Общи приказкиЗащо не си смените никовете, като замените латиницата с кирилица?

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Аватар
Мизиец
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Защо не си смените никовете, като замените латиницата с кирилица?

Мнение от Мизиец » 31 Яну 2018, 01:12

Аз пък предлагам да си смените потребителските имена с разни измишльотинки от български думички с чиста кирилица или поне сменете буквите с кирилирични :).
Много чуджопоклонническо иде така с латиницата , уважаеми другари. Не бива така да затривате родовата памет с първосигналност и лекомислие.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Re: МНЕНИЯ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ФОРУМА

Мнение от Archer » 31 Яну 2018, 01:45

Изображение

Аватар
Мизиец
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мизиец » 31 Яну 2018, 12:18

Ето сега например archer ,означава стрелец на български или лъкчия, а може и лъкар. А ако иска момчето да е име може да го изпише като Арчър/ Арчо/ Арчи... Както му звучи там по домашно любимски.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 31 Яну 2018, 12:36

Мизиец написа:
31 Яну 2018, 12:18
Ето сега например archer ,означава стрелец на български или лъкчия, а може и лъкар. А ако иска момчето да е име може да го изпише като Арчър/ Арчо/ Арчи... Както му звучи там по домашно любимски.
То хубаво даваш съвети, ама първо се замисли и за собственото си име, тъй като Мизиец е от Мизия, а това въобще не е българско име. По-точно римско име на дн. Северна България, което изкуствено е въведено в българска среда в последните 100 - 120 г.
Така, че ако никнеймът ако е от гр. Мизия, който до 1970 г. се е казвало Букьовци, се преименувай на Букьовец, ако е от Мизия т.е. област, се преименувай на Севернобългарин.
Последна промяна 1 на Stan, променена общо 31 пъти
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Мизиец
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мизиец » 31 Яну 2018, 12:37

Честно и откровено не е заяждане , а виждане и наистина се чудя, защо не си ползваме Кирилицата и богатството на езика. Предполагам, че е заради силното западно/американско влияние. Но смятам, че някои неща трябва да се запазят и да сме горди с тях. Да не си губим идентичността.
А пък конкретно Арчи малко ми се подиграва с емотиконата изобразяваща хапче. И му обяснявам отново своето виждане с конкретен пример , свързан с неговото потребителско име.

ПП: Между другото преди няколко месеца така предложих на един приятел да си смени името в една от социалните мрежи, понеже го изписваше с латиница и човека съвсем разбрано прие и го смени. Не е нещо лошо да ползваме Кирилицата и богатството на българския език.

Аватар
Мизиец
Редовен потребител
Контакт:

Защо не си смените никовете, като замените латиницата с кирилица?

Мнение от Мизиец » 31 Яну 2018, 12:42

Stan, аз доколкото знам България се дели на 3 големи области - Мизия,Тракия и Македония. Преди време един познат ми сподели , че 3-те лъва в герба изобразявали точно тези области, което не вярвам да е така. А пък според Википедията Мизия е име на тракийско племе населяващо Северна България , както и е ползвано от римляните за назоваване на областта.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 0%B8%D1%8F
Изображение

ПП: Имай предвид , че съм написал не да се сменят потребителските имена, а да се премине към ползване на Кирилица, така както я използваме за комуникация и всекидневни публикации.

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 31 Яну 2018, 13:02

Не е лошо да се ползва кирилицата, по принцип. Да. ОК.

Обаче... Когато определен никнейм (прякор, псевдоним) е известен онлайн и офлайн отдавна, няма нужда той да се подменя с някакъв друг - нов, или пък - да се пренаписва с друга азбука.

Дали ще бъде ИСТОРИК, ISTORIK, HISTORIAN, HISTORIEN или 史家... няма никакво значение, понеже означава едно и също.

