Фалшивите новини

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Фалшивите новини

Мнение от EddieBG » 05 Апр 2017, 13:38

Мисля че една темичка за публикуваните фалшиви новини няма да е излишна.

Фалшива новина, публикувана в руски сайт:
Йоханес Хан: «Българите нямат нужда от държава»

Естествено, новината е копирана и в български сайтове: Бултаймс, ERepublik, някакъв блог и прочие.

Истината е, че никакво такова изявление няма:
ЕК опроверга фалшиво изявление на комисаря Хан за България

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Re: Фалшивите новини

Мнение от EddieBG » 05 Апр 2017, 14:09

Една от любимите ми "новини" - руското супероръжие с втечнен триплазмен огън!!!

В кои сайтове е публикувана въпросната "новина" се вижда много лесно чрез Гугъл, няма смисъл да ги поствам тук:

Втечнен триплазмен огън

За какво всъщност става въпрос:

webcafe.bg: Втечнени триплазмени медии

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 05 Апр 2017, 14:44

Лъжите не спират:

Не каним Путин, а Ердоган на Шипка

Прави впечатление, как винаги едни и същи сайтове от типа на Бултаймс, Брадва и прочие, участват в тиражирането на лъжите.

В случая с конкретната "новина", руската преса не остава по-назад:

Болгария празднует освобождение от османов с Эрдоганом и без России

Някой да е видял Ердоган да чества 3-и март на Шипка?

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 05 Апр 2017, 14:47

То незнам какво е за анализиране, навсякъде го има това.
не чета такива неща.
Даже бях писал във фейса - че който споделя подобни сайтове ще го блокирам.
Махнах няколко и сега е наред!
Кръвта вода не става!

jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 05 Апр 2017, 14:51

То май има някакво финансиране и то стабилно от ЕС, да се борят с фалшивите новини и хибридните атаки. Скоро ще почнат да си измислят фалшиви новини и сами да си ги оборват, ако не са почнали вече.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 05 Апр 2017, 15:00

jacksparrow написа:
05 Апр 2017, 14:51
То май има някакво финансиране и то стабилно от ЕС, да се борят с фалшивите новини и хибридните атаки. Скоро ще почнат да си измислят фалшиви новини и сами да си ги оборват, ако не са почнали вече.
Добър опит за тролене и объркване, ама никоя от въпросните новини не е публикувана от ЕС.
"Някак си" все се появяват първоначално в руските сайтове или техните български деривати.

Както и да е, продължаваме по темата:

Световен скандал: Чистач унищожил всички допинг проби на американските спортисти

BBC съобщили, че чистачка била бутнала рафта с допингпробите на американците и всичките шишенца били счупени.
Лично съм търсил неколкократно въпросната новина на сайта на БиБиСи и никога не съм я намирал.

За какво всъщност става въпрос, може да се види следната статия

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 05 Апр 2017, 15:09

EddieBG написа:
05 Апр 2017, 15:00
jacksparrow написа:
Добър опит за тролене и объркване, ама никоя от въпросните новини не е публикувана от ЕС.
"Някак си" все се появяват първоначално в руските сайтове или техните български деривати.

Както и да е, продължаваме по темата:

Световен скандал: Чистач унищожил всички допинг проби на американските спортисти

BBC съобщили, че чистачка била бутнала рафта с допингпробите на американците и всичките шишенца били счупени.
Лично съм търсил неколкократно въпросната новина на сайта на БиБиСи и никога не съм я намирал.

За какво всъщност става въпрос, може да се види следната статия
Tук пускаш двата върха на пирамидата.
Заради политиката на Криле да преписва и поства новини на "Блиц" напуснах Администраторската позиция в този форум преди година.Епопея бе!
Това е просто ужас!

Обаче терминала е другата тясно обърната крайност която също не ми се коментира.

Предпочитам Фокус, Сега, Офнюз !
Кръвта вода не става!

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 05 Апр 2017, 15:16

"Борбата" на Европейският съюз с православието:

Европа забранява кръщенето

Кой, какво и къде е "забранил", най-добре се вижда от следващата статия:

webcafe.bg: ШОК! МЪЛНИЯ! ЕС забранява дишането!

