Военните Паради

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Военните Паради

Мнение от Amazon » 03 Май 2017, 00:01

Покрай идващият парад за 6-ти май се замислих: Имат ли смисъл парадите?

От гледна точка на военните: Ами повечето армии вече са професионални. Значи аз по лични причини съм станал войник, заклел съм се да бъда обучаван, да изпълнявам заповеди, да убивам който ми посочат и да си рискувам живота ако се наложи. Срещу това получавам не много голяма заплата, храна, облаги и дори уважение. Никъде обаче не става върос да ме разкарват по улиците като панаирджийска мечка.

От гледна точка на гражданите:
Няколко машини и отегчен батальон войници набързо минават пред теб. Нищо не се вижда от тълпата а горе се мярват самолет и хеликоптер. Толкова.
За хората далеч по-интересни и поучителни биха били, отворени врати във военни бази, да видят отблизо техниката и да я пипнат, да поговорят с офицерите, да се направи авиошоу, или да се качат на кораб.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Re: Военните Паради

Мнение от Dinain » 03 Май 2017, 00:11

Смисъл имат в тоталитарните държави, където армията е главна съставляваща на обществото. Обслужват двуяка цел - хем да покажат на селячеството последните технологии, от които предполагаемо треперят вразите, хем да уплашат същото това селячество и да го разубедят да се бунтува.

В много страни те се провеждат (според мен) чисто и просто по инерция (традиция) - като повтарящи се ритуални действия от рода на поднасянето на венци Шипка и прочие мероприятия. Като се замисля, май колкото по-професионални са армиите, толкова по-малко такива ритуали са останали.

А другите дейности, описани в поста, ги има в редица държави.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Гиго
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Гиго » 03 Май 2017, 00:52

По мое мнение всички военни паради са си просто комплексарщина. Стоиш навън, пред теб минават 2-3 танка, 3-4 гаубици, няколко сапьора държат в едната ръка мина, с другата ръка весело махат на тълпата, а зад тях маршируват няколко десетки войника... е и? Почувства ли се повече патриот като си присъствал на такъв парад? Както беше споменато, далеч по-добре ще е да има дни на отворените врати, в които ще можеш да се доближиш до военната техника, да я разгледаш внимателно и даден човек да ти обясни основните неща за нея. Много по-добре ще е за всеки човек да реши кога на него ще му е удобно да отиде да позяпа такава техника на спокойствие, вместо да ходи на парад, който се провежда в точно определен ден, може да вали, може да се падне в деня, когато трябва да се вари ракията и т.н.

Възражение: Ама някои държави го правят и защото е традиция...
Отговор: Ами да си създадат по некомплексарски традиции.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 03 Май 2017, 02:01

В тоталитарните държави дрън дрън.

САЩ, Белгия, Франция, Израел, Гърция, Индия, Латвия, Япония, Чили, Русия, Мексико, Италия, Испания, Великобритания, Румъния, Грузия, Швейцария, Южна Корея, Португалия, Австрия и т. н.

Май традициите не са само тоталитарни, а?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 03 Май 2017, 03:47

Thorn написа:
03 Май 2017, 02:01

САЩ, Белгия, Франция, Израел, Гърция, Индия, Латвия, Япония, Чили, Русия, Мексико, Италия, Испания, Великобритания, Румъния, Грузия, Швейцария, Южна Корея, Португалия, Австрия и т. н.

Усукваш темата(тоя аватар ти влияе лошо). Динайн пише, че или тоталитарните, или държавите с традиции правят редовни паради. А не че само тоталитарните държави имат традиции. Съответно, мозъчният тръст на Феникс трябва да реши - има ли реална полза от тия паради, или не? В тоталитарна държава и в не тоталитарна.

Много сериозно предлагам да изключим Русия. Там традицията е изключително силна и отразява едно от най чутовните и успешни усилия в писаната история, един народ да се обедини и да каже не на собственото си унищожение и поробване.

Пишем за държавите които си изброил, плюс България, плюс Северна Корея, плюс по принцип.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 03 Май 2017, 12:19

Гледах клипчета за всички изброени страни. Значи трябва да премахнем "тоталитаризма" като обяснение. Остава традицията.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 03 Май 2017, 12:29

При тоталитаризма парадите имат практическата насока, спомената по-горе. В останалите държави са повод военните да се покажат пред удивените тълпи. При нас естествено, парадът е повод да се оплакваме колко зле е армията ни и да се назобим с малко нихилизъм, но все пак смятам, че трябва да продължат да се провеждат, което пък съвсем не изключва идеята на Амазон за дни на отворените врати.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 03 Май 2017, 12:49

Amazon написа:
03 Май 2017, 00:01
Покрай идващият парад за 6-ти май се замислих: Имат ли смисъл парадите?
Лично мнение - не.
И в тоталитарните, и в демократичните държави.
Казано направо - считам го абсолютна глупост.
Но това съм аз, явно по-голямата част от хората са на съвсем противно мнение.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 03 Май 2017, 15:04

