Общи приказкиНа тази дата...

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: На тази дата.

Мнение от Bruchpilot » 19 Апр 2018, 19:04

Amazon написа:
18 Апр 2018, 03:32
Също нашите летци, все пак разстройват реда на бомберите, свалят 8 от тях, плюс няколко изтребителя. Това при съотношение 5-6 към едно в изтребители и огъня от стотици летящи крепости. Нашите не губят нито един самолет. Няма как да не сведем глава с уважение, като помислим при какви условия са воювали нашите летци.
Препоръчвам "Ние бранихме тебе, София", за тези които не са я чели!
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 20 Апр 2018, 16:51

На тази дата преди 142 години избухва Априлското въстание. Кървавото му потушаване обръща вниманието на Великите сили към съдбата на българите и дава повод на Русия да започне Освободителната война. Въпреки че въстанието е тотален военен провал, то е най-добре организираната революционна проява на нашия народ дотогава.
Представянето на знамето на революцията в Панагюрище:
Изображение
...
Хвърковатата чета на Бенковски:
Изображение

Ако трябва да сме точни, годишнината е на 2и май, заради разликата в календарите, но 20 април си остава датата, която помним.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 20 Апр 2018, 16:53

На същата дата, но през 1889г. е роден Адолф Хитлер в град Браунау на Ин, Австро-Унгария. Той е доста известна личност, така че не мисля, че има нужда от представяне :lol:.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 20 Апр 2018, 17:46

Това съвпадение на дати беше използвано преди няколко години от скинари да се събират пред Народния за да "честват Априлското въстание" ;)

Иначе е малко объркано това с датите заради неточността на нашия календар тогава. Примерно Христо Ботев се ражда на бъдни вечер и затова го кръщават така, а сега отчитаме рождеството му на шести януари (когато празнуват рождение христово и останалите православни народи). Явно понеже е останало точно като Априлско, въстанието не се чества на реалната му дата - 1-2 май?
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 20 Апр 2018, 18:03

Желязин написа:
20 Апр 2018, 17:46
Това съвпадение на дати беше използвано преди няколко години от скинари да се събират пред Народния за да "честват Априлското въстание" ;)

Иначе е малко объркано това с датите заради неточността на нашия календар тогава. Примерно Христо Ботев се ражда на бъдни вечер и затова го кръщават така, а сега отчитаме рождеството му на шести януари (когато празнуват рождение христово и останалите православни народи). Явно понеже е останало точно като Априлско, въстанието не се чества на реалната му дата - 1-2 май?
Явно гърците не са православни. :P
А Априлското въстание се чества точно на реалната му дата май месец.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 20 Апр 2018, 18:09

Желязин написа:

Между нашата и руската църква има някои разлики в тълкуването на Христовото Рождение. Според тях то настъпва при покръстването му в река Йордан. Сърбите също следват точно руската църква. Изместването на празника не е само заради датите.
Но да, както вече се каза - официалното честване Априлското въстание е на 2 май.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 20 Апр 2018, 18:12

Честването си е на втори май, но 20 април е датата, която повечето хора свързват с въстанието. А и винаги ми е било странно, че Априлското въстание е всъщност Майско. Като Октомврийската революция, дето е през ноември.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 20 Апр 2018, 18:17

Ksantip написа:
20 Апр 2018, 18:12
Честването си е на втори май, но 20 април е датата, която повечето хора свързват с въстанието. А и винаги ми е било странно, че Априлското въстание е всъщност Майско. Като Октомврийската революция, дето е през ноември.
Ами тук изрично пише 20 априлий!
"Братя!

Вчера пристигна в село Неджеб ага, из Пловдив, който поиска да затвори няколко души заедно с мене. Като бях известен за вашето решение, станало в Оборищкото събрание, повиках няколко души юнаци и след като се въоръжихме, отправихме се към конака, който нападнахме и убихме мюдюра, с няколко заптиета... Сега, когато ви пиша това писмо, знамето се развява пред конака, пушките гърмят, придружени от ека на черковните камбани, и юнаците се целуват един други по улиците!... Ако вие, братя, сте биле истински патриоти и апостоли на свободата, то последвайте нашия пример и в Панагюрище...

Копривщица, 20 априлий 1876 г.

