Любопитно (Общи Приказки)

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
miau
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Любопитно (Общи Приказки)

Мнение от miau » 19 Апр 2017, 21:05

Новият проект на Стив Балмър - как САЩ харчат парите на данъкоплатците.:

http://usafacts.org/
All those... moments will be lost... in time,... like tears... in rain.

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 25 Апр 2017, 10:12

Bloomberg сравни цените на горивата в света.

Според проучването 1 литър бензин в България се купува 5,73% от дневната надница, въпреки че цената не е сред най-високите в света.

В Румъния същото количество се купува с 16% от надницата.

В Западна Европа същото количество се купува с около -1,5% от дневната надница.

Глобалните цени на горивата растат – около 1,4% средно за последните 3 месеца. Скромното повишение обаче се усеща по най-различен начин в различните части на света.

Проучването на Bloomberg класира 61 страни по три икономически показатели – цена, достъпност и като част от дохода.

За графиката са използвани данни за цените на бензин 95, предоставени от GlobalPetrolPrices.com.

Аватар
rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 04 Май 2017, 10:22

Grandparents of one of Venezuela Opposition leaders David Smolansky fled Ukraine in early Soviet regime times

Изображение
https://twitter.com/Liveuamap/status/859883896565092352

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 04 Май 2017, 14:50

https://www.bloomberg.com/politics/arti ... protection

Кой, кого би избрал да го защитава.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 04 Май 2017, 14:57

Amazon написа:
04 Май 2017, 14:50
Ако се стигне до там......Дано греша, но ми се струва, че и Гражданската Война и в България, и в Словения са в кърпа вързани..... :(
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 04 Май 2017, 17:33

Almasy написа:
04 Май 2017, 14:57
Amazon написа:
04 Май 2017, 14:50
Ако се стигне до там......Дано греша, но ми се струва, че и Гражданската Война и в България, и в Словения са в кърпа вързани..... :(
Нещо хич не ни е наред. Защо сме толкова ужасно ненадежден съюзник? Нито на Руската Империя, нито на Германия, нито на Балаканският Съюз. Сега и на Западна Европа и САЩ, които реално са НАТО. Единствено сме верни, когато ни държат в сляпо подчинение, както направи СССР.

Предполагам нещата започват още на ниво индивид. Така както средния българин не уважава закона, така му е чуждо и понятието "задължение". Чета че много хора по форумите не могат да проумеят, защо в САЩ от анализаторите, през генералите та до президента бяха против войната в Либия, но все пак се включиха в шантавата авантюра на Франция и Англия.

Между другото и други южноевропейци са същите - Гърци, Южно-Италианци...

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 04 Май 2017, 17:50

Amazon написа:
04 Май 2017, 17:33
Чета че много хора по форумите не могат да проумеят, защо в САЩ от анализаторите, през генералите та до президента бяха против войната в Либия, но все пак се включиха в шантавата авантюра на Франция и Англия.

Между другото и други южноевропейци са същите - Гърци, Южно-Италианци...
Разумни причини нямаше, не беше във връзка със задълженията в рамките на НАТО, правната аргументация беше зверски насилена. Най-вероятна причина - амбициите на Хилари плюс пълната безотговорност и доста ограничена компетентност на десижън мейкърите.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 04 Май 2017, 17:52

Освен това има нещо много важно. Като основна заплаха (и то с пълно основание) се разглежда Турция. Ами основателни са съмненията, че съюзниците ни от НАТО ще ни помагат срещу по-влиятелен член на НАТО.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 04 Май 2017, 17:58

Thorn написа:
04 Май 2017, 17:50
Разумни причини нямаше, не беше във връзка със задълженията в рамките на НАТО, правната аргументация беше зверски насилена. Най-вероятна причина - амбициите на Хилари плюс пълната безотговорност и доста ограничена компетентност на десижън мейкърите.
Хилари може да има нещо общо, ама да не я правим толкова всесилна. Официалното обяснение беше, че е по молба на съюзниците заради уникални възможности на САЩ да подавят ПВО системи. Това е и което направиха.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 04 Май 2017, 18:07

Thorn написа:
04 Май 2017, 17:52
Освен това има нещо много важно. Като основна заплаха (и то с пълно основание) се разглежда Турция. Ами основателни са съмненията, че съюзниците ни от НАТО ще ни помагат срещу по-влиятелен член на НАТО.
Да, вероятно това е основното - поне при разумните хора и при ескалиращото изнагляване на турците. За най-крайните русофили е ясно - там България е на второ място.

