Общи приказкиШкембе чорба... И други благинки...

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Шкембе чорба... И други благинки...

Мнение от Almasy » 28 Мар 2018, 12:36

Ksantip написа:
28 Мар 2018, 08:11
Almasy написа:
26 Мар 2018, 19:36
Специален бонус за Ксантип
Благодаря, но наистна филетата ме привличат повече от тези извънземни които си снимал :D.
Знам, то това трудно мое се нарече, човешка манджа.
Пък и за наяждане ли е?
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 28 Мар 2018, 13:11

И преди съм ти казвал - за да ми привлече вниманието храната, трябва приживе да се е търкаляла в калта по земята :D.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Апр 2018, 21:10

Сега съм на диета, че обядът беше тежък.
Вечерям. Вечерята се състои от бургаска специална мускатова (знам, излагам се с купешка ракия, но чакам доставка) и домашни печени чушки на туршия (с оцет, чесън, магданоз и някакви други босилеци). Балсам за езика. Ако ракията беше домашна, щеше да е балсам и за гърлото, но човек трябва и с малко да се задоволява.
И аз предпочитам храната да се е търкаляла в калта, но за агнешкото съм склонен и на компромис. Също и за овнешките пържоли и телешко, заешко, кенгурско. Мечтая да хапна алигатор, който може да се приеме, че се търкаля в калта и така покрива изискванията на Тип.
Собирала в огороде мать красную смородину.
Снова сын уехал воевать, умирать за Родину!

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 08 Апр 2018, 21:15

Буркаската от българските е читава като за купешка, не знам защо точно край морето държат на....приличен стандарт. Или по-точно казано - понеже не съм ракиджия - тя най ми понася.

Иначе домашна дюлева от Западните покрайнини като са ми носели е било елексир и номер 1 в класацията
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Апр 2018, 21:23

На мен ми е леко слаба, 40 градуса е направо резил.
Дюлевата - ако е наистина домашна, но и сърбите се развалиха. Аз си купувах там от бабите покрай пазарите, и с много голяма степен на вероятност приемам, че е промишлена, т.е. от есенция. Рандеманът е твърде нисък, за да може да се продава за 10 лева литъра през прекупвачи и търговци, а бутилките са като тия на Виноградец. Поне на градус беше сравнително добра. И някак малко странно ми изглежда всяка баба да има начин да ги затваря в къщи тия бутилки.
Но и веднъж на крайпътна маса уцелих дядо с домашна истинска ракия.
Тук в квартала практически всеки втори гаражен магазинер продава домашна. Или поне така я пише, но и на вкус ми изглеждат такива.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 08 Апр 2018, 21:37

Че то останаха ли гаражни магазини в Св. Троица?

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 08 Апр 2018, 22:35

А, понеже Амазон се събудил вече там в Америчку - по филми и сериали ги дават като влезнат в потъмнените мазета, които ползват за барове, как си поръчват едно уиски, сипват им два пръста (хоризонтални, и винаги подчертават звука от съприкновение между алкохола и стъклената, кристално чиста повърхност на чашата) и те ги гаврътват на екс. Обикновено, изтерзаният герой поръчва второ мигновенно (звукът на сипване е по-слабо изявен), подчертавайки душевната му болка от някакво естество, и, нашият, и тях ги гаврътва...после дават, явно след значимо време часове, как е пиян...

Вярно ли така пият тези хора по Манхатънско?

...Другото, което се е набило в съзнанието от телевизонния ми опит - ако е събиране на барбекю винаги ще се смеят около решетката с телешко и след умереното засмиване ще надигат приблизително две-трети пълни стъклени бутилки cerveza... А ако идва съсед при някой протагонист - винаги носи шест кенчета от 330 мл бира за да гледат мачбола...

С две думи, генералният въпрос - и в пиеното ли са шаблонни американците? Гайдлайн от телевизора ли следват или кинопродукциите им са Холивуд за външна консумация?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Апр 2018, 00:56

Те стереотипите за американците са колкото американците. Иначе не знам как пият седналите на пангара, аз така не обичам, но по масите се пие нормално. Никой не помпа за норматив. Обикновено има големи екрани където тече някакъв спорт. Барманката разлива, приказват си, смеят се и така. Няма пипала, опашки, вертикални котешки зеници и вентрилогуисти, говорещи с ъгълчето на устата. Никой не стреля в тавана. Дуелите с пистолети и да ги има, са толкова редки, че не съм присъствал. Даже не съм виждал сутрин да извличат труповете с каруци.