Т. Каблешков.

Бях очевидец, когато се извърши всичко гореказано в писмото на Тодора. Тръгвам за Клисура, за да направя същото.

Н. Караджов"

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 20 Апр 2018, 18:29

bukvite написа:
20 Апр 2018, 18:09
Желязин написа:

Между нашата и руската църква има някои разлики в тълкуването на Христовото Рождение. Според тях то настъпва при покръстването му в река Йордан. Сърбите също следват точно руската църква. Изместването на празника не е само заради датите.
Но да, както вече се каза - официалното честване Априлското въстание е на 2 май.
Мне точно заради юлианския календар празнуват на 6 януари. Богоявление при руснаците се пада на 19 януари.
Русская, Иерусалимская, Сербская, Грузинская православные церкви и Афон, Польская, а также восточнокатолические церкви празднуют 25 декабря по юлианскому календарю (т. н. «старому стилю»), что соответствует 7 января современного григорианского календаря.
Во всех исторических церквях этот праздник привязан к дате древнего праздника Богоявления, то есть 6 января. Однако при этом:

часть православных церквей, в том числе Русская, придерживающиеся юлианского календаря, празднуют 6 (19) января; для этих церквей этот день в XXI веке приходится на 19 января григорианского календаря. Другие, включая Константинопольскую, празднует Крещение Господне 6 января по новоюлианскому календарю[3
Древневосточные церкви (в т.ч. Армянская апостольская церковь) празднуют Рождество 6 января в один день с Крещением Господним под общим именем Богоявления.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%B2%D0%BE

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1 ... 0%BD%D0%B5

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 20 Апр 2018, 18:39

bukvite написа:
20 Апр 2018, 18:17
Ksantip написа:
20 Апр 2018, 18:12
Ами тук изрично пише 20 априлий!
"Братя!

Вчера пристигна в село Неджеб ага, из Пловдив, който поиска да затвори няколко души заедно с мене. Като бях известен за вашето решение, станало в Оборищкото събрание, повиках няколко души юнаци и след като се въоръжихме, отправихме се към конака, който нападнахме и убихме мюдюра, с няколко заптиета... Сега, когато ви пиша това писмо, знамето се развява пред конака, пушките гърмят, придружени от ека на черковните камбани, и юнаците се целуват един други по улиците!... Ако вие, братя, сте биле истински патриоти и апостоли на свободата, то последвайте нашия пример и в Панагюрище...

Копривщица, 20 априлий 1876 г.

Т. Каблешков.

Бях очевидец, когато се извърши всичко гореказано в писмото на Тодора. Тръгвам за Клисура, за да направя същото.

Н. Караджов"
Естествено, че пише 20 априлий, все пак тогава са били по Юлианския календар. Разликата между двата календара за датите от XIXв. е 12дни, съответно сега го честваме на 2и май.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 20 Апр 2018, 18:49

Ако съвпадаше на Първи Май щеше да е интересна дилема при управляващите преди Десети какво да правят....както навремето махат останките на Левски понеже се падат точно срещу паметника на Ленин и са смятали, че това ще "разконцентрира" от божествена признателност на народните маси пред статуята му...
Ksantip написа:
20 Апр 2018, 18:39

Естествено, че пише 20 априлий, все пак тогава са били по Юлианския календар. Разликата между двата календара за датите от XIXв. е 12дни, съответно сега го честваме на 2и май.
Ние въвеждаме Грегориянския по необходимост през ПСВ. Мисля, че беше 1916-та година? Тогава , който заспал на 1-ви март директно се събудил на 16-ти....За почти точно 40 години Грегориянският бая е дръпнал на нашенския (по памет давам датите)

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 20 Апр 2018, 19:42

Без съмнение Априлското въстание е преломна дата в българската история и днешна свободна България е родена от кръвта на героите и най-вече невинните жертви.

И прекрасната песен за Райна Попгеоргиева:
https://www.youtube.com/watch?v=sEon-rDKZEk

ПП. Давам този вариант, тъй като показва как историята и личните трагедии могат да бъдат използвано безкрайно цинично с цел политическа пропаганда. Едва ли полуидиотите, които са създали клипа на тази песен на фона на петолъчката, чука и сърпа, знаят, че синовете на същата тази Райна, са били убити или вкарани в концлагери от червените еничари. Цинично е до степен която само българските преминат.