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 05 Апр 2017, 15:21

T-72 написа:
05 Апр 2017, 15:09
Заради политиката на Криле да преписва и поства новини на "Блиц" напуснах Администраторската позиция в този форум преди година.Епопея бе!
Това е просто ужас!

Обаче терминала е другата тясно обърната крайност която също не ми се коментира.

Не коментирам Терминала в случая, а конкретна "новина". Надявам се разбираш че няма два върха на пирамидата - или чистачката е бутнала и счупила всички допинг-проби на американците, както "съобщават Би Би Си", или това е пълна лъжа. Ако мислиш че въпросната статия в Терминала е лъжа, просто ме опровергай и сложи линк към Би Би Си, където съобщават за унищожените допинг-проби.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 05 Апр 2017, 15:29

Руско написа:
05 Апр 2017, 15:10
EddieBG, ти имаш сериозни проблеми, щом създаде изцяло нова тема от един мой коментар, който не целеше конкретно отношението към Русия, а беше относно избирателна солидарност и избирателно облъчване. Но един облъчен човек няма как да погледна извън кръга на лъчението. Ето ти едно бързо ровене да видиш, дали пък случайно не участват и други в медийните войни. Да не почвам със САЩ, че темата ще стане прекалено дискусионна, пък русофобщината ти не го заслужава.
За фалшивите новини съм писал доста преди елементарният ти коментар, но в друг форум (HWBG). Отдавна се каних и тук да пусна подобна тема, просто сега намерих време.
А ако искаш почвай със САЩ, Великобритания, Световният еврейски заговор, Новия световен ред, Орденът на необвързаните уфолози-вегани и каквото ти дойде наум. Гледай само да пускаш достоверни линкове, че имам неприятният навик да опровергавам глупостите.
А относно проблемите и облъчването - отдалеч си личи елементарното ти мислене - който не е с нас (разбирай Путин=Русия), е против нас. Т.е. всеки критик на политиката на Путин автоматично се превръща в русофоб. И да не забравя и другото - "вие защо биете негрите".

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 05 Апр 2017, 15:44

EddieBG написа:
05 Апр 2017, 15:21
T-72 написа:
05 Апр 2017, 15:09
Това е просто ужас!

Не коментирам Терминала в случая, а конкретна "новина". Надявам се разбираш че няма два върха на пирамидата - или чистачката е бутнала и счупила всички допинг-проби на американците, както "съобщават Би Би Си", или това е пълна лъжа. Ако мислиш че въпросната статия в Терминала е лъжа, просто ме опровергай и сложи линк към Би Би Си, където съобщават за унищожените допинг-проби.
Не , не, казах ти че не коментирам.Но политиката на Терминала ( протестърите) е тясно ориентирана и необективна , и за мен такива сайтове не са източник на информация!
Кръвта вода не става!

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 05 Апр 2017, 15:49

piston написа:
05 Апр 2017, 15:43
Еди, благодаря за темата.... МЕжду другото можем да прехвърлим доста постове на Торн и Пизди тук :)
За да бъдеш обективен, сложи и Динаин в кюпа.
Пример е поста от преди малко:

"Има сводки за над 100 убити хизбуласи и тигри."

Айди ми кажи , как се определя колко са загинали?
Методика, източници и т.н. преди пускането на такава "информация" ?

Това че числовите данни пускани по различните туитове са компрометирани от гледна точка на достоверност ( поради липсата на информация как се добиват) съм му го казвал 1000 пъти.Обаче продължава да си ги пуска!
Кръвта вода не става!

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 05 Апр 2017, 15:54

T-72 написа:
05 Апр 2017, 15:49

Реално няма как да опровергаеш цифрата, освен това той не е качил конкретен сайт/блог/туит.... Тук играем на едро - като малоумното напиняне на Пиздич за Вади Барада или Торн с оня фейкомет Мюрид.....Кой, кога и на каква цена е превзел поредната къртичина в Сирия отдавна не ме интересува....
"Не мразя чужди държави. Мразя чуждопоклонници!".