Парадите са начин да покажат къде отиват парите от данъците и каква армия издържаме. Дали е професионална, дали е наборна, все тая, народът налива пари в армията и тя трябва да се покаже. И според показаното се преценява какви пари дава народът за армията. Инак най пищни паради прави руската армия.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 03 Май 2017, 15:19

acoc написа:
03 Май 2017, 15:04
Парадите са начин да покажат къде отиват парите от данъците и каква армия издържаме. Дали е професионална, дали е наборна, все тая, народът налива пари в армията и тя трябва да се покаже. И според показаното се преценява какви пари дава народът за армията. Инак най пищни паради прави руската армия.
Също така, парадът е израз на почит, уважение, постижения и военни успехи на съответния народ.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 03 Май 2017, 16:17

Thorn написа:
03 Май 2017, 02:01

Не, просто ти не четеш внимателно какво съм написал. В тоталитарните имат смисъл, в другите, където се правят въобще, е по традиция (инерция).

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 03 Май 2017, 16:27

acoc написа:
Инак най пищни паради прави руската армия.
Най-пищни паради от тоталитарните държави прави Китай, после са Русия, Северна Корея, Иран и подобни.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 03 Май 2017, 17:35

acoc написа:
Парадите са начин да покажат къде отиват парите от данъците и каква армия издържаме.
Да - като за целта потрошим една кофа пари. Явно провеждането е достатъчно скъпо, щом не толкова бедна държава като България, не успява да направи сериозен парад всяка година. По-добре тези представителни средства да отидат за рекламни клипове по телевизията, които да привлекат читави хора във армията ни, която вечно страда от незапълнен щат. Или когато е запълнен е пълен с момичета отишли в армията за да родят. Ако Турция ни прати зелени човечета, ще трябва да изпратим срещу тях бременни моми с пушки!

Аватар
BAGA_TUR
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от BAGA_TUR » 03 Май 2017, 18:46

Франция -> военен парад -> тоталитарна държава??

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 03 Май 2017, 19:21

BAGA_TUR написа:
03 Май 2017, 18:46
Франция -> военен парад -> тоталитарна държава??
Прочетена само първата част на пост -> направен погрешен извод -> излишен въпрос? :D

Според мен точно така работят фалшивите новини. Динай написа, че парадите са целенасочена политика в тоталитарните държави, а в останалите са просто традиция. Торн е разбрал че паради има само в тоталитарните държави. Сега всички ще оборваме две страници, че парадите не са само в тоталитарните държави, нищо че никой не е твърдял такова нещо. :)

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 03 Май 2017, 19:28

Торн не е просто неправилно разбрал. Ние с него си продължаваме една стара дискусия още от БС. И тогава се наложи да го оборвам, защото точно това и твърдеше.

Всъщност златният век на парадите е 19ти. Без никакъв тоталитаризъм все още.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 03 Май 2017, 19:39

Не, не продължаваме стара дискусия, защото тук въпросът е "имат ли смисъл парадите" (виж първия пост). На него съм отговорил, а ти продължаваш да биеш умрял кон. Виж горния пост на Амазон. :(

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 03 Май 2017, 21:03

За парадите ли питате ?

„За среща от дясно! За пооочест ....”

Един месец по-рано. Дум, дум, дум-дум-дум. На тоя няма ли да му се спука тъпана? И да спре , в главата ми пак ще се чува само дум, дум, дум-дум-дум. „Батареии , строй се”. 10-те минути почивка свършиха. Ония с тъпана пак задумка. Няма ли да му се откачи ръката вече? Добре поне , че напръскаха вода по плаца и не се вдига прах. Устата ми е суха. Заради цигарата нямах време да пия вода , а и една опашка на чешмата! Пролет е . Докато чакаме нашия ред да минем пред трибуната, през редиците виждам градинката на военното училище. Страхотно зелена. Цялата е нацъфтяла. И в средата шадраванчето. Как ми идва да шутна кубинките и да си потопя краката ! Краката ми врат. Някъде отдалече се чува : „Спириев , вдигни крака по-високо и удряй асфалта с цяло стъпало! Изправи коляното! Не ми се разхождай като балерина!” Унесъл съм се. Като тръгнат турците колко високо трябва да вдигам крака , бе тъпанар. Вече сме пред трибуната. От средата на строя се чува „Брой”- подемаме едно , две , три. Взимаме за почест. Яко набиваме крак. Ако не ни хареса водещия , още един час тренировка за парада. Асфалта изсъхна и праха се вдига и стеле като мъгла. Носа ми е пълен , стига до гърлото. Дано да ни хареса? Забили сме яко лакти един в друг, редиците прави. Няма забележки. „Последната редица , не отпускате ръката едновременно”. Мама ти ....Подхохождаме за още едно минаване. От някой се чува : „Ей, копелета, аре стегнете се бе и да не пускат!!!”. Партенката ми се е изхлузила и ме убива , но набивам яко крак. „35-а батарея , свободни сте !” Е@ати и кефа !!! За днес свършихме. Само 20 минути почивка.До обяд лекции , после тренировка, а трябва да учим – утре имаме класно по теория на вероятностите , а и ония по предаватели пак ще изпитва ...