Значение има как е известен псевдонимът сред потенциалните събеседници. Аз си го ползвам от 1996 г. (за първи път го регистрирах в mIRC, понеже вариантът с малки букви там вече беше зает). И така - оттогава си го ползвам навсякъде. Още по-интересно е, че преди доста години във в-к "24 часа" излезе статия с интернет никове и моят беше един от споменатите в нея. Много мои онлайн познати ме знаят по псевдоним, но не - и по име. Други ме знаят по име, трети - по фамилия, четвърти - по име и фамилия. Има и такива, които знаят и имената ми, и псевдонима ми. Може да се каже, че ISTORIK вече е станало като
фирмена марка. Донякъде.

В този ход на мисли, аз нямам намерение да си го променям с друга азбука (не, че на японски изглежда зле!), защото на някого не му харесва.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Re: Защо не си смените никовете, като замените латиницата с кирилица?

Мнение от Stan » 31 Яну 2018, 13:16

Мизиец написа:
31 Яну 2018, 12:42
Stan, аз доколкото знам България се дели на 3 големи области - Мизия,Тракия и Македония. Преди време един познат ми сподели , че 3-те лъва в герба изобразявали точно тези области, което не вярвам да е така. А пък според Википедията Мизия е име на тракийско племе населяващо Северна България , както и е ползвано от римляните за назоваване на областта.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 0%B8%D1%8F
Изображение
Прочети внимателно какво написах - името Мизия не традиционно в българска среда. То започва да се употребява от българите през Възраждането. До преди 150 г. местните не са и чували за него.

ПП. А за аватарите с небългарски герои нещо ще кажеш ли?
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 31 Яну 2018, 13:22

Аз дори нямам представа дали можем да си сменим никовете. Мизиец, гледам, че ти си пуснал темата и искам да те питам - никове? Сериозно? :D. Иначе не мисля, че ако си напишем измислените имена на кирилица, това ще ни направи по-големи патриоти.

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 31 Яну 2018, 16:07

Ksantip написа:
31 Яну 2018, 13:22
Аз не мисля, че ако си напишем измислените имена на кирилица, това ще ни направи по-големи патриоти.
По-големи патриоти не би би направило - със сигурност. Предостатъчно е, че ползваме кирилицата при написването на мненията си.
По-доброто познаване на миналото ни, както - и по-добрите условия на живот в родината ни - днес - ето това би повдигнало националното ни самочувствие.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 01 Фев 2018, 13:30

Аз ОТКАЗВАМ, дори ако трябва да напусна този или друг форум.
Няма да променям ник`а, изписването му и вижданията си, само заради ултраодоксални "правоверни".
СЪМ за глобализиран свят и подобни евтини псевдопатриотарски номера са точно out of the basket.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Фев 2018, 14:04

Аз моят никнейм също отказвам да сменям...то той е и на кирилица, но да знаете, че и аз отказвам, и аз дадох вота си....Иначе никнейма си го измислих покрай другите големи в историята - Ленин и Сталин, дано да не свършва като тях (болен с невросифилис).

...Обаче това с имената малко на възродителен процес прилича - има един потребител от турция със сложното име - и той някакво българско ли да слага?
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 01 Фев 2018, 14:07

Освен задължителната смяна на потребителските имена на кирилица, предлагам всички аватари да бъдат уеднаквени - с българското знаме.
Както и подписите - там да се сложи целият или част от текста на химна.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 01 Фев 2018, 14:08

Глупости на търкалета. Никой няма да си сменява ника.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Фев 2018, 14:18

EddieBG написа:
01 Фев 2018, 14:07
Освен задължителната смяна на потребителските имена на кирилица, предлагам всички аватари да бъдат уеднаквени - с българското знаме.
Както и подписите - там да се сложи целият или част от текста на химна.
Това беше добро :lol:

Аз предлагам руско-българско да е знамето за аватара - те и приличат едно на друго. И в подписа на всеки да има линк към плейлиста от тубата с патриотични песни, възхваляващи Владимир Владимирович. Така докато си пише человек, да има стимул, вдъхновение...