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 05 Апр 2017, 15:58

piston написа:
05 Апр 2017, 15:54
T-72 написа:
05 Апр 2017, 15:49

Реално няма как да опровергаеш цифрата, освен това той не е качил конкретен сайт/блог/туит.... Тук играем на едро - като малоумното напиняне на Пиздич за Вади Барада или Торн с оня фейкомет Мюрид.....Кой, кога и на каква цена е превзел поредната къртичина в Сирия отдавна не ме интересува....
Самата цифра няма нужда да се опровергава защото не лежи на доказателствен материал.

Примерно да ти напиша че в България има 100 Риса, без посочване къде, кога , от кой(съответно какъв е ценза на преброителя) , с каква методика са правени преброяванията - всякакви числови данни са компрометирани!
Кръвта вода не става!

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 05 Апр 2017, 16:25

Руско написа:
пък русофобщината ти не го заслужава
Причисли и мен към Еди-то, тоест към русофобите.

P.S.: Т-72 е прав. Фалшиви новини има и от двете страни, когато се касае за военни конфликти. Но когато иде реч за държавно устройство/общество, то руснаците нямат стигане.
"....еврогейовете осиновяват деца за да блудстват с тях и обединена Европа ръкопляска"
"....в западна европа тенденциозно не полагат грижи за бедните за да продават органите им на богатите"
".....американците и европейците виждат единствения светъл лъч в Путин"
".....във Франция се молят най-после да дойдат руските танкове"
".....Италия напуска ЕС, преговаря с Русия за Евразийския Съюз"
".....80% от гърците желаят присъединяване към РФ"
Списъка е безкраен.
Или написаното Е ЛЪЖА.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Руско
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Руско » 05 Апр 2017, 16:34

Almasy написа:
05 Апр 2017, 16:25
Руско написа:

P.S.: Т-72 е прав. Фалшиви новини има и от двете страни, когато се касае за военни конфликти. Но когато иде реч за държавно устройство/общество, то руснаците нямат стигане.
"....еврогейовете осиновяват деца за да блудстват с тях и обединена Европа ръкопляска"
"....в западна европа тенденциозно не полагат грижи за бедните за да продават органите им на богатите"
".....80% от гърците желаят присъединяамане към РФ"
Списъка е безкраен.
Или написаното Е ЛЪЖА.
Причислих те още в оригиналната тема. В последния коментар можеш да се припознаеш. Само не разбирам защо отворихте нова тема и защо се заиграхте с русофобирането?? Какво доказвате, освен крайна агресия? Колко пъти написах и аз, че дори харесвам западната култура и много неща от Запада? Съгласен съм, че и руснаците играят мръсно и пропагандират. Ама е с такива фразички, дето ръсите може и боксови мачове да си организираме - то руснаците нямат стигане Ти сериозно ли? И изреждаш даже? А списъка на Запада какъв трябва да е? Ами на Турция, Китай? Най-малкото да коментираме последната хими-атака в Сирия,а? Там излезна 2 часа след атаката Биби Нетаняхо да разправя, че трябва да се атакуват химическите оръжия на Сирия(познат сценарий отнякъде), после последваха лавините от ЕС, Реджеп от Турция, американците... Гърмят по всички медии и социални мрежи. Радиостанциите днес ме облъчват с химическа атака при която умряли 200 вкл.деца.. Всички повтарят като папагали, ама повтарят западната новина, а не нещо точно доказано.. Това е то избирателно облъчване.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 05 Апр 2017, 16:41

Ти ще ми отговориш ли, дали написаното от мен е истина, или ще си играем на словесни еквилибристики.
Ми да - съвсем сериозно (както и твоето причисляване в оригиналната тема)
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 05 Апр 2017, 16:59

Eddie, страхотна тема. Малко неща са по-отвратителни от пропагандата. И тъй като пропагандата е един от начините за водене на война срещу външен, или вътрешен враг, е съвсем по тематиката на форума.