Свърши се ! Дойде и парада ! Строени сме в центъра. Е , как може цял месец да пече и точно сега да запръска дъжд ? Мамка му , разваляме по една цигара и с филтъра запушваме цевите на автоматите , иначе ще ръждясат . Хората опънаха чадъри , други се скриха под навесите. Фуражките се накиснаха и червения цвят започна да изпуска по белия кител ....
Бегли спомени на един от випуск "Шипченски".

За парадите ли питахте ?

Някой тренирал ли е за парад ? А участвал ли е?

Дебилна показност ! И харчене на средства.
Това и строевата подготовка е последното и ненужно нещо на което трябва да бъде учен войника !!! Първото му оръжие е лопатата , първото занятие да се окопае като къртица и и първото обучение как да оцелее !!!

Някоя демонстрационна и представителна рота, духов оркестър и толкова. По добре ден на отворените врати. Ама какво да покажем ??? Вмирисаното спално и дъсчения ке... , оп тоалетна с две тухли , които и тях някой е успял да оака ??? Прави ли сме го и съм се срамувал.
Последна промяна 3 на Христо Спириев, променена общо 3 пъти

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 03 Май 2017, 21:14

Thorn написа:
03 Май 2017, 19:28
Всъщност златният век на парадите е 19ти.
Ами нормално. С тези красиви грендирски/хусарски/драгунски униформи. Коне с пискюли. Лъснати кираси. Извадени саби. Да не говорим че строевата подготовка 19-ти век е била не само възпитателно упражнение, а начин на водене на бой. И това се е виждало по парадите. Ако могат да маршируват в крак, значи могат и да стрелят побатальонно. Че тогава дори аритектурата е помпозна. :)
Войната си е шоу, семейства ходят на пикник, да гледат от някой хълм бойното поле и как се трепат армиите. Е...после победителя мине и изколи или ограби същите зяпачи и съседите им, ама това е друга тема.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 03 Май 2017, 21:19

Христо Спириев написа:
03 Май 2017, 21:03
Дебилна показност !
Това и строевата подготовка е последното и ненужно нещо на което трябва да бъде учен войника !!! Първото му оръжие е лопатата , първото занятие да се окопае като къртица и и първото обучение да оцелее !!!

Някоя демонстрационна рота и толкова. По добре ден на отворените врати. Ама какво да покажем ??? Вмирисаното спално и дъсчения ке... , оп тоалетна с две тухли , които и тях някой е успял да оака ??? Прави ли сме го и съм се срамувал.
Ами все пак в истинска армия такава мизерия не трябва да има. Ако има нека да видят хората.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 03 Май 2017, 21:35

Amazon написа:
03 Май 2017, 21:14
Войната си е шоу, семейства ходят на пикник, да гледат от някой хълм бойното поле и как се трепат армиите.
Само за първата битка при Бул Рън съм чел да е ставало това. Не са вярвали, че войната е сериозна и са отишли да гледат театър. Съмнява ме при Гетисбърг, примерно, да е имало цивилни зяпачи :D.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 03 Май 2017, 23:09

Не бе, шоу да има. Това е смисъла.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 03 Май 2017, 23:10

Ksantip написа:
03 Май 2017, 21:35
Amazon написа:
03 Май 2017, 21:14
Войната си е шоу, семейства ходят на пикник, да гледат от някой хълм бойното поле и как се трепат армиите.
Само за първата битка при Бул Рън съм чел да е ставало това. Не са вярвали, че войната е сериозна и са отишли да гледат театър. Съмнява ме при Гетисбърг, примерно, да е имало цивилни зяпачи :D.
При обсадата на военната академия в Толедо през 1936 е било така. Зяпачи с вино и китари.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 19 Юли 2017, 12:49

Вчера следобяд, докато си пиех кафето, над терасата ми прелетяха пет F-16 в строй клин, някакъв транспортник, дето не го разпознах, един пътнически самолет, очевидно ползван за военен и цяла сюрия разни хеликоптери. Зелени и шарени.

Репетираха за тоталитарната традиция :).

Обаче като гледам как се разваля времето, може и да си минем без въздушната част вдруги ден и МО да пусне снимка само от репетицията :)

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 19 Юли 2017, 13:17

Thorn написа:
19 Юли 2017, 12:49
Обаче като гледам как се разваля времето, може и да си минем без въздушната част вдруги ден и МО да пусне снимка само от репетицията :)
1494435196-b3cda26f9aed83b15c67a21b5ff56aa2.jpeg
?
Какъв цвят е хамелеона, когато се гледа в огледалото?

Отговори