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Фев 2018, 17:00

Мизиец написа:
31 Яну 2018, 01:12
Много чуждопоклоннически иде така с латиницата, уважаеми другари. Не бива така да затривате родовата памет с първосигналност и лекомислие.
Никой не държи "толкова много" на латиницата; ако беше обратното, shtyahme da pishem postingite si na latinica.

Но никовете на повечето по-стари потребители са били измислени давным - давно, както казват руснаците (и русофилите, предполагам?). Моят, както съм споменавал, датира от 1996 г. От времето, когато имаше само кирилица по БДС, която я ползваха малцината, които са я учили - в училище, в университета или на работа. Другите си измисляхме някакви никове на български, но написани на латиница или даже - и на чужди езици. И сме станали известни онлайн с никовете си на латиница. Сега да градим тепърва нова онлайн репутация с нови никове на кирилица - мерси!, но няма нужда. Моят ник - ISTORIK - е 22 годишен. Вече 22 години аз съм известен - и онлайн, и офлайн - с него. И както каза един мой онлайн познат: "Твоят интернет псевдоним отдавна е легенда в интернет!". Пък аз даже и не съм подозирал този факт.

Мизиец, а ти от коя година ползваш интернет? И откога датира твоят псевдоним?

---

Подмяната на псевдонмите на латиница със същите на кирилица или на други - пак на кирилица с нищо не би повдигнало патриотизма, националното самочувствие или българщината на някого. По-големи патриоти не би ни направило - със сигурност.

Такъв акт на подмяна прилича на опит на нов онлайн възродителен процес, на подмяна на идентичности и създаване на изкуствени проблеми, пораждащи спорове, които да отклоняват населението от истинските проблеми, чакащи от много години да си ги оправим сами.

Това, което би повдигнало националното самочувствие на българите днес, е познаването на българския език и недопускането на множество граматически, правописни и пунктуационни грешки, по-доброто познаване на миналото ни и недопускането на фактологически грешки. Както - и създаването на по-добри условия на живот в родината ни - днес.

Аватар
Мизиец
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мизиец » 01 Фев 2018, 19:59

Форумци, пак ви казвам. Предложението ми беше само за смяна на буквите от латински с кирилски. Нищо повече от това! Нито смяна на имена, нито смяна на значение..Какъв Възродителен процес ви подгони? Успокойте се, все още не съм станал пожизнен диктатор. Тогава може да се плашите, но засега няма такава вероятност.
Предложението ми хрумна , понеже комуникираме на бългаски език и изписваме публикациите си с кирилица, както и заглавието на форума е с кирилица. Също така , влизайки в англоезичен форум досега не съм забелязал кириляшки имена, контрастиращи с публикации на латиница.
Повече ви е сантиментално , отколкото да има реална причина да стоите така, дори ти ИСТОРИК( виж какво си е хубаво на кирилица).

ПП: Потребителското име Мизиец е измислено набързо , за да се включа във феникс-форумната борба с класовия враг. :)

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Фев 2018, 20:54

А, виждаш ли - твоят псевдоним е съвсем млад, съвсем пресен. Все още не е станал "легенда" в интернет. Тепърва има да градиш онлайн репутация. И да го смениш, и да го напишеш на латиница, на арменски, на иврит или на японски, няма да загубиш много.

А какво да кажем ние - старците, които ползваме псевдонимите си вече почти четвърт век? Нас ни знаят с никове на латиница. Какво да се прави, "такива бяха времената" - както казах, тогава кирилицата не беше разпространена в интернет.

Съвсем лесно е да си сменим никовете - кой ще бъде "Баба Яга", кой - "Касчей Безсмъртни"... Обаче ще трябва тепърва да градим онлайн репутацията си отначало. Все ще ни питат: "А ти кой си?" или "А ти кой беше?".

