Някой разбира ли нещо от дронове?

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Някой разбира ли нещо от дронове?

Мнение от Thorn » 28 Апр 2017, 23:22

Нямам предвид за бомбардиране, а за нормални неща - за снимане на клипчета, снимки и т. н. Имам желание да си взема някакъв, но нямам идея какво трабва да се гледа, кое е важно и кое не.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: Някой разбира ли нещо от дронове?

Мнение от Amazon » 28 Апр 2017, 23:41

Thorn написа:
28 Апр 2017, 23:22
Нямам предвид за бомбардиране, а за нормални неща - за снимане на клипчета, снимки и т. н. Имам желание да си взема някакъв, но нямам идея какво трабва да се гледа, кое е важно и кое не.
Ето тук разбират: http://modelistika.com/index.php?s=458a ... 0a9168b5c6. Отдавна не чета там, по едно време даже участвах, но помня че хората са много читави - ще ти помогнат. И със съвети и с поръчки, даже има един дето правеше дронове с автопилот и навигация, преди още да е модно. :) Почети, разпитай - това е сериозна инвестиция.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 29 Апр 2017, 08:42

А защо веднага почваш с "Нямам предвид за бомбардиране.."?

Впрочем имам ли право да стрелям с въздушна пушка по дрон, който ме снима без мое съгласие? А ако е извън населено място - и с огнестрелно оръжие?
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 29 Апр 2017, 08:55

Юрист си, може и сам да си отговориш. Със сигурност има унищожаване и увреждане, а ако смяташ, че са нарушени правата ти - самоуправство.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 29 Апр 2017, 09:13

Но защитавам правата си по чл. 32 от Конституцията, и то само срещу средството, с което ми ги засягат, не и срещу извършителя.

И още нещо - имам ли право да бутна дрон, ако прелита над моя собственост без мое разрешение? И ако да - до колко метра височина?
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 29 пъти

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bigdragon » 29 Апр 2017, 09:14

vassiln написа:
29 Апр 2017, 08:42
А защо веднага почваш с "Нямам предвид за бомбардиране.."?

Впрочем имам ли право да стрелям с въздушна пушка по дрон, който ме снима без мое съгласие? А ако е извън населено място - и с огнестрелно оръжие?
И с въздушна пушка е забранена стрелбата в населени места
Драгомир Янков
Извинете за правописа, но толкова мога... :oops:
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 29 Апр 2017, 09:28

bigdragon написа:
29 Апр 2017, 09:14
...
И с въздушна пушка е забранена стрелбата в населени места
Опаа :oops:

Май съм сгазил лука... Поредното доказателство, че даже юристите не можем да знаем всички правила и забрани. Трябва да видя за пейнтбол, еърсофт, прашка, лък или нещо друго подобно, което да са пропуснали да забранят.

Както и да е, хубаво е да се спазва някаква етика. Примерно много беснея, като видя моторист в природен парк, или като ми мине АТВ по плажа пред палатката. Опитвам се да им говоря с добро, но обикновено не вдяват. Някой ден може да стане беля, добре че не съм особено въоръжен. Та се опасявам, че ще има и хвъркати досадници, както и хора, които ще стрелят по "делтаплана, докато пусне човеко".

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 29 Апр 2017, 09:58

За какво мислиш да го ползваш - само за забавления и ахо - ихи, любителска фотография, професионална фоторафия или нещо служебно? Съответно с вградена камера или нещо допълнително? Каква степен автономност искаш - 5, 10, 15, 20 минути? Какъв начин на управление предпочиташ - телефон, радио, да има ли GPS и прочее? И не на полседно място, колко мислиш да похрачиш? :mrgreen:
Строши пилот :lol:

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 30 Апр 2017, 11:46

Чисто любителско. Да си правя малки клипчета и снимки. Примерно на църквите дето понякога ходя, на красиви природни места и т. н. Автономността е ясна - колкото повече, толкова повече, но да речем поне 10 минути. Не са ми ясни предимствата и недостатъците на вградена и невградена камера, но ако не е толкова важно - вградена. GPS за какво е нужен? И за управлението не съм наясно какви са предимстваа и недостатъците на всеки вариант.

