Шкембе чорба...и други благинки.

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

acoc
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Шкембе чорба

Мнение от acoc » 29 Окт 2017, 17:22

Това какво общо има с шкембето?

Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 29 Окт 2017, 17:22

General Lukov написа:
29 Окт 2017, 17:21
Знам, но се подведох по оф-а на Джеферсън и Алмаси. Не пречи да се преместят мненията където трябва. ;)
+1
Във времената на повсеместна лъжа да казваш истината – това е екстремизъм.

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 29 Окт 2017, 17:24

Almasy написа:
29 Окт 2017, 17:04
Jefferson F. Davis написа:
29 Окт 2017, 16:51
В Екатеринбург съм от 2011г
ОТ, но какво те отвяло там?
Съпруга? Работа? Друго?
На на някои места в "местната мрежа" го наричат с епитети като люлка на "либерастията". На мен последното ми звучи точно като комплимент, но за пищешите явно е Содом и Гомор. Толкова ли е "олабена" ситуацията в сравнение с други градове в Русия? Вярно ли е и, че опозицията има здрава опора в града?
По първият въпрос имаш попадения и по трите пункта (уточнение-жена ми е чувашка).
Колкото до люлката на либерастията това е било по времето на пияницата Елцин. Нормален си е градът и няма нищо олабено или натегнато. Ако ти се бачка ще заработиш, ако не ще си караш както можеш и докогато можеш. Първите 2 години имаше много гастербайтери от средноазиатските републики но след като въведоха задължителен минимум на знания по руски език и задължителна адресна регистрация + всяка година подаваш данъчна декларация с доходите си за годината нещата поутихнаха и пришълците понамаляха силно. в Града има няколко университета и е пълно с всякакви на цвят студенти. Другото интересно за руснаците е че почти не говорят и не обсъждат политиката както при нас. Работят си хората и през уйкенда градът се изнася по околните почивни бази и санаториуми. Руснака знае как да се забавлява и не се скъпят в това. Не съм забелязал никакви опозиционни мероприятия които да са били нещо извън рамките на приличието или да са довели до някакво напрежение между хора с различни възгледи. От 2014г има увеличен ръст на патриотизма но това се проявява без фанатизъм. Към Путин има критики че действа прекалено меко особенно по вътрешните проблеми, като цяло болшинството са му благодарни за връщането на достойнството на нацията. Има маса проблеми в различни сфери но също така ресурсите които се заделят за решаването им в процентно съотношение на същите действия в България са неизмеримо по-големи. Лично за мен най големият вътрешен проблем на Русия и на руският народ е че през комунизма са ги научили че държавата на всички и за всичко им е длъжна. Изключвам моментите когато във връзка с различни природни бедствия на хора загубили жилището си им се строят нови домове и се обзавеждат с необходимата битова техника.
Outside the Occupants, freedom for the South!

Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 29 Окт 2017, 17:40

Jefferson F. Davis написа:
29 Окт 2017, 16:51
.... колкото до евтиното то зависи какво имаш в предвид...
Жени и алкохол. Господ да ме пази - само дано гаджето да не ме е хакнало и тука :D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 29 Окт 2017, 21:27

Понеже трудно се изразяват другите - "Контесата" е долепена до източната ограда на еврейското училище в София. Приятно, но не е нещо особено. Шкембето не съм го пробвал.
По-важното е, че, както отбелязаха някои по-горе, и пилешката супа върши същата работа. Въпрос на нагласа.
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 30 Окт 2017, 09:17

Проядох го на етапи. Първи етап-баща ми ме води в Гюрлата във Варна и там ми сипват чорбата без шкембето. Хареса ми, но чак след години започнах да ям и слузестите гадории :D. Втори етап-разбрах, че няма нищо по-хубаво след запой от горещо, чесново, люто и кисело шкембе с порядъчно количество айрян погълнат край чорбата. В Студентски имаше едни туркини които го правеха отлично и го сервираха с едни брутални люти чушлета, но затвориха заведението. В Рибката (пак в Студентски) е добро, без да е уникално а съм чувал легенди за някакво ханче до Ихтиман, където правели най-доброто шкембе в цялата страна.

Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 30 Окт 2017, 09:33

Рибката е стабилно заведение - там по принцип готвят хубаво.
Един познат каза, че в Плоещ е ял най-хубавото шкембе. Румънците там със сметана вместо мляко го били измагьосничели

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 30 Окт 2017, 10:13

Ей това Рибката работи ли още? Ходил съм там преди много години.
Като не искаш мира, на ти секира.

Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 30 Окт 2017, 10:37

Stan написа:
30 Окт 2017, 10:13
Ако е едно забутано дървено между блоковете, близо до 56ти като ориентир, значи е то.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 30 Окт 2017, 10:49

vassiln написа:
29 Окт 2017, 16:28
В София, в северния край на ул. "Димитър Петков" отляво, в партера на кооперацията преди завоя към затвора. Само това правят, нищо друго (освен бира и хляб) не предлагат.
И на мен са ми го хвалили ! Пишело "Шкембеджийница" и правели телешко ,свинско и агнешко шкембе . Коментара беше " Държат го едни дърти кумуняги ,ама правят страшно шкембе" :D
За по лесно до 43то училище.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 30 Окт 2017, 10:58

Желязин написа:
30 Окт 2017, 10:37
Stan написа:
Ако е едно забутано дървено между блоковете, близо до 56ти като ориентир, значи е то.
Същото е. Супер. В най-скоро време ще го налазя :mrgreen:
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 30 Окт 2017, 11:14

Stan написа:
30 Окт 2017, 10:58
Желязин написа:
Stan написа:
Наскоро го ремонтираха но не са променили важните неща. Като добавка - от трите пъти в живота си, когато съм опитвал миди, там е единствения случай в който ми харесаха.

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 30 Окт 2017, 12:55

Ksantip написа:
30 Окт 2017, 09:17
Проядох го на етапи. Първи етап-баща ми ме води в Гюрлата във Варна и там ми сипват чорбата без шкембето. Хареса ми, но чак след години започнах да ям и слузестите гадории :D. Втори етап-разбрах, че няма нищо по-хубаво след запой от горещо, чесново, люто и кисело шкембе с порядъчно количество айрян погълнат край чорбата. В Студентски имаше едни туркини които го правеха отлично и го сервираха с едни брутални люти чушлета, но затвориха заведението. В Рибката (пак в Студентски) е добро, без да е уникално а съм чувал легенди за някакво ханче до Ихтиман, където правели най-доброто шкембе в цялата страна.
До 2010г в Гюрлата правеха най доброто шкембе във Варна. Целият колектив на техническият офис на МСАТ в "Младост" бяхме там почти всяка обедна почивка.

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 30 Окт 2017, 15:01

Присъединявам се към мнението на президента за шкембето в Гюрлата . Миналата година на възстановката на битката при Варна решихме да хапнем (семейно сме върли фенове) ,на въпрос към бакшиш "къде е най-хубавото шкембе " трима единодушно посочиха Гюрлата . Дори един ни ексортира до там . Ами по 10-то балната система едвам му давам 6 ,по милост . За Обзор мога да дам механа Барба , тази година го поразвалиха ,но пак вързва 9-ка , предните години твърдо 10 . За Русе пивница "Моргуля" , твърдо 10 . Последната дори не е в града ,а в квартал "Средна Кула" което си е присъединено село . Освен ,че винаги хубавото шкембе се предлага в непредставителни кръчмици , друг показател е ,че се приготвя в ограничено количество , на повечето от тях да търсиш вкусотията след 15 часа е кауза пердутта.

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 30 Окт 2017, 15:15

Centurionus написа:
30 Окт 2017, 15:01
Присъединявам се към мнението на президента за шкембето в Гюрлата . Миналата година на възстановката на битката при Варна решихме да хапнем (семейно сме върли фенове) ,на въпрос към бакшиш "къде е най-хубавото шкембе " трима единодушно посочиха Гюрлата . Дори един ни ексортира до там . Ами по 10-то балната система едвам му давам 6 ,по милост . За Обзор мога да дам механа Барба , тази година го поразвалиха ,но пак вързва 9-ка , предните години твърдо 10 . За Русе пивница "Моргуля" , твърдо 10 . Последната дори не е в града ,а в квартал "Средна Кула" което си е присъединено село . Освен ,че винаги хубавото шкембе се предлага в непредставителни кръчмици , друг показател е ,че се приготвя в ограничено количество , на повечето от тях да търсиш вкусотията след 15 часа е кауза пердутта.
Догодина през Август пак съм в Обзор, ако си навит може някоя вечер да направим главите при брат ми и на сутринта да е преслушаме тази механа.

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 30 Окт 2017, 16:34

Имаме диил ! В Обзор съм ял и най-хубавото шкембе в масло с пармезан , но Морска Перла я направиха гурме ресторант и вече не предлагат такива "карантии" . Пращам ти позивните си на лично.

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от iasen ianakiev » 30 Окт 2017, 17:00

Ksantip написа:
30 Окт 2017, 11:14
Stan написа:
Желязин написа:

Наскоро го ремонтираха но не са променили важните неща. Като добавка - от трите пъти в живота си, когато съм опитвал миди, там е единствения случай в който ми харесаха.
Само три пъти ли си ял миди? :shock: Много са добри,особено миди с ориз или миди натюр. :)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Окт 2017, 17:05

Специално си купих тенджера под налягане, за да си правя шкембе. Не е трудно, но ако го объркаш не става за нищо и дори с тенджерата под налягане, къщата след това ухае леко неприятно.