Всеки може да се кръсти ИСТОРИК или Историк, или историк. Но само един човек в интернет ползва псевдонима ISTORIK. Както казах, псевдонимът, написан по определен начин - с определена азбука, с някакви символи или цифри е като търговската марка. И тук сантименталността няма нищо общо.

Ако в началото на навлизането на интернета у нас имаше фонетична кирилица, вероятно щях да измисля псевдонима си на кирилица. Е, точно тогава все още нямаше. Моя ли е вината, че в училище не съм учил машинопис и кирилица по БДС? (Всъщност, моя е - отчасти; понеже сам избрах в гимназията да уча френски, история и география. Вместо - счетоводство, икономика, машинопис, кирилица по БДС...)

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Фев 2018, 21:04

Mnogo malko hora znaqt bds, 4ovek...ne e tvoq vinata generalno - vinovni sa ...rusnacite! Ako ne bqhme izto4niq blok, 6tqhme da sme svetlinni ili nqkakvi drugi godini napred!...

Кой не би се усетил да въведе фонетиката в едно либерално общество, вместо практично мъртвата бдс?... БДС сега е стандарт за кашкавала и има повече полза отколкото като клавиатура!!

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 01 Фев 2018, 21:11

Историк, фонетична има от 87 гарантирано, защото тогава пипнах за първи път ПС.
За DOS си имаше една известна програма BDS, която се пускаше с ключ phonetic.
Затова ми е много странно обяснението ти. Аз цял живот пиша на фонетична, защото първите две години на Vax-a пишех само на латиница и реших, че не си заслужава да уча нова подредба.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 01 Фев 2018, 21:20

Желязин написа:
01 Фев 2018, 21:04
Mnogo malko hora znaqt bds, 4ovek...ne e tvoq vinata generalno - vinovni sa ...rusnacite! Ako ne bqhme izto4niq blok, 6tqhme da sme svetlinni ili nqkakvi drugi godini napred!...

Кой не би се усетил да въведе фонетиката в едно либерално общество, вместо практично мъртвата бдс?... БДС сега е стандарт за кашкавала и има повече полза отколкото като клавиатура!!
по бдс пиша всички, които се занимават набор на текст
Разликата в скоростта е пъти
Изображение
Finita la commedia

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Фев 2018, 21:22

Аз пиша доста бързо, но на бдс съм като германец на 1.02.1943-та в Сталинград...окаян, тоест

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 01 Фев 2018, 21:24

bukvite написа:
01 Фев 2018, 21:11
Историк, фонетична има от 87 гарантирано, защото тогава пипнах за първи път ПС.
За DOS си имаше една известна програма BDS, която се пускаше с ключ phonetic.
Затова ми е много странно обяснението ти. Аз цял живот пиша на фонетична, защото първите две години на Vax-a пишех само на латиница и реших, че не си заслужава да уча нова подредба.
Не мога да коментирам. Аз прописах на фонетична кирилица през лятото на 2003 г. Дотогава пишех само на латиница. Докато бях във Франция през пролетта и част от лятото на 2003 г., ползвах някакъв сайт, предлагащ виртуална клавиатурна подредба.

http://5ko.free.fr/

https://2cyr.com/

Чак по-късно фонетичната кирилица навлезе масово в компютърните зали.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 01 Фев 2018, 21:29

Някакъв нашенец я бе създал съвсем фри, за каузата. За фонетиката имам предвид.

...То и сега май има три вида бг фонетика, тоест инициативата е изцяло непровокирана от държавна намеса?

acoc
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от acoc » 01 Фев 2018, 21:43

За първи път пипнах компютър през все по далечната 2002г. без специално да съм учил ИТ. В началото пишех на латиница, като след 2-3 г но поради различни наложителни причини и обстоятелства в последствие започнах да пиша на кирилица като ползвам латинска клавиатура, и така досега, а латиница почти не ползвам. Никът си ми харесва и не смятам да го сменям на кирилица.

Отговори