Общи приказкиСаудитска Арабия отвъд фасадата на твърдолинейния ислямизъм

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Re: Саудитска Арабия отвъд фасадата на твърдолинейния ислямизъм

Мнение от vassiln » 28 Юли 2018, 07:27

Има ли власт СА да затваря пролива? Да не е грешка в превода? При тоя източник ходи провери...
Комедия. Според Инвестор виден американски анализатор казал, че саудитците са спрели доставките по някои от коридорите в Персийския залив. Нерде Ямбол, нерде Стамбол.
https://www.investor.bg/surovini/365/a/ ... re-265358/
Walk this valley of death, head high, say "i'm not done yet, today i wont' die"
'cause try as we may we can never deny we can get back up if we're still alive!

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Мнение от Almasy » 28 Юли 2018, 12:42

kramer написа:
03 Юни 2018, 16:27
А тези, дето секат глави с ятаганите на площада като в Батак, кво ше ги правим? :shock:
Нека първо да уточня, че СА е една от последните места в списъка ми от държави, които искам да посетя. Дори съм бил канен на работа там (както и в Кувейт) - отказах и двете предложения.
Статистиката обаче е безпощадна:
През презпоследната година Иран е екзекутирал 507 души, което е 60% от всички екзекутирани в региона (Близък Изток).
По същото време екзекутираните в СА са 146, което е 17% от всички екзекутирани в региона.
(https://www.amnesty.org/en/latest/news/ ... ures-2017/)
После - метода на екзекуция - по добре главата с ятагана.....Смърт за секунди (болка не се изпитва, загуба на съзнание - 4-та сек.макс.). Иранския вариант е странична примка, което не притиска каротидите и смърта е от задушаване, затова и всички ирански смъртници "танцуват" във въздуха дълго време. За да се изключи счупването на гръбначномозъчните прешлени (тоест смърта да бъде максимално мъчителна) иранците нарочно не използват техники като long drop, те дори и short drop рядко прилагат - в болшинството от случаите осъдения бавно се издига с кран.
Къде е "по-добре" е въпрос на лична преценка.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 29 Юли 2018, 11:45

Ахъм.
Off Topic
Ама ако дъщеря Ви, я екзекутират по този начин, защото е убила човека, примамил я в офиса си с обещания за работа и опитал се да я изнасили (както се случва с Reyhaneh Jabbari) друга песен, предполагам, че ще запеете.
Изображение
Изображение
Или пък като Zahra Bahrami, противничка на режима, участничка и организаторка на демонстрации, за която като не могат нищо друго да измислят, че да я обесят, я набеждават за притежание на наркотици. Нищо не я спасява, включително факта, че е холандски гражданин.
Изображение
Вземем се върнем към средновековието, защо изобщо ни е тази цивилизация.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Юли 2018, 22:12

Също и Atefeh Sahaaleh. Изнасилвана от ирански нерез на 14 години. Така е изнасилвана, че след ”сеансите” се е влачела на четири крака. Накаря не издържа, обвинява насилника, за което е дадена под съд. Когато разбира какво и готвят, казва на съдията какво мисли за него.

Висшият ирански сановник я осъжда на смърт. Бесят е на крана когато е на 16. До последният момент, тихичко моли за милост тълпата джапанки снимащи с телефоните. Съдията лично се появява, за да и сложи примката на врата и да гледа шоуто. А шоу има, щото крана я издига бавно, тя не е тежка и има много ”танцуване”.

Доколкото съм гледал снимки, майка и я сваля от въжето.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 30 Юли 2018, 00:06