Аз ще помогна темата да не бъде оспамена, отролена и доведена до заключване. Пост с лични нападки, ще се трие независимо какво съдържа и кой го е написал.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 05 Апр 2017, 17:10

jacksparrow написа:
ЕП гласуваше мерки към пропагандата като цяло, не само към фалшивите новини. Те са само скорошно проявление. Европейците например се притесняват от RT. Тази телевизия е изцяло държавно финансирана с чудовищен бюджет от $307 милиона годишно. Това е приблизително колкото бюджета на BBC (всички телевизии).

Когато държава чупи такива пари за медия е ясно че не е от филантропия. Телевизията може да служи за популяризиране на руската култура и израждане на добър образ на Русия в ЕС и Северна Америка. Може да служи и за добре тунингована пропаганда. И в двата случая е инструмент на една държава и нейните чиновници. Доста, романтично настроени американски журналисти, напуснаха след като се сблъскаха с втория аспект на използване на телевизията.

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 05 Апр 2017, 20:07

Руско написа:
05 Апр 2017, 16:34
Almasy написа:
05 Апр 2017, 16:25
Руско написа:

".....80% от гърците желаят присъединяамане към РФ"
Списъка е безкраен.
Или написаното Е ЛЪЖА.
Причислих те още в оригиналната тема. В последния коментар можеш да се припознаеш. Само не разбирам защо отворихте нова тема и защо се заиграхте с русофобирането?? Какво доказвате, освен крайна агресия? Колко пъти написах и аз, че дори харесвам западната култура и много неща от Запада? Съгласен съм, че и руснаците играят мръсно и пропагандират. Ама е с такива фразички, дето ръсите може и боксови мачове да си организираме - то руснаците нямат стигане Ти сериозно ли? И изреждаш даже? А списъка на Запада какъв трябва да е? Ами на Турция, Китай? Най-малкото да коментираме последната хими-атака в Сирия,а? Там излезна 2 часа след атаката Биби Нетаняхо да разправя, че трябва да се атакуват химическите оръжия на Сирия(познат сценарий отнякъде), после последваха лавините от ЕС, Реджеп от Турция, американците... Гърмят по всички медии и социални мрежи. Радиостанциите днес ме облъчват с химическа атака при която умряли 200 вкл.деца.. Всички повтарят като папагали, ама повтарят западната новина, а не нещо точно доказано.. Това е то избирателно облъчване.
Е , търсих с каква дума да определя това , но не намерих друга освен гоьнсуратлък . EddieBG и Almasy пише за лъжи от държавно (кремълски) финансирани и контролирани и русофилски медии , русофила ги обвинява , че изобщо ги споменават : „И изреждаш даже?” . Даже това било „крайна агресия” представете си - не лъжите , а споменаването им . И раздухвана русофобия естествено . И нито дума за лъжите . И веднага обяснения колко процента вода съдържа краставицата . Акъла ми не го побира ! С какви очи се гледате в огледалото , бе хора ? Ама нормалните хора всъщност сме в грешка . За болшевиките , чекистите и русофилите лъжата и манипулацията е начин на съществуване . Или нееее !!! По-точно както казва един модератор лъжите за русофилите , това са алтернативни факти и гледни точки . Алтернативен свят . Боже !!! Къде се намираме – в алтернативния или истинския . Или има нещо друго ?

П.П. Пиши и мен за „промит” мозък от разпадащия се , гниещ и продължаващ да гние Запад ( мамка му , не изгни ли вече ? ) и русофоб .

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 05 Апр 2017, 20:22

Пичове не мога да го докажа ,но съм сигурен че се плаща за някаква пропаганда и от двете страни.
На толкова малоумни "статии" се нагледах от някои така да се каже "медии"!
Още по комерсиалното е когато други "медии" споделят инфото от тези "медии".Хипер тъпа, на елементарно ниво поднесена "информация" и самото продължително споделяне потвърждава че има някакъв комерсиален интерес.
Почти същото е от другата страна, там поне е малко по-явно(има отчети на "Америка за България" ) , и на малко по високо ниво(явно повече плащат).
За мене това са двете лица на монетата!
Кръвта вода не става!