В кръчмето на Пиротска съм ходил като ученик (основното изкарах в съседното 18-то, тогава Кирил и Методий) и шкембето беше върха. Приятно ми е да разбера, че още съществува. Още ли седи пластиката на Смирненски пред църквата?

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 30 Окт 2017, 19:38

iasen ianakiev написа:
30 Окт 2017, 17:00
Ksantip написа:
Stan написа:

Само три пъти ли си ял миди? :shock: Много са добри,особено миди с ориз или миди натюр. :)
За пръв път ядох в Поморие като бях на 7 и след това повръщах цял ден. Вторият път беше във въпросната Рибка преди половин година и след като ми харесаха ги пробвах и в Пловдив, но пак останах разочарован :lol:.

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 30 Окт 2017, 19:46

Ksantip написа:
30 Окт 2017, 19:38
iasen ianakiev написа:
30 Окт 2017, 17:00
Ksantip написа:

За пръв път ядох в Поморие като бях на 7 и след това повръщах цял ден. Вторият път беше във въпросната Рибка преди половин година и след като ми харесаха ги пробвах и в Пловдив, но пак останах разочарован :lol:.
Мидите трябва да са първо пресни.Аз лично предпочитам дивите дето влизаш в морето и си ги береш от скалите сам,по вкусни са.Щом си ял в заведение са от мидарник 100%,а те са по месни,но нямат наситения вкус на дивите.Тука в нашия район има една месност Дълбока на 8 км. преди нас Калиакра.Та в тази месност на самото море има заведение само за миди и морска храна.Дори има и десерти от миди.Примерно миди със шоколад и други подобни.Аз миналото лято кусах миди със шоколад и странното e,че ми хареса.:) :)
Последна промяна 2 на iasen ianakiev, променена общо 30 пъти

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Окт 2017, 19:50

Брането на мидите, особено по буните е бая изморително - после няма как да не са ти вкусни. :) Много обичам миди - особено салата с лимон, лук и миди(окапах се).

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 30 Окт 2017, 19:56

Amazon написа:
30 Окт 2017, 19:50
Брането на мидите, особено по буните е бая изморително - после няма как да не са ти вкусни. :) Много обичам миди - особено салата с лимон, лук и миди(окапах се).

Само да не е мръсна водата около буните,да има мазут във водата от рибарските лодки и т.н.Щото мидите ще имат гаден вкус,не напразно викат на мидата филтъра на морето.За предпочетане е да не се бере от буни а от скали на по-изолирани и диви места.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 30 Окт 2017, 19:59

Най-вероятно си повръщал, защото мидите са една от храните, които най-бързо се развалят. Отравянията макар и леки (като твоя случай) са изключително чести. Веднъж започнал процеса на разпад, не се повлиява дори от високотермична обработка. Отделен е въпроса, че последната силно нарушава вкусовите качества на мидите.
И не са за всеки храна. Аз съм морско чадо, но не съм им фен, макар че унижожавам невероятни количества всякаква риба, та дори и "проста" цаца.
Стридите също не ми харесаха, то верно - пробвал съм веднъж, но едва ли ще повторя. А и вида им...На живо, сурови (както и ги ядат) дори вида им е ужасен. Малките мидички, с почти декоративен вид, които испанците бутат в паелята са много жилави...Абе....Тц.
Същото се отнася и до морската краставица, и нея как я ядат ни нам :?
Калмари хапвам, но чак не приритвам по тях. И при тях си трябва майстор, защото по много заведения буквално са с вкус на гума. Октопода не е много по-различен, в Азия го ядат почти жив.....Ако питаш мен, не е нужно непременно да добиваме вкуса на азиатците.
Аз и не успях. Включително по отношение на сушито.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 30 Окт 2017, 20:07

Изводът е, че трябва да се ядат само неща, които са се търкаляли в калта на сушата :D. Морските "дарове" са ми грозни и слузести, и като цяло единствения вариант да ги ям е, ако приятелката е решила, че е дебела и не трябва да яде истинско месо :lol:.

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 30 Окт 2017, 20:14

Ksantip написа:
30 Окт 2017, 20:07
Изводът е, че трябва да се ядат само неща, които са се търкаляли в калта на сушата :D. Морските "дарове" са ми грозни и слузести, и като цяло единствения вариант да ги ям е, ако приятелката е решила, че е дебела и не трябва да яде истинско месо :lol:.
Ако имаш възможност някога опитай панирани рапани.Това е класика в жанра. 8-) 8-)

Отговори