Almasy написа:
28 Юли 2018, 12:42
...
Статистиката обаче е безпощадна:
През презпоследната година Иран е екзекутирал 507 души, което е 60% от всички екзекутирани в региона (Близък Изток).
По същото време екзекутираните в СА са 146, което е 17% от всички екзекутирани в региона.
Тук ще си позволя да отбележа, щом ще боравим със статистика, че СА е с около два пъти по-малко население. Тоест, ако бяха колкото иранците, и пропорцията се запазеше, биха екзекутирали около 292 души годишно, а не 146. Което осезаемо ги доближава до аналога, макар и с 40% "по-човечни", ако това е мерилото.
После - метода на екзекуция - по добре главата с ятагана.....Смърт за секунди (болка не се изпитва, загуба на съзнание - 4-та сек.макс.). Иранския вариант е странична примка, което не притиска каротидите и смърта е от задушаване, затова и всички ирански смъртници "танцуват" във въздуха дълго време. За да се изключи счупването на гръбначномозъчните прешлени (тоест смърта да бъде максимално мъчителна) иранците нарочно не използват техники като long drop, те дори и short drop рядко прилагат - в болшинството от случаите осъдения бавно се издига с кран.
Аз лично смятам, че най-мъчителното на смъртната присъда е очакването, което трае обикновено години, страхът и надеждата да се размине по време на делото, самотата в затвора, такива работи, а не няколкото минути агония пред публиката. А дали да е "хуманно" убиването, или нарочно за жертвата да е по-мъчително, може би се преценява по различен начин в Европа и Азия.
Между другото, не съм сигурен и дали саудитското обезглавяване е избрано по "хуманни" подбуди. Може просто да са решили, че за публиката ще е по-страшно, и ще дава по-добра превенция. А крановете може и да са и по практически съображения - няма кой да държи вече бесилки по площадите.
Къде е "по-добре" е въпрос на лична преценка.
Съгласен.

И добавям: защо се смята, че холандското гражданство (казуса с Zahra Bahrami) трябва да бъде причина за по-мека присъда или оправдаване?

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 30 Юли 2018, 14:54

Тук ще си позволя да отбележа, щом ще боравим със статистика, че СА е с около два пъти по-малко население. Тоест, ако бяха колкото иранците, и пропорцията се запазеше, биха екзекутирали около 292 души годишно, а не 146. Което осезаемо ги доближава до аналога, макар и с 40% "по-човечни", ако това е мерилото.
Аз си помислих, че някой апологет на Иран точно това ще спомене и още при предния постинг проверих броя на популациите. И не ги доближава ултра осезаемо до аналога, дали е мерило не знам, ама 40% са си 40% процента повече екзекутирани. В случая не бих употребил „човечни” ни за едните, ни за другите.
а не няколкото минути агония пред публиката
Няколкото минути в единични случаи минават и 10. По тази логика да върнем и кладите.
А дали да е "хуманно" убиването, или нарочно за жертвата да е по-мъчително, може би се преценява по различен начин в Европа и Азия.
Ми не. Не е различно.
И в Япония, и в Сингапур, и в Кувейт и навсякъде където има смъртно наказание чрез обесване, метода е long drop.
Крановете ги въвеждат аятоласите.
Че инак нема достатъчно сеир, друго си е като осъдения потанцува на изпадналата в екстаз публика.
Между другото, не съм сигурен и дали саудитското обезглавяване е избрано по "хуманни" подбуди.
Аз съм уверен, че не е по такива. По-скоро е в чист религиозен план. По същата причина осъдените за атентатите в Бали индонезийци възроптаха не срещу смъртните си присъди, а метода – разстрел – искаха обезглавяване, както повелявала ислямската традиция.
Не че им уйдисаха.
А крановете може и да са и по практически съображения - няма кой да държи вече бесилки по площадите.
Ми не са. По-скоро е обратното – когато липсват такива кранове, бесят по пешеходни мостове и набързо сковани бесилки (в един от тези случаи пръстите на осъдения почти опираха в земята, но не можа кой знае колко дълго време да го играе балерина). Крановете обаче дефинират модата, видно от не малкото клипове в мрежата.
И добавям: защо се смята, че холандското гражданство (казуса с Zahra Bahrami) трябва да бъде причина за по-мека присъда или оправдаване?
Кой говори за оправдаване и по-лека присъда? Международно право обаче позволява да и бъде оказана легален консулски ъсистънс . Нещо което не се случва. Случая е толкова съшит с бели конци, че вони на аятоласи. Bahrami е ареестувана за участието си в протестите относно изборите. Отначало я обвиняват в участие в монархичестата група Kingdom Assembly of Iran и антиправителствена пропаганда. Убаво, ама в това са обвинени и стотици други арестувани, участващи в протестите – нема как да избесят всички. Чак след ГОДИНА в ареста, революционната гвардия на аятоласите се "сеща" да направи обиск в дома й, и естествено „открива” наркотици. Раутата опечена – айде на бесилото.
След екзекуцията и, арестуват дори адвоката й и го вкарват за 6 години в затвора, като обвиненията са стандартни – „антиправителствена дейност”. След затвора пък го лишават от възможността да практикува право, както и да напуска страната.