Освен това американците са си повече битови алкохолици. Щото нали, бачкане, стрес, три деца, хобита, спорт...това с баровете май е поредното холивудско изобретение.

Иначе като някакви съществени разлики с България при спиртосването не се сещам. Пият повече бира и вино, докато при нас върви повече твърд алкохол. Май това е единствената разлика. И поркането като че ли е по-равномерно разпределено между мъже и жени - демек всички поркат. Ако има нещо което ще ми липсва като се прибера, са тия големи супермаркети за алкохол. Градче с 20 000 човека население, освен магазаните за алкохол, има и супермаркет с големината на Кауфланд, само за алкохол. :D

А и друго интересно - ако ресторанта няма лиценз за алкохол(повечето нямат), ти си носиш буитилка, те ти я отварят ако е вино, ако е твърдо си поръчваш разредител и лед и си поркаш - няма лоши чуства.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Апр 2018, 01:00

Amazon написа:
08 Апр 2018, 21:37
Разбира се -Коцето, Братята, оня близо до най-популярната детска градина. Трафопоста с графитите. По съображения за поверителност не мога да съм по-точен в описанията. Но повечето май наистина затвориха, при толкова големи магазини в района, нямаше как да се размине.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Апр 2018, 01:01

vassiln написа:
09 Апр 2018, 01:00
Amazon написа:
08 Апр 2018, 21:37
Разбира се -Коцето, Братята, оня близо до най-популярната детска градина. По съображения за поверителност не мога да съм по-точен в описанията. Но повечето май наистина затвориха, при толкова големи магазини в района, нямаше как да се размине.
АКо си дойда това лято, ще те тормозя да ме разведеш, че отдавна не съм си идвал. Поне бутките и капанчетата по Щросмаер, бачкат ли още?

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 09 Апр 2018, 03:26

Amazon написа:
09 Апр 2018, 00:56
А и друго интересно - ако ресторанта няма лиценз за алкохол(повечето нямат), ти си носиш буитилка, те ти я отварят ако е вино, ако е твърдо си поръчваш разредител и лед и си поркаш - няма лоши чуства.
Това е много хубаво звучащо (палец)

...Добре, следващ тежък въпрос. Ти ми препоръча да намеря за субституция на двама мъже и половина следният сериалов филм -> хау ай мийт юър мадър...Става повествованието, особено заради оня, звездният рейнджър...

Но! -> Там в кръчмата, под квартитрата им, като си поръчат бира, сервитьорката идва с огромна кана и им сипва в халбите....или те си сипваха, не помня, че го гледах преди месец? Как да е, защо го правят така? Винаги остава бира и ще е топла после :(

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мокрия » 09 Апр 2018, 08:48

Имам приятел роден и израснал в САЩ, пие си уиски всеки ден. Негови приятели са идвали в БГ и те си пият здраво. Просто едно време в БГ се работеше по-малко и оставаше повече време за пиене. Сега се работи повече и няма време. Там някои любители си правят домашна бира в гаража и тук вече започнаха. Като гледам някои предавания може би и там се завръща модата да си правят домашно уиски. Нелегално, просто за шоуто и тръпката.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Апр 2018, 09:12

Amazon написа:
09 Апр 2018, 01:01
...
АКо си дойда това лято, ще те тормозя да ме разведеш, че отдавна не съм си идвал. Поне бутките и капанчетата по Щросмаер, бачкат ли още?
Е, аз по Щросмаер минавам веднъж в годината, и то с колата. Сутрин право до училището и работата, вечер - училище, карате за децата, парка. За последно съм ходил на будките преди пет години посред нощ, тогава поне денонощната работеше. Свърши времето да се пие по квартала, с изключение на парка. Но ще ми бъде приятно да ти покажа новостите на квартала. Има едно две приятни места.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 09 Апр 2018, 09:53

vassiln написа:
08 Апр 2018, 21:10
Ако ракията беше домашна, щеше да е балсам и за гърлото, но човек трябва и с малко да се задоволява.
E, стига де - някои от нас са само на купешка. Откъде инак домашна?
Е, 2-3 пъти се излъгах да купя - веднъж от пазара, веднъж на колегата стринката, че на нейния братовчед калекото продавал....Айде натурална да е, домашната - най-убава.
Всички опити - пълен провал - пърцуца, на сутринта не моеш станеш от главоболие, че и единият път си изповръщах червата.
Явно хубавата си я пият сами. А продават боклук. Стигат ми толкова експерименти.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Апр 2018, 10:22