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 05 Апр 2017, 21:59

+1 за Крамер:
Dinain написа:
05 Апр 2017, 21:53
kramer написа:
05 Апр 2017, 21:31
Нещо ново:
http://www.blitz.bg/svyat/eksperti-na-b ... 02346.html
Крамер, виждаш ли какво става, когато четеш Блиц? Разпространяваш най-долна пропаганда и лъжи.

Оригиналната статия на Белингкат:
However, after nearly three years, the photographs have been geolocated thanks to members of the Smolensk Forum. Mykhailo’s photographs were not actually taken in eastern Ukraine, but instead on the Myrhorod Air Base in the Poltava Oblast, hundreds of kilometers from the front lines of the war.
https://www.bellingcat.com/news/uk-and- ... ars-later/
"Не мразя чужди държави. Мразя чуждопоклонници!".

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 05 Апр 2017, 22:17

Харесва ми темата, но някои форумци може би не са я разбрали.

Тя е именно за фалшивите новини, които вземат застрашителен размер в последните години. Не за разкрасени, премълчани, манипулирани заглавия или грешки поради невежество и небрежност, а за съвсем съзнателното съобщаване на абсолютно несъществуващи събития и лъжливи данни.

Т-72 е един от неразбралите. Освен, че не съм новинарска агенция, аз не съм написал нищо невярно. Писал съм "Има сводки за над 100 убити хизбуласи и тигри." Ами да, има такава сводка, и мога да му дам линк към нея. Това е всичко, което съм казал, и не съм излъгал. Тук той се проваля в осмислянето отново и отново - но това е ОТ и не искам да го продължавам. Имах правото да се защитя от нападките обаче.

По темата: ужасяващо лесно е да си направиш сайт и да започнеш да бълваш "новини". Кои по дяволите са Блиц, кои са брадва.бг, кои са Епицентър, Епохални Времена, Бултаймс и прочие? Какво общо имат тези сайтове с журналистиката? Някой си регистрира домейн, някой му дава едни пари, и почва да бълва текст и картинки. Попада и на леля Гинка от Каспичан това, дето й е по вкуса, и почва да попива от кампутера, толкова разбира, и после да разказва на дружките си какво е прочела в "интернето"... и така се оформя обществено мнение.

Аз, дето никога не съм се занимавал с нищо подобно, си направих форум от нищото. Отне ми има-няма седмица и джобни пари.
Няма входни бариери, няма никакъв контрол, никаква регулация. Това си е истински проблем и колкото и да е мила свободата на словото и интернета, ще се затягат регулациите в тази посока.

И го видях на живо - трима младежи в панагюрско кафене оживено обсъждат новите плазмени оръжия на Русия в Сирия... така прочели в "Блиц".
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 05 Апр 2017, 22:25

Dinain написа:
05 Апр 2017, 22:17
Харесва ми темата, но някои форумци може би не са я разбрали.

Тя е именно за фалшивите новини, които вземат застрашителен размер в последните години. Не за разкрасени, премълчани, манипулирани заглавия или грешки поради невежество и небрежност, а за съвсем съзнателното съобщаване на абсолютно несъществуващи събития и лъжливи данни.

Т-72 е един от неразбралите. Освен, че не съм новинарска агенция, аз не съм написал нищо невярно. Писал съм "Има сводки за над 100 убити хизбуласи и тигри." Ами да, има такава сводка, и мога да му дам линк към нея. Това е всичко, което съм казал, и не съм излъгал. Тук той се проваля в осмислянето отново и отново - но това е ОТ и не искам да го продължавам. Имах правото да се защитя от нападките обаче.

И го видях на живо - трима младежи в панагюрско кафене оживено обсъждат новите плазмени оръжия на Русия в Сирия... така прочели в "Блиц".
Тогава , каква е разликата м/у теб и хората споделящи Блиц?
И те са видяли "новина" от Блиц и дават линк към нея?
Кръвта вода не става!

Отговори