В заключение, ако смяташ, че аз пък го играя апологет на СА – заблуждаваш се. Вече казах, че нямам желание да стъпя там, отказал съм работа за доста голяма сума пари (и сега нямаше да ми висят два огромни кредита на главата) – само на враг бих пожелал подобно заточение. Не съм забравил и Бин Ладен, нито националността на болшинството от 9/11 терорягите.
Но не ми е и по вкуса и демонизирането единствено на СА, по простата причина, че е официален съюзник на големия шейтан и в същото време затварянето на очите за зверствата и средновековието в Иран, щото пък видите ли, те са „наши ора”, съюзник на матушката.
Търкулнала се тенджерата па си намерила похлупака.
Толкоз по въпроса Иран/СА.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 01 Авг 2018, 21:58

И за да отклоня темата от хвърлянето на кал по Иран (грантовете трябва да се заработват), да кача видео за огромните саудитски феминистки успешни успехи на АРАМКО в ангажирането на дами на трудовия пазар:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=p9BhBemKQDM

Малко на носове го докарват на Баба Яга, и ми изглежда леко пренапудрено, но иначе е трогателно. Все едно Динаин е писал сценария.
Май кинтите, дето са ги сипали на британските другари (да ги лобират и пиарват), все пак си струват. :D
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 1 пъти

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 01 Авг 2018, 22:07

vassiln написа:
01 Авг 2018, 21:58
И за да отклоня темата от хвърлянето на кал по Иран (грантовете трябва да се заработват
Камъните явно са в моята градина, убуу, че съм дебелокож :P

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 01 Авг 2018, 22:16

Не Ал, в твоята градина няма даже и едно чакълче.
:D
Аз трябва да си изкарам гранта за тримесечието.
Да се върнем на горния късометражен филм - трогателен е, не мислите ли? Разбира се, малко след 18-тата минута се стига и до мили кадри с женска школа за шофьори. На 21:30 героинята Надия, с гордо разкрито лице, се разминава в коридорите на Арамко с някакъв маскиран дамски пингвин.
По озвучаване и темпо ми напомня нещо, което съм гледал я за белите каски, я за нещо друго някъде другаде по света, но не мога да се сетя....

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Авг 2018, 12:15

И понеже доскоро биехте негрите на Иран в темата за Саудитска Арабия, сега да ви видя какво ще кажете за саудитските негри в темата за Саудитска Арабия:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
https://twitter.com/HerryRodin/status/1 ... 7431152641

Резюме на български, доколкото плакати може да се резюмират: трепят активисти за човешки права, прибират в ареста боркини за правата на жените. Само защото един сатрап не иска да си подаде оставката, а синчето-което-е-наследствен-цар-не-офталмолог не иска да изпусне властта. :mrgreen:

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 04 Авг 2018, 17:11

Лъжеш. Така няма да имаш бонус.

Активистите за какво са екзекутирани? Щото не ми се вярва да е само за едното участие в протест. Ако само за участие бесеха, то направо на улицата да откриват огън, резултатът ше е същия.

Активистките за права на жените писах за тях отдавна.

А и никъде не става дума за искане на оставка на когото и да било, това е най-голямата ти лъжа. Черно на бяло си пише за какво са активисти.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Авг 2018, 18:06

Страдаш от буквализъм, затова трудно разбираш параболите ми. :D
Това с оставката беше заемка от теб в темата за Сирия, извинявай за плагиатството.
Лъжеш. Така няма ...
А как лъжа, пействайки плакат тук? Аз ли лъжа, плакатите ли лъжат, или и аз и те?