Almasy написа:
09 Апр 2018, 09:53
vassiln написа:
08 Апр 2018, 21:10
Ако ракията беше домашна, щеше да е балсам и за гърлото, но човек трябва и с малко да се задоволява.
E, стига де - някои от нас са само на купешка. Откъде инак домашна?
.....
Явно хубавата си я пият сами. А продават боклук. Стигат ми толкова експерименти.
Е, аз като селинджър имам няколко направления на снабдяване. На село има много народ които произвеждат, сред тях имам и приятели, а има и от кого да се купи. А като помогна на някой за нещо, също не отказвам ракийката. И от останалите ми приятели (градските) някои също произвеждат.
Иначе е факт, че се продават много калпави ракии с метил дори. Просто трябва да внимаваш и да си вземаш от проверени хора.

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мокрия » 10 Апр 2018, 07:35

От битаци и от случайни хора ракия не се купува. Само с препоръка и от познати. Като влезеш в селската къща, като видиш човека и двора дали е чист и подреден,тогава ще купиш ракия или мляко от него. Защото мундарите преобладават. Когато двора е заринат с лайна и непотребни вещи, представи си какво е в бидона с джибрите или гюма с млякото.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 10 Апр 2018, 08:19

Какво е мундар? Иначе и за виното е същата ситуация. Но и добре направеното понякога е капан. Бяха ми подарили едни познати от Благоевград домашно вино. Беше хубаво, качествено направено, но тежко и никой не ми каза, че е редно да се разрежда - изпих една чаша и и ми се доспа. И оставих други достойни люде да го пият...

Аватар
ISTORIK
Модератор
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 10 Апр 2018, 10:26

Желязин написа:
10 Апр 2018, 08:19
Какво е мундар?
Това е турцизъм.
Означава човек, който е мърляч, мръсен, нечистоплътен, живеещ в "кочина".
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 10 Апр 2018, 10:42

Желязин написа:
10 Апр 2018, 08:19
Какво е мундар? Иначе и за виното е същата ситуация. Но и добре направеното понякога е капан. Бяха ми подарили едни познати от Благоевград домашно вино. Беше хубаво, качествено направено, но тежко и никой не ми каза, че е редно да се разрежда - изпих една чаша и и ми се доспа. И оставих други достойни люде да го пият...
О, ти не си ли пил онова мелнишко "що в кърпа се носи". Е чак толкова плътно не е, но да, една чаша от него сваля неподготвения.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мокрия » 10 Апр 2018, 22:14

Древните елини имат много съдове за вино. Един от тях е кратерът, съд за смесване на вино с топла вода, само варварите го пиели чисто. Предполага се ,че тогавашните сортове са били гъсти и тежки.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 10 Апр 2018, 22:25

С малко желатин на прах така ще ви уплътня виното, че ще разказвате после легенди. И боя за яйца, да са ви лилави устните.
Понеже военната химия ви куца, да ви открехна, че на нафтата се слага желатин, за да стане на напалм. И други неща де, но за гъсто вино е достатъчно малко желатин на цяла бъчва. А вие се радвайте на чашата, дето катуря юнак. Дано не са се научили и спирт да добавят.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Апр 2018, 03:24

Мокрия написа:
10 Апр 2018, 07:35
От битаци и от случайни хора ракия не се купува. Само с препоръка и от познати. Като влезеш в селската къща, като видиш човека и двора дали е чист и подреден,тогава ще купиш ракия или мляко от него. Защото мундарите преобладават. Когато двора е заринат с лайна и непотребни вещи, представи си какво е в бидона с джибрите или гюма с млякото.
+1000

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 11 Апр 2018, 07:01

Аз напоследък също се научих да си разреждам виното с вода, особено лятото. Преди време от винарската изба в с. Свобода, Чирпанско, си бях взел Памид, много приятно винце.
Като не искаш мира, на ти секира.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 11 Апр 2018, 10:06

В лимонадата е истината. Или тоник с ябълки за бялото вино.

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 11 Апр 2018, 10:40

Червено вино с лимонада най-моря.
Кръвта вода не става!

Отговори