Обаче не виждам как това ще се промени. Доколкото знам, НАТО няма механизъм за насилствено прекъсване на членство. Иначе като чета какви са сантиментите на американците(а и не само) спрямо Турция и с непредвидимия Тръм, като нищо Турция можеше да изхвръкне. Обаче Турция трябва да напусне сама, а не мисля че дори Султана е толкова прост, че да направи такова нещо.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 04 Май 2017, 18:19

Нещо хич не ни е наред. Защо сме толкова ужасно ненадежден съюзник?
bloomberg ?!? да ми правят някФи подобни изследвания ми прилича на ей тва
България на 109то място по свобода на медиите и виж кои са преди нас, така че такива тенденциозни изследвания за пред определена публика ич не ги гледай 8-)

П.С. когато се е искало от нас и е съвпадало с националните интереси сме си били много добър съюзник.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 07 Май 2017, 19:38

https://www.theatlantic.com/science/arc ... ch/524967/

Защо американците се усмихват толкова много. Според мен статията покрива само един от аспектите (социализирането на хора говорещи различни езици), но е интересна.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 07 Май 2017, 20:46

На султана не му пречи хем да членува в нато, хем да има шушу-мушу с Путин.:)

райнхард
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от райнхард » 07 Май 2017, 23:46

Ако има основателни съмнения, че НАТО ще ни помогне срещу Турция, които са по-ценни геостратегически за алианса, то тогава е добре, че не сме крайно лоялен член на пакта. Необходима ни е гъвкавост, при опасност да може да се надяваме на някаква подкрепа и от Русия (дори и тайна да е). А защо и е на Турция военна интервенция срещу нас, по-печелившо ще е да ни оказва икономически натиск за да си постига целите си. Но да приемем, че ни нападне. НАТО може поне тайно (за да не ядоса турците) да ни помогне с доставки на ТОУ или Джавелин. Ще им обещаем да снимаме всеки пуск. Даже могат да ни дадат това, което не дадоха на сирийските бунтовници-ПЗРК. Без самолети и танкове как ще ни победят турците? Човешки вълни? Но те имат много нестабилни граници и при Сирия, Ирак, Армения, дори Гърция, което значи, че им трябва човешки материал и за други потенциално опасни региони. А освен това нашите планини могат да станат непревземаеми крепости. Не сме изначално обречени.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 09 Май 2017, 21:52

Снимка на деня: За "Безсмъртния полк" в Москва излязоха 750 000 души
За участие в акцията "Безсмъртния полк" в руската столица днес са излезли 600 хиляди души, съобщи министерството на вътрешните работи. Сред тях бе и президентът Владимир Путин с портрет на баща си.

Преди години инициативата се роди от неправителствени организации и имаше за цел да почете паметта на загиналите в сраженията на Втората световна война съветски граждани. Скоро тя бе овладяна от държавата и превърната в на практика казионно събитие, на което участващиет излизат и с портрети на избити цивилни и починали ветерани, а депутатът Наталия Поклонская (бивш главен прокурор на Крим след анексирането му) се появи с... икона на последния руски император Николай Втори.
http://www.dnevnik.bg/photos/2017/05/09 ... _v_moskva/

...