А тези твои силни думи направо къртят:
Активистите за какво са екзекутирани? Щото не ми се вярва да е само за едното участие в протест. Ако само за участие бесеха, то направо на улицата да откриват огън, резултатът ше е същия.
Такова оправдание можеш да приложиш и за режима на иранските аятоласи, дето бесят жени - описано по-горе. Освен това, не трябва да споменаваш откриването на огън по протестиращи, предвид в коя армия си служил и какво прави тази армия най-редовно при масови протести (на палестинци). Доказал си, че може да се стреля и не само на улицата - може и на границата между Газа и Израел, например. :mrgreen:

Тройка по полит-подготовка!
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 4 пъти

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Авг 2018, 18:12

А сега сериозно - и ти не отговори (вкл. и на предната страница), и аз продължавам да се чудя: защо хем дават повече права на жените, хем прибраха двайсетина феминистки? Да не би те да са участвали в опита за преврат, да не би арестите да са на масов принцип като при други исторически моменти, само че по-селективни от едно време (не като при Сталин, а като при Ердоган)? Да не би консултантите на управляващата фамилия да решиха, че има опасност от неприятна инерция след първите реформи, и някои може да надигнат глас за още повече права и свободи, и това да е мярка на превенция?
Saudi crackdown: Two high-profile women activists detained

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 04 Авг 2018, 21:03

vassiln написа:
01 Авг 2018, 22:16
Да се върнем на горния късометражен филм - трогателен е, не мислите ли?
Те имай имат доста развита (за арабска държава) рекламна политика. На времето когато ме калесваха да работя там, ми дадоха няколко диска с рекламни материали - както за общо за страната и индустрията й, така и в конкретен професионален план.
Е, разбира се, бяха само хвалебствия, особено се наблягаше на определен социален статус и "колко много пари могат да се спечелят".
Тъй като съм либераст, дисковете особено не помогнаха, еле пък и факта, че за по-малко от 5 години договор не може да се подпише.
Чудя се дали съм ги изхвърлил :roll:

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 04 Авг 2018, 21:11

Dinain написа:
04 Авг 2018, 17:11
Активистите за какво са екзекутирани? Щото не ми се вярва да е само за едното участие в протест.
В Русия има осъдени на колония само за участие в протест (Болотное дело).
Предполагам, логиката е, че благодатите трябва да идат от овчеря, да няма ни най-малък признак, че някой/я си с действията и протестите си е постигнал нещо - класика в задушаването на гражданското общество в зародиш.
Только подумать как слово «ссылка» изменило свой смысл за последнее столетие...

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 04 Авг 2018, 22:47

vassiln написа:
04 Авг 2018, 18:06
Страдаш от буквализъм, затова трудно разбираш параболите ми. :D
Това с оставката беше заемка от теб в темата за Сирия, извинявай за плагиатството.
Лъжеш. Така няма ...
А как лъжа, пействайки плакат тук? Аз ли лъжа, плакатите ли лъжат, или и аз и те?

А тези твои силни думи направо къртят:
Такова оправдание можеш да приложиш и за режима на иранските аятоласи, дето бесят жени - описано по-горе. Освен това, не трябва да споменаваш откриването на огън по протестиращи, предвид в коя армия си служил и какво прави тази армия най-редовно при масови протести (на палестинци). Доказал си, че може да се стреля и не само на улицата - може и на границата между Газа и Израел, например. :mrgreen:

Тройка по полит-подготовка!
Те параболите ти станаха хиперболи, което може би имаш предвид. :)

Бягаш по цялото поле, тролиш ме и послъгваш... да се придържаме към темата.

За какво са получили смъртна присъда активистите?
Че никой не е искал смяна на режима вече обяснихме.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 05 Авг 2018, 00:41

За какво са получили смъртна присъда активистите? И аз това питам. Твърди се, че е само заради участие в антиправителствен митинг, ако разбирам правилно, въпреки че в тази държава по-точно е да се каже антикоронарен. Но нека да приемем, че са били не само участници, но и подстрекатели....
Май Петя е права в предположението си.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 06 Авг 2018, 07:18