...и едно изпълнение в Канада, в македонска църква
https://www.youtube.com/watch?v=-icJYAaI5iY
Последна промяна 1 на Stan, променена общо 20 пъти
Като не искаш мира, на ти секира.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 20 Апр 2018, 19:46

Желязин написа:
20 Апр 2018, 18:49
Ако съвпадаше на Първи Май щеше да е интересна дилема при управляващите преди Десети какво да правят....както навремето махат останките на Левски понеже се падат точно срещу паметника на Ленин и са смятали, че това ще "разконцентрира" от божествена признателност на народните маси пред статуята му...
Това е пуснат навремето слух с цел да се спаси църквата Св. Петка Самарджийска. Няма доказателства, че Левски е погребан там.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 20 Апр 2018, 20:00

Желязин написа:
20 Апр 2018, 18:49
Ние въвеждаме Грегориянския по необходимост през ПСВ. Мисля, че беше 1916-та година? Тогава , който заспал на 1-ви март директно се събудил на 16-ти....За почти точно 40 години Грегориянският бая е дръпнал на нашенския (по памет давам датите)
След 31 март идва 14 април 1916г. През 1968г. пък Църквата прием реформирания Юлиянски календар, който съвпада с Грегорианския в следващите няколко века.
Я разкажи повече за това местене на останките на Левски, че аз за пръв път чувам такова нещо.
Стан, да не са искали да разрушават църквата?

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 20 Апр 2018, 20:20

Ksantip написа:
20 Апр 2018, 20:00
Стан, да не са искали да разрушават църквата?
Именно. Това е по времето на дивия сталинизъм. Левски обаче икона в българското национално съзнание, която дори червени орки не са смеели да пипнат.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 20 Апр 2018, 20:27

Ksantip написа:
През 1968г. пък Църквата прием реформирания Юлиянски календар, който съвпада с Грегорианския в следващите няколко века.
Нашата Коледа съвпада с католическата, а пък техният Ийстър се разминава с нашия Великден?
Я разкажи повече за това местене на останките на Левски, че аз за пръв път чувам такова нещо.
Една версия, за която Николай Хайтов доста хартия е изхабил. Основно той е подръжник на идеята, но вече при самата църква има издигната плоча.
Линкът към сайта е в цитата, но аз целият текст съм цитирал.
Гробът на Васил Левски е до църквата "Св. Петка Самарджийска" в София. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ председателят на Фондация "Памет" Здравец Хайтов, син на големия български писател Николай Хайтов, по повод споровете около гроба на Апостола на свободата. Това беше потвърдено и от назначената комисия за държавен контрол. Тази комисия потвърждава, че разкопките през 1956 г. са фалшифицирани и доказателствата са погубени. В случая става въпрос за страх. 1956-та започва един процес на интернационализация на държавата и политика за денационализиране на исторически герои и паметници и заместването им с интернационални символи, заяви Хайтов. Още през 1937 г. има данни, че гробът е от лявата страна на олтара на църквата "Св. Петка" и това се потвърждава при разкопките през 1956 г. Тогава обаче е времето на Априлския пленум. Възниква въпросът какво да правят със скелета, защото ако се окаже вярно, че това са останките на Левски, цялото Ларго губи смисъл, защото един национален герой ще стои пред паметника на Ленин, което не е много удачно за онова време. Хората, свързани с разкопките, са замълчали заради страх, подчерта Здравец Хайтов.

Прочети повече на: https://www.novini.bg/news/469898-%D0%B ... D0%BD.html
Вторият цитат е на Н.Хайтов:
Проучвайки задълбочено от началото 2005 година проблематиката за последните мигове и гроба на Васил Левски при съставянето на подробна хронология на събитията по въпроса (под работно заглавие “Гробът на Васил Левски и капана на властта”) достигнах до заключението, че Апостола на свободата сам посочва мястото на гроба му да е в столичната църква “Света Петка Самарджийска”.
https://offnews.bg/analizi/levski-sam-e ... 23252.html

Дълга и леко отегчителна статия. Николай Хайтов е голям родолюбец, но се олива с факти и направо е неприятен за четене.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 20 Апр 2018, 20:51