Защо хората бягат от Деня на победата
Иван Бедров
Организираните от Русия мероприятия в цяла Европа отблъскват - и с агресия, и с неуважение към другите

Тук много хора ще реагират още преди да са прочели повече от първия ред и искрено ще се възмутят как така някой си позволява да отрича Деня на победата. Винаги е така. Цял ден хората се „маркират“ с по няколко думи в социалните мрежи дали празнуват Деня на Европа или Деня на победата. Защото едните така, а другите онака.
...
Големите факти си остават големи факти – преди 72 години нацизмът е победен, а милионите загинали съветски войници са неизменна част от това. Защо тогава всички заедно не празнуваме Деня на Европа? И защо тогава всички заедно не почитаме жертвите в Деня на победата? След като големите исторически факти са толкова очевидни, кое ни кара да се делим на такива, които са за „Деня на Европа“, и такива, които са за „Деня на победата“?

Отговорът е също толкова очевиден - защото Москва експлоатира историческата заслуга на руските жертви, за да пропагандира днешните си геополитически интереси. Това отблъсква хората.
...
Може ли Денят на победата да бъде отбелязван без организирани от Кремъл групи да маршируват из европейските столици с руски знаменца? Може ли честването на Деня на победата да мине без деца във военни униформи с пластмасови калашници в ръце, чието единствено послание може да бъде войната? Може ли Русия да спре да изисква преклонение пред нейната изключителност и да допусне за миг, че знамената могат да бъдат и други – полски, френски, британски, американски... Може ли да не окичват цяла Европа с оранжево-черните лентички, които сами превърнаха в символ на анексирането на Крим? Превземането на този ден от Кремъл и натрапването му на останалия свят като чисто руски празник е нещо, което отблъсква много хора.
http://clubz.bg/node/53681
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Kont
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Kont » 10 Май 2017, 10:57

Dinain написа:
09 Май 2017, 21:52
Снимка на деня: За "Безсмъртния полк" в Москва излязоха 750 000 души
За участие в акцията "Безсмъртния полк" в руската столица днес са излезли 600 хиляди души, съобщи министерството на вътрешните работи. Сред тях бе и президентът Владимир Путин с портрет на баща си.

Преди години инициативата се роди от неправителствени организации и имаше за цел да почете паметта на загиналите в сраженията на Втората световна война съветски граждани. Скоро тя бе овладяна от държавата и превърната в на практика казионно събитие, на което участващиет излизат и с портрети на избити цивилни и починали ветерани, а депутатът Наталия Поклонская (бивш главен прокурор на Крим след анексирането му) се появи с... икона на последния руски император Николай Втори.
http://www.dnevnik.bg/photos/2017/05/09 ... _v_moskva/

...

Защо хората бягат от Деня на победата
Иван Бедров
Организираните от Русия мероприятия в цяла Европа отблъскват - и с агресия, и с неуважение към другите

Тук много хора ще реагират още преди да са прочели повече от първия ред и искрено ще се възмутят как така някой си позволява да отрича Деня на победата. Винаги е така. Цял ден хората се „маркират“ с по няколко думи в социалните мрежи дали празнуват Деня на Европа или Деня на победата. Защото едните така, а другите онака.
...
Големите факти си остават големи факти – преди 72 години нацизмът е победен, а милионите загинали съветски войници са неизменна част от това. Защо тогава всички заедно не празнуваме Деня на Европа? И защо тогава всички заедно не почитаме жертвите в Деня на победата? След като големите исторически факти са толкова очевидни, кое ни кара да се делим на такива, които са за „Деня на Европа“, и такива, които са за „Деня на победата“?