СА замрази отношенията си с Канада и изгони посланика.
Били се застъпвали за активистите и искали незабавното им освобождаване, което е недопустимо в отношенията между две суверенни държави, казали съответните саудитски лица и органи.
https://www.actualno.com/asia/sauditska ... 88507.html
Като причина за шокиращото решение Рияд посочва "груба намеса във вътрешните работи". Канада изрази загриженост поиска незабавно освобождаване на активисти, борещи се за човешките права, които саудитските власти задържаха в серия от арести. Най-известната от тях е Самар Бадави, която има престижни награди заради дейността си в посока равни права на мъжете и жените в Саудитска Арабия. Той беше арестуван заедно с Насима ал-Садах – поредните жертви на "безпрецедентната правителствена разправа с активисти, защитаващи правата на жените в Саудитска Арабия", според определението за случващото се на Human Rights Watch.
Прочети още : https://www.actualno.com/asia/sauditska ... 88507.html
© Actualno.com

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Авг 2018, 07:28

Не е приятна гледка - бой на домашна прислужничка, за който се твърди, че е в Саудитска Арабия.
https://twitter.com/2flamesburning1/sta ... 6525603841

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 15 Авг 2018, 05:43

Обновен е туита. Прекрасното семейство е от Кувейт. Не и били плащали два месеца, тя май се самообслужила, та за това отнесе няколко шамара с крак. Близкоизточни специфики. Добре, че не сме в тая кочина. Като съм си в София, ще мина да оставя едно цвете на Руски Паметник.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Авг 2018, 07:42

Дойче веле храни Кралството заради убитите деца в Йемен и деспотичния политически режим:
Публикувано във факти.бг: Саудитска Арабия: Ужасяващ абсолютизъм

И още малко за отношенията с Катар, за мен това скъсване си остава загадка, зорлем тласкат катарците към Иран.
Защо Саудитска Арабия превръща Катар в остров

Щели да правят канал, дълъг 60 километра и широк 200 метра, с който да изрежат сухопътната връзка на Катар със Саудия. Явно няма да е по самата граница, а малко по-навътре в тяхната собствена територия. Покрай това щели да направят паркови и хотелски площи около канала, за да се изкарват и пари от него. Моето мнение е, че това е една скъпа глупост. Като моста над Червено море при мегаграда Neom (населен с повече роботи, отколкото хора, това може да се окаже верно :lol: )

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 22 Авг 2018, 10:41

Кралството на светлината, елфите на доброто...
Saudi Arabia beheaded Human Right Activist & Shia women " Esraa al-Ghamgam" from Qatif. She was sentenced to death for her criticism of Government over injustice to Shia community. Her last words were before beheading: "I am being killed innocent, I will seek justice from God."
Изображение

Или както казва Насим Талеб- Saudi Barbaria, not Saudi Arabia

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 22 Авг 2018, 13:42

И не е вярно, което пишат, че това е първата жена обезглавена в СА. Сравнително наскоро отрязаха главата на едно филипинско момиче. Ама те слугите не ги броят за хора. Дори им взимат паспортите.

Изображение

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 24 Авг 2018, 05:52

Almasy написа:
04 Авг 2018, 21:03
vassiln написа:
01 Авг 2018, 22:16
Да се върнем на горния късометражен филм - трогателен е, не мислите ли?
Те имай имат доста развита (за арабска държава) рекламна политика. На времето когато ме калесваха да работя там, ми дадоха няколко диска с рекламни материали - както за общо за страната и индустрията й, така и в конкретен професионален план.
Е, разбира се, бяха само хвалебствия, особено се наблягаше на определен социален статус и "колко много пари могат да се спечелят".
Тъй като съм либераст, дисковете особено не помогнаха, еле пък и факта, че за по-малко от 5 години договор не може да се подпише.
Чудя се дали съм ги изхвърлил :roll:
И сега столът ти щеше да се клати: загрижили се, че имат 6000 безработни доктори.
http://saudigazette.com.sa/article/5399 ... I%20ARABIA
Изобщо напоследък са се заели много сериозно да гонят имигранти, гастарбайтери, смутители разбира се също.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 25 Авг 2018, 08:25

Трогателна човещина на саудитски полицай: събул си обувките, за да ги даде на възрастна поклонничка, страдаща боса на горещия бетон.
http://saudigazette.com.sa/article/5409 ... grims-feet
Изглежда е вярно, че и там хората са добри.

Отговори