Amazon написа:
19 Апр 2018, 15:41
Направи ми впечатление името на гостилницата от първата снимка - ”България”. Ако днес някой в Охрид си кръсти така хотела, съгражданите му ще го запалят.
Честно казано в Македония не знам какво се случва, особено nowadays. Минаха към 10, че и май бая повече години откак бях, тогава беше адски зле, поне декада зад нас. Не усетих и политическата обстановка или настроения и то изобще, то бяха 3-4 дни, не останах особено очарован......ама от нищо. Както каза един познат "С какъв акъл изобщо дойдохме в тоз "гергенлек".
Ама на раута имаме един македонец, може би вече повече от 5-6 години. Много бързо се побългари, ожени се и за българка. Не се и сеща да спомене Македония. Наскоро бях свидетел като го питаха, кога е бил за последен път "у дома". Изненадах се, че за толкова време, се е връщал един единствен път.
Значи....чак толкоз меланхолия не го гони.
Ама хора разни де.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 20 Апр 2018, 21:08

Желязин написа:
20 Апр 2018, 20:27
Една версия, за която Николай Хайтов доста хартия е изхабил. Основно той е подръжник на идеята, но вече при самата църква има издигната плоча.
Версията на лесовъда и писател Н. Хайтов, някак си не се приема нито сред историците, нито сред археолозите.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 20 Апр 2018, 21:18

Да се върнем на Априлското въстание. Още един пример, този път от антички зомбита в Македония, как песента за Райна Попгеоргиева се използва за най-гнусна пропаганда.
https://www.youtube.com/watch?v=IcymjItqA4Q

В интерес на истината Пангюрище е създадено (или поне в началото на съществуването му се заселва голяма колония) от "македонци" - т.нар. арнаути, както са били наричани през 16-17 в. преселниците от най-югозападните части на Македония и Албания - българи и албанци.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 20 Апр 2018, 21:23

Stan написа:
20 Апр 2018, 21:18
Да се върнем на Априлското въстание. Още един пример, този път от антички зомбита в Македония, как песента за Райна Попгеоргиева се използва за най-гнусна пропаганда.
https://www.youtube.com/watch?v=IcymjItqA4Q

В интерес на истината Пангюрище е създадено (или поне в началото на съществуването му се заселва голяма колония) от "македонци" - т.нар. арнаути, както са били наричани през 16-17 в. преселниците от най-югозападните части на Македония и Албания - българи и албанци.
Доколкото знам е стара турска песен с нагласен български текст, както е било нормално тогава (повечето песни на Чинтулов са такива). Беше станал скандал преди време.
https://www.youtube.com/watch?v=UGsjPCSssys

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 20 Апр 2018, 21:39

Stan написа:
20 Апр 2018, 21:08
Желязин написа:
Версията на лесовъда и писател Н. Хайтов, някак си не се приема нито сред историците, нито сред археолозите.
Това не значи, че не е вярна неговата версия.

Настоящата тема обаче доста ще се измести ако продължим да нищим в тая насока (освен някой модератор да я изведе в друг раздел като самостоятелна?).

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Апр 2018, 02:30

Желязин написа:
Ksantip написа:
През 1968г. пък Църквата прием реформирания Юлиянски календар, който съвпада с Грегорианския в следващите няколко века.
Нашата Коледа съвпада с католическата, а пък техният Ийстър се разминава с нашия Великден?
Великден се изчислява по сложен начин, участват и лунните цикли. За това нашият великден през година-две съвпада с католическия. Имаме различни методи за изчисление на този важен за християнстовото ден.

Но това няма общо с руснаците, които за разлика от нас и гърците са с различен календар. Не знам дали някой се е опитвал да обясни на група руснаци и украинци, че не сме католици, а само използваме по-съвременния григорианският календар, обаче повярвайте, задачата е сизифовска.

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 21 Апр 2018, 15:09

Корицата на Тайм от 21 април 1961:

Изображение

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 21 Апр 2018, 15:25

25 цента е струвал броят, а абонаментът за година - седем долара. Без абонамент излиза три долара за 12 месеца, не е на сметка ако е месечно изданието...?

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 21 Апр 2018, 15:31

Weekly

Отговори