Отговорът е също толкова очевиден - защото Москва експлоатира историческата заслуга на руските жертви, за да пропагандира днешните си геополитически интереси. Това отблъсква хората.
...
Може ли Денят на победата да бъде отбелязван без организирани от Кремъл групи да маршируват из европейските столици с руски знаменца? Може ли честването на Деня на победата да мине без деца във военни униформи с пластмасови калашници в ръце, чието единствено послание може да бъде войната? Може ли Русия да спре да изисква преклонение пред нейната изключителност и да допусне за миг, че знамената могат да бъдат и други – полски, френски, британски, американски... Може ли да не окичват цяла Европа с оранжево-черните лентички, които сами превърнаха в символ на анексирането на Крим? Превземането на този ден от Кремъл и натрапването му на останалия свят като чисто руски празник е нещо, което отблъсква много хора.
http://clubz.bg/node/53681
А аз участвах в инициативата Безсмъртен полк , моят дядо български офицер поручик от 10 конен на нейно Ц В царица Йоана полк участва във ВСВ първоначално на Прикриващия фронт а после в състава конна дивизия на БА в състава на III - и Украински фронт . Стига до Прищина. Връща се от войната без драскотина и с офицерски кръст за храброст. След 1947 год е уволнен от армията с отнемане на офицерското звание и е въдворен в шуменско село без право на " отлъчване" , сутрин и вечер се е разписвалв кметството и така до до 1965год. Не е имал право да носи воинските си награди. На този ден 9 май деня на победата, аз ги закичих на портрета му и ги понесох в Пафос-Кипър - акция на безсмъртния полк.
Аз не съм безродник, гордея се с дядо си, комунистите не му позволяват да носи знаците за отличие получени за храбростта и верността към родината, днес Либералите заявяват - това е русофилия. Ако е русофилия да се чувстваш горд с това, че си българин, да си горд с рода си и предците си то тогава излиза , че аз съм русофил, и от това не ме е срам - Гордея се - въпреки че русофилството няма нищо общо - май не разбират или не искат да разберат -/Либералните управляващи/ .
Навремето ако в Москва политбюро на КПСС /мисъл на дядо ми/ леко и безшумно пъзнеше , то българското политическо ръководство в старание за подражание пърдеше шумно.
Днес ако Либералните политици от САЩ и Евросъюза само леко се понапънат , то българските серви се усират в групаво подражание.
/ Простете за израза/
Така че Либералните политици да си вземат Путин под мишница / той си е техен продукт/ и да ходят заедно /казано по руски/ в банню!

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 10 Май 2017, 11:04

Kont написа:
10 Май 2017, 10:57
Аз не съм безродник, гордея се с дядо си, комунистите не му позволяват да носи знаците за отличие получени за храбростта и верността към родината, днес Либералите заявяват - това е русофилия. Ако е русофилия да се чувстваш горд с това, че си българин, да си горд с рода си и предците си то тогава излиза , че аз съм русофил, и от това не ме е срам - Гордея се - въпреки че русофилството няма нищо общо - май не разбират или не искат да разберат -/Либералните управляващи/ .
Аз също се гордея с моя дядо, но и през ум не ми мина да участвам във въпросната инициатива. Човек може да се гордее с предците си и без да участва в този фарс. Едното няма нищо общо с другото.

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от T-72 » 10 Май 2017, 11:13

Абе слабо съм запознат с гражданската война в Испания.Затова не ми се влиза в пререкания за събитията там.Обаче е показателно какво е направил Франко след победата.
Жертвите и на двете страни в общи гробове и общи чествания!
Жертви на един народ са това.
Хем там е имало истинска гражданска война с не съразмеримо повече жертви от тук.

Мир на праха на всички Българи паднали през Втората световна война!
Моят дядо се е сражавал в първата фаза на включването ни във войната с/у нацизма.
Слава Богу жив и здрав се върна.

Трябва да дадем почит на нашите жертви през Втората световна война.
Както на Българските военни и жандармеристи загинали в сраженията с българските ,сръбските и гръцките партизани.Така и на партизаните загинали в братоубийствената война...
На Българските летци и военни бранели Родината по времето на съюзническите бомбардировки.
На цивилните Българи станали жертва на ужасните бомбардировки.
На Българските войници паднали в сраженията с третия Райх чак до Австрия!
....
Всички от тях са се сражавали за майка България!

