Общи приказкиРиболов

Място за разтуха

Модератор: Ksantip

Енравота
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Риболов

Мнение от Енравота » 19 Сеп 2018, 14:29

Страйпедбаса е костур.
Suum cuique

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 20 Сеп 2018, 07:23

Енравота написа:
19 Сеп 2018, 14:29
Страйпедбаса е костур.
Нещо се обърках! Това не е ли ивичест костур, а не морски?

Изображение

Морски костур

Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Сеп 2018, 03:52

То е някаква шантава работа с тая риба. Има и морска и езерна. Наистина е много вкусна, веднъж я опитах като бях на гости. Океанската не прилича на тази на снимката. Доколкото знам е забранена за комерсиален риболов. Обещавам да се опитам да извадя една, преди да свърши есенният сезон и да я покажа. Ще снимам и с каква конфигурация влакно и куки я пробвам. Абе аматьорска работа...

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мокрия » 21 Сеп 2018, 06:17

То има много видове Костур, цяло семейство. Най известния по нашите ширини е на първата снимка, преди не се е срещал в България. Слънчавката също е Костур, привнесен от аквариумисти ,мисля от Канада. Има и морски, има и Нилски а в САЩ по езерата ловят един друг, мисля че сив-костур му викаха. По едър от нашият и няма напречни райета, по скоро надлъжни леки ивици. В каталозите за блесни и воблери има често негови снимки как го хващат.
Костура расте бавно, размножава се от ранна възраст, потиска другите популации, плевелна риба,преди да се появи по нашите водоеми на негово място са били Кефала и Бялата риба. Като се чисти, обикновено се дере. Ползват се филетата само. Някои и пържат кожичките като чипс. На един селски язовир преди години, напълних цяла кофа с костури с размер -шамарчета. Като тръгнах с един червей, после взимах око ли част от хрилете на следващите. Има ли го на гъсто - кълве като пираня. На Пясъчник един познат хвана - 2.5 кг. голям.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Сеп 2018, 14:05

Изображение

За този рибок говоря(не съм аз на снимката).

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Striped_bass

А на български излиза точно каквото вие описахте. Раиран костур. Обаче кожата на този е нежна и се яде.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Раиран_костур

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 21 Сеп 2018, 15:12

Amazon написа:
21 Сеп 2018, 14:05
Обаче кожата на този е нежна и се яде.
Като знам, какви различия има и по въпроса....Скумрия на фурна ям с кожа (то и в консервите е така), а някои хора от вътрешността на страната се втрещват. В Бургас пържената цаца (трицоната), а също и пържения черноморски сафрид болшинството хора ги ядат с главите. Е, на попчетата не става - верно (главите). Аз изхвърлям главите на паламуда, но сума ти народ ги вари на супа. Виждал съм на местна почва как мажат филия с масло и после отгоре хайвера на току що изкормена риба.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мокрия » 21 Сеп 2018, 20:39

То и преди баба ми вареше супа от глави на по едрите риби. Хеле пък от някой 6.7 килограмов сом. Но вече , стандарта и привичките на живота са други. Вече не се ядат глави, пилешки крака и шийки. Освен в промишленото производство за което ние не-знаем.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 22 Сеп 2018, 01:54

Главите са супер за супа, защото имат естествен желатин. Баш като свински крачета, или телешки джулан. Ял съм супа от глава на сьомга, дето ми се окръглиха очичките

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 23 Сеп 2018, 10:48

Карта ще показва най-добрите места за риболов в българо-румънския участък на Дунав. Това съобщи в Русе Катерина Георгиева - управител на фондация "Идеи на развитие". "Идеята ни е да опишем местата за риболов и да се знае в дадения водоем какъв вид риба има, на каква стръв кълве, какви риболовни магазини се намират в района, къде може да се отседне, ако сте за повече дни", обясни Георгиева. Картата ще обхване не само река Дунав, но и местата за риболов по всички вътрешни водоеми в трансграничния регион. След това ще се разработи интерактивна GIS-базирана платформа, както и мобилно приложение. По думите й, мобилното приложение ще информира, ако се отиде на риболов, например на румънската река Олт, какво е необходимо - откъде да се закупи разрешително, каква е неговата цена, за какъв период важи. Георгиева допълни, че ще се проучи и възможността дали може рибари от двете страни на река Дунав да ловят риба в българо-румънския участък с едно разрешително. Картографирането на местата за риболов е част от проект по трансграничната програма "ИНТЕРРЕГ V-A Румъния - България 2014-2020". Той е на стойност около 420 000 евро. Партньор от румънска страна е "Асоциация за устойчиво развитие" в град Слатина. По проекта ще бъде организиран и съвместен туристически продукт - годишен фестивал на риболова.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 30 Сеп 2018, 10:30

Зъбатките и днес се отчетоха, две като близнета 45-50 см. Пуснах ги да си ходят да станат барем 60-70 см.

Ето да не кажете, че само раздухвам.

Изображение

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 03 Окт 2018, 17:22

И днес се отчетохме с едно рибе, пуснато да си ходи, около 52,3 см и килограм

Изображение

Изображение

Отговори