И естествено цената. Ходих в Джъмбо и видях някакъв дрон играчка с камера, самовръщащ се и т. н. за 190 лв, така, че предположих че примерно за 500 лв може би вече има някакви що-годе читави.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 30 Апр 2017, 12:46

Значи първо за управлението - ако е през телефон е доста по - лесно и можеш да се справиш сравнително безпроблемно дори и да не си пипвал такова нешо до сега. Минуса е, че това обикновено са малки дрончета, съответно не летят добре на вятър, кофти камери без независимо управление, не могат да ходят много на далеч /освен ако нямат GPS и/или "Return home" функция/ и обикновено са скъпи за това което предлагат. Ако го управляваш през радио имаш така да се каже "пълна функционалност" от към маневри и възможности, но ако нямаш предходен опит най - вероятно няма да се справиш без доста предварителни тренировки на симулатор. А катастрофите са скъпо удоволствие, повярвай ми :mrgreen: Минуса е че, като крайна цена комплекта е доста по - скъп заради радиото.
Относно GPS - ако ще го ползваш само наблизо в рамките на видимостта, можеш и да не поръчваш GPS. Въпреки че като се замисля, май вече всичко по - голямо го има серийно.
Вградените камери по принцип не са с много добро качество и нe се управляват независимо - т.е. на където гледа дрона, на там гледа и камерата. Ако има вятър - гледаш ту небето, ту земята. Съответно за снимки не стават особенно. Ако искаш да ползваш камерата независимо ще трябва нещо с допълнителна камера, със собствена стабилизация /gimbal/.
Също така ако искаш да имаш видео връзка в реално време нещата се оскъпяват доста, освен ако не ползваш опцията с управлението през телефон.
Само като отправна точка можеш да погледнеш Parrot - Parrot AR 2, Parrot Bebop 2 и естествено избора на Ислямска държава - DJI Pahntom :lol: От там вече можеш да разшириш търсенето.
При всички случаи когато избираш проверявай дали има сервиз и дали доставят резервни части - рано или късно всеки се приземява по погрешка в храста...
P.S. Ако никога до сега не си управлявал дрон, самолет или хеликоптер ти препоръчвам да отделиш някой лев или за симулатор /ако ще купуваш нещо скъпо е просто задължително/ или първоначално да си поръчаш нещо дребничко от рода на H8 3D Mini за да видиш за какво става дума, да понаучиш командите и да решиш дали искаш да продължиш с по - голяма бръмчилка.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 30 Апр 2017, 14:29

На пръв поглед втория изглежда много добре. Камерата не се управлява независимо, но има стабилизация и става за FPV и видео. Само тези 13-15 минути полет, които са посочили, да знаеш, че са по - скоро 7-10. Обаче попитай за сервиза, резервните части и резервни батерии. Виж и отзивите в интернет.
Най - големия му минус е, че ако не си управлявал нещо подобно и преди, ще имаш нужда и от симулатор.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Апр 2017, 14:59

Няма чак да има нужда от симулатор. Това беше преди една петилетка, сега летят сами. Иначе първото изглежда по-сериозно.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 30 Апр 2017, 16:55

Пръвия със сигурност си лети сам, за втория обаче не съм убеден :)

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:

Мнение от Thorn » 30 Апр 2017, 17:27

Благодаря ви много. Ще поразгледам още няколко модела и пак ще ви питам, ако нямате нищо против.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 05 Май 2017, 19:07

На ей тази запетайка и дават що - годе добри ревюта и е съвсем евтина:
https://www.banggood.com/JXD-509G-JXD50 ... GwodI9YN3w

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Май 2017, 21:38

Bruchpilot написа:
05 Май 2017, 19:07
На ей тази запетайка и дават що - годе добри ревюта и е съвсем евтина:
https://www.banggood.com/JXD-509G-JXD50 ... GwodI9YN3w
Не знам колко е читава, но тия 60 метра обхват на дистанционното малко ми малеят. А откакто им отворих сайта, непрекъснато техни реклами ми излизат където и да ходя, едва ли не.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 09 Май 2017, 21:44

Ами по прпинцип тези които ползват телефон или Wi-Fi за видеото не могат да се отдалечават много.

Отговори