За съжаление нашата Родина не можа да се обедини.По ред причини пак се включихме на страната губещите...
Утехата е поне че помогнахме макар и с малко да падне един нечовешки режим в Германия.
България бе окупирана. Тук се възцари един чужд за Родината тоталитарен режим...
Десетки хиляди загинаха без съд и присъда.Всякаква демокрация бе унищожена.
Над Българщината в Македония настъпи непрогледен мрак и терор...
Кръвта вода не става!

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 10 Май 2017, 11:16

T-72 написа:
10 Май 2017, 11:13
Абе слабо съм запознат с гражданската война в Испания.Затова не ми се влиза в пререкания за събитията там.Обаче е показателно какво е направил Франко след победата.
Жертвите и на двете страни в общи гробове и общи чествания!
Жертви на един народ са това.
Хем там е имало истинска гражданска война с не съразмеримо повече жертви от тук.
Мир на праха на всички Българи паднали през Втората световна война!
Моят дядо се е сражавал в първата фаза на включването ни във войната с/у нацизма.
Слава Богу жив и здрав се върна.
Трябва да дадем почит на нашите жертви през Втората световна война.
Както на Българските военни и жандармеристи загинали в сраженията с българските ,сръбските и гръцките партизани.Така и на партизаните загинали в братоубийствената война...
На Българските летци и военни бранели Родината по времето на съюзническите бомбардировки.
На цивилните Българи станали жертва на ужасните бомбардировки.
На Българските войници паднали в сраженията с третия Райх чак до Австрия!
....
Всички от тях са се сражавали за майка България!

За съжаление нашата Родина не можа да се обедини.По ред причини пак се включихме на страната губещите...
Утехата е поне че помогнахме макар и с малко да падне един нечовешки режим в Германия.
България бе окупирана. Тук се възцари един чужд за Родината тоталитарен режим...
Десетки хиляди загинаха без съд и присъда.Всякаква демокрация бе унищожена.
Над Българщината в Македония настъпи непрогледен мрак и терор...
Съгласен (с изключение за така наречените партизани) и браво за поста.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 10 Май 2017, 11:22

Дълбоко не си прав за Франко. Аз имах същите илюзии преди да се заровя в историята на гражданската война там. Всъщност Франко не и и направил опит за помирение. Отвратителен тип е, а накои от генералите му, особено Кейпо де Ляно - изроди садисти.

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 10 Май 2017, 11:24

Thorn написа:
10 Май 2017, 11:22
Дълбоко не си прав за Франко. Аз имах същите илюзии преди да се заровя в историята на гражданската война там. Всъщност Франко не и и направил опит за помирение. Отвратителен тип е, а накои от генералите му, особено Кейпо де Ляно - изроди садисти.
както ти казах , това ми е направило впечатление, друго нищо не знам!
Ако искам да науча нещо, то е за след военните години от стойностни научни изследвания!
Кръвта вода не става!

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Май 2017, 12:24

Конт, "фарс" наричат това в което се е изродило честването на 8/9 май последните години, именно в България.

Не съм сложил снимките, но - съветски знамена, съветски униформи с Георгиеви лентички. Портрети на Сталин и Ленин, носени от изкуфели старци, патриоти и атакисти с плакати "България - вън от НАТО". Това е.

Моят дядо (лека му пръст) също беше ветеран, завършва войната като ротен командир, стига до Австрия.

Един приятел във ФБ, дядо му също ветеран, го написа много просто: Абе, дядо ми се е сражавал в БЪЛГАРСКАТА армия, а не в съветската. А то български знамена не можеш да видиш, само съветски и руски.

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 10 Май 2017, 12:32

Бързо забравяме, а кой мисли за българските войници паднали в Гърция и Сърбия преди 09.09. ?
Колко наши войници, жандармеристи, полицаи и партизани общо са загинали и тук преди 09.09. ?
Колко са избитите кметове , бирници, горски преди 09.09.
За мен не по-малко скъпи както те, така и жертвите ни във войната с Райха!
Кръвта вода не става!

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Май 2017, 17:36

tmp_25167-FB_IMG_1494426882347-1246652320.jpg
Вечна слава на Кауфланд. ;)