се оказава, че нещо е недоразбрал или лошо обяснил. Първа фаза на развален телефон.

Ако все пак се разберат, се устройва и една по-официална среща, често в самото министерство, където в най-приемливи фрази "съобразени с общественото благо и от полза на цялото общество" официално се констатира, че има проблем и че не е зле да се промени някой закон в тази му част. Като резултат - сформират работна група, съставена от някой директор на дирекция и група експерти от администрацията.

И директорът и експертите са затрупани и с ежедневната си работа, която си е достатъчно изтощителна. И директорът и експертите са зле платени. Особено експертите. Ако ви кажат какви са им заплатите, няма да повярвате. Хайде, сега е 2018, нещата са ма-а-а-а-а-лко по-добре, но примерно преди 10 години можеше да ви кажат, че месечният им доход е от около 500 лв. Това на длъжност, която може да окаже осезаемо влияние на проект примерно за няколко десетки милиона! И честно казано, добрите юристи рядко се съгласяват да работят за тези пари, така, че често експертите по министерствата трудно могат да се определят като такива, особено преди да понатрупат практика.

Съответно изготвянето на законопроект е просто допълнителна работа към ежедневната, претупва се, не се обмисля добре, а и чисто като правен език не е добре написано. В идеалния случай, който си е поръчал промяната може да прати и готов текст, но все пак чак до такова гъзолизане не се стига толкова често, колкото би могло да се помисли. Обикновено в министерството сами си скалъпват нещо.
Все пак се стараят да махнат или поне да смекчат най-идиотските искания на поръчителя, да приведат текста в поне малко приличен вид, да измислят някакви поне на вид приемливи мотиви и т. н.
Има и дрг проблем. Експертите може и да не са чак толкова правно компетентни, но обикновено не са съвсем тъпи. Те отлично си дават сметка за какво става дума, откъде им се е натресла тази задача и в чий интерес е. И често съвестта им не съгласна с нарежданията на шефовете им. Или просто смятат предлаганото решение за неправилно, та дори и без дае директно неморално или незаконно. Да не говорим, че понякога направо ги карат да правят наистина незаконни неща, за които и самите те биха могли да операт пешкира. Така, че изготвеният текст често въобще не е това, за което са "молели" и не решава проблема или го решава неудовлетворително.

Оттам текстът се праща за съгласуване в заинетересованите администрации, във всички министерства и в МС. Там разбрали-недоразбрали и те дават предложения и възражения, някои от които могат да те хвърлят в оркестъра. От всичко това Правна дирекция на Министерски съвет компилира проект и го пуска на заседание на министрите за да бъде приет. Повечето министри не разбират за какво става дума, защото не им е в ресора и ако няма нещо специално, в този си вид заминава като предложен от правителството законопроект в парламента.

Там отива първо в съответната ресорна комисия. Но комисиите са политичски групички, депутатите, които участват рядко са експерти, а участвата заради допълнителните пари за членство в комисия. Ако проблемът не е политически или ако не засяга директно някой от комисията или негови хора, няма и да обърнат особено внимание. Но все пак е редно да дадат някакви мнения и препоръки и да пипнат и те нещо в проекта. Понякога изумителни глупости, които извратяват целия смисъл или го правят неефективен и като цяла твърде есто свидетелстват, че не са разбрали нито същността на проблема, нито същността на предлаганото решение.
Накрая, след като го фризират малко като правен изказ за да няма явни глупости, отива в пленарна зала, където редовите депутати, от които практически 100% хабер си нямат от материята го "обсъждат" и гласуват. Но понякога някои "активисти", на базата на това, което си мислят, че са разбрали правят предложения и това е най опасната част. Изумителни глупости се раждат!

И така - вече имаме нов закон. Или обикновено промяна в стария. Обикновено е написан неясно, нееднозначно, с неясни термини и често е трудно да се разбере какво именно следва да се прилага в практиката. Буквално. На семинар заместник-мнистър, който е писал почнти целия закон е заявявал, че след последните промени въобще не схваща как следва да се тълкуват някои челенове, защото те противоречат не само на други членови и на други закони, а понякога даже на формалната логика.

Оттам тръгва борба как да се прилага промяната. Фирмата поръчител чете и си бие главата. За какво се борехме, какво се получи. Случва се промяната да доведе до още по-голяма влошаване на положението спрямо предходното. Но нейсе, да речем , че нещо горедолу по техните идеи е написано. Хубаво, но често толкова неясно и нееднозначно, че според фирмата би трябвало да се направи в даден казус едно, а според администрацията или според общините - друго. При това в една община правят едно, в друг друго и т. н.

Ще кажете - съдът ще реши. Ами и съдът е същата стока. Един състав решава едно, друг друго и при повече опит ще знаете как ще се реши делото още при разпределението по състав.. И ще се чудите със съдията един и същи закон ли четете и в едни и същи преподаватели ли са ви преподавали.

Страхотно уважение към закона се създава така,а ?

Колеги юристи, ще потвърдите ли, че е така.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 14 Окт 2018, 05:00

Интересна ситуация се заформи. Всъщност и Амазон и Торн са прави, но просто пишат за различни значения на думата "закон". Струва ми се, че Амазон има предвид върховенство на правото, което е различно от върховенство на закона. Закони могат да се приемат всякакви и историята познава случаи, когато те изобщо не могат да се приемат за право, нищо че са приети по надлежния ред. Типичен пример са законите в национал-социалистическа Германия през периода 1933-1945 г. и ГДР - 1949-1990 г. Затова и един от най-големите немски правни философи - Густав Радбрух извежда теорията, че когато при създаването на закона властта изобщо не цели да постигне някаква форма на справедливост и чрез въпросния закон директно се нарушават основни правни принципи, то съдът не следва да прилага този закон.
Върховенството на правото (Rule of law) е друга бира - погазването му се нарича диктатура и няма оправдание. Мисля, че това има предвид Амазон и е прав.
От друга страна, написаното от Торн е вярно. Нормативни актове (закони) в България се приемат при условията на въпиюща некомпетентност и често са откровена глупост. Това обаче засяга по-тясното, правно-техническо значение на думата закон, като вид нормативен акт и не се отнася до върховенството на правото.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 14 Окт 2018, 08:40

centara написа:
14 Окт 2018, 05:00
Rule of law
Амазон се тръшка, ама и в Щатите не е розово положението.

https://www.youtube.com/watch?v=jQZP7utR1wg

:D

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 14 Окт 2018, 09:44

Малко хумор от ФБ:

А:
След Освобождението, в България 100% е имало хора, които са мислели " Едно време при Бай Абдул Хамид беше по-хубаво". Днес хора със същия ментален профил тъгуват по Бай Тошо...

...
Б:
При Абдул Хамид за пръв отишли със стипендия българчета да учат на Запад - 200 души...
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Отговори